Jump to content

Zgomote ciudate in O2...


bogdanc
 Share

Postare recomandată

O sa cada singura, eu zic ca nu e motiv sa iti faci griji :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

barcea_mare

si eu am stat fara griji, si nu mi-o cazut :D aveam impresia ca trag dupa mine toata toba de espament si ca se aude in tot orashul, asa tare facea :icon_thumright: dupa 3 zile, timp in care n-am mai suportat zgomotul, am desfacut roata din spate drepta si am remediat problema :blah_: mentionez ca am facut undeva in jurul a 100km/zi atunci si tot degeaba :screwy: depinde de noroc daca pica singura sau nu :cheers:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am si eu un zgomot pe la trenul de rulare. Este un fel de vibratie metalica foarte scurta sau bocanit cand trec cu viteza prin gropi sau denivelari. Nu o pot localiza ... daca este pe fata, pe spate sau chiar pe ambele punti.

Am citit pe forumul iubit ca ar putea fi de la bucsele de la barele stabilizatoare asa ca am facut o programare in service cu gandul ca voi scapa rapid si ieftin. Zgomotul devenea din ce in ce mai pronuntat in fiecare zi, mai mai asteptam sa se desprinda ceva :P

Surpriza, azi a fost rece si umed si nenorocitul de zgomot nu a aparut. Mecanicul a pus masina pe elevator si a folosit o ranga pt a verifica diverse jocuri in articulatii. Solida ca un tanc a fost verdictul. In plus zice ca bucsele de la octavia 2 / golf 5 sunt mult mai rezistente ca la golf 4 si ar trebui sa ma tina peste 100K km. Nici macar la proba de drum prin cea mai bombardata curte de service nu a aparut zgomotul.

M-au sfatuit sa ma duc pe un stand de ITP sa-mi masoare acolo diferitele jocuri si abateri sau chiar sa mai astept sa se amplifice simptomele inainte sa incep sa schimb piese. E ok ce zic ei sau se poate strica ceva intre timp?

Problema e ca zgomotul e inca acolo, il simt :D Sunt sigur ca odata ce va veni caldura, va reaparea.

De la ce credeti ca este? Un scurt background: 60K km, sasiu sport/jante 17", plecari in forta - stres mare pe planetare.

Ah - am inteles ca bucsele de la bara stabilizatoare fata vin doar impreuna cu aceasta (pe la vreo 600 ron) iar cele spate vin separat. Este adevarat sau vor sa mai scoata niste bani?

Multam!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am stat fara griji, si nu mi-o cazut :D aveam impresia ca trag dupa mine toata toba de espament si ca se aude in tot orashul, asa tare facea :D dupa 3 zile, timp in care n-am mai suportat zgomotul, am desfacut roata din spate drepta si am remediat problema :blah_: mentionez ca am facut undeva in jurul a 100km/zi atunci si tot degeaba :screwy: depinde de noroc daca pica singura sau nu :D

si eu am desfacut astazi roata dreapta fata, am tot studiat ...dar nimic . Nu am gasit nici o pietricica ...iar zgomotul persista. Unde trebuie sa caut mai exact ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

barcea_mare

imi pare rau @arla dar eu doar am raspuns la replica lui @dustangel care zicea

O sa cada singura, eu zic ca nu e motiv sa iti faci griji :icon_thumright:

daca iti raspundeam tie, in cazul ala dadeam quoute mesajului tau si mai mult ca sigur ca apucam sa citesc ca problema ta e pe fata si a mea e pe spate

am desfacut roata din spate drepta

sper sa te ajute cineva care a desfacur roata de pe fata, ca eu unul as minti daca as spune ca am facut-o :D

Modificat de barcea_mare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti,

Am cedat nervos si va scriu voua. Am un greiere mare in masina, care nu il pot localiza cu exactitate. Sa va povestesc cum sta treaba: pe drum cu denivelari sau la viteze de peste 60 km/h usa din dreapta are un zdranganit enervant. DAR, daca ma duc pe scaunul din dreapta si conduce altcineva, zgomotul se muta la usa soferului si dispare de la usa din dreapta. Nun

Eu "cred" ca e totusi la usa din drepata...dar?

PS: Am desfacut fata de usa, am lipit tot, am verificat tot, am captusit usa cu burete....dar nimik...Sa fie zgomotul din zona macarelei?

Aveti vreo sugestie sau vreun sfat?

O seara faina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti,

Am cedat nervos si va scriu voua. Am un greiere mare in masina, care nu il pot localiza cu exactitate. Sa va povestesc cum sta treaba: pe drum cu denivelari sau la viteze de peste 60 km/h usa din dreapta are un zdranganit enervant. DAR, daca ma duc pe scaunul din dreapta si conduce altcineva, zgomotul se muta la usa soferului si dispare de la usa din dreapta. Nun

Eu "cred" ca e totusi la usa din drepata...dar?

PS: Am desfacut fata de usa, am lipit tot, am verificat tot, am captusit usa cu burete....dar nimik...Sa fie zgomotul din zona macarelei?

Aveti vreo sugestie sau vreun sfat?

O seara faina!

Vezi ca zgomotul sa nu fie de la scaun care sa vibreze, si atunci cand esti pe el se rigidizeaza.

Incearca sa schimbi inclinarea spatarului sau pune mana pe el sa il fixezi cand face zgomot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica sa nu ai ceva in torpedoul de la bord sau ochelari sus....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin. Zgomotul acela tot persista. Cred ca am sa comand si inlocuiesc toata bucata aia. Am vazut ca este in aprox 800mii. Poate inainte sa comand am sa ma scot o data si am sa mai studiez poate ii dau de capat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica sa nu ai ceva in torpedoul de la bord sau ochelari sus....

Subscriu la ce a zis Florin. Am avut si eu o problema de genul asta. La accelerari in forta intra ceva in trepidatie. Am zis ca o fi toba pe sub masina. Rezolvarea a venit cand am mers cu un prieten si am ascultat amandoi si zgomotul il auzeam eu cu urechea dreapta si el cu stanga. In concluzie erau ochelarii de soare care i-am pus in locasul lor deasupra, in plafon, iar acuma stau in cutiuta de pe bord. Bineinteles ca nu mai vibreaza nimic acum.

Modificat de AlexBAC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare imi poate spune si mie cineva cum se manifesta zgomotul de chedere la viteze mari la O2(in fapt cu ce seamana si cat e de puternic ? Astazi mergeam mai tare si peste 150 la ora auzeam un zgomot nu foarte puternic dar cat sa se auda care m-am gandit eu ca e posibil sa fie acel zgomot de chedere, dar neauzindu-l pana acum nu stiu daca e acela (cum era legat de viteza m-am gandit ca poate este acesta). Ca sa-l descriu cel mai mult seamana ca si acel zgomot fin de fond asemantor cu cel din difuzoare cand ai volumul dat la maxim dar nu se face play la nimic (sper ca m-am facut inteles :P Am inteles ca exista un super silicon nemtesc sau asa ceva care se poate aplica foarte usor si care rezolva aceasta problema. Va astept cu o parere daca e posibil sa fie zgomotul de la chedere si daca da cum l-as putea remedia. Multumesc anticipat

Modificat de AndreiO2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu eu Andrei zgomotul de chedere se manifesta in momentul in care iei cu roata stanga sau dreapta o denivelare si zgomotul ar fi scartiit de cauciuc..remediul ar fi un sprey special ptr chedere...daca nu gasesti da-mi un pm si iti dau eu linkul..costa in jur de 23 ron

..cred ca la viteze mari nu prea poti sa-ti dai seama...acest zgomot se manifesta doar la viteze mici...bine si la viteze mari dar nu prea il auzi..SUCCES

Subscriu la ce a zis Florin. Am avut si eu o problema de genul asta. La accelerari in forta intra ceva in trepidatie. Am zis ca o fi toba pe sub masina. Rezolvarea a venit cand am mers cu un prieten si am ascultat amandoi si zgomotul il auzeam eu cu urechea dreapta si el cu stanga. In concluzie erau ochelarii de soare care i-am pus in locasul lor deasupra, in plafon, iar acuma stau in cutiuta de pe bord. Bineinteles ca nu mai vibreaza nimic acum.

dar ce am certam pe chestia asta...eu ii spune-am lui persoana din dreapta ca bate in dreapta iar cel din dreapta ca bate in stanga...si tot asa...si ce era...OCHELARI...SUCCES!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e vorba de asta...am citit sigur de un "vajait/suireat" sau asa ceva la viteze mari care ar trece daca dai cu nu stiu silicon sa ma insele memoria ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea. La viteze mari suiera / vajaie geamurile mici triunghiulare din spate. Se rezolva pe garantie, dar nu stiu ce le face. La a mea inca nu vajaie :ceuameni:

Zgomotul de chedere, e un scartait la viteze mici, pe drumuri cu denivelari. Cica ar freca usa pe cheder, sau ceva de genul asta, la torsionare. Nici asa ceva nu am, ca sa-ti dau mai multe detalii. vajaitul, la viteze mari, poate sa mai fie si de la oglinzi, sau sa fie un zgomot specfic rularii cauciucurilor pe asfalt (dar banuiesc ca nu la asta te referi). In nici un caz, enumerat de mine, nu se rezolva cu silicon :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intr-adevar mai suiera geamurile pe spate triunghiulare..dar din cate stiu eu doar masniile din ani 2005..practic ce le face..le da chederul jos si iti da cu silicon..operatie taxata cu 70 RON..merita nuuu??? :blink:

..ar mai fi si oglinziile laterale..si acelea fluiera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru pareri , e posibil sa fie oglinzile mai studiez dar merg rar peste 150 la ora :blush:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun .. deci am si eu o troncaneala in spate (eu o aud undeva sub bancheta in zona mediana - unde este profilul acela care duce la cotiera) .. se manifesta la viteze mici pana in 70km/h. Am fost cu ea la service si mi-au zis ca ar fi de la o bieleta care era uzata .. am schimbat bieleta antiruliu dar troncaneala persista (nu cu aceeasi intensitate totusi) .. posibil sa fie si cealalta uzata? am inteles ca in general se strica amandoua ... totusi in caz ca dupa ce o schimb si pe cealalta troncaneala persista are cineva idee de la ce ar putea fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi sa nu fie chiar bancheta..incearca sa mergi cu ea lasata jos pe scaunul din spate si vezi daca se mai aude zgomotul..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mers .. se aude.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu fie ceva in porbagaj ceva neprins ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare natiune,

De cand a venit caldura asta mare, la ambele usi din spate am un zgomot deranjant - doar la denivelari. Am fost astazi la service, si mi-au spus ca trebuie reglate usile. Pana aici totul e ok, insa cand sa plec mi-a spus ca aceasta operatie nu se realizeaza pe garantie si ca trebuie sa cotizez.

1. Aveti idee de la ce ar putea fi zgomotul - dimineata cand este mai racoare nu se aude, decat dupa ce a stat in soare o zi intreaga.?

2. E adevarat ca nu este acoperit de garantie?

O zi faina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce spui tu n-are nici o treaba cu usile cat are cu chederele.

Cel mai bine ia-ti niste ulei siliconic si unge bine chederele. E o problema bine cunoscuta la Octavia 2. Si eu le ung pe ale mele la fiecare ~2 luni si nu mai am probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am avut asemenea problema si am rezolvat prin sprey special ptr chedere...(sonax) cauta si vei gasi..daca nu PM.(daca te uitai putin mai sus gaseai rezolvarea)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca trebuie tratate, odata chederele cu o emulsie pe baza de silicon apoi marginea usilor ce intra in contact cu chederele cu o solutie pe baza de naoparticule.

Operatia se executa dupa ce in prealabil s-au curat zonele ce urmeaza a fi tratate, cu apa si sapun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a rezolvat problema pe un drum cu piatra cubica - erau tetierele.....Acum este liniste!...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!