Jump to content

Zgomote ciudate in O2...


bogdanc
 Share

Postare recomandată

Emilgo incearca prin eliminare sa vezi ce poate fi , rabateaza bancheta si mergi cu ea rabatata si pe rand incerci pana afli de unde provine. Pune pe cineva in spate in timp ce mergi cu ea sau stai chiar tu in timp ce conduce altcineva si incearca sa afli.Daca e portiera , pe un drum liber si cu denivelari , mergi cu ea intre- deschisa dar sa tii de ea, ( cu grija sa nu cazi :(). Si la mine se auzea, dar era de la bancheta nu era inchisa perfect. Succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate sa fie bancheta, cu timpul capata joc. Rezolvarea ar fi acoperirea partii de metal pe care se prinde clema banchetei, cu ceva gen banda adeziva. Ar mai putea fi si la haion, nu ii gasesc un nume acum, partea aceea din spate care se ridica odata cu haionul.

Bafta.

Nu merge cu banda adeziva. Am incercat eu pana m-am dat batut. In doua zile o toaca :icon_thumright:.

Vi s-a intamplat ca la viteze mari (obtinute pe drumuri fara restrictii de viteza) sa va "fluiere" vantul pe la geamuri? Sau sunt singurul? La mine cand ating o viteza destul de mare (obtinua pe drum fara restrictie de viteza) "fluiera" vantul de e prapad. La alte marci de masina, nu se aude nimic nimic. Sa fie oare Octavia 2 mai slab antifonata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o problema de care se stie, pe la geamurile mici de pe usa spate: trebuie relipite , eu am facut-o singur ca inservice nu am mai avut incredere 2 zile de stat la ei se mai auzea....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine se aude vantul mai pronunt cum trec de 120 la ora pana atunci nu sesizez , nu-mi dau seama daca "fluiera" geamurile mici sau oglinzile (am inteles ca si astea dau un "fluierat/suierat" nu stiu cum sa-i zic. Oricum masina asta la capitolul zgomote exceleaza acum nu stiu daca altele sunt mai breze dar clar in partea superioara a masinilor cu greieri :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca masina este din 2006 fluiera geamuriile mici de pe spate...daca este dupa 2007 sunt oglinzile laterale

Modificat de Florin75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea este 2009, adevarul este ca eu am oglinzile de Octavia 2 FL, mai mari decat cele de pe Octavia 2 clasica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la FL din cate stiu parca au remediat problema cu fluieratul oglinzilor...acuma chiar nu mai stiu ce poate sa-ti fluiere la ea...orcum cand faci revizia spunele si de treaba asta (chiar sunt curios ce or sa-ti faca la ea)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La anumite turatii imi zornaie ceva in tweterul din usa stanga spate. Ce poate fi ?

Si usa dreapta spate la denivelari, zdrangane. Cred ca in curand ma apuc sa ii dau fata de usa jos dar nu stiu unde se afla exact clipsurile...operatiile le stiu din topicul "demontare panou usa fata".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@AndreiO2, se pare ca la mine s-a rezolvat problema cu "bila din cutie". Am fost la service, desi cum am mai spus, nu se mai manifesta pe timp rece. Mecanicul la care i-am explicat fenomenul stia despre ce este vorba si am rezolvat-o. Era din cauza bieletelor, la capatul de la cutia de viteze, la cald imi fugea vaselina si se auzea zgomotul ala de lovit dintr-o parte in alta pe viraje.Mi-a spus ca sunt pe duca deja si asta e motivul, asta se intampla si cica aceeasi problema este si la golfuri si la audi...in general la masinile facute pe platforma asta de VW.

Sa imi spui dk la fel e si la tine!

Modificat de nightlight
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare in primul rand. Citesc de mult forumul dar de postat nu am postat pana acum, asa ca acesta este primul meu post si sper ca problema mea sa fie inteleasa. Am o Octavia 2 FL de 5 luni si are deja 10k km.

De 5k km am un zgomot in partea spate dreapta a masinii si citind toate aceste pagini nu am gasit-o printre posturi. Poate se afla ea pe undeva dar nu am vazut-o. Zgomotul nu este de la bancheta ci vine din portbagaj din partea dreapta(cum se sta cu fata la spatele masinii). Apare numai pe drumuri cu denivelari si cele cu criblura si se manifesta intr-un zdranganit continuu ca si cum hayonul nu ar fi echilibrat. Am fost la cei din service, au echilibrat hayonul si portierele dar zgomotul tot apare. Intr-adevar service-ul e OpenService si nu stiu cat de bine au verificat, dar acest zgomot e enervant rau. Am golit portbagajul, am pus burete sub numarul de inmatriculare, am legat bine triunghiul reflectorizant si cutia cu scule de la roata de rezerva dar acest zgomot inca exista.

Daca cineva s-a mai intalnit cu aceasta problema va rog sa postati o posibila solutie de rezolvare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Du-te la un service si verifica traseul de la evacuare (pe sub masina tot traseul pana la toba de esapament) .. are niste tampoane de cauciuc care amortizeaza zgomotele si daca acelea nu sunt "conforme" zdrangane urat si enervant pe drumuri proaste :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rovidiu, am si eu cateodata o problema de genul asta, dar imi pare ca vine din interior de la manerul de sus pentru pasagerul din dreapta spate sau de la plafoniera din spate. Se aude numai pe drumuri mai proaste. A mea are 10K km.

Modificat de DanRe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt sigur ca zgomotul provine din zona de mijloc a masinii si nu din partile de sus(plafoniera, maner pasager).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Si eu am avut aceasta problema pe la 25000 Km. Am Durat f mult pana sa descopar ce este si, intradevar nu mai am probleme de atunci. La mine au fost slabite piulitele care fixeaza tripla de pe spate. Verifica si strangele bine. La mine unul era desfacut pe jumatate, unul aproape complet si la anumite turatii intra in rezonanta si ma scotea din sarite. Acum nu se aude absolut nimic si are 43000.

Sper sa iti fie de folos si sa rezolvi pt ca stiu ce inseamna :))

O zi frumoasa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine a fost tripla din stanga spate. Avea piulitele desfacute (o sa vezi ca piulita e cu saiba mare) si la anumite turatii aveam o vibratie(la inceputy de mai mica intensitate....cu timpul se accentuase) care se auzea mai peste tot. Initial am crezut ca e suportul pentru numar, apoi ceva prin portbagaj, dupa asta am suspectat cricul.....cand am gasit a fost o adevarata "victorie" impotriva "greierasilor" ;)

Sper sa va fie de folos si sa scapati si voi de ei....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te rog frumos spune-mi si mie cum ajung la acele piulite caci cand m-am intors de la servici chiar m-am uitat dupa ele si nu am vazut nimic. Am doar o bugata de plastic negru in lateralul triplei si nu am mai vazut altceva. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum 3 ore am montat triplele :rolleyes:, cu o cheie de 10 strangeti piulitele din poza, daca zgomotul provine de la tripla , sunt 4 piulite. Succes

post-18532-1259261457_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu chederele la masina le ung cu antigel nediluat valvoline si sanatate...am liniste toata iarna . De 4 ani fac aceasta operatinune si nu se mai aude nimic . Luati o carpa si ungeti chederele cu antigel . Clamele si incuietorile tot cu antigel le-am uns si merg beton . Nu are ce sa strice antigelul mai ales ca are si rol de lubrefiere fiind unsuros putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

In legatura cu 3 zgomote destul de frecvente :

1. Scartait in zona ceasurilor de bord. - Efectiv ansamblul ceasurilor de bord scartaie in plansa de bord si pe plasticul-ornament care mascheaza vinilinul ce preia jocul de la reglajul pe inaltime al volanului

SOLUTIA : se desface IC si se pune banda izolatoare de PVC in jurul lui, astfel incat in locurile unde vine in contact cu bordul si alte plastice sa nu existe contact direct plastic-plastic.

2. Trepidatia ce se aude la 1250 rot/min., cand turatia scade, la 1.9tdi este de la deja celebra gura de admisie a aerului in filtru. sunt mai multe solutii. Una ar fi cea oficiala - informare - piesa ce se prinde de tregar se gaureste, la fel cea care se mufeaza pe ea si prin gauri(care trebuie sa se suprapuna) se introduce un dop de plastic sau cauciuc. Teoretic, o reprezentanta nu ar trebui sa perceapa bani pentru aceasta lucrare. Alta solutie ar fi demontarea acestor 4 piese si montarea lor cu banda izolatoare de PVC sau banda dublu adeziva.

3. Trepidatiile ce apareau la modelul anterior FL , in cazul acceleratiilor, pe la 2500-3000 rot/min , in zona gurilor de ventilatie centrale. De vina sunt lamelele de comanda ale gurilor de ventilatie. Modelele de la FL au rezolvat aceasta problema ( s-a schimbat codul de piesa- deci si piesa). alta solutie ar fi folosirea unei vaseline groase la acele lamele.

UN ZGOMOT DESTULD E DES APARUT IN ULTIMA VREME ESTE ACELA AL UNEI BILE CE SE ROSTOGOLESTE IN BORD : MULTE CASETE DE DIRECTIE AU ACEL ZGOMOT (TROSNITURA) CARE SE PARE CA PROVINE DE LA O UZURA ANORMALA. APARE LA VIRAJE BRUSTE. DACA MASINA ESTE INCA IN GARANTIE, INSISTATI LA SERVICE. SE PARE CA PROBLEMA APARE MAI FRECVENT LA MASINILE CU MOTOARE PUTERNICE SI ROTI PE 17 SAU 18. superb 2, care are aceeasi caseta de directie ZF, nu este nici el ferit de aceasta uzura.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In legatura cu 3 zgomote destul de frecvente :

1. Scartait in zona ceasurilor de bord. - Efectiv ansamblul ceasurilor de bord scartaie in plansa de bord si pe plasticul-ornament care mascheaza vinilinul ce preia jocul de la reglajul pe inaltime al volanului

SOLUTIA : se desface IC si se pune banda izolatoare de PVC in jurul lui, astfel incat in locurile unde vine in contact cu bordul si alte plastice sa nu existe contact direct plastic-plastic.

.......

Acest zgomot, la mine, apare doar pe timpul iernii...pe timpul verii...nu se aude nimic.

Inclin sa cred ca se manifesta la temperaturi joase de la -1...cand sunt afara peste 2 Grade...nimic.

Ce pot sa mai spun este ca la mine mai apare un zgomot..tot de plastice (poate o fi cel de la IC..inca nu sunt sigur), care este prezent tot la temperaturi joase, cand se mai ridica temperatura nu mai se aude.

Sa fie oare tot IC sau mai sunt alte plastice ce ar atinge pe acolo prin spate?? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e claudiu de la ic, sunt gurile de ventilatie care in anumite tari au fost schimbate cu alt model revizuit..., trosnesc mereu la diferente de temperatura pt ca este prost plasticul.

Nu va apucati sa demontati ceasurile ca nu are rost, ceasurile se prin jos in 2 suruburi si sus in cleme de tabla care clipseaza pe plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Gabriel...

Oricum..vad ca acum nu face, ci numai la temperaturi mai joase...mistery solved! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

am si eu o "mica" problema la masina mea, la peste 100km/h am un vajait in masina, se aude in partea din spate la ambele usi, am strans usile din balamale, dar nimic nu s-a imbunatatit. am inteles ca poate fi din cauza chederelor de la geamul mic?? cum se poate remedia?? astept cu interes un raspuns de la voi

multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intra pe la geamurile din spate de la usa , de obicei stanga spate face prima, trebuie lipit chederul de la geamul mic de usa.Este prost din constructie...s-a mai discutat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!