Jump to content

Zgomote ciudate in O2...


bogdanc
 Share

Postare recomandată

Revin cu rezolvarea unui greiere mai vechi, destul de raspandit si destul de enervant la Octavia 2 .. acel zbarnait la 3000 de ture (si la unii si pe la 2000/2500) care se manifesta la accelerari mai sportive. Zbarnaitul provine de la baamaua capacului de la cutia de acte de pe bord (acea balama are o clema subtire din tabla care intra in rezonanta la accelerari puternice si se loveste de partile din plastic ale balamalei - de aici si sunetul acela). Mie mi-au schimbat cutia pe garantie cu totul (ce-i drept la a doua iesire in probe - prima data au zis ca nu e de la cutie si au vrut sa demonteze tot bordul) dar acum am inteles ca au gasit alta solutie (mai putin costisitoare) - dau balamaua respectiva cu o vaselina termo-rezistenta si zgomotul dispare (acum nu stiu pentru cat timp, cu toate ca mecanicii insistau ca acea vasilina nu are cum sa se curete in timp).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca nu tot timpul e de la acel compartiment. Si eu cand am dat toata partea aia jos am crezut ca e de la aceeasi clema si am bagat o bucata de banda izolatoare sa o tina mai tensionata sa nu o lase sa se balangane si nu era de la aia. In cazul meu sunt grilele de aerisire dar doar cele de jos, adica prima bucata stanga si dreapta, restu de mai sus nu fac probleme. Au un joc foarte mic unde sunt prinse pe centru, sub butonu de avarie. Practic toata cutia e alcatuita din doua bucati si prin montarea acelor 2 bucati se asigura si fixarea grilelor in locu lor. Probabil unu din acele plastice are o mica chestie care nu lasa sa se imbine perfect cele 2 bucati si astfel are un joc de nici un milimetru la unele grile si intra in rezonanta. Zic asta doar sa stie lumea ca e posibil ca sursa zgomotului sa fie multipla sau diferita. :rolleyes: bafta la omorat greieri :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

pro niger despre asta ziceai ?

post-24988-1244880149_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da la aia se refera doar ca solutia e pe dinauntru. Trebuie scoasa toata bucata aia afara din bord. Adica toata partea de loc depozitare, gure aerisire, buton avarie... Altfel nu ai cum sa ajungi la clema respectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun .. deci am si eu o troncaneala in spate (eu o aud undeva sub bancheta in zona mediana - unde este profilul acela care duce la cotiera) .. se manifesta la viteze mici pana in 70km/h. Am fost cu ea la service si mi-au zis ca ar fi de la o bieleta care era uzata .. am schimbat bieleta antiruliu dar troncaneala persista (nu cu aceeasi intensitate totusi) .. posibil sa fie si cealalta uzata? am inteles ca in general se strica amandoua ... totusi in caz ca dupa ce o schimb si pe cealalta troncaneala persista are cineva idee de la ce ar putea fi?

Daca suna ca o bila intr-un tub de plastic (un zgomot

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da la aia se refera doar ca solutia e pe dinauntru. Trebuie scoasa toata bucata aia afara din bord. Adica toata partea de loc depozitare, gure aerisire, buton avarie... Altfel nu ai cum sa ajungi la clema respectiva.

subscriu!

Da, e un zgomot rotund .. am schimbat ambele bielete .. zgomotul persista... am sa izolez si clemele de la banchete si daca tot se aude am sa mai zic (inca o data de evacuare) caci pe ea, evacuarea i-am pus s-o verifice prima si au zis ca nu e desprinsa si ca e la locul ei ...

Modificat de pro_niger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am urmarit discutiile de pe aici si multe din probleme le-am identificat si la mine, dar ar mai ramane cateva. Am 12.500 km si ma pregatesc de revizie si as vrea sa stiu exact ce sa le cer celor de la Porsche Bucuresti Aviatiei sa repare. Am cam urmatoarele probleme:

1)zona ceasuri de bord, cred ca geamul mai exact, scartaie...rau. a inceput pe la 3000 km la denivelari mari iar acum...mai au putin si scartaie pe loc, daca intelegeti. pot eu sa rezolv sau trebuie sa apelez la ei?

2)la banchetele din spate se aude un zgomot ciudat, gen: capul metalic de la centura care bate in alta bucata de metal poate si un plastic mai rigid. de la ce credeti ca e?

3)portbagajul nu se inchide bine din prima (si il trantesc). trebuie sa il redeschid si apoi se inchide chiar foarte usor, fara efort

4)la viteze de peste...130-140- km/h zgomotul produs de vant e foarte puternic. Are a mea ceva sau e ceva normal, totusi am mai mers cu masini cu peste 150 km/h si nu erau mercedesuri sau ceva in genu.

Cam asta ar fi ce ma deranjeaza in mod special. Restul sunt, cred eu, zgomote normale mai ales pe drumurile de la noi. Va rog mult sa ma ajutati. Recunosc...nu prea ma pricep la masini si nu as vrea sa isi bata joc aia de la service de mine pe baza acestui lucru, mai ales ca am dat si 18.000 pe masina ( O2, 1.9 tdi, Elegance).

Si altceva: stiti cumva cum sunt astia de la porsche aviatiei la service? multumesc si astept raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut si bine ai venit printre noi!!!!..incerc eu sa te ajut cu cateva puncte

1 stiu ca sa mai scris incearca sa cauti putin sau te poti uita aici.....http://vwforum.ro/index.php?act=Search&nav=&CODE=show&searchid=9f3c719204e4fdd6c9d7246ecf9a63dd&search_in=posts&result_type=posts&hl=scartait+geamul&st=25

2 incerca in primul rand sa mergi cu centurele prinse si sa vezi daca se mai aude acel zgomot..sincer si eu am acel zgomot de noua si nu stiu inca de unde vine

3 la porbagaj se regleaza stai linistit..la mine de exemplu mi la reglat fara sa le spun eu..orcum poti sa le spui sa nu uite

4 vezi sa nu ai problema cu geamuriile mici de pe spate care suiera..tot la fel se rezolva pe garantie

SUCCES

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca e posibil ca centura din dreapta sa bata in ornamentul de plastic de pe stalp (ridica suportul ei la maxim in sus pentru a o departa de stalp), sau bancheta din spate sa clantane in agatatorile de sus. Mai lasa o data spatarul si tranteste-l mai tare cand il ridici. Sau izoleaza partile alea de metal, vezi ca s-a mai discutat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rabatat bancheta din spate si am pers cu ea pe piatra cubica: tot se auzea. asa ca am dat si patul jos si...nu se mai aude. ce cred eu? s-au intins snururile care tin patul si acum la hopuri patul salta si se loveste de suportul pe care sta.

Modificat de xxnelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil. Incearca sa il zgaltai cu mana, si unde vezi (auzi) ca, clantane, incearca sa izolezi cu ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut si bine ai venit printre noi!!!!..incerc eu sa te ajut cu cateva puncte

1 stiu ca sa mai scris incearca sa cauti putin sau te poti uita aici.....http://vwforum.ro/index.php?act=Search&nav=&CODE=show&searchid=9f3c719204e4fdd6c9d7246ecf9a63dd&search_in=posts&result_type=posts&hl=scartait+geamul&st=25

2 incerca in primul rand sa mergi cu centurele prinse si sa vezi daca se mai aude acel zgomot..sincer si eu am acel zgomot de noua si nu stiu inca de unde vine

3 la porbagaj se regleaza stai linistit..la mine de exemplu mi la reglat fara sa le spun eu..orcum poti sa le spui sa nu uite

4 vezi sa nu ai problema cu geamuriile mici de pe spate care suiera..tot la fel se rezolva pe garantie

SUCCES

Nu stiu ce ar putea fi la geamurile mici de pe spate...ideea e ca se aude din fata din zona oglinzilor, stergatoare...nu stiu exact ce e...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci sunt oglinzile laterale..tot la fel s-a mai discutat si aceasta problema e din genul asa fac toate nu ai ce se faci..doar putin muzica mai tare :ceuameni: cred ca la facelift sa rezolvat aceasta problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cand mi-am montat folia pe O2 pe partea dreapta au inceput sa imi zbarnaie (fetele de usa cred) cand volumul trece de 15-16.Inainte nu se auzea absolut nimic.M-am uitat la fetele de usi (care au fost demontate) si sunt remontate perfect..stiti cumva ce pot sa fac sa remediez problema?Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine a zbarnait de noua....solutia dat fata de usa jos si pus un burete in dreptul manerului de unde tragem de usa(desigur pe interior) si garantat ca numai zbarnaie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine la fel face :)( , daca trag putin de fata de usa din partea de sus de langa geam nu mai face zgomot. Ma gandeam sa introduc ceva de cauciuc acolo sa amortizeze. Daca gasesc solutia fiabila va anunt :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ma enerveaza ca inainte muzica se auzea impecabil,acum prefer sa ascult radio incet pt ca ma calca pe nervi. :vaidecapulmeu: DECI ceva s-a intamplat cand am pus folia...o sa incerc cu buretele dar "zbaranaiala" se aude din partea de jos..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

But fns , pune bucati de carton intre plastic si usa si o sa i treaca :vaidecapulmeu: La mine asa a facut dupa cateva luni . De cand am pus , dau pe maxim piesele cu bass si nu baraie deloc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ma enerveaza ca inainte muzica se auzea impecabil,acum prefer sa ascult radio incet pt ca ma calca pe nervi. :biggrin: DECI ceva s-a intamplat cand am pus folia...o sa incerc cu buretele dar "zbaranaiala" se aude din partea de jos..

poti incerca in felul urmator......incearca sa apesi in dreptul manerului de unde tragi usa si vezi daca mai face...!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ma enerveaza ca inainte muzica se auzea impecabil,acum prefer sa ascult radio incet pt ca ma calca pe nervi. :icon_cheesygrin: DECI ceva s-a intamplat cand am pus folia...o sa incerc cu buretele dar "zbaranaiala" se aude din partea de jos..

Nu stiu de ce, dar asa se intampla dupa demontarea panoului, asa a fost si la mine la usa din dreapta fata, cand am luat masina nu avea nimic, dupa remontare a inceput sa zbarnaie panoul, s-a rezolvat prin lipirea unui buretel intre usa si panou, in zona buzunarului de pe usa. Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru sfaturi,o sa le incerc pe rand,sa vad care va da rezultat. O seara buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curios e faptul ca si eu am demontat, personal, fata de usa (capitonajul interior) ca sa ajung la ferestrele prin care se ung sinele de la geamuri ca sa nu mai scartaie la coborare/urcare, si dupa montarea la loc nu am nici un greieras. Mi-era frica de asta si totusi am scapat. Poate ti-a uitat mecanicul ceva inauntru, vreun surubel vreo piulita. Incearca ce a zis Florin 75 mai intai. Vezi daca se opresc vibratiile cand apesi pe maner. Sau vezi daca se opresc vibratiile cand apesi pe fata de usa, si vezi in ce zona. Apoi incearca sa pui burete sau carton in zona aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in 2 ani m-am confruntat si eu cu ceva zgomote

precizez ca sunt manaic cand vine vorba de asa ceva

-primul a fost suportul de numar spate inca din prima zi de cand am luat masina...foarte enervant, insa l-am rezolvat cu banda de burete adeziv

-apoi pe la 10.000, a inceput sa faca extrem de urat tablia (fundul) portbagajului, placa aceea de PFL tapitata pe care am rezolvat-o punand un burete mare sub ea (lipit) - tind sa cred ca problema a aparut in urma unor transporturi facilitate de gabaritul mare al portbagajului, din moment ce nu am mai intalnit-o la alti colegi forumisti

-a treia sunt chederele de la usile spate care fac un zgomot ciudat pe drum neasfaltat sau cu gropi cand lucreaza mai mult caroseria...cred ca am sa dau cu silicon ceva... insa nu se aud decat daca opresc CD de tot (deci nu ar fi asa deranjante)

-a patra apare din cand in cand un zgomot slab de plastic intre volan si ceasurile de bord... dar nu mereu... ii mai dau o palma, ii trag o injuratura si gata... o mai aud peste, nu stiu cat timp

in rest nu scartie sau zdrangane nimic la ea (60.000 km)

aaa... ar mai fi un zgomot al lichidului de spalare parbriz cand ajunge cam pe la 85% ceva de genul... clipoceste in vas. se aude numai daca CD este oprit si mergi incet (2-5km/h) insa nu deranjeaza

am sa rezolv scartaitul geamului (numai cand e murdara face) iar in ce priveste zgrangul oglinzii sanga fata... nu trantesc usa... si astfel nu se aude :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuia sa va luati motorina si nu ati mai fi auzit atatea zgomote. nu ati mai fi avut cum :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la motorina se aud unele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!