Jump to content

Consumul meu e normal?


alex_puiulet
 Share

Postare recomandată

Salut, as avea o intrebare putin off topic, nu am computer de bord , in schimb am facut niste teste cu vag-comul in mers, iar la consum imi afiseaza valorile in l/h, stie cineva cum fac sa aflu consumul instantaneu in l/100km ?

<{POST_SNAPBACK}>

Nu se poate afisa consumul raportat la numarul de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 835
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    59

  • F l o r i n

    51

  • clpos

    22

  • Totalsender

    18

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu se poate afisa consumul raportat la numarul de km.

<{POST_SNAPBACK}>

VAG-COM-u' nu stie in L/100 km dar poti face tu niste chestii.

Mergi cu 60 km/h constant (daca ai CC activeaza-l) si notezi consumul instantaneu, de exemplu 2,5L/h si faci asa:

2,5L / 60 kmph => 2,5/0,6 L/100 km = 4,16 L / 100km

Daca vrei sa faci consumul pe o portiune in care numai constant nu mergi va trebui sa faci integrari care evident ca nu ai cum sa le faci decat fie cu un BC fie cu un log super lung in care sa apara consumul instantaneu, timpul si viteza instantanee, fie construiesti o interfata custom care integreaza automat :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat despre treapta a 5-a la 70 km/h mi se pare inacceptabil si in afara localitatii. Eu nu bag niciodata treapta a 5-a in oras. A 4-a este maximul pe care il obtin (rar) in oras. Mersul mai turat nu mareste neaparat consumul. Ganditi-va ca daca esti subturat si incerci sa accelerezi (de exemplu mergi la 40 km/h in a 4-a) consuma mai mult decat daca ai retrograda si ai accelera normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VAG-COM-u' nu stie in L/100 km dar poti face tu niste chestii.

Mergi cu 60 km/h constant (daca ai CC activeaza-l) si notezi consumul instantaneu, de exemplu 2,5L/h si faci asa:

2,5L / 60 kmph => 2,5/0,6 L/100 km = 4,16 L / 100km

Daca vrei sa faci consumul pe o portiune in care numai constant nu mergi va trebui sa faci integrari care evident ca nu ai cum sa le faci decat fie cu un BC fie cu un log super lung in care sa apara consumul instantaneu, timpul si viteza instantanee, fie construiesti o interfata custom care integreaza automat :blink:

<{POST_SNAPBACK}>

Da, sau si mai simplu ma gandeam sa ies undeva afara si sa merg cu 100 constant cu vit 5-a pentru a vedea consumul

In al doilea rand m-ar interesa care este regimul de viteza cel mai economic la drum lung, si pentru asta cred ca o sa merg constant cu 100/110/120/130 iar apoi sa calculez la fiecare consumul /100km

Din ce stiti voi cam la ce viteza ar fi cel mai economic mers? la motor 81 kw

Ma refer bineinteles la mersul pe distante lungi, nu prin oras

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din experienta mea de pana acum am tras o concluzie clara.

Mersul economic inseamna mersul constant in jurul a 2000 rpm, in viteza a 4-a sau a 5-a. Poate chiar sub 2000, dar peste limita de subturare.

Consumul o sa creasaca de fiecare data cand factorii externi din trafic te obliga sa iesi din acest regim.

Pe principiul acesta eu reusesc sa consum 5l/100km - conform computerului de bord- in Bucuresti seara, si pe orice drum normal din afara.

Strict pe sectoarele de drum civilizate - autostrazi, DN 1, Buc - Bacau, etc - la viteze in intervalul 90-120km/h se poate cobora spre 4l/100km.

Nu va imaginati ca sunt maniac, dar am facut si eu teste de curiozitate.

In general nu-mi refuz nici o ocazie sa o calc, si am multi prieteni care ar spune ca sunt chiar vitezoman. In regimul asta normal pentru mine conform comp de bord la o distanta de 1500km mixt am un consum de 8,3l/100km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buc. --- Brasov cu max. 110 km/h si 4 persoane in masina - AC = 4.8 l %

Buc. -- Constanta 160 km/h pe autostrada si 120-130 restul +AC = 6.8 l %

Oras ? = 7.5 - 8.5 l /km

Concluzia ? = Batrina dar buna !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut un drum Bucuresti - Sibiu - Arad - Budapesta - Oradea - Bucuresti cu 4 persoane + bagaj full (portbagajul de Passat plin plin, cum nu l-am mai vazut), tras destul de tare de masina. Am avut un consum mediu pe tot traseul de 6,4 litri/100 km

Astazi, singur in masina pe tronsonul Campina - Ploiesti, talpa la maxim, constant cam un minut, viteza aratata pe bord 240 km/h, computerul imi arata consum instant 14,5 litri/100 km... Am vrut sa vad ce poate.

Ambele dati am fost cu rotile de iarna 205/55/16, jante aliaj, set complet cumparat de la Porsche Bucuresti

Modificat de imircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curand am facut si eu un drum Buzau Cluj Viena Paris + Retur 5.3 pe computer . In afara tarii am mers frate, din min 140 nu am scos-o. Un ultim drum la Cluj 4 pers .. noaptea ..la cluj dupa fix 500 Km 5.0 In oras nu pot da un consum clar..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

premiumfaraplumb

Cu jante de 17 si late 225 si 235 pe spate, imi ia 9.5 in oras si 6.5 la 140 si 6.9 la 180, mai mult nu ia a mea cu jantele astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consum de 6.7 maxim 7.5 urban iar climatronicul nu l-am oprit niciodata. E fixat la 23grd. Schimb la turatie optima(rareori ma uit la turometru) adica sa o simt ca trage bine si merg constant cu tr. 4-5. Uneori ii mai fac cate un "italian tune-up" pentru curatarea depunerilor (prietenii stiu de ce). In afara am scos si 4.5 noaptea cu viteza medie de 72km/h dar si 9.8 cu media de 122km/ora(noaptea pana la Constanta si inapoi pe Magistrala Soarelui).

Modificat de Nea Vizanu'
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

liviu_sandulescu
OK! M-am trezit! Incerc sa merg la o turatie normala sa vad cum stau cu consumul... O sa postez imediat ce trag o concluzie.

Revin cu informatii despre consum: schimbat viteza la maxim 1900 rot/min. in Bucuresti am avut un consum de 9.5 litri la 100 km! Sincer, nu stiu cum scot altii consumuri sub 8 l la suta in Bucuresti!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde si de distanta parcursa. Cu cat e mai mica cu atat consumul afisat e mai mare. Eu scot consumul ala in 25-45 km urbani.

Modificat de Nea Vizanu'
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:banghead:...mi-am schimbat programul de munca de la 07:30 - 16:30 .

Cand vin dimineata la munca, pe la 7:10 - 07:15 am consum de aprx 8.5% pe distanta de 7km (brancoveanu - romana). Insa, cand plec pe la 16:45 .....:)( ...fac minim 40 de minute ..e dezastru in oras....varza....si sub 11-12 nu am vazut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corectez. :) Ieri in 42 km urbani mi-a consumat 7.8%. Viteza medie de 21km/h. Pe la ora 16.30, cu un trafic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie pe ultimii 650 km urbani mi-a consumat 7,69 L / 100 km. Bucuresti ore nasuale.. (se scrie cu "o").

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consum sambata seara la 19.00 in zona Orhideea-Militari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am si eu o intrebare - cu numai 300km la bord, un consum de 9% in oras cum vi se pare?

Am fost in weekend pana la Snagov si innapoi, iar media a fost 5,5%, mers incet prin Saftica, erau radare, iar dupa maxim 120 km/h ca e noua :blink:, aici am folosit si tempomatul, de care sunt foarte multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucuresti - Campulung

4 persoane in masina, portbagajul full, mers relatic usor, 120-140 autostrada si 70-90 dupa Pitesti

Consum 7.1 %

Campulung- Bucuresti

4 persoane in masina, portbagajul plin jumate (fara bautura si mancare :) ), mers normal, 70-90 pana la pitesti, 110-120 pe autostrada.

Consum 5.9 %

super multumit.

Modificat de FlorinD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucuresti - Eforie Sud - Constanta - Eforie Sud - Bucuresti

Incarcata full, 4 adulti + 3 copii, portbagaj full, bagaje si la picioare, 120 - 130 km/h pe autostrada, 80 - 100 km/h restul drumului. Consum 6 %.

Excelent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In acelasi timp, in Bucuresti, aprox 80-90 km/zi, numai la ore nasoale (plec dimineata pe la 8:30 - 9:00 si ma intorc pe la 19:00, plus ca umblu toata ziua de colo-colo prin oras, nu scade sub 11litri/100km

Poate e din cauza DSG-ului, cine stie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DSG-ul nu este o cutie automata conventionala deci nu are nici un fel de vina pentru acest consum. Vina este a traficului.

DSG-ul este practic format din doua cutii manuale cu doua ambreiaje concentrice si actionate electronic in mod automat sau manual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
Revin cu informatii despre consum: schimbat viteza la maxim 1900 rot/min. in Bucuresti am avut un consum de 9.5 litri la 100 km! Sincer, nu stiu cum scot altii consumuri sub 8 l la suta in Bucuresti!!!

Sub 2.000 rot / min nu schimb, dar nici nu scot 8 la suta ziua in bucuresti ?! ma incadrez in aceeasi categorie cu tine, consumul mediu in bucuresti 10-11, afara 6.5-7.5.

Ultimul consum 670 km, din care 400 in buc, 270 Bucuresti - Alexandria - Turnu Magurele si retur, 8 % mediu, avand 10.5 % la iesirea din Buc. Metoda plin pe plin care constat ca este identica cu ce scrie BC-ul.

Am incercat si varianta de mers lejer, fara accelerari , fara mers sportiv, 7.5-8.5 Buc si 5-6 afara. Dar m-am CHINUIT !

Apoi, v-ati luat Passat pentru un consum mic, sau pentru cat consuma ? Sau pentru ca e masina pe care v-ati dorit-o ?? Ce naiba, daca consuma 20 % atunci sunt probleme, in rest pentru consum mic luati T yaris sau VW Lupo, probabil ca vor consuma 2-3 l % in Buc la ora de varf. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DSG-ul nu este o cutie automata conventionala deci nu are nici un fel de vina pentru acest consum. Vina este a traficului.

DSG-ul este practic format din doua cutii manuale cu doua ambreiaje concentrice si actionate electronic in mod automat sau manual.

Cu toate acestea, influenteaza consumul.

Am facut un experiment. La relanti, cu climatizarea oprita, maneta in pozitia "D" si piciorul pe frana. Consum instant apare 0,9 - 1,0 litri/ora. Cu maneta in pozitia "N" sau "P", consumul instant e 0,6 - 0,7 litri/ora

In plus, DSG-ul indeamna la talpa... apesi pe acceleratie si simti cum se tot duce... deodata esti intr-a 3-a sau a 4-a.

Modificat de imircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

offtopic: sunteti norocosi, cu masina din dotare(sportage), 11.7 pe 5000km, ma mira ca pare mai bun ca la un 4 motion though. stil de condus, cat de smuls se poate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru masina din semnatura consumul inainte de curatarea egr -ului era de 10.4 - 10.8 in oras ( Bucuresti ) .

Dupa efectuarea operatiunii de curatare a scazut la 9.6 - 9.9 .

In comparatie cu Laguna 2 la care aveam un consum de 11-11,5 in oras eu sunt multumit .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!