Jump to content

Consumul meu e normal?


alex_puiulet
 Share

Postare recomandată

Si eu ma declar multumit de consum, in jurul lui 7. Vara, dimineata, fara aglomeratie, am scos si 5,9l/100km. Uite sfaturi date de "oficiali" pt reducerea consumului http://www.economisestepentrutine.ro/consu...de-combustibil/ . cel mai tare e ultimul >

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 835
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    59

  • F l o r i n

    51

  • clpos

    22

  • Totalsender

    18

Top Posters In This Topic

Posted Images

In oras (Bucuresti) iti va lua 11-13 litri/100km, iar afara, daca mergi cu 100 km/h, 6-6,5 litri. La o viteza mai mare va papa mai mult...

In bucuresti pe vremea asta cam 11% este media la mine, ~9% cand nu am chef (adica cand merg precum babele) iar 14% cand mai prind si eu 300m "free highway" si mai accelerez si eu putin :Driver:

noobish question: Am cutie tiptronic dar ca intrebare: avand cutie automata/tiptronic sau manuala influenteaza cumva consumul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, diferenta este de cca 1 l/100km in favoarea celei manuale. Vezi ca aici se discuta exclusiv de automate. Consumul de 11% este un consum normal mai ales in Bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am gasit filmuletul pe acasa cu cel mai mic consum scos de mine la passat 131 cp....4,8% !!! Dupa 270km imi arata ca mai are autonomie 1270 km :mop:

Look

!!!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aseara, am mers pana in Mall Baneasa (mai mult sa vad cum e traficul, acum cu pasajul nou - pare ok treaba).Titan-Bucur Obor-Arcul de triumf-Casa Scanteii- Mall Baneasa. plecare la ora 18.00 din Titan si m-am intors acasa in jurul orei 20.30. Trafic ok, am apucat sa ii si dau un pic sa curat turbina....consumul 5,8. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.8T awt.

oras:11-12%

extra urban:8-9%

singura data 6,7..rulat constant cu 70km/h in treapta a 4-a.

benzina pura.:))

autonomie:necunoscut,depinde de cat de mare ti-e papucul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut!Am constatat ca am avut un consum de 10 l la 100 de km in oras; ramane de vazut ce consum are in extraurban; deocamdata pare ok.LA MULTI ANI! tuturor de ziua romanilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, legat de consum, la mine e in felul urmator: cand am luat masina, distributia era varza, uleiul era de-o seama cu masina, antigel = apa, filtre negre, era in ultimul hal.. (nu am BC) dar la un plin faceam in oras 650km.. :icon_thumright: am schimbat tot, a urmat o perioada in care eram rege: 7% in oras si aproximativ 1340km in exterior cu 62L (4,5%)cu AC (calculati la plin+km=love) Acum am revenit la 8-9% in oras, si 7% in exterior - is multe de care tre' sa tinem cont: ulei, filtre, ambreiaj(care la mine e pe duca urat) - multa lume da vina pe debitmetru: din propria experienta pot spune ca nu apuci sa faci calcule legate de consum cand iti pica piesa, pur si simplu nu te mai misti. Sper ca nu m'am lungit :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine mai jos de 10% in oras n-am vazut deloc pe BC.Afara consuma cam6-6,5%La peste 140 Km/h nu ma mai uit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am aplicat metoda lui Buhnici, cu accelerari usoare turatii mici si maxim 50km/h....rezutatul 6,1% in 21km facuti doar in oras. De mentionat ca am plecat cu motorul rece. Statuse de la 8 dimineata pana la 16. Afara erau 10-11 grade(vineri a fost experienta).

PS : in primii 10 km am avut si 5,4% pe bord, dar nu se incalzise bine motorul. Vechea mea poveste....cum urca apa bine cum creste consumul(nu exagerat), dar cel mai mic consum il are cand motorul nu ajunge inca la 90 grade, adica 70-80 grade. Dupa ce a urcat apa bine, imediat urca consumul, cred din cauza fluidizarii motorinei care incalzita in chiulasa ii scade vascozitatea(deh euro 5 :))

Chiar daca a trecut ceva timp, acum am citit topicul si trebuie sa iti raspund. In urma cu ceva timp( pag 18/acest topic/9 mai 2009) la afirmatia mea ca "masina imi consuma 6.5 - 7% consum mediu " faceai echipa cu un alt coleg (borisake) si imi catalogati afirmatia drept "fantezii exotice" argumentand cu consumul de la un Golf. Doar Cosmin mi-a luat apararea (ii multumesc pentru obiectivitate"). Cand ai fost corect, atunci sau acum in afirmatii ? Eu inteleg din acest comportament dual ca postezi oricand si orice doar ca sa acumulezi posturi. Daca noua pozitie de membru senior te face fericit, ma bucur. Dar chiar daca iti doresti, pozitia de moderator nu ti se va potrivi. Consecventa e un lucru mare.

Scuze moderatorilor pentru off-topic

Modificat de mslo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa nu ajungeti aici la scandal. Daca aveti nemultumiri, discutati in privat nu aici.

End of OFF TOPIC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu reusisem niciodata sa scot consumuri mici sub 7% in oras oricat de bine mergeam, de aceea nici nu te-am crezut, ca si restul colegilor. Descoperind si aplicand metoda lui Buhnici am facut deci un experiment pe durata a 2 zile...repet experiment, iar ceea ce a rezultat am impartasit.

Pentru ca ti-am zis "fantezii exotice" imi cer scuze oficial, cum la fel de oficial si altruist am impartasit si experienta mea referitoare la acel consum de 6,1%. Daca voiam cearta sau orice altceva insinuezi aici pe topic nu as mai fi postat acel consum. Poate greseala mea e ca am uitat de discutia cu tine("fantezii..") caz in care as fi retractat afirmatia, tot oficial pentru nu imi e rusine sa o fac chiar ACUM.......restul e cancan !!! Colegii ma stiu cata pasiune si munca am depus pe acest forum( in special Passat) ca sa mai fie nevoie sa ma justific fata de tine de ce sunt membru senior. Iar daca ai rabdare citeste tot ce scriu sa vedem cate posturi sunt adunatura si eu in fata ta ma inclin umil.

Inca o data imi cer scuze fata de tine !

PS : E ultimul post referitor la discutia asta, iar dialogul intre noi doi...e off .

Modificat de vicius_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prietene de suferinta, eu nu m-am inhaitat cu nimeni, era pur si simplu concluzia mea.

Tu ai spus un consum mediu si eu de aceea m-am mirat, pt ca ce zici tu acolo, eu scot doar extreaurban si daca tu ai facut 20km in oras si 200km in afara nu se mai cheama consum mediu, consumul mediu dupa mine trebuie sa fie cat de cat egal ca distante intre urban si extraurban.

Asa cum a precizat si amicul Cosmin ca a facut plinul si a mers in diverse locuri, totusi a mers foarte mult in afara (deci constant) chiar daca a mai stat si pe la semafoare si prin aglomeratie; totusi are un nr mare de km efectuati si de aceea inclin sa cred ca nu mai poti spune ca ai un consum mediu.

Nu te judeca nimeni ca tu ai o masina ce consuma mai putin, dar este cam ca a noastra si nu difera decat stilul de mers, de aceea am spus ca nu mi se pare normal consumul tau.

Eu sincer daca as merge ca la carte in oras, m-as invartii si eu in jurul lui 8,5-9% ; si afara (100%) imi ia sigur 6.1-6.5, asa ca nu difera decat stilul de mers si pt un consumul mediu (mixt) conteaza unde ii faci pe majoritatea, afara sau in oras; si ce fel de oras, mai mare, mai mic, mai aglomerat, mai liber...

Nu pune la inima, nu ne certam aici ca nu avem pe ce, este normal sa ne laudam masinile, dar sunt cam la fel din pacate si nu pot sa difere asa mult la consum.

Si din toate paginile astea nu observ decat ca ba se vb de consumul de oras, ba de mixt, ba de extraurban. Deci pana la urma trebuie sa fim un pic mai atenti pe ce tip de consum se discuta, ca sa nu mai existe discutii. :icon_thumright: :blah_: :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum consumul mediu este cu o,5-1 l/100km mai mare, si inca de dinainte de a se raci vremea. Si conduc la fel. Dar inainte de a ma fi ingrijorat masina mea consuma f. aproape de consumul dat de producator in carte, adica 5 in afara si 7-7,5 in oras si aveam un consum mediu 6 maxim 6,5. Dar atunci masina avea pe ea turbina, egr si injectoare noi. De atunci au trecut peste 100000km. Si acum vreau sa aflu care este cauza (cauzele). Pe vag totul pare OK, nu consuma ulei (doar motorina), nu scoate fum si totusi consuma mai mult. Banuiesc PD-urile. Si poate EGR. Si la relanti aveam 0.5l/ora (fara clima si consumatori) iar acum este 0.8. O sa ma uit mai cu atentie saptamana viitoare sa verific si acele "repere" pe care le-am cules de pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

in extraurban am un consum de 5,3 pana la 6..6,1 depinde cum o calc.in oras depinde de aglomeratie,de exemplu in bistrita unde e orasu mai linistit scot 8-8.5 iar in cluj cat am stat acolo nu am coborat niciodata sub 10

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

eu am scos cel mai putin cu a mea 5.3 pe un drum brasov sibiu asta la un mers de 80 de km pe ora dar am scos si 6.5 extraurban. mixt imi arata 6.9. prin oras nu reusesc sa scot sub 8 sub nici o forma. toate valorile care le zic acum sunt cele afisate de BC. in comparatie cu masina fratelui meu care e un bmw 320 d din 2001 136 de cai a mea consuma mult. pe acelasi drum brasov sibiu am scos o medie de 4.2. la iesire din brasov am facut plinu la intrare in sibiu am completat cu 20 de lei. ambele masini au 200 de mi de km si in plus bmw este mult mai nervos ca passatu. singura idee care imi trece prin cap este aceea ca passatu meu are probleme.

Modificat de maniac18
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti primul pe care il aud ca "bemveul" este mai nervos fata de Passat(131cp).Te-ai gandit ca poate are masina ta ceva de nu merge?Solutia la problema ta,este simpla!Cumpara-ti "bemveu"!

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca citeai ce-am zis inainte sa te enervezi ca am zis ca bmwu e mai nervos decat passatu vedeai ca am zis ca ma gandesc ca masina mea are probleme acum daca zici ca nare cum sa fie mai nervos atunci m-am convins si o sa investighez problemele. nu trebuie sa-mi dai in cap ca am zis ce am constatat. am vrut passat asa ca mi-am luat si nu l-as schimba pe un bmw. si passatu merge destul de bine a mers 205 km/h pe bord nu stiu viteza reala.

Modificat de maniac18
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright: Scuza-ma ca am sarit asa,dar m-am saturat sa aud numai laude la adresa "bemveului"!Toti "manelarii" si complexatii au "bemveu" si vb de el ca si cum numai marca asta ar face masini!MI-e lehamite de cuvantul asta!Am ajuns sa urasc marca asta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fratilor deviati de la topic :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi pe Cluj - Tg mures am avut un consum de 7,3%. Adevarul e ca am si calcato dar e ok. In oras sare de 11%, mai ales pe vremea asta rece.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am scos cel mai putin cu a mea 5.3 pe un drum brasov sibiu asta la un mers de 80 de km pe ora dar am scos si 6.5 extraurban. mixt imi arata 6.9. prin oras nu reusesc sa scot sub 8 sub nici o forma. toate valorile care le zic acum sunt cele afisate de BC. in comparatie cu masina fratelui meu care e un bmw 320 d din 2001 136 de cai a mea consuma mult. pe acelasi drum brasov sibiu am scos o medie de 4.2. la iesire din brasov am facut plinu la intrare in sibiu am completat cu 20 de lei. ambele masini au 200 de mi de km si in plus bmw este mult mai nervos ca passatu. singura idee care imi trece prin cap este aceea ca passatu meu are probleme.

Nu e nimic in neregula cu Passatul tau... doar asta e diferenta intre BMW si Passat... nu trebuie sa te mire nimic... :Driver: trebuia sa stii ca un Passat e... un VW.. atata tot... BMW e un pic alta clasa... pe toate planurile...

:P Scuza-ma ca am sarit asa,dar m-am saturat sa aud numai laude la adresa "bemveului"!Toti "manelarii" si complexatii au "bemveu" si vb de el ca si cum numai marca asta ar face masini!MI-e lehamite de cuvantul asta!Am ajuns sa urasc marca asta!

Din pacate la noi in tara asta este o parte a clientelei respectivei marci.. dar hai sa punem lucrurile altfel... de ce sa te privezi pe tine... (sau sa ma privez eu .. sau oricine altcineva..) de o masina... (BMW) .. plina de calitati ... care iti ofera tot ceea ce-ti poti dori de la un mijloc de transport.. doar ptr ca niste .... ma rog.. fill in the blanks ... :) ca sa zic asa... niste persoane ... sunt din intamplare clientii respectivei marci.. eu unul nu m-as priva de toate plusurile alea.. doar ptr ca imaginea masinii (marcii) respective din pacate.. nu poate fi disociata de niste caractere indoielnice... Eu sunt eu si cine ma cunoaste f bine... si cine ma judeca conform unui sablon ... aaaaaaaaa.. e smecher.. are BMW... n-are decat sa ma pupe-n esapament... ptr ca simplul mod de a aborda asa o persoana... denota o inteligenta a respectivului/respectivei care vorbeste pentru sine...

Revenind la topic... la un Passat 2.5TDI de peste 200 de cai .. consum urban - 9% .. in mers normal... extern .. 5-6 % in functie de viteza.. parca era de 6 la 120 constant... ceva de genul... oricum rezonabil..

Modificat de Romeo23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti sigur ca asta-i consumu real? Pai atata am eu la jumate din puterea aia (115 cp) si vorba aia... am 4 injectoare, nu 6. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor nu stiu de unde scoateti voi consumurile astea dar pe mine ma usuca masina din semnatura in f...ul de Bucuresti adica pe vreme calda nu am vazut mai putin de 10%,iar acum cu frigurile astea 13-14%...evident numai in oras si numai la orele cele mai smechere(programul meu este 9-17...dati va voi seama singuri de trafic)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!