Jump to content

Consumul meu e normal?


alex_puiulet
 Share

Postare recomandată

la mine 131 cai tiptronic am reusit sa scot ~7,50 in oras fara clima si cu 2 persoane in masina . In afara la 160 km/h = 6,6 iar la 90-100 km/h = 5.5

Modificat de razvantm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 835
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    59

  • F l o r i n

    51

  • clpos

    22

  • Eto

    18

Top Posters In This Topic

Posted Images

pasatu din semnatura 131 cp 4motion intre 8 si 9,3 in oras pe BC acum depinde si de distanta si daca apuca sa se incalzeasca motoru , iar afara scot cam 7-7,2 consuma 140-160 km/h .. asta la o distanta sa zic de vreo 100 km...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ok consumu, al meu in oras ia 8 - 9 litri si in afara 6 - 7.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca mergi sport da ;) daca nu e cu 1 litru mai mare . Inca o chestie am observat ca cu motorina de GER consumule e cu cel putin 500ml mai mic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine 131 cai tiptronic am reusit sa scot ~7,50 in oras fara clima si cu 2 persoane in masina . In afara la 160 km/h = 6,6 iar la 90-100 km/h = 5.5

Legat de consumul in oras nu comentez caci nu stiu cum se circula in timisoara insa cel declarat de tine la 160 km/h mi se pare putin cam optimist.Am si eu aceeasi masina iar la viteza asta pe autostrada mers constant toti 100 km cu 160 km/h am inregistrat consum de 7.8-8%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

passat variant b5.5 74 kw... aproximativ 10l in oras, 2 persoane, clima, drumuri scurte (5-10km) dimineata 8.30-9.00 si seara 17.30-18.30.

afara... ultimul drum facut, bucuresti-marasesti (aproximativ 250 de km) 5.3l/100 (asa mi-a raportat abacul de bord), viteza (in nici un caz medie) de la 50 la 190... in perfecta concordanta cu detectorul de radar.. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

giorgio spune-mi si mie cam ce consum ai in oras , am vazut ca ai cutie triptonic ....si eu am la fel si in Buc consuma 11 l si afara cam 5,5- 6,5 cum ti se pare consumul , si stau si in centrul Buc zona Unirii ....tie cat iti consuma !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@za sly: cu o masina similara, in conditii de parcurs la fel ca ale tale, aceleasi consumuri le am si eu...La extraurban scot cam 5.5, iar in Bucuresti e cum spui tu, 10

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei 130 de cai PD de la Passatul meu iau intre 9 si 12 in oras, in conditiile unui trafic aglomerat (adica 8.30 dimineata si 18.00 seara, drumuri de 5-6 Km) in functie de cat de aglomerat e. Incerc tot timpul, acolo unde pot, sa merg in deceleratii sau pe liber, si rar trec de 3000 de ture.

La relati am 0.7l/h fara nici un consumator si 0.8-0.9 cu faruri si clima pe econ. Am obsevat ca BC-ul imi arata la consum mediu cam cu 0.5-1 L mai mult la suta fata de masurarea de la plin la plin, dar poate ca m-am inselat eu, cine stie.

Mi se pare ca e cam mult, nu credeti ?

Ce bine-mi pare ca mai vad si declaratii din acestea...sincer credeam ca am eu probleme cu masina, desi toate masuratorile indicau ca sunt in paramentrii normali.

Subscriu la cele de mai sus in ceea ce priveste consumul in oras pt PD 131 CP. In rest, nu stiu daca exista o abatere intre consumul real si BC-ul masinii, dar am inteles ca exista o functie si in meniul climatronicului care ne-ar spune consumul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa cum se vede in semnatura am scos 8,4 consum numai in oras , cu econ, mai tot timpul minim 2 persoane in masina si cu un o talpa destul de mare :) mi se pare un consum satisfacator

am o nedumerire ... pana acuma puneam motorina de 500-800 mii cand se apropia acul de zona rosie si mi se parea ca consuma mai mult decat daca fac plinul ... acuma fac plinul cam de 2 ori pe luna si mi se pare mult mai bine ... nu cred ca are vreo inlfuenta asupra consumului cata motorina pui in rezervor dar mie asa mi-a lasat impresia ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa stii, ThE SuN, ca si eu traiesc cu aceeasi impresie, ca in prima jumatate de rezervor de dupa plin consuma mai putin decat in ce-a de-a doua jumatate.

Cu rezervorul aproape gol, sau cand e mai putin de jumatate, in momentul in care pun contactul se aude o pompa (cred) care baga motorina pe instalatie (se aude cum trece un lichid printr-o teava). Acest zgomot nu apare atunci cand rezervorul e plin sau aproape plin.

E posibil sa aiba asta vreo legatura cu consumul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

desi e offtopic,tind sa cred ca diviziunile de la indicatorul de combustibl nu e divizat sau nu e corelat corect.adica daca ii faci plinul,ca sa scada de pe plin pe prima *** ,faci la km. de te astupi...apoi in a doua jumatate a indicatorului,acul cade mai repede...am incercat cu vag-com-ul sa vad cam cat corespunde in "instrumente" ,litri de motorina din rezervor raportat la liniile de pe indicator.inca sunt in studiu cu faza asta dar rezultatele arata oarecum ca intre linii ar fi intre 6-9 litri...si ca sa fiu on-topic,eu cu un plin(50,51 litri din pompa) am mers 950 km,750 afara si 200 in oras pana s-a aprins becul rosu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

giorgio spune-mi si mie cam ce consum ai in oras , am vazut ca ai cutie triptonic ....si eu am la fel si in Buc consuma 11 l si afara cam 5,5- 6,5 cum ti se pare consumul , si stau si in centrul Buc zona Unirii ....tie cat iti consuma !

In oras(bucuresti) scot undeva intre 11 si 12 consum pe timp de zi iar seara pe la 9.5.In afara am facut o proba: am plecat la tulcea, mers autostrada cu 160-180 km/h si de la drajna cam cu 140-150 si am ajuns acasa cu consum de 8.3 indicat de computer.La intoarcere mers identic tulcea-drajna ca la dus si 150km/h pe autostrada si am scos consum tot 8.3.Diferenta de timp intre cele 2 parcurgeri a fost ca la dus am facut cam 2.15 min iar la intoarcere 2.30, consumul fiind exact acelasi.

Asa ca de acum inainte ori merg cuminte(cel mult 120km/h) ori o alerg pt ca daca merg undeva intre scot un consum ca si cum as alerga destul de tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@calin_ bm am observat asta la mai multe masini ... portiunea de dupa jumatate se consuma mai greu decat cea de pana la jumate ... ieri am facut plinul si am mers cam 107 km si de abia s-a clintit acul de dupa ultima *** ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca un drum Buc-Cluj-Satu Mare-Oradea, consum pe BC 7,7 consum la pompa 6.0 l/%. Cu B5 din semnatura. Mers destul de agil (numai constant nu). M-a prins si 4500 de ture in depasiri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@the sun: am observat o alta chestie: in carte rezervorul e dat 62l. In momentul in care se aprinde becul rosu, pun 30l si imi arata 3/4 rezervor plin, dar daca fac 100km in oras deja a scazut la 1/2

e asa cum ziceti voi, in 1/2 inferioara a rezervorului scade acul vazand cu ochii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@za sly: cu o masina similara, in conditii de parcurs la fel ca ale tale, aceleasi consumuri le am si eu...La extraurban scot cam 5.5, iar in Bucuresti e cum spui tu, 10

huh.. m-am linistit.. ma tot omora gindul ca papa cam mult cazanul meu.. multzam fain man. poate ne vedem prin oras.. dau o bere ca m-ai scapat de asa bolovan de pe inima. :emthup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@the sun: am observat o alta chestie: in carte rezervorul e dat 62l. In momentul in care se aprinde becul rosu, pun 30l si imi arata 3/4 rezervor plin, dar daca fac 100km in oras deja a scazut la 1/2

e asa cum ziceti voi, in 1/2 inferioara a rezervorului scade acul vazand cu ochii...

asa se intampla la toate, si la mine este la fel. Nu te alarma.cand iti srie biten tanken pe bord acul este perfect langa rosu, adic de unde incepe zona rosie.la mine merge perfect indicatorul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de fapt rezervorul este de 70... adica 62 care sunt scrisi in talon + rezerva de 8 litri ... ce e mai interesant e ca atunci cand am luat masina si m-am dus prima oara sa alimentez au incaput 70,80 litri :offtopic: cred ca mergeam pe vapori de motorina ...

@75NOR si la mine face la fel ... daca e pe rosu si pun 30 de litri se duce tot la 3/4 dar ce e ciudat ca data trecuta cand am facut plinul era exact pe *** dar nu se aprinsese becul si au intrat 44,74 litri si alaltaieri cand am facut plinul din nou tot cu acul pe linia rosie au intrat 50,74 ...

la opelul de la munca in talon are rezerovorul de 70 si ieri am bagat 86 de litri si am facut aproape 200km si nu scazut nici o *** (are indicator ca la logan cu liniute digitale) dupa aia fiecare *** inseamna cam 100km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am observat si eu ca se aprinde becul galben + BITTE TANKEN cand acul litrometrului atinge zona rosie. Pe BC mai arata ca mai merg 90 km din acel moment

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate ne vedem la o intalnire a forumului :D

Daca ajung pe acolo, cind o fi prima (organizata si la care particip si eu), sigur te caut... O sa ma recunosti.. Nu cred ca o sa umble multi cu o sticla de br in mina.. :D :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu fac naveta in fiecare zi la serviciu cu masina din semnatura. Fac cam 60 de km dus-intors cu oras cu tot, ca nu ma rabd sa nu mai rezolv una-alta prin oras (cam 45 in afara, 15 in localitate). De schimbat schimbam pe la 2000-2200 de ture si mergeam cam cu 110-120 in afara, da o sa-mi revizuiesc stilul, ca toti mi-au zis ca ii trebuie talpa. Si plin la plin mi-a iesit 5,2-5,3l. Si pana se incalzeste motorul calumea, fac jumate drumul.

Modificat de cosmin_acn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

offtopic: cosmin_acn scoate poza aia ca ma desconcentrezi total , numai la consumul de motorina nu ma gandesc cand o vad :) :)

Modificat de ThE SuN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:Driver: Tot offtopic, 'ThE SuN' , ma bucur ca-ti place. Pe mine ma ajuta sa scot un consum mai mic. :)

Modificat de cosmin_acn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!