Jump to content

Incalzire Scaune - Probleme


nelro
 Share

Postare recomandată

Mihai.Nechifor

De ce neaparat de la 44 daca lipseste? Eu la un passat din 2004 care la fel nu avea la 44 nimic am pus la 42 care era liber. Nu este alt spatiu liber ca sa iasa treaba buna?

Modificat de Mihai.Nechifor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa respect diagrama de pe usita de la panoul de sigurante unde 44=Scaune incalzite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa trebuie facuta treaba. Respectand schema electrica.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
FlorentinPavel

Mie incalzirea scaunului sofer mi-a perforat si tapiseria de la sezut.

Am gasit stofa auto originala import Germania la metru de la o firma din Otopeni, am descusut bucata afectata, am folosit bucata veche ca sablon, am taiat o bucata noua si am apelat la un croitor sa mi-o coase la loc, dupa care am reasamblat totul.

In final a iesit bine, bucata noua nu e decolorata, se va decolora in timp.

post-76471-0-56480100-1345823562_thumb.j

post-76471-0-16870100-1345823572_thumb.j

post-76471-0-14252100-1345823581_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Da si tu citeva indicatii cu frima de la otopeni, si caut panza OE.

Modificat de tanislav
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

stie cineva unde pot gasi termistori ntc 10k in iasi in afara de dioda, general systems si alfaω? sau de unde pot procura piesele astea fara ca transportul sa coste mai mult decat termistorii in sine. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poate ajuta si pe mine cu un cod pt un termistor de 15k pt 1J0 963 555 B(rezistenta incalzire scaune Golf 4/Bora)

sau macar niste specificatii mai detaliate:

(asta ar fi bun? :

http://www.tme.eu/ro...7164k0153_000/# )

Multumesc!

L.E. sau poate sa fie si de 10k, cum recomandati voi, pe scaunul din dreapta am masurat 15,8k la rece.

Modificat de maxi8
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezistenta lui este masurata la 25 grade.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, dar nu as putea estima ce temperatura avea cand l-am masurat.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici nu are importanta..... daca nu era bun, avea-i circuit deschis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai au pe stoc modelul asta si aduc abia la sfarsitul lunii. ala pe care l-am postat de ce nu e potrivit pentru asta? va functiona defectuos sau ee sensibil? unde este cel mai bine sa pozitionezi senzorul in sezut, la baza(langa spatar) sau mai spre volan? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala s-ar putea sa-l simti cand stai pe el. Se monteaza pe sezut, cat mai inspre spatar. Si de ce nu iei de 10Kohmi ?

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a luat si de 10 kilo, sunt pe drum ambele dar am inteles ca la cele de 15 se incalzeste mai rapid decat cu 15 kilo :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu cele de 10 se incalzeste mai repede....

cel plat e mai ok, deoarece il poti pozitiona mai bine, sub firul rezistentei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut acum o proba si am ramas mut. am respectat tot ce era de facut (am instalatie originala pentru golf) si cand pun cele 2 perne pentru incalzire nu se intampla mai nimic, am incercat si cu o singura perna si aceasta s-a incalzit dar nu pe cand de tare ma asteptam. am folosit termisotri de 10 kilo, maine am sa fac o proba si cu cei de 10 sa vad daca e vreo diferenta intre ei. va rog sa imi dati un sfat cu ce as putea face sa rezolv asta. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

golf de care ?

cum sunt legate rezistentele - serie sau paralel ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

golf 3. asta e masina mea. rezistentele sunt in serie. eu ma gandeam ca ar putea fi tensiunea curentului, cand sunt ambele sunt doar 7,4 volti pe fiecare perna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CE e tensiunea curentului???

Monteaza-le in paralel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

golf de care ?

cum sunt legate rezistentele - serie sau paralel ?

golf 3. asta e masina mea. rezistentele sunt in serie. eu ma gandeam ca ar putea fi tensiunea curentului, cand sunt ambele sunt doar 7,4 volti pe fiecare perna.

asa, ca am vazut masina din profil, dar ai postat in alta arie.

Te-am intrebat de modul in care sunt legate rezistentele, deoarece astea sunt pentru generatiile mai noi de masini, care gestioneaza altfel incalzirea in scaune, acestea fiind in serie.

Ti-a raspund deja Cristi, cu ce ai de facut - leaga-le-n serie, ca altfel nu merg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

golf de care ?

cum sunt legate rezistentele - serie sau paralel ?

golf 3. asta e masina mea. rezistentele sunt in serie. eu ma gandeam ca ar putea fi tensiunea curentului, cand sunt ambele sunt doar 7,4 volti pe fiecare perna.

asa, ca am vazut masina din profil, dar ai postat in alta arie.

Te-am intrebat de modul in care sunt legate rezistentele, deoarece astea sunt pentru generatiile mai noi de masini, care gestioneaza altfel incalzirea in scaune, acestea fiind in serie.

Ti-a raspund deja Cristi, cu ce ai de facut - leaga-le-n serie, ca altfel nu merg.

Scuze, scuze.... cu atatea serii.... da, in PARALEL - ca altfel nu vor merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!