Jump to content

Suspensii Sport


frunzy
 Share

Postare recomandată

asa am gasit-o dar acum e bn vad eu la iarna ,pana sa o montez aveam 10 cm intre roata si aripa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

sal

AM sieu montata suspensie sport reglabila KW fata -spate,,,asa am cumparat masina,,,,dar intentionez sa o schimb cu una normala pt ca se simte orice crapatura din sosea si imi rupe dintii in gura...pt Romania nu e buna,numai atunci se simte cand ai 130 de ex si abordezi o curba cu unghi mare......sta lipita masina de asfalt,,,,,

Spune-le asta si tinerilor dornici de aventura pe patru roti. Vad aici masini duse de la 101 cai la 140, la 200, la 300, 500...ma astept sa vina cineva care a "urcat-o" la 755 cai. Motoarele astea nu sunt facute de niste dorei. Daca germanul spune ca durata medie de viata la o masina din 2000 era de 5-6-7 ani (ca nu stiu exact cat ofera)....cu upgrade-urile voastre motorul nu mai are aceeasi longevitate. Dar...nu toti oamenii vor sa-si pastreze masinile in cele mai optime conditii si de cele mai multe ori ne batem joc de ele. Motorul e limitat din motive lesne de inteles...cine il chip-eaza si ii aduce tot felul de modificari ...are in medie sub 30 ani si nu are cine stie ce obligatii. Partea proasta e ca uneori acesti oameni isi mai arata muschii masinilor si ii vedem infasurati mai peste tot....ori buf cu alti oameni nevinovati.

Dar in fine...fiecare cu pasiunea lui...nu va condamn, dar ceea ce spune omul asta mai sus ar trebui sa va puna pe ganduri...si mai era cineva care spunea ca a ramas suspendat pe zapada. La unele posturi pur si simplu ramai socat....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fiecare cu pasiunea lui.unii au masini care nu pot prinde mai mult de 150 km/h si baga bani in caroserie,jante,suspensie,body-kit`uri cat sa arate de nota 10+ , iar altii au masini de 250,300,400 cp dar esteticul lasa de dorit . am vazut persoane si de peste 35 de ani care au familie dar si bani multi bagati in masina de zi cu zi.

eu sustin idee cu montarea unei suspensii sport pe masina si din punct de vedere al sigurantei cat si al imaginii :emthup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

In scurt timp v-a trebui sa schimb suspensiile masinii si nu sunt hotarat in privinta arcurilor. Sport OEM sau Eibach Pro Kit?

Arcurile vor face pereche cu amortizoare sport OEM Sachs.

Am ales sa trec la suspensia sport deoarece conduc peste 100km zilnic pe drumuri secundare foarte virajate si vreau un plus de siguranta.

Este vreo diferenta in comfortul oferit de cele doua tipuri de arcuri?

Nu vreau sa ies din masina "ciomagit" dupa 100km. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

sal unde gasesc si eu o suspensie sport pt passat b5 variant?la bani buni sau la schimb cu originala sau de golf 4 reglabila

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut.

 

Va rog sa ma ajutati cu un sfat pt masina din semantura, Passat V6 2.5 tdi, 4 motion, cutie automata.

Vreau sa montez o suspensie sport, cea care o am pe masina mi se pare foarte elastica. Am intrebat la reprezentanta, mi-au spus ca ei nu pot monta deoarece pe acest model nu exista suspensie sport. Am continuat cautarile la o firma de tuning/piese, mi-a spus ca imi aduce suspensie dar daca nu se potriveste nu o ia inapoi.

Exista vreun utilizator care a montat pe o masina echivalenta si poate sa ma sfatuiasca?

 

Pe net am gasit suspensii, dar nu scrie la nici una ca se potriveste la masina mea, de exemplu:

ARCURI
SPORT TS AUTOMOTIVE PENTRU VW PASSAT 1.8 / 1.8 T / 1.9TDI / 2.3 / 2.5
TDI / 2.8 - See more at:
http://www.motorvip.ro/produs/arcuri-sport-ts-automotive-pentru-vw-passat-1-8-1-8-t-1-9tdi-2-3-2-5-tdi-2-8-#sthash.Cvegmzdn.dpuf

 

Multumesc.

Modificat de htctunat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

teoretic e imposibil sa nu mearga...insa cel mai bun sfat e sa suni la ei pe site si sa iti zica daca se potriveste sau nu. am obs ca sunt si amortizoare si arcuri sport pt fiecare model, deci teoretic merge...ii intrebi, citesti conditiile si politica de returnare a pieselor in cazul in care nu sunt pt masina ta si te decizi daca sa iei sau nu..

 

sunt vro 2 colegi pe la anunturi care au de vanzare arcuri si amortizoare sport..ia legatura cu ei..

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta un catalog de-al producatorului. Spre exemplu la Bilstein am gasit: 

 

http://web1.carparts-cat.com/default.aspx?230=1&36=0&35=171&32=17214&34=0,100011,100121&14=4&10=6BED4B80EB064242B6B59CA4628D0D62018004&12=130

 

Stiu ca doar piesele OE nu se returneaza, in rest toti vanzatorii accepta retur. Schimba magazinul  :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@htctunat

Pe abtibildul din portbagaj, unde ai scrise codurile cu optiuni, uita-te dupa urmatoarele coduri: 1B*, 0J* si 0Y*, unde * e o litera. Ex. 1BA, 0JJ si 0YE.

Astea reprezinta greutatea de pe axele masinii. Dupa codurile astea se aleg arcurile OEM ce se potrivesc masinii tale.

 

http://www.dotamatic.com/1BE/

Asta e site-ul cu codurile OEM ale amortizoarelor si arcurilor.

Nu am reusit sa gasesc codurile OEM ale amortizoarelor sport spate pentru 4motion. nu cred ca sunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut si multumesc pt raspunsuri.

Am cautat la Bilstein si sunt tot pe dimensiuni standard, din ce inteleg eu germana.

Am sa ma uit in portbagaj sa vad daca gasesc ce scrie Popica. Am mai intrebat si intr-adevar pe spate se pare ca nu se potrivesc.

Mai am o promisiune, sa vad ce iese.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mergi la VW -> 3b3 -> Federung/ Dämpfung -> Fahrwerkssatz kpl. o sa ajungi la ce am atasat eu: apare ca se coboara si fata, si spatele, deci macar Bilstein are amortizoare sport si pt spate, trebuie sa aiba si altii. 

 

Pt traducere poti folosi Google Chrome, sau mergi pe http://translate.google.ro/, bagi adresa site-ului si apesi Translate.

 

post-99925-0-34231400-1371192294_thumb.p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lowlife, multumesc.

Eu intrasem doar la prima, unde e standard.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

va salut. Am gasit si eu niste arcuri sport aproape noi Care au fost puse pe un Golf 4. Intrebarea mea este daca se potrivesc si pe Passat b5. Care dintre voi a incercat sau stie. Astept raspus sa le pot lua. Sper! :D 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spera tu, dar speri degeaba!

E complet diferita suspensia. Tu nu te-ai uitat putin la cele 2 masini? Chiar si in parcare.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa mi-a spus si mecanicul dar nu eram eu convins. Acuma sunt...din pacate:((

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Multumim Popica pentru sfat si link. Si eu cautam daca detin de fabrica pachet drumuri grele, pentru ca mi se parea inalta masina, si dupa forma telescopului (pe fata am PDG pe spate e telescop normal); se pare ca dupa stickerul din portbagaj e pachet drumuri grele din fabrica. Vroiam sa pun si pe fata telescop normal si probabil sa trec ori pe arcuri sport ori pe cele normale, pentru ca mi se pare prea inalta si cam balanseaza ( stabilitate slaba in curbe si pe denivelari). Eram curios daca cunoaste cineva diferenta intre telescoape, au aceeasi lugime? si cat difera duritatea? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

am si eu o intrebare.am un pasat din 2005 si are suspensie sport reglabila .asi dori sa o mai ridic pentru ca este foarte joasa masina ,dar pe unde am fost miau spus ca nu stiu sa o ridice.ce pot face in acest caz.va multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Va salut. Vin cu o problema legata de suspensia masinii, si anume partea din fata e vizibil mai ridicata decat spatele. Masina e asa decand am luat-o, am schimbat pe ea arcurile si amortizoarele spate crezand ca asta e problema dar nu am rezolvat nimic. S-a mai lovit cineva de problema asta? E posibil ca fostul proprietar sa fi montat pe fata alte arcuri decat ar fi trebuit? 

IMG_20200207_112917.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca arcurile sunt cumparate de noi corecte cf seriei de sasiu cod: LS4295037 lungime 280mm pt berlina si nu 265 pentru combi singura problema poate fi de la suportii de arcuri care sau tasat sau nu mai exista cod :4B0512149 ?‍♂️

:( trebuie sa dai jos un arc spate si sa-l masori (daca ai pus din dezmembrari iti meriti soarta!)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arcurile si amortizoarele au fost cumparate de noi, dupa serie inclusiv flanse spate merita-mi-as soarta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca premiere daca nu ma insel si amortizoare sachs. Kayaba cred ca erau mai scumpe. Oricum o duc la mecanic sa se uite si la suportii de pe puntea spate, daca nu is aia sigur pe fata e problema. 

Modificat de omu_negru84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salut. Am găsit o suspensie sport reglabilă însă nu stiu daca e la fel pe berlina si break. Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,

A montat cineva de curand arcuri fata Bilstein? Detin un B5.5 Varianta 1.9 TDI AVB si nu gasesc echivalare pe origine decat pentru spate. Am discutat si cu cei de unde cumpar piesele ( Autokarma/Epiesa/TarguldePiese) iar pe echivalare ar fi doar KYB, Sachs. Eu vreau sa pun Bilstein la fel ca amortizoarele. Pentru cele fata ar fi BILSTEIN 36-226290. Problema este din cauza dimensiunilor:

Bilstein: diametru exterior 134mm , lungime 352mm, 13.75mm fata

Echivalare origine: fata 12.5 mm, lungime 339mm, diametru exterior 139mm.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!