Jump to content

Suspensii Sport


frunzy
 Share

Postare recomandată

am si eu un passat din 2003!! si mai nou i-am pus jante de 17 inch si acum nu prea imi place ca mashina sta prea sus...m-am uitat la audi si aripa vine exact peste roata nu la 20 de cm de la roata!!! m-ar interesa daca cineva poate sa ma ajute sa las mashina mai jos....cumva prin schimbarea de suspensii sport dar am inteles ca alea sport nu prea ar fi pt drumurile noastre.....daca poate cineva sa ma ajute ash fii recunoscator! sau daca exista asha ceva pt passat modelul asta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

normal nu ar trebui sa stea mai sus.ce cauciucuri ai pus pe ele?pe de alta parte arata mult mai bine cu suspensie sport,dar va fi si mai rigida.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

normal nu ar trebui sa stea mai sus.ce cauciucuri ai pus pe ele?pe de alta parte arata mult mai bine cu suspensie sport,dar va fi si mai rigida.

mashina nu sa mai ridicat mai sus a ramas asha cum era dar stii bine ca de ex nu vine aripa la passat ca la bmw! asta zic

si nu prea ii vine bine cu jante mari pt ca arata cam la fel....ma gandeam ca poate daca o mai las o sa i stea mai bine!!! ia suspensiile sport nu ar trebui sa tina mai mult decat astea actuale pe drumurile noastre!?? ce ziceti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt drumurile noastre suspensia sport nu este buna pt confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pe passat am suspensia sport care vine din fabrica pe v6 si masina este mai lasata decat cele normale + motorul mai greu (2500) si se simte foarte putin diferenta de confort fata de suspensia normala...repet la motor de 2500. Cred ca la motoare de 1900 o sa se simta ceva mai bine suspensia sport tinand cont ca nu e originala a masinii. O suspensie completa ( arcuri si amortizor fata+spate) costa 500 E. E adevarat ca o suspensie sport schimba foarte mult look-ul masinii si mai ales daca ai si jante pe 17.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa parerera mea daca ai de circulat in nordul tarii ar trebui sa iti maresti garda la sol cat sun de proaste drumurile! Nu ai ce cauta cu jante de 17 dapoi suspensie sport. Daca ai de circulat pe drumuri bune (bunicele in Romania) spor la treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca am avea drumuri bune si eu mi-as pune suspensii sport dar la drumurile noastre nici dc mi-o da cineva pe degeaba nu-mi pun.

Saptamana trecuta am avut ocazia sa merg cu un astra caravan din 2004 echipata sport si cu jante pe 17,vreau sa va spun ca drumul era destul de bunicel,dar cand dadea in o gropita te zdruncina de te dureau matele in tine si haionul facea un zgomot de zici ca acum se rupea in 2 saraca masina,in schimb avea o stabilitate ceva de speriat,acum depinde pe unde circuli tu,apoi stii ca e destul de scump sa schimbi brate la pasat- tu decizi,bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am vrut sa imi pun suspensi sport .. dar m-am razgandit si eu am jante pe 17" si zdruncina la ceva drum mai nasol .. nici nu vreau sa imi imaginez cum face si cu suspensie sport

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata!! ce sa mai !!! m-am convins ...va multumesc ...eci fraa suspensii sport!!! si asha de cand am pus jante pe 17 zdruncina ceva mai tare!! :) !! va multumesc pt sfat!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pe passat am suspensia sport care vine din fabrica pe v6 si masina este mai lasata decat cele normale + motorul mai greu (2500) si se simte foarte putin diferenta de confort fata de suspensia normala...repet la motor de 2500. Cred ca la motoare de 1900 o sa se simta ceva mai bine suspensia sport tinand cont ca nu e originala a masinii. O suspensie completa ( arcuri si amortizor fata+spate) costa 500 E. E adevarat ca o suspensie sport schimba foarte mult look-ul masinii si mai ales daca ai si jante pe 17.

si eu am V6 4 motion, intradevar masina este putin mai joasa,dar suspensia nu este sport nicidecum .elasticitatea este maxima in suspensie nicidecum sport. Suspensii sport sau pus pe W8 si pe RS-uri .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce sa mai zic...la reprezentanta mi-au spus in felul urmator :"ai modelul rosu de suspensie...probabil cel care a avut-o a dotat-o cu asta" Am mai auzit de la altcineva ca suspensia asta vine pe v6. Oricum nu conteaza prea mult...doar ca e mai joasa masina...da' merge si asa :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am pus de curind un set de arcuri sport de la weitec coboara 30/30 mm garda la sol.Masina a devenit mai rigida dar nu sa-ti amestece creierii in cap e destul de suportabil.Iti recomand astfel de arcuri de la firma asta pentru ca nu sunt atat de dure ca altele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca numai eu mi-as pune pachetul drumuri grele? Si asta pentru bucuresti. Am sarit o adancitura d-aia din asfalt (nici nu o vezi daca nu stii ca este acolo) si am dat efectiv cu botul in pamant. Am crezut ca acolo am lasat motorul. De atunci m-am hotarat sa imi fac scut de tabla :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt drumurile noastre suspensia sport nu este buna pt confort.

mare adevar graiesti (mai ales pt confortul psihic ca fizic mai merge)

ar fi super daca am avea drumuri dar daca mergi la noi (inclusiv A1 si A2) si vrei si viteza .... mai bine lasa

Modificat de d@n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine o lasi intaltata ca la mine e joasa in fata exact pana la roata si am dat azi de o panta si mi sa agatat un fire care era prins de caroserie..... o experienta foarte nasoala cand ti la masina. Deci mai bine sa fie sus si sa nu arate exceptional decat jos si sa dai cu scutu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu un passat din 2003!! si mai nou i-am pus jante de 17 inch si acum nu prea imi place ca mashina sta prea sus...m-am uitat la audi si aripa vine exact peste roata nu la 20 de cm de la roata!!! m-ar interesa daca cineva poate sa ma ajute sa las mashina mai jos....cumva prin schimbarea de suspensii sport dar am inteles ca alea sport nu prea ar fi pt drumurile noastre.....daca poate cineva sa ma ajute ash fii recunoscator! sau daca exista asha ceva pt passat modelul asta!

Ce dimensiuni ai avut inainte la anvelope si cu ce jante? Si ce dimensiune au acum anvelopele pe care le ai cu jantele pe 17?

Nu ar trebui sa fie diferente, dimensiunea anvelopei cand schimbi jantele trebuie aleasa astfel incat circumferinta rotii sa fie aceeasi. Probabil nu ai ales bine dimensiunea noilor anvelope...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut R15/65/195 sia cum am pus R17/45/225 si e la fel de inalta ...treaba e ca e u voiam sa o mai cobor pt ca asha sunt toate inalte! si parca janta aia de 17 pare tot de 15!! oricum m-am cam lamurit acum!!! va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca voi toti vreti suspensii sport eu as vreau una sa nu simt nimica.adica ceva in genul sa amorseze mai bine treceriele peste gropi si denivelari.se poate asa ceva?

cand dau in cate-o gropa parca se rupe masina nu alta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu vreau confort deci ceva stil ygor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu vreau confort deci ceva stil ygor

Iti pot recomanda suspensiile FK pt Passat. Eu le-am avut pe fosta masina (1.9 TDI Variant 2000) si sunt superbe...confortul nu este lasat deoparte insa stabilitatea pe viraje este muult imbunatatita. La viteza mare simti rigiditatea lor si masina se comporta excelent. Amortizoarele FK sunt produse in fabrica KONI. Arcurile au coborat masina 40/30 mm, iar pt asta te sfatuiesc sa montezi si un scut metalic sub motor/cutie. E adevarat ca nu mai poti parca pe toate bordurile inalte, insa, repet, masina are o stabilitate si un look excelent.

Bafta

Modificat de sfigmo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...
  • 11 months later...
am si eu un passat din 2003!! si mai nou i-am pus jante de 17 inch si acum nu prea imi place ca mashina sta prea sus...m-am uitat la audi si aripa vine exact peste roata nu la 20 de cm de la roata!!! m-ar interesa daca cineva poate sa ma ajute sa las mashina mai jos....cumva prin schimbarea de suspensii sport dar am inteles ca alea sport nu prea ar fi pt drumurile noastre.....daca poate cineva sa ma ajute ash fii recunoscator! sau daca exista asha ceva pt passat modelul asta!

Salut,

eu am un Passat din 2000 B5 1.9TDI 115CP si am pe ea din fabrica suspensie sport (suspensie rosie) si crede-ma as schimba-o la orice ora cu una normala, mai inalta. Intr-adevar masina arata mult mai bine cu asta decat cu o suspensie normala, roata aproape ca atinge aripa, dar pe drumuri rele majoritatea din romania te "rupe" si bratele, bucsaraiele se strica mult mai repede decat la o masina cu sespensie normala. Mentionez ca am roti 195/65/R15. Sfatul meu este sa o lasi asa cum este si bucura-te ca nu te aflii printre posesorii de suspensie rosie! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Se pare ca sunt singurul care vrea si are suspensie sport. :icon_thumright:

Asa arata vara la mine: picture028g.th.jpgpicture024b.th.jpgpicture005o.th.jpgpicture001hll.th.jpg

Si iarna asa: picture019k.th.jpgpicture020eju.th.jpgpicture021pud.th.jpgpicture026laz.th.jpg

PS: Tiberiu_P, iti plac astea de iarna sunt mai inalte fata de stoc cu 2cm, intreb ca ziceai de un schimb. Daca da, un contact pe PM sau tomulescusorin@yahoo.com, le am desfacute in subsol.

Modificat de Borisake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

borisake da-mi mai multe detalii despre suspensii. e doar arcul mai scurt sau ai kit complet cu telescoape cu tot. ce model / cat a coborat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai arcul este tip sport Weitec 30mm mai jos si amortizorul este cel stoc dar, trecut si el printr-o transformare, adica modificat supape, chestii in el si schimbat ulei, deci intarit foarte tare garantat 5 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!