Jump to content

Incalzire Scaune - Probleme


nelro
 Share

Postare recomandată

Hmm, ciudat ,o sa pun si eu la mine, ca imi merg ok. Asa ,macar sa aveti toti o referinta :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Perna electrica care vine pe sezutul scaunului are un cod separat ? Sau tot kitul de incalzire in scaune are un cod ? Il stie cineva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema, de fapt a aparut cand am desfacut scaunul pentru chestia ca nu incalzea.Am rezolvat cu incalzirea dar am observat ca buretii din scaun is rupti si fisurati.In mare parte toti sunt fisurati.Intrebarea mea este daca se gaseste undeva burete pentru inlocuit sau trebuie sa schimb tot buretele din scaun.Oare buretele din scaun vine cu tot cu sarmele de prindere sau separat.Sper ca am postat unde trebuie sa nu fie vreo problema.Mersi mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe buretele respecti ai scris cu negru un cod exemplu 1J0....... notezi acel cod si te duci la reprezentanta sau un magazin de piese care aduce piese pe original

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da....si vei da pe un amarat de burete....cateva milioane!Sfatul meu e sa umpli acele crapaturi cu un silicon,ramane tot moale si lipeste bine dar trebuie sa-l lasi la uscat vreo 12 ore sa se usuce complet...eu asa am facut si imi sta tapiseria ca si cum nu as fi umblat la ea :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce tip de silicon ai folosit? Din cate stiu eu, sunt mai multe tipuri, care mi-l recomanzi? Adica care tine mai bine si sa nu se desfaca la caldura produsa de scaune, chiar daca acea caldura nu este asa de mare, dar poate ca este o posibilitate sa se desfaca sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am folosit silicon transparent normal,nu are nici o problema cu incalzirea in scaune pt ca nu se incinge asa cum cred unii,altfel s-ar topi buretele si tapiseria;)....mai poti folosi MASTIC NEGRU firma 2+2 e f bun dar e mai scump undeva la 8 lei tubuletz-ul si ti-ar trebui wreo 3-4,dar ala nu il mai dezlipesti de acolo,lipeste f tare.

ps: eu am lipit si rezistenta de buretele scaunului cu silicon transparent si nu s-a topit,mergi pe incredere !

Modificat de Shushu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-a ramas ceva mastic negru de la "automotive" parca SIKA ii zice, l-am folosit sa lipesc sticlele de la far de corpul farului.Oare sa ma risc sau mai bine cu silicon?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut ,

Am si eu probleme cu incalzirea din scaune (incalzirea este prinsa de tapiterie nici nu pot sa o dau jos adica am desfacut un scaun si este destul de greu sa umbli la ea fiind cusuta de tapiterie in plus am vazut ca este ca un fagure asa nu este in spirala - poate nu e aia desi in ea intrau firele dar altceva nu mai ramane pe scaun ). Masina este un golf 4 tdi 90cp 1999 . De cand am luat masina incalzirea din scaunul din dreapta nu a functionat . Mergea doar cea din stanga . Acum nu mai merge nici aceea . Am fost la cineva si a masurat sa vada daca ajunge curentul la scaune . Si in stanga si in dreapta ajunge curentul pana la butoane . De acolo nimic nu mai ajunge la scaune . Intrebarea ar fi daca butoanele nu functioneaza in cazul in care rezistentele din scaune sunt rupte si daca se mai pot repara acele butoane in cazul in care sunt stricate .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In scaune ai un termistor care trimite informatii despre temperatura scaunului catre butonul de reglaj.

Alimentarea rezistentelor din scaune se face in impulsuri.Fara a masura fiecare componenta, e greu de dat un diagnostic.

E posibil sa se fi decalibrat termistorul si sa transmita butonului ca acesta e prea cald si trebuie oprita incalzirea. E foarte posibil sa se fi defectat si butoanele : sunt pline de electronica in tehnologie SMD, de ai 1% sanse sa se bage cineva sa le repare.Le poti incerca eventual pe o alta masina sa te convingi ca sunt defecte. Nu ai ce strica. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alimentarea rezistentelor din scaune se face in impulsuri.

Asta la schema/montajul facut de Ice_2K in DIY.

La original este controlat curentul care curge prin rezistenta pernelor, si este diferenta intre valoarea impusa prin potentiometrul de reglare (1,2..5) si valoarea de pe termistor. Termistorul nu se decalibreaza , eventual se arde/intrerupe. La fel pot aparea intreruperi si pe circuit in special la mufe care nu fac bine contact.

Pentru a gasi problema trebuie parcursi cativa pasi inainte de a demonta scaunul , etc:

1. In primul rand verificarea sigurantelor nr.5 (7,5A) alimentarea butoanelor respectiv nr.44(15A) alimentarea cu forta/putere a butoanelor/pernelor

2. Verificarea butonului prin inlocuirea de proba cu unul bun imprumutat.

3. Verificarea alimentarii corespunzatoare a butonului cu curent. Se verifica masa prin masurarea continuitatii intre pinul 6 si masa masinii, si a celor doua alimentari cu 12V pe pinii 4 si 5 (asta cu contactul pus).

4. Verificarea circuitului senzorului. Se masoara rezistenta intre pinii 3 si 6(masa). Aceasta rezistenta trebuie sa fie undeva intre 10k si 20K in funtie de temperatura (15K la temp ambianta 27gradeC). O valoare cu mult peste sau infinit indica o intrrupere/contact imperfect in circuit sau sensor defect.

5. Verificarea circuitului pernelor intre pinii 2 si 6(masa). Rezistenta infinit indica o intrerupere. Se poate face o alimentare directa a pernei cu o punde din fir mai gros (2,5) intre pinii 4 si 2 (contact pus) si vazut daca se incalzeste perna.

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema la incalzirea sofer ! Am desfacut am gasit ca la sezut era intrerupt, mi-a facut un prieten ceva acolo si dupa se incingea rau in zona aia! Dupa cate saptamani si-a dat duhu dinnou, intrebarea era daca puteti sa imi spuneti si mie cu ce sa lipesc acolo partea intrerupta ... Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu cositor si pistol de lipit, si banda izolatoare panzata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Inca nu am reusit sa rezolv problema cu incalzirea scaunului. Dupa cum spuneam la scaunul soferului se incalzeste spatarul si lateralele dar nu se incalzeste sezutul. Acu intrebarea e urmatoarea: pot sa iau un kit din asta after-market sa iau numai rezistenta din sezut si sa o inlocuiesc sau cea oem mai are si altceva prin ea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In rezistenta sezutului se afla " driver`s heated seat temperature sensor" - G59 . In rezistentele after-market nu gasesti asa ceva . Acel senzor este un termistor .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Cam greu sa se incalzeasca doar una din ele, pt ca ele sunt puse in serie, si dupa cum stim de la ora de fizica din a 7-a ,daca una din ele se intrerupe, nu mai functioneaza intreg circuitul. Daca la tine intradevar se incalzeste doar una, inseamna ca cineva si-a mai bagat mana pe acolo sau nu e cea originala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba e originala, a functionat 2 ani de zile fara probleme, nu si-a bagat nimeni mana pentru ca masina a fost numai in posesia mea si de la ora de fizica din cls a 7-a stiam ca legaturile se pot face si paralel. Dupa cum scriam acu ceva timp am desfacut cu ajutorul lui Iulian aka MasinaPoporului acea rezistenta din scaun, se vede pe ea punctul negru dar nu se poate face nimic pentru ca nu e o sarma din cupru sau ceva de genul ca sa poata fi lipita, ci sunt niste firisoare foarte subtiri de plastic. Si ma gandeam la varianta sa iau un kit din asta aftermarket pentru un scaut si sa iau numai rezistenta sa o inlocuiesc. Dar sa pare ca nu se potriveste.

Multumesc de sfaturi oricum :icon_thumright: ! Daca mai sunt si alte pareri le astept !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@marius1982.11 Depinde de ce fel de scaune ai (ce varianta). Exista 2 tipuri : de piele sau textil. La cele de piele, au si elementele de incalzire laterale (cum are Jorjel) care sunt legate in paralel cu perna din sezut. Adica trei perne in paralel si apoi toate inseriate cu spatarul.

@jorjel firicelele alea sunt fibra de carbon. Nu stiu exact cu ce sa le lipesti, dar ai incercat sa le inadesti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Lateral pe sezut sau lateral pe spatar?? ca eu am laterale pe sezut, nu stiu pe spatar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scaunele sunt din material textil dar am rezistente si pe lateralele sezutului. Nu se poate inadi acel material. Sunt prea subtiri firele alea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@marius1982.11 Citeste mai atent ce am scris mai inainte.

@jorjel. Poti alege si varianta de perna aftermarket(sunt si care sa se potriveasca), numai ca intr-un kit sunt perne pentru ambele scaune, si nu stiu daca merita ca pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zicea un coleg mai sus de acel termistor G59 care nu se gaseste in pernele after-market. ma gandesc ca e posibil sa fie si de la acel termistor deoarece pe oricare din treptele 2 3 4 5 perna de la spatar se incinge foarte tare. Indiferent de treapta perna frige la spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, scriu pt prima data pe forum, imi poate spune careva daca se poate pune optiunea de incalzire in scaune la un golf iV 131 cp, 2003.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Bine ai venit pe forum.

Da, se poate. Exista kit original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!