Jump to content

Gauri Pentru Eleron


florin_81
 Share

Postare recomandată

Salut. Am si eu un golf3 si am facut rost de un eleron de GTI dar se prinde pe luneta in trei surubele. stie careva cum fac sa dau gauri ,sau unde, in luneta. sau un alt sistem de prindere sa elimin suruburile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa mearga lipit cu un adeziv, nu se poate sa dai gauri in luneta... Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, nu cred ca exista masina la care eleronul sa se prinda "cu surubele in luneta".

Nu cumva ai vrut sa spui hayon ? Oricat de teapan ar fi geamul lunetei nu suporta (si gaurit) un eleron prin toate gropile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cu mana mea am demontat eleronul. era prins in trei gauri in geam va spun sigur. am astupat gaurile cu bete. si aveau niste bucse pe gauri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa este si la mk2 .. au prindere " tot in luneta "

ca solutii: 1. ai primit deja una mai sus ( sa il lipesti )

2. schimbi luneta ( cumperi una cu gauri pt ca in actuala nu vad cum ai reusi sa dai gauri si sa ramana intreaga )

3. renunti la eleron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai simplu in prinzi cu ceva adeziv ( exista un tip de silicon adeziv ) si nu iti mai bati capul cu gauri sau alte adaptari.

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E mai greu de lipit, mai ales ca trebuie sa-l deteriorezi, in sensul ca suruburile trebuie scoase sau taiate in cazul asta. Cel mai bine ar fi sa-ti cauti alta luneta, cu gauri cu tot. Eu am si la golful II si la golful III eleroane prinse in luneta. La golful II nu aveam inainte, am cumparat o luneta CU GAURI de la dezmembrari si un an si ceva am cautat eleron pt. a-l monta si a astupa gaurile. Pana am gasit eleron a trebuit sa astup cele trei gauri cu silicon. De lipit am tot incercat si eu dar nu a tinut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

salutare, am si eu un eleron de lluneta pt golf 3 cu leduri, si as vrea sa stiu unde pot da gaura pt firul de la leduri? se da in cheder oare?

PS daca se ofera cineva sa ma ajute postez daca trebuie si poze cu eleronul respectiv :(

Modificat de TheKing
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe mine? nu e de ajutat e pt linistea mea sufleteasca :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vroiam sa spun cat te-a costat?in bani :icon_thumright: ca as vrea si eu 1 dar sa imi fac o idee cu banii

Modificat de GenuVW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu m-a costat nimic, am un prieten care aduce masini de dincolo si eleronul respectiv era pe una din masini si l-am tras jos :) . singura chestie nasoala e ca nu stiu cu ce sa-l lipesc de luneta ( silicon adeziv probabil ? :blink: ) si dupa cum e santul cablului de la leduri trebuie data gaura exact in chederul lunetei ( cred ) si as vrea ca cineva de aici sa-mi confirme acest lucru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt gaurirea lunetei trebuie sa mergeti la un atelier de geamgerie pt ca acolo au niste bormasini cu burghiu cu cap vidia si cu improscare de apa in momentul cand gaureste(am vazut si eu ca unele eleroane se prind in luneta) sper sa garanteze geamgiul ca nu se aparge geamul ,fiind securizat

legat de firul de frana ,banuiesc ca ai eleronul acela din fibra de sticla care ajunge pratic pana in lateralul haionului

eu zic sa tragi firul de la ledul de frana si sa mergi cu el prin spatele haionului si undeva unde se termina eleronul sa il treci in interior

am atasat o schita (sa nu va amuzati de calitatile mele de pictor) din care sper sa se inteleaga ce vreau eu sa zic

post-44836-1256584318_thumb.jpg

Modificat de drgosica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce inteleg eu, asta inseamna ca (virgula) cablul sa ramana cativa centimetrii afara?

nu are cum sa fie asa ... in plus masina de pe care am tras eleronul avea gaura prin cheder insa nu o avea in colt cum ar trebui ci direct pe mijloc. Daca gasesc cablul de date al camerei va arat mai bine :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina mea nu avea eleron cand am luat-o si am facut eu rost de un eleron de pe un vr6 si tot asa avea 3 surubele in el care se prindeau in luneta dar eu nu aveam gaurile respective asa ca ... l-am lipit cu un adeziv m-am cam chinuit dar a iesit este un pic cam inestetic ca se vede ca este lipit dar daca te straduiesti putin o sa reusesti alta solutie nu vad

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce inteleg eu, asta inseamna ca (virgula) cablul sa ramana cativa centimetrii afara?

nu are cum sa fie asa ... in plus masina de pe care am tras eleronul avea gaura prin cheder insa nu o avea in colt cum ar trebui ci direct pe mijloc. Daca gasesc cablul de date al camerei va arat mai bine :)

nu nu, eu ziceam sa mergi cu cablul de curent printre eleron si haion si acolo unde e "virgula"sa il scoti si sa il treci in interior,ma gandeam ca pe acolo nu se observa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@floryn_zdv cu ce ai lipit, ce fel de adeziv? Tine daca pui mana pe el? Ca in ziua de azi ti-l trage cum zici peste de pe masina, si mai ales ca al meu are si leduri ( nefunctionabile )

@drgosica intr-adevar eleronul are sant special pt cablu, care merge spre stanga cum te uiti din spate si in colt arata ca pe acolo trebuie sa intre cablul in masina. Ok eu la asa zisul cheder am ca un fel de smoala... :-? si e mai adancit decat geamul iar eleronul are o buza care intra exact in acea adancitura ... nu stiu acuma probabil e asa la toate dar la a mea se vede ca si cum ar fost schimbat geamul, iar smoala aia arata de parca a intins-o cu degetul. Cel mai bine ne lamurim pe poze, maine promit ca gasesc cablul de date sa descarc pozele.

O seara placuta tuturor

Modificat de TheKing
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

imi poate spune cineva cu ce as putea lipi un eleron pe un golf 3,sau e mai bine sa merg la o firma de lipit parbrize?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

aceeasi intrebare o am si eu

Modificat de taz21
Nu mai da quote la mesajul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adeziv Bison . Incearca cu el. Ceri la magazin "pt lipit ceva pe luneta masinii" si poate te ajuta omul din spatele tejghelei. Bafta.

P.S. Dar de ce nu faci rost de un eleron care sa se prina pe haion?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un prieten si-a lipit eleronul de luneta cu poxipol de aproape un an si nu are nici o problema , bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar la GTI (cum il am si pe cel din semnatura) este prins in suruburi cu gauri prin luneta. Puteai sa iei cu tot cu luneta si scapai de belea :) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!