Jump to content

Vopsire tamburi frana


hamann7.0
 Share

Postare recomandată

Acum ca s-a mai incalzit afara ma bate gandul sa reimprospatez vopsea pe tambure.

Au cam "inflorit" asa usor cu rugina si se vede cam urat pentru ca am jante de aliaj cu 5 brate care expun tamburul vederii.

As vrea sa stiu daca a mai facut cineva operatia asta si are mai multe detalii.

Trebuie sa demontez tamburii si sa-i vopsesc separat sau pot sa-i vopsesc direct sus cu ziarele de rigoare lipite pe aripa :sbine:?

Trebuie sa folosesc vreun spray cu vopsea speciala care sa reziste eventual la caldura?

Multumesc si va urez "Sarbatori fericite!" :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut asta, si sus pe masina si demontati. A doua oara i-am demontat ca sa pot curata bine si stratul vechi de vopsea si rugina. Totul depinde de cum ii pregatesti. Perie de sarma, smirghel, flex cu smirghel, solutie care ataca rugina. Apoi primer si vopsea normala. Tamburii desi se incalzesc mai tare, nu este necesara vopsea speciala de frane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la mine am vopsit si etrierele si tamburii pe masina ,binenteles protejat restul masinii (in jur)cu ziare si a iesit super bine,iar in privinta vopselei am folosit spray special pt. etriere,se gaseste dar la tub mic si rezista la temperaturi ridicate,parerea mea daca vrei sa faci si tot o faci sa folosesti vopsea pt etriere,iti ajunge un tub si era cand am luat eu in jur de 160 000 parca tubu. :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucian victor

eu leam vopsit pe masina ,acum 2 ani cu pensonu si vopsea emaur ,si nu sa intamplat nimic cu ia nici pana azi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la mine am vopsit si etrierele si tamburii pe masina ,binenteles protejat restul masinii (in jur)cu ziare si a iesit super bine,iar in privinta vopselei am folosit spray special pt. etriere,se gaseste dar la tub mic si rezista la temperaturi ridicate,parerea mea daca vrei sa faci si tot o faci sa folosesti vopsea pt etriere,iti ajunge un tub si era cand am luat eu in jur de 160 000 parca tubu. :(

Tubul asta este spray din cate inteleg. Mai trebuie dat cu altceva inainte? Cum se numeste acel spray?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai multe detalii despre spray te rog! De unde l-ai luat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine pote sa ne spuna o marca de vopsea sau spray ptr etriere si tambure, si modul in care se face operatiunea? Le dam sau nu jos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La partea a doua a intrebarii tale ai raspunsul mai sus. Se poate si cu tamburul montat si cu tamburul demontat.

Detalii despre vopsea astept si eu alte raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai stiu ce marca era sprayul,dar se gaseste la unele magazine de piese auto in Timisoara,in unele magazine si la noi intrebam si se uitau :lol: aia la mine ca la masini straine :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La partea a doua a intrebarii tale ai raspunsul mai sus. Se poate si cu tamburul montat si cu tamburul demontat.

Detalii despre vopsea astept si eu alte raspunsuri.

Salut,vad ca vrei sa_ti vopsesti tamburii si etrierii?!

exista un kit special ce contine o solutie ce degreaseaza si o vopsea speciala(care rezista la temperaturi ridicate) cu care se pot vopsi.Eu am dat pe acest kit in 2006 , in jur de 120 ron si l_am achizitionat de la DXX blue line. Iti ajunge suficient pentru tambure si etrieri si iti mai si ramane de rezerva pentru retusuri daca mai este cazul.Se vopseste cu pensula, fara a demonta tamburii. Se usuca in 5 min.

daca vrei detalii da_mi un PM.

Succes!

Modificat de cani
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru corectarea titlului la topicul care l-am deschis :D

Cani, vorbim mai tarziu pe PM.

Black Shadow, multumesc de link insa nu vreau sa vopsesc decat tamburii si as vrea sa-i vopsesc gri, o nuanta cat mai apropiata de cea din fabrica si nu culori stridente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!