Jump to content

Ornamente Crom Interior


C o s m i n
 Share

Postare recomandată

cum le-ai prins, lipite sau cu cleme?

Sant cu cleme. Se baga frumos, iar daca le dai jos, nu ramane nici o urma ca a fost ceva acolo. Dupa modelul celor originale din imagine.

post-8441-1220952140_thumb.jpg

post-8441-1220952143_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    21

  • claudiu_83

    15

  • Ratonul

    5

  • Borisake

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

si nu faci un DIY? :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da. :rolleyes: Dar nu acuma. Dar nu stiu cine s-ar baga, ca pana si mie mi s-a acrit cata rabdare o trebuit sa am :icon_thumright: Si inca nu sant chiar asa cum as vrea eu. Daca as gasi un atelier de cromare, ar fi super. Ele sant din teava de alama de 4mm cumparata din PRAKTIKER, pe care am cositorit clemele si dupa aia am tras folie cromata in lungime peste ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci pare destul de complicata operatiunea. dar lasa ca poate ne intalnim odata si le vad pe viu. poate tot atunci imi dai si ceva trick-uri cum sa-mi curat EGR-ul, dar asta e alta problema.

PS: din poze arata fain, ce mai vrei de la ele? :)

PPS:

teava de alama
, bai cosmine da ai imaginatie frate :) . Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Cosmin, ce fel de cleme ai lipit si de unde le-ai luat ?(pentru cei ce nu au ce face si le place migaleala) :P

ceva poze ar fi super cu faze in timpul montarii daca ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in primul rand teava am cumparat-o din Praktiker, de 4mm, am format-o dupa bord, respectiv usi, apoi am cositorit niste cleme pe ea din sarma de cupru de 2mm latita cu ciocanul ca sa fie mai usor de indoit. Le-am lipit cam din 25 in 25 de cm. Forma lor e esentiala insa. In timp ce pentru bord a ramas doar sarma dreapta, pentru usi are forma unui carlig, pentru ca altfel nu stau. La urma am taiat fasii de 15mm de folie oglinda si am lipit-o pe fiecare ornament.

Poze nu am, dar poate cand ma intalnesc cu Claudiu, iau un ornament jos si face el :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut! Pt cine vrea sa puna in interior bandou cromat gen w8 style, mi-am pus eu..ttrebuie banda cromata de 6 mm, iat pt tot interiorul sunt necesari cam 4,5 m (mai ramane putin). La capete am lipit cu picatura. Am mai pus de asemenea pe stopuri banda cromata mai plata (12mm). Toata banda am luat-o din vitan. Cum vi se pare? E prea tiganesc? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte tare! Chestia asta am facut-o si eu luni si tot intreb de atunci pe toata lumea daca e bine sau nu. Eu zic ca da bine, oricum ceea ce este in limitele originalului e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andricei, toata stima pentru munca depusa. Interiorul arata foarte bine. Dar da jos banda aia de pe stopuri. E pacat de Highline-ul tau. :icon_thumright:

Vorba lu' Nea Vizanu' "ceea ce este in limitele originalului e ok".

Sper ca nu te-ai suparat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc c o s m i n :) N-a durat asa mult, am patit mai greu cu lipitul la capete, dar imi place cum a iesit. Referitor la stopuri...am zis sa merg tot pe ideea de w8 :)), exista asa ceva pe modelele w8, la noi intradevar pare "taranism"..o sa vad cum le dau jos, oricum stopul din dreapta e croit :) Pt cine vrea sa faca, pt interior nu intra banda cromata mai mare de 6 mm, asta intra fix in acel "scob". Uite cum arata stopul pt berlina original v6 sau w8 cu acea banda. In poze nu mai apare si pt variant dar stiu ca exista asa ceva din fabrica.

http://www.passatplus.de/umbauteile/rueckl...eckleuchten.htm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista asa ceva pe modelele w8

Aha. Nu stiam asta. In acest caz, imi retrag cuvintele. Ai grija doar sa respecti dimensiunile cromului original. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze ca ma bag, pt GOLF 4 , se pot pune benzile astea cromate, ca la PASSAT ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare tuturor!

am si eu un highline 2002 limousine si am vazut ca vorbiti despre passatul w8 in general.Am facut si eu cateva modificari la al meu cum ar fi:grila crom, plafoniera w8, xenon (nu aveam), iar zilele urmatoare ma ocup si de ornamentele cromate din interior.Am citit parerile si opiniile voastre dar inca sunt debusolat. :D Am gasit pe e-bay cu 50$ kitul full(6 componente), free shipping dar parca nu as da atatia bani cand se poate face si in alt mod mult mai ieftin.Poate ma ajutati putin in mica mea problema iar pe viitor, ma gandeam in primavara sa-mi achizitionez kitul de tobe de la w8 pt ca e prea frumos sa nul cumpar! Astept parerile voastre

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu mi-am pus cam de pri vara, insa la mine pana nu le-am lipit integral cu picatura, nu au tinut, tot se dezlipeau

Cosmine, chiar am vrut sa vorbesc cu tine, sa ma ajuti sa imi fac ceva de genu cum ai tu, cu cleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se poate. Sa-mi zici la ce vrei sa te ajut. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut din nou!

Pai as vrea sa stiu de unde as putea gasi ornamentele alea mai ieftin, se pot gasi si in targuri auto sau ceva de genu? k totusi un kit pe original e scump si dureaza pana ce ajunge! Si problema cea mai mare e ca alea originale au cleme care doar la w8 se potrivesc, parerea mea. Nu de alta, dar nu as vrea sa imi dau gauri in fetele portierelor si in bord. Iar daca ar fi sa reusesc sa-mi cumpar din astea ieftine vreau sa stiu cum se prind? Au banda adeziva sau mai vin si eu cu ceva strong cum ar fi picatura :lol:) multumesc anticipat si astept parerile voastre

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
ciprianpaius

Observ ca e mai vechi postul...

Eu am luat din bazar banda de asia cromata si mi-am facut interiorul cu 10 ron. Are doua luni deja si se comporta foarte bine. Nu vad de ce asa da o caruta de bani sa o iau de pe e-bay.

Incercat si voi si de nu va place, o dati jos...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune si tu niste poze sa vedem si noi cum ti-a iesit(cum arata),daca tot spui ca ai scapat ieftin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asteptam sa vedem si noi cum a iesit ca cine stie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ciprianpaius

Iata si poze

post-44853-1241443825_thumb.jpg

post-44853-1241443837_thumb.jpg

post-44853-1241443846_thumb.jpg

post-44853-1241443856_thumb.jpg

post-44853-1241443863_thumb.jpg

post-44853-1241443875_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

ornamente de genul asta are idee cineva unde se gasesc ?

ciprianpaius ce grosime are banda pusa de tine ?

post-6163-1251514854_thumb.jpg

post-6163-1251514858_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar a iesit bine la ciprianpaius. Cele din poza pusa de ratonul dau bine pe o masina cu tapiteria bej, ca pe negru arata ca nuca in perete (parearea mea). Tapiteria neagra si gri merge mai bine cu ornamente carbon look sau crom.

Modificat de florinppp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eventual daca stie cineva codul pt ornamentul cromat care e optiune pe w8 ca sa-l comand original de la porsche ?

post-6163-1251701041_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codurile sunt pt fata stanga, fata dreapta , spate stanga, spate dreapta. cel de pe bord nu e specificat

se pare ca nu sunt speciale pt w8 nu merg puse fara modificari... Link

Modificat de ratonul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!