Jump to content

Probleme Gti


armando
 Share

Postare recomandată

joi am spalat motorul,

de vineri masina nu mai merge cum ar trebui, din relantiu urca in hopuri, parca ii da in nas... cand trec de 3000 ture se infraneaza ...nu mai trage

figura o face cand are chef. de exemplu azi cand am plecat am parcurs 4 km. ok perfect mergea. am stationat 5 min. si cand am plecat...ca o dacie merea sau mai rau...doar ca am ramas fara benzina...cred ca mi-a luat 5 litri la 10 km parcursi.

sa fie sonda lambda???? o suspectez ...

mai am una dar nu e de g2 creca e de pe un g3, are tot 3 fire ... oare o fi buna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa e cand speli motorul.......toata lumea stie ca nu e bine s-o faci... exceptii sunt doar daca intr-adevar ala care spala stie unde sa puna un "prezervativ' sub forma unei pungi de 1 leu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totusi suspectez sonda....si acolo nu cred sa fi ajuns apa

Modificat de armando
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost la doctor... si are probleme cu injectoarele... JEG. dar mai sunt cateva simptome acum... cand se incalzeste relantiul sta la 1500 :) are careva idee ce ar putea fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu functioneaza regulatorul de ralanti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca la ala scoti mufa ar trebui sa se opreasca motoru asa i??? cel putin asa stiu ca ar fi trebuit sa se intample si nu o face...

e bun si ala de KR ??? desi cred ca cel de kr are 2 fire iar PL u 3

Modificat de armando
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi daca nu ai si apa in delcou. Am patit-o. Nu mai tragea mai deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul tine acum ralantiul doar din surubul de aer probabil, de aia nu se opreste cand scoti mufa. Pune contactul si vezi daca vibreaza regulatorul de ralanti. Asa iti dai seama daca misca ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apa nu i in delco.... si sa stii ca ai dreptate.. relantiul il tine surubul ala ca de acolo il reglez cand e rece si cand e cald urca la 1500 si acolo sta ! cam neplacut. trebuie sa verific isvu

Modificat de armando
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca nu trebuie sa aibe apa propriuzis in delcou doar un pic de condens si e gata , mai bine desfa-l pt. siguranta si usucal :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

armando la urmatoarea intalnire iti reglez relantiul fara isv pus, trebuie reglat cand motorul este cald, eu nu am conectat isv-u ca tot fluctua relantiul (probabil sau mai mult ca sigur este defect) si am reglatt relantiul la cald doar din surub, si imi sta la 1000 cand e cald. dimineata si iarna o tin putin din acceleratie apoi plec, nu mai am absolut nici o bataie de cap la relanti :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ideal e sa fac rost de un isv bun daca e dus al meu....numa ca e o avere prostia aia noua.

daca stie cineva vreun PL la dezmembrari sa ma anunte...poate fac rost de valva aia de relantiu...

Modificat de armando
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 years later...

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu o poza sau o descriere a mufei de pe instalatia masinii a sondei lambda? Am montat sonda si nu gasesc mufa care sa se potriveasca, au fost cateva modificari dealungul timpului pe instalatie dar macar culorile cablurilor daca le'as sti as avea de unde sa incep.

 

Motorul este 1.8 8v PF

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!