Jump to content

Zgomote ciudate in O2...


bogdanc
 Share

Postare recomandată

Pai are, nu ma pricep bine, dar e vorba de capetele de planetare care intra in nu stiu ce angrenaj; si la volan maxim stanga, de exemplu, se apasa cumva in acel angrenaj si cauzeaza un huruit.

Incearca sa calci ambreiajul in timpul huruitului (ca sa decuplezi cutia de roti) si s-ar putea sa vezi ca acel zgomot dispare in secunda aia si reapare cand eliberezi ambreiajul.

Eu stau in stand-by de ceva vreme asteptand un raspuns mai concret de la alti patiti; in service mi-au zis ca "n-are rost sa desfacem cutia pt. asa ceva doar; las-o asa... " si asa am lasat-o; merge superb, n-are probleme, doar ca face zgomotul ala :Driver:

Corect :blink: merge foarte bine masina dar imi este teama de mai rau....Repet Avia spunea de ceva flanse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate, nu contest; asa mi s-a spus si mie initial, pana le-au verificat in service si erau OK.

Mergi la ei cu zgomotul; sunt curios sa vedem ce zic.

(Poate tu ai alta cauza a acestui zgomot.. never know.. :Driver: )

Modificat de smoothcoder
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara tuturor! Am o mica problema, din ce am citit in acest topic n-am gasit ceva asemanator. Acum 2k/km am sesisat cand stationam la un semafor, la relantiu cca. 800/rpm, un ''barait'', seamana cu un zgomot de plastic ''ne'la locul lui''! Vibreaza! Cand maresc usor turatia ~900-1000/rpm, dispare! Am deschis capota si am inceput: am dat jos EGR, ''sub'' EGR e burdufu' metalic (racord flexibil/tub flexibil) de pe toba, are un fel de protectie fonica din AL, am crezut ca aia zarnaie asa, azi am dat jos torpedoul, ventilatorul... Din masina se aude, de afara nu! Se aude pe partea cu pasageru... nu-l pot indentifica nici cum! Am avut 1 surub lipsa la scut motor, mi-am comandat la reprezentanta altele .. nu e de acolo zgomotu'! Imi vine sa scot tot afara si sa pun silicon peste tot si toate :angry: !!!

Daca nu v-am ''stresat'' prea tare, aveti idee/idei despre ce ar fi vorba?

Multumesc anticipat :Driver: !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai relanti la 800rot/min? Ciudat..eu il am la 900..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:Driver: pai chiar nu la 800.... ''cca. 800/rpm'', sta pe undeva la 850-950/rpm dimineata si/sau la o oprire/stationare dupa un drum parcurs, ceva de genu'! In rest, cand am indicatorul la temperatura apei 90grade, si nu o turez, merge la relantiu, imi cade pe 800-830/rpm si acolo ramane pana ii dau iara o talpa.. Cam asta e!

Modificat de DanuAL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai are, nu ma pricep bine, dar e vorba de capetele de planetare care intra in nu stiu ce angrenaj; si la volan maxim stanga, de exemplu, se apasa cumva in acel angrenaj si cauzeaza un huruit.

Incearca sa calci ambreiajul in timpul huruitului (ca sa decuplezi cutia de roti) si s-ar putea sa vezi ca acel zgomot dispare in secunda aia si reapare cand eliberezi ambreiajul.

Eu stau in stand-by de ceva vreme asteptand un raspuns mai concret de la alti patiti; in service mi-au zis ca "n-are rost sa desfacem cutia pt. asa ceva doar; las-o asa... " si asa am lasat-o; merge superb, n-are probleme, doar ca face zgomotul ala :D

Ambreiajul decupleaza cutia de motor, nu cutia de roti :P

Eu am acelasi motor si cutie cu 6 trepte si nu huruie nimic la plecarea de pe loc cu rotile virate.

Modificat de mario75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, motorul de roti am vrut sa spun; motor -> cutie -> roti mai exact ;)

Oricum, incearca faza cu ambreiajul; ideea este ca atunci cand motorul nu mai este "in sarcina", cand nu mai transmite rotatia la roti prin intermediul cutiei, acel sunet dispare...

La mine 90% este din acel diferential (ceva cu capul de planetare mi s-a explicat). Merge asa deocamdata, mai astept ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am alta problema, uneori aud un pacanit ciudat, zgomot care cred ca vine din zona torpedoului. Initial am crezut ca este fundalul sonar de la radio insa dupa ce l-am oprit, am vazut ca la o anumita ciclicitate se repeta.

Am scos tot ce aveam din torpedou, am oprit climatizarea in torpedou insa fara succes.

Cred ca in zona torpedoului este pe undeva un ventilator care probabil nu mai este sincron si are o bataie ....nu-mi dau seama

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In spatele torpedoului usor lateral dreapta chiar este motorul de la ventilator/climatizare (daca ma pot exprima asa) la Octavia 2, tu vad ca la semnatura ai alta masina a grupului,dar daca zici ca l-ai oprit si tot facea.... :salut:

Modificat de radioman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau vre-un motoras de la clapetele de la climatronic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare!

eu am alt fel de zgomot... se aude ca si o salvare sau masina de politie, undeva-n departare... ceva ca o sirena! am crezut initial ca ar fi de la cauciucurile de iarna, ca nu le schimbasem pana ieri, dar am facut-o, iar suieratul ala tot acolo este!

apas pedala de acceleratie, se aude un pic mai tare, dupa care incepe sa se estompeze... si mai este prezent si la schimbatultreptelor de viteza! este doar un suierat, stiu, dar este enervant, cel putin pentru mine...

daca aveti ceva idei... mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este de la turbina . majoritatea tdi-urilor fac asa . eu circul cu suieratu asta de la 30.000 si acum am 140.000 si nu am avut nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este de la turbina . majoritatea tdi-urilor fac asa . eu circul cu suieratu asta de la 30.000 si acum am 140.000 si nu am avut nici o problema.

turbina banuiam si eu ca este, si ma gandeam sa nu se agraveze... dar ma rog, poate sunt eu prea sensibil, ca sa zic asa... :)

mai vedem pe parcurs, si poate facem o vizita la service!

multumesc joe!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine in timp suieratu s-a aprofundat dar problemele nu au aparut :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel si la mine, de la vreo 30 000 km se aude f. usor; nu s-a accentuat in timp, probleme nu au aparut; e normal zice-se. La un Ford Focus 1.6 TDCI mai nou ca masina mea, cand avea vreo 15 000 km se auzea de vreo 2 ori mai tare ca la mine, eu avand atunci 30 000 km.

Deci... eu zic ca asa e normal :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In spatele torpedoului usor lateral dreapta chiar este motorul de la ventilator/climatizare (daca ma pot exprima asa) la Octavia 2, tu vad ca la semnatura ai alta masina a grupului,dar daca zici ca l-ai oprit si tot facea.... :rolleyes:

La semnatura e masina pe care o conduce acum sotia :). Practic din cauza masinii sotiei am ajuns pe forum pt ca nu stiam cum sa schimb filtru de polen.

Eu am alta problema, uneori aud un pacanit ciudat, zgomot care cred ca vine din zona torpedoului. Initial am crezut ca este fundalul sonar de la radio insa dupa ce l-am oprit, am vazut ca la o anumita ciclicitate se repeta.

Am scos tot ce aveam din torpedou, am oprit climatizarea in torpedou insa fara succes.

Cred ca in zona torpedoului este pe undeva un ventilator care probabil nu mai este sincron si are o bataie ....nu-mi dau seama

Si ar mai fi un zgomot chiar enervant, cand accelerez brusc se aude ceva ciudat tot in bord ca si cum ar crapa ceva sau vibra ceva .... se manifesta in vitezele inferioare 2 sau 3 si doar cand sunt pe la 2000-2500rpm.

Modificat de Ionut Mares
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salut,

am o octavia 2 FL de 5 luni si 28k km pana acum. aud un zgomot ciudat in partea din spate (nu-mi dau seama daca e din probagaj sau usi). la unele denivelari nu foarte mari se aude o bataie plastic pe plastic. ciudat este ca pe denivelari mai mari la viteza nu se aude. prima data l-am auzit la 5-6000 km, si atunci am crezut ce este varful umbrelei care loveste ceva plastice din portbagaj. am luat-o de acolo si nu s-a mai auzit. a reaparut acum cca 2 sapt, iar de 2-3 zile cand e masina subturata se aude si o vibratie, probabil tot de acolo.

din pacate nu pot sa descriu cu acuratete zgomotul, pot doar sa spun ca am scos tot din portbagaj si inca se aude. ca si cum ceva de plastic ramane suspendat in aer o fractiune secunda si apoi cade la locul lui.

ceva idei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu banui ca e vorba de hayon. Si la mine se aud zgomote discrete cand rulez pe asfalt cariat, denivelari, linii tramvai, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ar mai fi un zgomot chiar enervant, cand accelerez brusc se aude ceva ciudat tot in bord ca si cum ar crapa ceva sau vibra ceva .... se manifesta in vitezele inferioare 2 sau 3 si doar cand sunt pe la 2000-2500rpm.

acelasi zgomot il am si eu. eu m-am gandit sa nu fie de la toba de esapament (desi pare ca se aude din fata). Posibil sa fie un semn al turbinei ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

Joe , nici vorba de asa ceva . Vibratia aia e de la gurile de ventilatie , a mea asa face de mult timp de cand avea masina cam 4 luni . Da muzica mai tare si nu o sa mai auzi . Totusi , dintre atatia posesori de octavia care au sesizat aceasta "vibratie" a reusit cineva sa faca ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu se aude acea vibratie. In schimb, la temperaturi exterioare de 15-20 grade(nu retin cu exactitate daca si iarna) se aud clapetele de la climatronic cum se "joaca" ele pe acolo. Doar in anumite momente ale primilor km.

Credeti ca o adaptare cu vag comul ma face sa uit de ele? Ca vine toamna si eu nu vreau sa le mai simt prezenta :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Joe , nici vorba de asa ceva . Vibratia aia e de la gurile de ventilatie , a mea asa face de mult timp de cand avea masina cam 4 luni . Da muzica mai tare si nu o sa mai auzi . Totusi , dintre atatia posesori de octavia care au sesizat aceasta "vibratie" a reusit cineva sa faca ceva ?

inteleg, dar la mine nu se aude tot timpul, ci doar cand accelerez si imediat iau piciorul de pe acceleratie (creandu-se o decelerare de la frana de motor) se aude ca un gajait si m-am gandit ca intra in vibratii ceva de pe la esapament.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pentru colegii care au un zgomot in spate la haion, zgomotul se manifesta ca un cablu care nu e bine prins si bate puternic in caroserie, sa incercati sa scoateti prima data amortizorul haion ( are 2 sigurante si cu o surubelnita lata il dati afara din prinderile lui) si faceti test fara el. Sa nu faceti ca mine, sa desfaceti plasticele de pe jumatate de masina, scos toate cablurile din spate afara :D. La mine cauza zgomotului a fost amortizorul si tind sa cred ca nici el, ci acele prinderi de metal, deoarece am schimbat amortizorul de pe partea dreapta pe stanga si tot face. Oricum am luat amortizor nou si nu mai face si o sa schimb si acele "prinderi" . Atasez o poza unde am aratat zona in care se auzea zgomotul.

http://img714.imageshack.us/i/913m.jpg/

Modificat de mafia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

va salut domnilor. In primul rand imi cer scuze daca problema mea s-a mai discutat, recunosc ca nu am citit tot topicul, dar am incercat fara succes functia search cu cuvintele cheie: cheder, chedere, geam, gemulet, fluiera, suiera, si inca cateva, dar nu am gasit o rezolvare concreta. Dupa cum probabil v-ati dat seama, imi fluiera teribil chederul stanga spate de pe la 60 km/h. Am incercat cu silicon negru pt chedere in zonele in care chederul s-a distantat, dar fara nici un rezultat. Aceasta operatiune am facut-o la sfatul celor de la compexit cluj.Am gasit pe forum ca problema ar putea fi de la geamul mic, dar nu inteleg cum as putea sa o remediez.Sunt convins ca sunt destui care au trecut prin aceasta problema, asa ca va rog sa ma ajutati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda Octavia 2

La 37.000km primul greier : acel spatiu de depozitare din bord, zdrangane de imi vine sa-l sparg. Am schimbat unul pina acum si tot asa face, am citit tot topicul si nu am gasit o solutie clara pentru el, adica am priceput cum se desface(nu mai dau 50 de lei la dealer), dar daca sunteti draguti, imi puteti spune si mie o solutie.

2. De vreo 2 zile se aude un zgomot in spate, daca stiti cand trece o raba si nu aveti termopane la casa, trepideaza geamurile, exact asa este zgomotul acela, parca bate plasticul in geam. Acest zgomot se aude pe la 2500-3000 de turatii, si in momentul accelerarii si in momentul decelerarii.

3. Descoperit aseara, un tacanit constant si infundat in zona ceasurilor de bord tot la aceeasi turatie.

4. M-a lovit o doamne cand stateam la stop in usa din stanga fata, masina reparata la "meseriasii" de la Enduro Rm.Vl, acum zici ca stau afara asa de tare se aude vantul. Plus ca daca dai drumul la aeroterma la maxim si pui mana la jumatate usii simti cum iese aerul. Am fost la ei si au zis ca deee asta inseamna usa schimbata.

5. La trecerea peste denivelari se aude un zgomot infundat, mi-au zis ca sunt nu stiu ce bucse/bucse (imi cer scuze, dar nu ii stiu pluralul) sincer nu mai cred nimic din ceea ce zic ei am avut prea multe experiente neplacute cu ei, si nu sunt singurul.

Va multumesc pentru tot ceea ce faceti aici.

P.S. Dau orice pentru rezolvarea acestor probleme.

Modificat de Skoda Octavia 2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!