Jump to content

Zgomote ciudate in O2...


bogdanc
 Share

Postare recomandată

Cred ca mai degraba decat sa va luati motorina ar fi sa va mutati din tara ca la ce strazi avem si la S500 am auzit greierasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Dupa 10 luni si 16 000 de km cu masinuta, la mine se aude scartaitul ala intre volan si ceasuri(din ce vad e de la ornamentul de plastic de la intrerupatorul de la faruri care se prelungeste pana sub volan) si din cand in cand mai scartie geamurile.

Cam atat pana acum.

Oricum nu sunt chiar deranjante, pentru ca in primul caz zgomotul apare pe drumuri denivelate si daca apas ornamentul ala se estompeaza.

Geamurile scartie foarte rar asa ca nu as numi-o neaparat o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a apărut şi mie un zgomot... undeva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce fel de zgomot..scartaie...pacane..macane...?????....poate sa fie si de la chedere....posibil centura....??!!

Modificat de Florin75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-i sc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ripper_Sko: Desi am Golf4 si eu acelasi pacanit de care zici tu in zona usii. La inceput am crezut ca e de la macaraua geamului,dar nu e asa. Dupa indelungi cercetari si mai multe pareri ale mai multor persoane s-a dovedit a fi broasca de la usa,care are un mic joc si asa face ea...pacane,foarte ciudat mi se pare.E vorba de mecanismul de inchidere,acolo unde se prinde usa de caroserie,nu stiu cum sa explic mai bine.Am uns-o cu putina vaselina si ulei(uns sa fie) si a tacut.Sper sa fie asa si la tine,ca o rezolvi.Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti incerca solutia mai sus propusa si cu 0w40

Modificat de Florin75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am urmatoarea problema: usa dreapta fata se deschide din a doua incercare (atat din interior, cat si din exterior) dupa ce masina este dezarmata si nu este aici vorba despre situatia din mers, cand usile sunt blocate, ci vorbesc despre situatia cand masina stationeaza. Acest fapt se intampla de cand, in urma cu 2 saptamani, am desfacut fetele de usi de pe fata (inclusiv fata interioara - cea nituita, pentru a avea acces nestingherit la macaralele geamurilor, pe care le-am gresat din abundenta pentru a nu mai scarati). Oare ce n-am pus bine la loc? sa fie din cauza faptului ca in timpul procesului de demontare-montare a fetei interioare la usa pasager am cam "maltratat" (indoit) cablul care actioneaza manerul (cel imbracat in camasa neagra de plastic)?

o alta problema aparuta/agravata azi: in urma cu cateva zile am constatat ca imi scartaie pistonul dreapta portbagaj pe la jumatatea cursei. Mi-am spus ca solutia este sa-l gresez putin si azi am dat cu "renumitul" WD 40....scartaie mai tare acum si aproape pe toata cursa :salut: Am dat apoi un strat f subtire de vaselina fina de rulmenti...nicio ameliorare.

Accept orice ajutor/sugestie/critica. Merci anticipat :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca sa dai fata de usa jos si sa vezi daca ai pus toate piesele bine.....ptr ca astfel nu vad ce ai putea face!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ripper_Sko: Desi am Golf4 si eu acelasi pacanit de care zici tu in zona usii. La inceput am crezut ca e de la macaraua geamului,dar nu e asa. Dupa indelungi cercetari si mai multe pareri ale mai multor persoane s-a dovedit a fi broasca de la usa,care are un mic joc si asa face ea...pacane,foarte ciudat mi se pare.E vorba de mecanismul de inchidere,acolo unde se prinde usa de caroserie,nu stiu cum sa explic mai bine.Am uns-o cu putina vaselina si ulei(uns sa fie) si a tacut.Sper sa fie asa si la tine,ca o rezolvi.Numai bine!

Nu cred că-i de la uşă... am studiat atent azi şi apare păcănitul exact după viteza de 100 km/h şi e undeva exact sub torpedou :blink: E clar că din cauza v

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de obicei constatarea nu te consta nimic....dar mai stii....incearca sa filmezi daca poti si sa le prezinti filmuletul sa vada si iei cum face.

...sub torpedou se afla filtrul de polen si motorul ventilatorului...o intrebare ia sa verifici daca ai ceva in suportul ptr ochelari de sus sa nu vibreze

Modificat de Florin75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat tot ce-i posibil... nu e nimic ce poate fi văzut de vină! :(

O să fac o programare la service... deşi mă

Modificat de Ripper_Sko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uita-te pe sub masina. Poate ai agatat ceva pe dedesubt si peste 100 la ora incepe sa fluture si sa bata in podea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm... asta pare plauzibil! Mă duc acum să mă uit, mersi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-i nimic nici pe sub ea :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara !

Am o chestie interesanta la masina . Cand merg incet , radioul oprit la franare se aude un huruit si cand merge masina la liber parca un ticait periodic , la viteze mici . Alta chestie cand misc masina in lateral de la roata se aude parca bate ceva la roata , in spate , undeva la disc , un zgomot metal pe metal . M-am bagat sub masina sa vad eventuale defecte vizibile insa nimic . Astept parerea voastra si in caz ca nu solutionez problema merg la reprezentanta .

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

treaba cu 'metal pe metal' am avut-o si eu :( dar nu e chiar vorba de metal, mai degraba e o pietricica intrata pe acolo, pe unde nu trebuie(intre disc si o tabla care e pusa sa protejeze discul) :lol: daca ai noroc se rezolva de la sine in cativa km sau, daca nu, o sa fi nevoit sa faci ca mine si sa dai jos roata, misti tablita aia si o sa-ti cada pietricica in cele din urma :)

Modificat de barcea_mare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema a aparut cand eu ca desteptul am zis sa-mi spal sasiul si toata partea de jos a masinii cu pompa de presiune . Am fost acuma dimineata la la tura cu ea si dupa 3-4 franari bruste au disparut toate problemele , cel mai probabil a intrat ceva piatra intre placute si disc care acuma a fost eliminita iar acuma nu se mai aude nimic .

Multumesc pentru ajutor .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Back from service...

Problema nr 1, zgomotul ăla sub torpedou... era un cataroi prins

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut inca un greiere nou si la mine aparut exact la primul drum dupa revizia de 2 ani. Poate avea vreo legatura e foarte stranie coincidenta....

Zgomotul se manifesta pe denivelari usoare si la viraje stanga dreapta cu viteaza ceva mai mare 30-40 la ora. Se aude de undeva (cel putin asta e senzatia) din bord , zona centrala (unde e stream-ul in spate sau le langa in bord). E un zgomot ca de un plastic desprins care se loveste de ceva din cauza inertiei, parca o bila de plastic s-ar lovi de peritii unei cutii. Banuiesc ca nu sunt primul cu zgomotul asta. Pare cunoscut pentru cineva ideal cineva care i-a venit de hac cumva ? :) Sau o sa raman cu el pana dau masina (ceea ce nu va fi prea curand)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut eu ceva de genul... se auzea dinspre gurile de dezaburire parbriz. Dar suna a zgomot metalic, numai la denivelari pe autostrada spre bucuresti. La un moment-dat m-am enervat si i-am dat o palma (deasupra bodului in stanga compartimentului de depozitare). Nu l-am mai auzit de atunci. :)

Ah, cand am dat palma am rostit cuvantul magic "taci!! X(" :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema la Skoda mea. Uneori cand virez maxim maxim stanga sau dreapta si am cam 10km/h si accelerez se aude o bataie puternica. Dar numai uneori, ce ar putea fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu mai multe date despre zgomotul recent postat de mine putin mai sus(postul 645). Se manifesta la viraje stanga dreapta in general la 90-120 grade, luate ceva mai tare peste 30 la ora sa zicem (cand forta centrifuga devine ceva e mai pregananta) , nu vorbesc de 80-100 la ora .Seama cu zgomotul (asta am crezut ca e la inceput dar nu este :angry: , al brelocului de plastic de la cheia masiini care ar atinge plasticul bordului sau platic bila care ar lovi alt plastic undeva in bord (pare zona centrala, dar poate fi oriunde probabil in fata). Eu nu prea cred in coincidenta si a inceput sa se manifeste exact dupa revizia de 2 ani. E posibil ca dupa ce au schimbat filtrul de habitaclu (la altceva nu cred ca puteau umbla sau modifica in zona bordului) sa nu fi strans ceva , sa se fi rupt/despins vreun plastic ;a acest montaj ?! Recunoaste cineva acest zgomot de plastic lovind alt plastic (un fel de "bila lovind in peretele unei cutii prin rostogolire) ? Incepe sa ma dispere, cum conduc mai sportiv cum apare Sunt 90% ca e de undeva din bord totusi.

Modificat de AndreiO2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

poate ati scris insa nu am gasit (cautat superficial din cauza faptului ca sunt la munca), cum ati rezolvat zgomotele produse de catre chederele usilor spate, sus la gemuletele mici?

am 61.000 km si problema a devenit sacaitoare rau in ultimele 2000km

a iesit din garantie, ca altfel schimbam chederul

exista vreo solutie experimentata de voi?

scartie efectiv... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat..sunt super bucuros

este la fel ca si noua, si nu se mai aude nimic in ea cand merg pe drum neasfaltat sau prin damburi

solutia: am gresat chederele

ma gandesc ca poate problema a aparut si din cauza ca spal des masina...

Modificat de xxnelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!