Jump to content

Zgomote ciudate in O2...


bogdanc
 Share

Postare recomandată

am si eu de aprox. 100km un zgomot sacaitor atunci cand cuplez marsarier-ul, ca un fel de scartait in zoina cutiei de viteze. a mai intalnit cinev problema aceasta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

E oficial am 2 dusmani pentru urechi care se pare ca nu mai vor sa plece, instalati aproape de implinirea a 2 ani a masinii si a nici 24K km. Cine recunoaste suspectii sau poate chiar mai bine a rezolvat vreunul sau sa-mi zica ca e o mica speranta rog sa posteze :

1. Zgomot care pare ca vine din bord , zona centrala (undeva prin spatele streamului sau a cadranelor de bord, pare destul de centrat, nu am cum sa sstiu exact). Exact ca o bila/bucata de plastic care se loveste de peretii unei cutii de plastic/alt plastic fix, ca si cum ceva s-ar rostogoli ceva intr-o cutie. Se manifesta mai scurt la socuri pe verticala (trecut mai in viteza peste linii de tramvai), dar mai ales (si aici e exasperant) in mai toate virajele efectuate cu mai mult de 20 km/h , cand forta centrifuga parca misca acea bila intr-o cutie. Este extrem de stresant greioruiul asta, practic mi se "rostogoleste" ceva in bordul masinii la fiecare viraj :o

2. Scartait, se pare vine din zona soferului , undeva jos saui stanga jos (de sub volan pare sa vina sau din usa stanga) .Cand merg in dreapta nu-l aud deci e din zona de stanga in mod clar.Apare pe orice drum care nu este "perfect" (nu neaparat denivelari vizibile) si parca a inceput sa apara si pe drumuri drepte dar mai estompat

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@AndreiO2...la primul punct am avut si eu un greiere identic(o bila care se rostogoleste/ loveste)...dar eu il percepeam in tunelul median....era un colier de prindere de la evacuare...baietii de la Elcar au stiut din prima de la ce e si l-au remediat..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2. Scartait, se pare vine din zona soferului , undeva jos saui stanga jos (de sub volan pare sa vina sau din usa stanga) .Cand merg in dreapta nu-l aud deci e din zona de stanga in mod clar.Apare pe orice drum care nu este "perfect" (nu neaparat denivelari vizibile) si parca a inceput sa apara si pe drumuri drepte dar mai estompat

Multumesc

Salut,

Am si eu aceeasi problema.Din cate am reusit sa imi dau seama este de la ornamentul de plastic care pleaca de la comutatorul farurilor.Cand il apas nu se mai aude zgomotul respectiv.

Si la mine tot pe drumuri mai putin bune se aude.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut inca un greiere nou si la mine aparut exact la primul drum dupa revizia de 2 ani. Poate avea vreo legatura e foarte stranie coincidenta....

Zgomotul se manifesta pe denivelari usoare si la viraje stanga dreapta cu viteaza ceva mai mare 30-40 la ora. Se aude de undeva (cel putin asta e senzatia) din bord , zona centrala (unde e stream-ul in spate sau le langa in bord).

si eu am avut asa ceva de curand, dar la masina din semnatura...

ceea ce am banuit ca poate fi, s-a si adeverit cand am ridicat capota motorului

capacul de la filtrul de polen nu era bine prins si vibra la turarea motorului, nu numai in mers!

cu o palma in ceafa l-am rezolvat

la revizii, schimburi de ulei, filtre, mecanicii se intampla sa nu stranga la loc tot ceea ce desfac si apar fel de fel de zgomote

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Octavia 2 si Golf 5 filtrul de polen este sub torpedo nu in compartimentul motor ca la Golf 4, Octavia 1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu m-am referit strict ca asta ar putea fi cauza la O2

ci ceva similar, sunt atatea locuri unde se umbla la o revizie... filtru aer, filtru combustibil, filtru ulei, si sunt destule altele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in sfarsit,dupa 4 ani,a inceput sa-mi scartaie si mie ceva!!! he,he,he! se aude in partea dreapta a bordului,in zona unde se intilneste cu parbrizul.zgomotul e ca si cand bordul s-a desfacut si se freaca de caroserie.problema e ca nu am gasit surubul sau piulita pe care ar trebui sa o strang.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ma puteti ajuta si pe mine cu un "how to" la desfacerea in conditii cat mai sigure a piesei din consola centrala (cea cu grilele centrale, butonul de avarie + cutiuta) ?

M-a disperat zgomotul de plastic care se plimba si loveste alte plastice e ceva desprins probabil , ori un manuchi de cabluri , ori vreun colier slabit care tinea ceva rigid , habar nu am. Nu l-am putut localiza cu 100% acuratete dar totusi cred ca mai mult ca sigur e central si mai sus de zona stream-ului, poate am noroc si il rezolv.

A 2-a intrebare ar fi de la cineva care a desfacut recent cam ce se poate "accesa" prin acel spatiu si daca chiar e ceva ce s-ar putea sa provoace acel zgomot (ceva din ce mentionam eu mai sus) fara a demonta tot bordul. Spre rusinea mea am avut odata demontat in service acest element dar nu mai retin exact ce e vizibil cu el scos. Daca cineva are vreo poza cu acel capac dat jos dar ma indoiesc ar fi excelent nu as vrea sa muncesc degeaba:)

Apropo de demontat mi-ar fi util si un sfat despre ce unealta sa folosesc ce ma retine este ca as putea sa ciobesc plasticul urat si nici sa nu gasesc nimic in spate care ar putea fi sursa zgomotului :icon_thumleft: Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am desfacut eu chestia aia de vreo 3 ori...daca vrei te ajut...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garfield ce scula ai folosit sa fac parghie ? Si ce este in spate ? Nu de ce ai dat-o de atatea ori afara tot pentru greieri enervanti ?! :vaidecapulmeu: Se poate desprinde ceva pe acolo sub acel element ? Sunt ceva elemente din platic care ar putea sa "bata" in alte plastice ale bordului la miscari ale bordului ? Multumesc. Eventual PM daca nu crezi ca e de interes general

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca scula am folosit o radiografie taiata (cam 3 x 10 cm),2 bucati si le-am bagat exact in dreptul clemelor de plastic,si am ridicat cutia...sunt cablurile si mufele de la "casetofon" p'acolo!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
am si eu o problema la Skoda mea. Uneori cand virez maxim maxim stanga sau dreapta si am cam 10km/h si accelerez se aude o bataie puternica. Dar numai uneori, ce ar putea fi?

AndreiO2, ma inscriu si eu pe lista de asteptare a rezolvarii acestei probleme. Am 55K km cu masina si de vreo 3000 incoace am sesizat aceeasi problema a "bilei care loveste niste pereti" insa localizarea exacta a sunetului e mai dificila, uneori mi se pare undeva in bord, uneori parca in consola centrala, alteori parca de sub podul pedalier din partea soferului. Tind sa cred ca este ceva de sub masina, de la evacuare ceva ce atinge si transmite zgomotul asta, sau nu stiu. Daca rezolvi anunta-ma si pe mine te rog ce ai gasit. Am desfacut capacul acela de sus la care intrevai su tu cum se face, nu e nimic acolo care sa provoace sunetul ala. Daca dispui de o rampa undeva eventual verifica la evacuare, tind sa cred ca de acolo este, pt ca se intampla cel mai des la cald,nu dimineata la rece sau cand este mai frig, deci ceva ce la dilatare atinge si produce sunetul.Nu dispun de rampa sa ma uit sub ea, iar sa ma bag eu nu am loc, ca e lasata jos a mea, dar daca pana ajug eu la o rampa sa verific,poate ajunti tu mai repede...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi zgomot la un Passat B5, insa pe stanga..dreapta nu avea nimic.

Rezolvare: schimbat capat de bara stanga, ala de vine din caseta de directie..cred ca asa se numeste.

Aruncati o privire..sa nu fie uzate..!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am doar 8000km cu masina, nu cred ca este uzal capatul de bara

1. In partea din dreapta, in spatele torpedoului, sau in usa exact in portiunea unde se uneste cu torpedoul cand usa este inchisa, pe drumuri cu sufrafata mai abraziva, daca ma pot exprima asa, se aude un zdarnait accentuat. M-am uitat in torpedou, degeaba, i-am dat 2-3 palme, degeaba. Ce pot sa-i fac?

2. Mai nou acum, boxa de pe usa din dreapta spate zdarnaie de ii sar capacele chiar daca melodia se aude mai incet.

3. in zona de contact dintre bancheta din spate si ambele usi spate se aude cum se freaca pielea (vinilin, sau ce o fi acel materia, ca piele veritabila sigur nu e) de usa. Exista vreo solutie ceva care o pot aplica ca sa nu mai scartaie asa rau?

Modificat de TEFF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiO2, ma inscriu si eu pe lista de asteptare a rezolvarii acestei probleme. Am 55K km cu masina si de vreo 3000 incoace am sesizat aceeasi problema a "bilei care loveste niste pereti" insa Daca rezolvi anunta-ma si pe mine te rog ce ai gasit. Am desfacut capacul acela de sus la care intrevai su tu cum se face, nu e nimic acolo care sa provoace sunetul ala. Daca dispui de o rampa undeva eventual verifica la evacuare, tind sa cred ca de acolo este, pt ca se intampla cel mai des la cald,

Salut. Nu am mai facut nimic cu chestia asta desi ma enerveaza la fel de tare, deoarece stau prost cu timpul si nu e totusi o chestie "grava". La mine acea bila/plastic care pare ca se loveste de alt plastic se aude in urmatoarele contexte : mers pe drumuri cu asfalt usor denivelat/ ciment/pietruit (bate continuu , ceva plastic bate practic in bord in continuu) si la viraje stanga/dreapta (dar parca mai des la stanga) luate cu viteze mai mari (nu din acelea de fuge spatele ci in limita mersului standard). Se intampla si la tine la viraje pe drum perfect ? Incerc sa-mi dau seama daca e exact acelasi zgomot/surs. Mie mi se pare extrem de clar ca se aude in zona bordului (destul de central). Mi-e foarte greu sa cred ca ar putea fii de la evacuare (a postat si alt coleg forumist acum ceva timp ca a rezolvat de acolo, dar zgomotul produs era undeva in zona cotierei in acel caz).

E ciudat ca nu ti se pare ca se aude mereu din bord. Daca rezolv cumva te tin la curent, s-ar putea sa ajung in service pentru o mica reparatie in toamna asta

Modificat de AndreiO2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Nu am mai facut nimic cu chestia asta desi ma enerveaza la fel de tare, deoarece stau prost cu timpul si nu e totusi o chestie "grava". La mine acea bila/plastic care pare ca se loveste de alt plastic se aude in urmatoarele contexte : mers pe drumuri cu asfalt usor denivelat/ ciment/pietruit (bate continuu , ceva plastic bate practic in bord in continuu) si la viraje stanga/dreapta (dar parca mai des la stanga) luate cu viteze mai mari (nu din acelea de fuge spatele ci in limita mersului standard). Se intampla si la tine la viraje pe drum perfect ? Incerc sa-mi dau seama daca e exact acelasi zgomot/surs. Mie mi se pare extrem de clar ca se aude in zona bordului (destul de central). Mi-e foarte greu sa cred ca ar putea fii de la evacuare (a postat si alt coleg forumist acum ceva timp ca a rezolvat de acolo, dar zgomotul produs era undeva in zona cotierei in acel caz).

E ciudat ca nu ti se pare ca se aude mereu din bord. Daca rezolv cumva te tin la curent, s-ar putea sa ajung in service pentru o mica reparatie in toamna asta

pai se aude si pe drum perfect si pe drum mai denivelat, ideea e ca nu tine de tinuta drumului ci de viraje, sau mai exact spus de forta centrifuga,atunci se aude, dar un alt aspect care poate mi-a scapat este ca acum cu vremea asta rece nu se mai aude, sau dk se aude, e foarte rar,nu ca si in vremea cand erau calduri de peste 20 grade.deci?....ce sa fie oare? Ar fi o varianta sa ma duc si sa verific capetii de bara, ar putea fi asta la mine, am deja 60k km si pe drumurile patriei tot ce e posibil sa fie uzati...ne mai tinem la curent!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un zgomot in timp ce merge ventilatorul care baga aer in habitaclu,daca dau turatia la maxim dispare(sau nu se mai aude),ce pot face pt remediere,banuiesc ca e un rulment?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca este acelasi sunet, dar la mine se auzea un fasait deranjant. Am mers la service si s-au schimbat supapele de inalta si joasa presiune, se pare ca unele sunt cam proaste, eu credeam ca este vre-un motoras cu probleme, mai trebuie uns.

@teff - la problema cu torpedoul mie mi-au spus in service ca nu e de schimbat si sa revin daca mai apare zgomotul, al dracu dispare cand ajung la service. La partea cu boxa, aceeasi problema si la mine, tot pe partea dreapta, de cand mi-au schimbat geamul la Avia, o sa le fac o vizita baietilor din service, doar ca acum se rezolva si dupa un timp apare din nou, oricum vreau sa imbunatatesc izolarea fonica de pe usi, probabil atunci o sa dispara zbarnaitul.

Modificat de azreil24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine se aude doar cand merg pe o suprafata mai "abraziva", daca pot folosi termenul asta. De exemplu in oras nu se aude, ca suprafata asfaltului este buna, pe unele drumuri mai este si griblura. Acolo incepe sa zdarnaie de ii sar capacele. Oricum astazi am bagat masina in service ca mi-am gasit usa dreapta spate indoita. Am vbit cu baietii de la service sa-mi desfaca ambele usi din dreapta, plus sa se uite si prin spate la torpedou, poate o fi vreo clema care nu e prinsa bine si zdarnaie. Sper sa se rezolve. Vineri revin cu impresii, daca s-a rezolvat sau nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu zgomotul de bila de plastic care se loveste de pereti... Il aud la accelerare, decelerare, zgomot de rostogolire, cand e liniste in masina. Mie mi se pare ca vine din zona tunelului central. Oricum, mai studiez problema...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un trancanit usor undeva prin spate...il aud cand merg pe drumuri denivelate..uneori se aude mai tare, alteori mai incet..ce dracu o fi..de la haion?..masina are 4 ani,50 de mii de km, dar o scot numai sambata si duminica, si nu prea a vazut drumuri proaste..se aude in spate in partea dreapta ...parca vine de undeva de la stalp...am tras de toata plasticaraia aia de prin spate dar nu se misca nimic..stie cineva ce ar putea fi ?

edit - de fapt parca trosneste ceva prin spate..cel mai tare se aude cand urc sau cobor vreo bordura, sau cand trec peste vreo cale ferata super denivelata,de trebuie sa-i dau a 1a

Modificat de Emilgo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate sa fie bancheta, cu timpul capata joc. Rezolvarea ar fi acoperirea partii de metal pe care se prinde clema banchetei, cu ceva gen banda adeziva. Ar mai putea fi si la haion, nu ii gasesc un nume acum, partea aceea din spate care se ridica odata cu haionul.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am tras si de bancheta si de placa aia de la haion..si ambele sunt foarte bine fixate acolo...din ce mai citesc pe aici, e posibil sa vina si de la portiera dreapta spate ? de la chedere sau incuietori ? ...e mai mult un trosnait decat un trancanit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!