Jump to content

Incalzire Scaune - Probleme


nelro
 Share

Postare recomandată

Salutare

Ieri am reparat si eu incalzirea la scaunul soferului pe care am depistat-o asta iarna.Nu am mai scos scaunul din masina (nu am scos borna de la baterie, nu am umblat la mufa airbag) si am desfacut tapiseria numai cat sa ajung la locul unde rezistenta s-a ars.Locul este vizibil si pe tapiserie- o gaurica de vreo 3 mm.

Aici vroiam sa ajung: daca eram un pic mai calm si nu ma repezeam, puteam sa trag usor (cu o penseta)capetele rezistententei intrerupte, pe acea gaurica,

le dezizolam,le lipeam ,le izolam la loc si impingeam usor sub tapiserie (eu le-am rasucit doar si le-am izolat fara sa le mai lipesc).

Pun poza lui Alinutzu26, cu marcajul locului unde a fost arsa la mine.Ptr cine nu stie, rezistenta e putin mai groasa decat firul de par si la fel de elastica.

Pentru cine are o ,,arsura" vizibila pe tapiserie si nu-i mai merge incalzirea il sfatuiesc sa incerce varianta prezentata.

post-23954-1273590189_thumb.jpg

Modificat de nemiraal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stie cineva daca se potrivesc butoanele de la o masina cu volanul pe dreapta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se potrivesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Problema cu nefunctionarea incalzirii in scaune se reproduce si la mine.

In cazul meu nu functioneaza niciunul.

Am verificat sigurantele, sunt ok.

Am cautat mufa de sub scaun, am scos-o si in cea care vine de sub mocheta am incercat sa fac masuratori.

In acea mufa sunt 4 fire. 2 mai subtirele cecat celelalte doua.

Am gasit tensiune (destul de mica, vreo 4 V) numai pe firele subtiri.

E normal? Ma poate indruma cineva sa verific daca totusi ajunge curent cum trebuie sub scaun? Ca daca acolo ajunge, e clar, ma apuc sa desfac scaunul.

Multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe cele 2 mai groase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am un Gilf 4 si de cand il am nu a mers incalzire in scaunul din stanga, de ceva timp nu mai merge nici cel din dreapta. Acum ceva timp am fost la electricean si mi-a masutrat el pe acolo si a zis ca e arsa rezistenta din scaun la cel din stanga dar nu prea am nici incredere si oricum tre sa masor la cel din dreapta si nu inteleg exact cum se masoara rezistanta. Am inteles ca e mufa cu 4. Imi puteti explica daca masor pe fiecare in parte cu + si masa pe caroserie sau intre ele? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ele sunt inseriate si trebuie masurate separat.Mai au o mufa cu 2 contacte si trebuie descfacuta si masurat astfel:

sezut: intre pinul 4 din mufa cu 6 si pinul 1 din mufa cu 2

spatar : intre pinul 2 al mufei cu 2 si pinul 1 al mufei cu 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns. Asa nu prea inteleg 100% dar am sa ma uit acolo sa vad cum e treaba si poate inteleg mai bine cu mufa in fata:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am rezolvat problema datorita voua, in special colegului nemiraal care zicea mai sus ca trebuie cautata gaurica din scaun, trase firele afara pe acolo si lipite si asa am facut...cel putin la un scaun deoarece la celalalt am gasit numai unul din fire, mi-am pierdut rabdarea si am dat husa partial jos dar daca mai cautam il gaseam sigur.

Pun o poza cu firele scoase prin gaurica, poate va fi de ajutor cuiva.

post-583-1282466484_thumb.jpg

Modificat de ZCH
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Readuc putin in actualitate topicul. Cu ceva timp in urma am descris problema mea de la scaun: se incalzea spatarul si lateralele dar nu se incalzea sezutul. Atunci am desfacut scaunul, am vazut un punct negru si am zis ca aia e buba. Zilele acestea am comandat un kit after-market de la colegul nostru Baracuda (caruia ii multumesc pentru promptitudine) si m-am apucat sa inlocuiesc perna din sezut. Luand-o pas cu pas am constatat ca din rezistenta din sezutul scaunului ies 4 fire (maro, galben-maro, alb-negru, si inca unu nu mai stiu ce culoare), iar unu din ele era taiat. Am lipit acel fir (maro) si acu se incalzeste si perna din sezut. Pentru moment problema e rezolvata dar nedumerirea mea e de ce ies 4 fire ? Doua din ele se duc la spatar oare ? Si daca duc la spatar de ce sunt 4 culori diferite ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, alimentare, masa, termistor . Uite, am pus schema electrica de la incalzirea scaunelor la Golf din 2003.

post-30007-1285604067_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toti spun ca trebuie sa te uiti dupa o arsura in husa...

dar mie nu-mi merge incalzirea la scaunul soferului de cand am adus masina si nu am nicio arsura :vaidecapulmeu:

husa se scoate din fata spre spate nu ? si jos in ce este prinsa ? am tot analizat la mine scaunul dar nu-mi dau seama

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa demontezi ornamentele de plastic de pe scaun. Dupa aia , are un fel de margine care fixeaza tapiteria in rama metalica a scaunului. Apoi, ridici lateralele husei de pe scaun, si vei vedea clemele care o fixeaza. Sa ai un cleste cu varf ascutit, ca te ajuta mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles, si trebuie sa scot si acele sarme de ghidaj din bureti ? sau nu au legatura cu husa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se scot doar capetele sarmei, care vin prinse din sarmale care raman pe burete. Acum, trebuie sa te orientezi la fata locului. Eu am tapiteria cu scaune sport, si difera fata de cele normale. Spatarul e total diferit, ca modalitate de demontare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am reusit si eu sa-mi repar incalzirea in scaunul soferului. Am vrut sa spal tapiteria si asa am depistat o portiune arsa in panza aia de izoleaza rezistentele. La inceput m-a pacalit pentru ca izolatia firului era intacta si am crezut ca nu e intrerupt dar la o analiza mai atenta se simtea ca inauntru rezistenta nu mai era intacta. Le-am dezizolat si le-am inadit bine. Nu le-am mai lipit ( nu stiu daca e bine sau nu). Dar marea problema am avut-o la izolarea lor. Cu ce? Fiind destul de paranoic mi-am luat de toate ( banda normala, panzata , cablu siliconic, varnis) dar le-am testat la flacara si iau toate foc ( poate sunt prea paranoic dar gandul ca as izola cu ceva care ia foc nu-mi place chiar daca nu cred ca se degaja asemenea caldura pe acolo incat sa ia foc). Asa ca le-am invelit doar in materialul de la varnis ( ramane un material dupa ce ia foc plasticul izolator de deasupra) si panza aia a lui. Acum merge incalzirea dar as vrea sa le izolez mai bine . Stie cineva o solutie mai buna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat azi sa desfac husa, pana la urma am observat ca se desface din spate in fata

dar la primele sarme am renuntat, nu de alta dar fiind otelite si aproape facute inel.. cam greu de pus inapoi.. de scos parea usor cu un spitz

exista vreun pont ?

de curand am observat posibila defectiune la scaunul soferului...

si anume pe margine, e stransa panza aceea cu sigurante care se incalzeste... sigur e intrerupt acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pontul e sa ai mai mult curaj :D Eu mi-am montat incalzire in scaune,partea cu montatul rezistentelor am facut-o singur si da...la primul scaun a fost mai greu si a durat mai mult pana am prins miscarea,dupa aceea a mers mult mai repede si mai bine.Iti trebuie doar timp si curaj ca un diy amanuntit nu prea se poate face la treaba asta. Spor la lucru!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ideea este ca nu am mai umblat si tare imi este sa nu stric din sarmele acelea de ghidaj

eu trebuie sa ajung numai aici la lateral

70862397.jpg

pentru ca nu mai este intinsa panza asta cu sigurante, se simte pe sub husa ca e facuta mototol si sigur e intrerupt firul acolo..

423r5.jpg

se poate scoate husa din fata spre spate ?

am incercat azi dar nu am demontat tot, ci am slabit acele laterale de plastic

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa fie treaba buna si sa fii sigur ca lucrezi corect,trebuie sa dai scanul jos din masina. Altfel e greu si te chinui inutil. Eu am desfacut toata husa de pe sezut din spate care fata. Ziua de azi a trecut,dar cand mai ai ocazia fa-ti curaj,da scaunul jos,desfa tot ce-i de desfacut si nu ai cum sa gresesti. Iti trebuie atentie si nu nu te teme,nu ai ce strica. Iti spun din proprie experienta,facand si eu prima data acest lucru.Numai bine!

Modificat de Ch33sus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deja daca dau scaunul jos ma aleg cu erori pe la airbag-uri, plus ca deocamdata vreau sa ajung numai in acea zona unde e mototol incalzirea :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai usor e de desfacut din fata catre spate, se scoate de sub rama intaritura din plastic, si sigur o sa-ti dau seama unde e intrerupta, o sa vezi panza in care sunt rezistentele arsa.

DAca dai scaunul jos si NU pui contactul nu te alegi cu erori la airbaguri

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

De iarna trecuta ma confrunt cu incalzirea in scaune (mai precis de un an si ceva, dar vara am lasat-o mai moale, dar iarasi vine iarna). Am citit cam tot de pe aici, dar nu am gasit rezolvarea. Situatia e putin mai ciudata. Incalzirea merge numai cateodata. M-am uitat de sigurante, am schimbat bateria, am inversat butoanele... si mai multe chestii am incercat, dar nimic si in vag com nu da nicio eroare. Urmeaza sa verific daca primeste curent la mufele de sub scaun, dar asta nu prea rezolva mult. Stiu sigur ca rezistenta de pe scaun nu e de vina pentru ca totusi se incalzeste cateodata. Si e valabil pentru ambele scaune. Cand e sa se incalzeazca, se incalzesc amandoua, cand nu, niciunul. Deci cateodata ar trbui sa primeasca curent, cateodata, nu. Daca aveti vreo idee ce ar putea fi, nu ezitati sa o ziceti, ca eu o verific. Iar daca stiti unde gasesc o schema a instalatiei de incalzire a scaunelor, puneti-o aici, sau PM. Mersi anticipat si o sa va tin la curent cu reparatiile (ca am mai multe de facut :( ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!