Jump to content

Problema Bucsa Telescop


danny_andrei
 Share

Postare recomandată

Salutare.Acum vreo 3 sapt am schimbat bucsele si rulmentii superiori de la telescoape pe fata.Cam 2-3 zile masina a mers bine dupa care iar a inceput sa faca urat la gropi.Dupa o sapt am dat jos bucsele si era mancate bine in partea de sus.Am mers cu ele inapoi la magazin si mi-a dat altele,la fel,tot febi ca altele nu avea.Si acestea m-au tinut tot atat.Is diperat si nu stiu ce sa fac cu ele.Is ele de calitate execrabila sau este ceva problema cu masina mea?Telescoapele si restul bucsilor le-am schimbat acum un.Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Incearca sa iei SWAG, din cate stiu eu au pe duritati, si verifica si acolo sus ce se intampla, sa nu fie vreo piesa lipsa sau ceva ce mananca bucsa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dany_andrei - imi poti spune si mie cam cat costa setul de bucse fata si spate + manopera de inlocuire? Este necesara si refacerea geometriei dupa schimbarea lor?

10x!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai eu iti pot spune pe fata.Gunoaie gasesti pe 55 ron bucata cu rulment cu tot,bune incep pe la vreo 70 ron fara rulment.bucsele in cauza de pe fata sunt la fel ca si la Ford Galaxy si eu am gasit originale Ford la 70 ron bucata cu rulment cu tot.Originale VW vine pe la vreo 110 ron cu rulment cu tot bucata.Pe spate banuiesc ca sunt la fel sau pote mai ieftin.Manopera ii scumpa deoarece ii cam 2-3 ore de lucru.La service-uri serioase ii cam 70-100 ron iar la repr VW ii cam 150-200 ron.Sper ca te-am lamurit!Un sfat:cumpara originale sau care stii sigur ca is de calitate ca eu m-am fript!

PS:trebuie facuta geometria rotilor!Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salut ! Cum ai rezolvat problema cu bucsele ? Am si eu un mesaj tot legat de bucsele de pe amortizoare fata se aude zgomot chiar

a doua zi dupa montaj. Am schimbat 6 perechi de diferite firme inclusiv originale .Mai inainte am schimbat o data bucsele pe aceleasi telescoape si au tinut vreun an si jumatate, dar nu mai este firma de unde le-am cumparat si nici nu mai stiu marca .Am schimbat in disperare amortizoarele,rulmentii de sarcina,palierele , piulitele si palariile alea conice de deasupra , degeaba. Mentionez ca este vorba despre un ford galaxy, 1,9 tdi,an 2000,90cp.

Chiar daca este forum vw, masina este la fel ca si sharan,alhambra. Are cineva vreo alta solutie ? Alte firme producatoare , adaptari ceva ? A mai

patit cineva la fel ? Cum a procedat ? Un eventual raspuns se poate si pe mail : vlad196938@gmail.com.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate seamana Galaxy cu Sharan, dar cu Golful 3 parca nu rasare. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!