Jump to content

Incalzire Scaune - Probleme


nelro
 Share

Postare recomandată

Cel mai probabil ai rezistenta intrerupta,trebuie desfacuta tapiseria scaunului si vazut unde e intrerupt,se vede putin ars locul unde e intrerupta rezistenta....

La mine ultima data a fosrst rupt un fir de alimentare intre sezut si spatar,verifica si acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Din pacate de ceva vreme nu mai imi merge incalzirea la scaunul de sofer insa la cel de pasager merge ok....

Oare ce ar trebui sa verific si cat m-ar costa inlocuirea rezistentei?

Multumesc

in mufa verde, de sub scaun - verifica continuitatea intre cele doua fire groase. Daca circuitul este intrerupt, atunci sigur ai probleme la rezistenta.

Mai departe, ti-a scris colegul, ce ai de facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, cel mai bine ar fi sa tragi peste reparatie si un manson termocontractibil sa reziste la frecuș, e solutia cea mai ieftina si tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa care trebuie sa pui ceva peste rezistenta, ca sa intaresti zona.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

ma poti ajuta si pe mine cu acest ghid de reparatie al scaunelor incalzite? Adresa mea de e-mail este adi_trai@yahoo.com

Am si eu aceasta problema la scaunul soferului si as dori sa-l fac functional.

Multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai desfaci scaunele, identifici zona unde e intrerupta rezistenta, tragi tub pe fir, legi firele, verifici daca mai este intrerupt si altundeva, montezi la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai uitat cel mai important lucru, sa deconectezi bateria inainte de toate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in caz ca nu ai prelungitor si iei in casa scaunul, deconectezi si airbagul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca il deconectezi cu bateria pe masina si fara contact pus ce se intampla?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

serios, tu ai vreo problema sau postezi de plictiseala, atunci nu o deconecta..fii sanatos!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Serios: nu se intampla nimic cu airbagurile daca nu ai contactul pus./

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da in cele din urma am mers la un coleg si mi-am desfacut scaunul care sincer mi s-a parut o operatiune destul de migaloasa...se pare ca la sezut rezistanta era rupta...mi-a refacut-o si acum merge!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al Bundy, sigur nu ramane eroare la airbag daca nu scoti bateria?

@bujulache - pe unde mai exact se desface tapiseria? de sub sezut (trebuie scos scaunul din masina) sau dintre spatar si sezut (cu spatarul max pe spate)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ramane eroare daca nu pui contactul.

Sa le desfaci,scoti scaunul din masina, e mult mai usor.

Este explicat si aici pe forum...e destul de greu (iti spun pt ca am desfacut eu) daca nu te pricepi sau nu ai la dispozitie mult timp sa stai cu ele in casa...mai bine ceri ajutorul cuiva sa iti puna incalzirea.

Nu vad din ce oras esti...la Prestari servicii gasesti cativa oameni :)

From HTC via Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal....am desfacut si eu scaunul ieri si am incercat sa desfac tapiteria,dar nu am reusit....mie mi s.a parut ca instalatia este cusuta de tapiterie...cum pot desface tapiteria pe marginea scaunului ca nu prea ma pricep....poate cineva sa ma ajute cu detalii va rog...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite aici un DIY cu demontarea tapiteriei spatarului

incalzirea nu e prinsa de tapiserie

ca sa desfaci tapiteria de pe sezut,trebuie sa defaci plasticele acelea din partea de jos a scaunului,ele tin tapiteria,si sarmele care o tin intinsa pe scaun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare , ca sa fie functionala incalzirea in scaune ( mentionez ca scaunele au incalzire + mufele de la scaune) de ce mai am nevoie ? Butoanele originale + cablurile de la butoane la scaune?? Gasesc firele cu mufe de la butoane la scaune de cumparat pe original ? Daca stie cineva si codul ii raman recunoscator !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai si termistor pe perne? Poti pune si alte bitoane dar nu le montezi in bord si nu ai 5 trepte.

Cablul il faci tu, cum sa cumperi?! Traseul vine prin prag stanga-dreapta, scaun pana la bord.

From HTC via Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca are scaune cu incalzire OEM dar nu are si restul. Trebuie duse fire de la scaune la butoane si de la butoane la sigurante si masa. Nu cred ca exista cod pt cabluri, dar exista coduri pt mufe si pini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da sunt scaune cu incalzire OEM , si vreau sa fie totul OEM....butoanele le voi cumpara pe original !! Deci tot trebuie sa imi confectionez ceva cabluri !! Nu stii cumva codul pt mufe si pini poate vin impreuna cu firele....??Mersi mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi poate spune un coleg cam in cat timp ar trebuii sa se incalzeasca scaunele la G4, ca mi se pare ca dureaza cam mult pana cand se incalzesc, aproximativ 5 min, avand in vedere ca pe A3 incep sa "parleasca" in mai putin de 1 min

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e foarte ok, la G4.

la masinile de generatie mai noua, se incalzesc repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Se pare ca incalzirea in scaunul de la sofer imi joaca feste...Azi am fost sa imi repar a 2-a oara pe partea soferului si insa pe cand sa ajung acasa cred ca s-a supraincalzit rezistenta si iar nu mai merge...Ca si bonus mi-a si topit putin husa de la scaun...Oare care ar putea fi motivul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Reparat si izolat prost sau deloc...adica treaba prost facuta, parerea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!