Jump to content

Consumul meu e normal?


alex_puiulet
 Share

Postare recomandată

Nu te astepta sa scoti 6-7 in oras cum zice vanzatorul... Un 10-11 este un consum aproape de realitate, mai ales ca nu esti obisnuit deloc cu masina.

Dupa ce te obisnuiesti, daca faci si drumuri lungi poate sa ajungi in jur de 9. Daca faci drumuri de 4-5 km pana la lucru si inapoi atunci asta este consumul.

Urca-te intr-un taxi ca al tau si intreaba-l pe sofer de consum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 835
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    59

  • F l o r i n

    51

  • clpos

    22

  • Totalsender

    18

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am reusit sa obtin si consumuri mai mici in Cluj, ceva de genul 9% dar mi se pare ca doarme motorul, adica trebuie sa merg la o turatie doar cu putin peste 1000. Asa se conduce un diesel ?

Am schimbat (pentru test) debitmetrul original cu unul Pierburg si am senzatia ca situatia s-a imbunatatit, dar cu foarte putin.

Astept cu mult interes alte pareri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai incercat sa faci si drumuri mai lungi prin Cluj?

La mine care am Tiptronic imi arata consumuri de 16-18% pe 4 km, dar daca merg 15 scade pe la 10-11. Cred ca iarna va fi tragic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am incercat si cu drumuri mai lungi. si degeaba: nu am reusit sa scot sub 9%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Passat 2001 Tiptronic + chip cam pe la 165 cai zic ei... in orash 11,5-12 cu mers normal. Afara 5,5 cam asha ca nu merg rpd :D (120 max) . Super multzumit de consum si zic ca merita clar pt confortul unei cutii automate. Skoda octavia 2 cu 1,6FSI 115 cai face cam tot p-acolo dar merg mai turat ca nu pot sa ma abtzin ca nu trage :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu in oras am 11-12% iar afara am 8-9%. Precizez ca am cutie automata si piciorul tare greu :rolleyes: + masina e break B5 din 2002.

In oras ard asfaltu' iar ia afara... viteza medie de croaziera e 180km/h. Drumurile mele cele mai dese sunt Bucuresti-Constanta asa ca am unde sa-i dau.

Vara, la acest consum se mai adauga celebrul 1% pentru clima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu in oras am 11-12% iar afara am 8-9%. Precizez ca am cutie automata si piciorul tare greu :D + masina e break B5 din 2002.

In oras ard asfaltu' iar ia afara... viteza medie de croaziera e 180km/h. Drumurile mele cele mai dese sunt Bucuresti-Constanta asa ca am unde sa-i dau.

Vara, la acest consum se mai adauga celebrul 1% pentru clima.

uite cineva care s-a mai apropiat de consum normal si nu baga din top onsumuri de 5 litri cu passat de 130 cai

:rolleyes:

eu am avf de 130 cai ,6 trepte si nici rupt nu vrea sa ia sub 7 in afara mai alea daca mergi cu el:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai eu vad cai verzi pe pereti cu BC? Consum la BC (Bucuresti-Cluj-Oradea-Satu Mare) - 7.4 /%. Comparand cu facutul plinului - 6.1/%. Oricum, am mers la limita drumului si cunostintelor mele, asa ca un 7.4 nu ma ingrijora, dar de unde atata diferenta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai eu vad cai verzi pe pereti cu BC? Consum la BC (Bucuresti-Cluj-Oradea-Satu Mare) - 7.4 /%. Comparand cu facutul plinului - 6.1/%. Oricum, am mers la limita drumului si cunostintelor mele, asa ca un 7.4 nu ma ingrijora, dar de unde atata diferenta?

pai nu stiu tata ca si la mine cred ca e aceeasi treaba

BC da consum mai mare dacat real

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta poate veni probabil din cantitatea de motorina pe care ai pus-o in fiecare dintre cazuri.

Daca atunci cand te-ai intors, nu s-a umplut complet, chiar daca la pompa ti-a zis ca e full, asta este.

Acelasi lucru se poate intampla cu ceilalti 8 litri din rezervorul aditional... I-ai consumat dar nu i-ai pus la loc.

De obicei am observat ca BC nu prea minte.

Iar metoda plin-plin merge bine pe multi KM - mai multe plinuri pt care le notezi nr de km si respectiv cantitatea de combustibil cu care ai incarcat.

Doar asa se poate scapa de problemele date de plinuri incomplete. Doar la final, dupa ce ai vazut cati litri ai pus in rezervor si cat ai mers cu acei litri, poti spune cam cat consuma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

750 de KM ti se pare rezonabil. Plin-plin inseamna pus si iar pus pana apare benzina la capatul tevii de alimentare. Nu stiu ce vorbesti de 8 litri, dar nu am mers pana sa se goleasca rezervorul de tot. Data trecuta pe drum numai pana la Cluj am consumat 6.4 pe BC si 5.5 pe plin-plin. Parearea mea este ca eliminand cazurile de eroare, solutia plin - plin este sfanta. Si inca ceva, am pus Motorina Premium de la OMW (Euro 5 parca). Asta poate sa explice diferenta (consum mai mic decat stie BC sa calculeze?)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kaiselslauten-Rm. Valcea consum mediu 7,5l/100km la o viteza medie de 120km in afara tarii iar dupa parcurgerea distantei de aprox 500km in tara viteza medie a fost de 101km.h. Temperatura medie a fost de 8 grade, anvelope de iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci al meu 1.9 tdi de 101 cp consuma 10.5 oras (Bucuresti undeva la ora 21.00 cand e putin mai liber decat aglomerat) cu mers putin sportiv ,m-am cam panicat dar am observat k era o problema si faptul k nu puteam sa tin pe eco clima k se abureau geamurile(filtru de polen) asta era unul din factorii de consum si al doilea care e si cel mai important k am jante pe 235/45 park/17 si cred k asta e cea mai mare problema,de mentionat k am schimbat filtru motorina+aer , afara si putin oras adik o medie de 45-50 km/ora am venit cu 6l/100 km ,deci eu cred k difera consumul de la o masina la alta,contand chiar si cel mai mic amanunt, printe care cel mai important stilul de condus (cat de brusc apesi pedala)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cutie automata in oras consuma maxim 10 iar in afara...la 120km/h consuma 4 l cu 1-2 pers in masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cutie automata in oras consuma maxim 10 iar in afara...la 120km/h consuma 4 l cu 1-2 pers in masina.

asta da gogomanie:)

a mea in afara la 120 consuma 3l la suta si te-am luat

ce zici?

:)

hau sa fim mai realisti ca e totusi masina de 1600kg nu tico

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta da gogomanie:)

a mea in afara la 120 consuma 3l la suta si te-am luat

ce zici?

;)

hau sa fim mai realisti ca e totusi masina de 1600kg nu tico

Hai cu mine sa vezi daca nu ma crezi.....si daca e asa....ce dai? ;)

Modificat de ex_zordium
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guys... ca masina a consumat 3 imi vine greu sa cred daca ne amintim ca a fost un gagiu, supercampion la sofat (Gerhart Platner daca imi amintesc eu bine) care a reusit sa conduca o skoda fabia cu 2.8l/100km, mergand "batraneste", fara nici un fel de accelerari puternice.

Ca o masina consuma 8 sau 10 in oras e foarte relativ. A mea mi-a consumat si 28l/100km cand am facut un drum de 1 ora si ceva de la Arcul de Triunf pana la Victoriei... Viteza medie de aprox 2 km/h...

In conditiile acestea sunt curios cine are un consum de sub 8%.

Haideti sa nu uitam ca masinuta asta e un animal de 1,6T... cu un motor cat de la vreo 2 tico si jumatate si cu putere de vreo 3 ori cat un tico (asta ca sa pastram comparatiile).

Oare un elefant mananca precum o pasarica?

si da... in afara orasului, la 120-130 cand pot si cu mai putin cand am oameni in fata eu scot in jur de 5.8-6.3... in Bucuresti, media e pe la 9 si ceva dar nu cred ca pot fi datele comparabile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai cu mine sa vezi daca nu ma crezi.....si daca e asa....ce dai? :)

ma tu poti sa zici ce vrei .4l la 100 in afara cu 120km/ora nu te crede nimeni.las-o in pana mea ca-s pescaresti si vanatoresti de acum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ummm... Eu am scos 4.5L/100 mers de la ploiesti la campina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ummm... Eu am scos 4.5L/100 mers de la ploiesti la campina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa mai domolim nitel flame-ul: In conditii limita se poate ca ceea ce zice fiecare sa fie adevarat. Ploiesti-Campina fara trafic, 120 constant probabil ca poti sa scoti ceva asemanator. asa si eu scot in BUC media de 14l/100 in deplasarile de 5 km cand ma duc la birou 1 data pe zi la ora de trafic. Nu intereseaza pe nimeni nici cel mai mic si nici cel mai mare. La mine consumul maxim instantaneu cred ca a fost 38l/100 (asta insemand o talpa sanatoasa 1/2/3-a). E ceva complet fara relevanta. Un peste alta, cine vrea consum mic nu ia motor de 115-130CP. Si cine ia asa ceva, e pacat sa mergi la pas pentru 30 000 lei vechi pe saptamana. Si mai este o problema (pentru cine se ia dupa BC): exista o diferenta semnificativa intre softurile BC de la B5 si B5.5, asa ca datele instantanee nu sunt comparabile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma tu poti sa zici ce vrei .4l la 100 in afara cu 120km/ora nu te crede nimeni.las-o in pana mea ca-s pescaresti si vanatoresti de acum

Cred ca tu esti Gica contra si esti suparat ca a ta consuma mai mult....daca citesti topicul o sa vezi consum de 4-4.5 l / 100 km foarte des. Nu am nimic cu tine dar nu am postat aici sa ma dau mare cat consuma masina mea.....mi-am scris realul consum al masinii.. Iti doresc cati mai multi km cu consum mic :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca tu esti Gica contra si esti suparat ca a ta consuma mai mult....daca citesti topicul o sa vezi consum de 4-4.5 l / 100 km foarte des. Nu am nimic cu tine dar nu am postat aici sa ma dau mare cat consuma masina mea.....mi-am scris realul consum al masinii.. Iti doresc cati mai multi km cu consum mic :beerchug:

si tie la fel si nu am nimic cu nimeni ,dar nu pot sa cred ca o masina la greutatea asta si motor 130cai sa ia 4 la suta

toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si tie la fel si nu am nimic cu nimeni ,dar nu pot sa cred ca o masina la greutatea asta si motor 130cai sa ia 4 la suta

toate cele bune

Daca te uitti mai bine masina lu' ex-zordium nu e nici pe departe tdi-ul de 130 ci cel de 110 cai cu cutie automata.Din ce am observat cutia are treptele etajate foarte lung.Dupa parerea mea ar putea lejer sa scoata consum de 4 la mers constant pana in 120.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut! scuze ca ma bag...passat b6, 1.9 tdi, 1700km la bord - traseu sinaia -bucuresti ( vit. max 120 km/h) - consum pana la intrarea in buc 4,2l/100Km... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!