Jump to content

Zgomote ciudate in O2...


bogdanc
 Share

Postare recomandată

Si se poate remedia cumva sau trebuie sa schimb oglinzile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca se poate remedia .... "asa face toate" e un viciu de fabricatie pe care au incercat sa-l remedieze acum la FL (au schimbat oglinzile)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ceva timp am niste zgomote pe spate, ca un zdranganit de geamuri la usile spate(sau geamuri), cand merg cu viteza redusa peste denivelari foarte mici sau pe piatra cubica.

Daca s-a mai lovit cineva de zgomotele astea, raman dator vandut :) Asta ca sa nu merg prin portbagaj, desi nu cred ca o sa scap de treaba asta, ca ma dispera zdranganitul asta.

Multumesc, sanatate maxima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am acel zdranganit, un soi de vibratie de geam. din pacate nu am solutie :) dau vina pe drumurile noastre de cocos si merg mai departe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca se poate remedia .... "asa face toate" e un viciu de fabricatie pe care au incercat sa-l remedieze acum la FL (au schimbat oglinzile)

Nu prea cred. Oglinzile le-au schimbat pentru imbunatatirea vizibilitatii, cele initiale erau mai mici/inguste. Suieratul "ca de vant" se aude si la mine, exact cum il descrie alex610. Am mers cu oglinda rabatata si nici o schimbare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu zau? .. si cu oglinda rabatata nu trece vantul prin carcasa cand mergi cu masina? .. Eu am avut oglinda lovita si geamul de la semnalizare crapat (nu spart) iar suieratul era acelasi insa cu intensitate mai mare... fiecare crede ce vrea pana la urma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine se aude un zornait slab prin spate..nu stiu de la ce ar putea sa fie ..poate de la haion..am incercat eu sa misc toate plasticurile alea de prin spate , dar nu joaca nimic pe acolo...si masina o scot foarte rar, niciodata n-am bagat-o pe drumuri de tara, si totusi am ceva greierasi..m-a deranjat la inceput, dar acum am observat ca daca nu stau cu urechea special dupa ei, nu mai aud nimic..si daca mai stau si in dreapta, chiar ca nu se mai aud deloc, pana si zgomotul motorului dispare daca stau in dreapta :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Sunt un proaspat posesor al unei Octavia 2 1.6 MPI echipare Elegance (am facut 100 KM cu ea) si am si eu o intrebare daca se poate.

De cand am plecat cu ea de la dealer se aude un huruit in masina ( diferit de turatia motorului) atunci cand iau o curba si accelerez; daca iau curba fara sa accelerez nu se aude nimic ( nu conteaza ca virez stanga sau dreapta dar se aude mai tare cand virez stanga in accelerare). Intrebarea mea era daca asa trebuie sa faca pana se aseaza piesele, adica trebuie rodata si apoi va disparea huruitul sau nu prea este normal sa faca asa?

Daca aveti acelasi model de Ocatavia si v-ati confruntat cu o astfel de problema (daca e o problema) va rog sa imi spuneti de la ce este si cum se poate rezolva.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ptr Emilgo vezi sa nu fie numarul de inmatriculare din spate....la mine zdrangane suporul ptr numar ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand merg incet 15-30kmh pe drumuri de tara, se aude un fel de danganit-balanganit, ca si o rotatie a unei curele rupte care atinge cu un capat in caroserie sau in ceva de plastic... doar cand merg inainte, am tras de bielete, nu se misca, le-am schuimbat de vreo 9000 km, la fel si bucsele, care nu pot reprezenta problema, pentru ca stiu cum suna in gropi...culmea in gropi nu se aude... o fi ceva tampon al esapamentului??? parca in zona pedalier roata fata se aude... ????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine atuci cand trec peste denivelari (presurile de dinaintea trecerilor de pietoni) se aude un scartait la roata dreapta fata. La inceput a fost mai slab dar apoi s-a accentuat. Cei din service au spus ca este caseta de directie. Eu am zis ca nu poate sa scartaie caseta de directie. Mi-au schimbat caseta. Si ce credeti? ... se aude ca la inceput, mai usor. Foarte "priceputi" mecanicii din Constanta. A mai patit cineva asa ceva?

Exact asta o am şi eu... numai că pe spate! A fost mult mai puternic la

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca e suportul pentru numar..zornaitul din spate, zic eu, vine de undeva din interiorul masinii..am tras si de numar, si sta fix la mine.....si pentru colegul cu octavia mpi, si la mine se aude la fel, in curbe, cand accelerez, parca se aude un huruit slab, dar sigur nu e de la motor...dar e foarte slab, nu ma deranjeaza..cred ca asa face toate...am 42 de mii de km si foarte multumit de ea..n-am avut nici o problema pana acum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine se aude un zornait slab prin spate..nu stiu de la ce ar putea sa fie ..poate de la haion..am incercat eu sa misc toate plasticurile alea de prin spate , dar nu joaca nimic pe acolo...

Ai tetierele din spate ridicate? daca da, ia misca de ele fata spate, asa gen scuturat..la mine fac urat, le tin jos de tot...doar cand se urca cineva isi ridica tetiera..apoi le cobor. Multumim celor care ne conduc ca ne-au facut drumurile...praf...si nu le repara nimeni cum ar trebui. Ce tara minunata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite la tetiere nu m-am gandit..am sa le iau un pic la scuturat sa vad care-i treaba...de zornait pe acolo prin spate stiu ca mai zornaie chestiile alea din plastic pe care apesi ca sa rabatezi scaunele..a inceput sa-mi zornaie ala din dreapta spate de cand masina era noua, aveam cu ea vreo 1000 de km, dar l-am lipit cu banda scoci si nu mi-a mai facut de atunci..oricum nu-mi mai bat capul cu zornaielile astea...bine ca n-am probleme mai mari ...greierasi din astia au toate masinile, chiar si cele super scumpe..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare....am si eu o problema cu zgomotele la un passat din 2002....mai exact--pe drumuri denivelate se aud zgomote ciudate din bord, pocnituri, scartaieturi, vin de sub parbriz, se aud si daca apas pe bord, unii zic ca ar fi vb de niste cleme care sustin bordul si care sunt rupte, cunoaste cineva o remediere ???? merci, sper ca am scris unde trebuia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai scris unde trebuia. Asta e topic pentru Octavia 2.

Poate iti muta un moderator postul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am spalat masina, se auzea un carait cand dadeam dreapta maxim si sanga maxim. Am spalat-o de mai multe ori dar niciodata nu s-a auzit nimic.

de asemenea, cand dau in marsarier si ma opresc putin, dupa care continui sa merg cu spatele se aude un carait scurt la roata din stanga fata.

Ceva idei de ce se aud zgomotele astea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil piatra la etrier....vezi ultimul post (1357) din topicul "Probleme mici si enervante... " unde RIon iti explica chiar si locul unde sa asezat pietricica....e o problema generala... :)

Modificat de adrian mogos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La viraje violente si cu volanul la maxim, la dreapta (mai putin la stanga), se aude un huruit. Am fost in service, nu si-au dat seama; mi-au spus ca toate sunt in perfecta stare: planetare, bucse, suspensii, geometria, etc. etc.

Vreo idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica si capatul de bara care vine din caseta de directie...

Acelasi uruit, il aveam la un Passat B5..si era capatul de bara uzat! :D

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi, claudiusnc; am sa tin cont de sfatul tau ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...am un "greiere" in bord undeva in spatele ceasurilor sau in stanga lor...se aude ca un cablu care loveste de ceva....stie cineva exact de la ce poate fi...?..se aude in general cand trec peste denivelari..

Am mai postat o data dar din greseala la Probleme mici si enervante..si in loc sa fie mutat aici a fost sters...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil piatra la etrier....vezi ultimul post (1357) din topicul "Probleme mici si enervante... " unde RIon iti explica chiar si locul unde sa asezat pietricica....e o problema generala... :)

Dar daca e piatra la etrier, nu cade prin niste franari mai bruste sau pur si simplu in timp? Se tine chiar asa bine acolo incat trebuie sa ma duc in service sa o scot?

de asemenea se aude un zgomot cand dau cu spatele incet si iau stanga maxim. Se aude la roata stanga fata si este ca si cum ai strange un subur prea tare si se simt niste pocnituri scurte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...am si eu un "greiere" enervant....se aude ca un cablu care loveste de ceva undeva pe langa ceasurile de bord, in spatele lor...sau in stanga lor....stie cineva ce-ar putea fi?

Identic ca mai sus. Se aude numai la cald si numai cand drumul e denivelat - de ex nu se aude pe autostrada, dar in Buc da. Mie mi se pare ca e in zona unde e compartimentul de stocare cu capac de langa volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare stimati tovarasi!

Revin cu un greier extrem de enervant....se aude tot timpul undeva in partea dreapta, la imbinarea parbrizului cu bordul....cum as putea desface/ ajunge acolo sa vad ce se intampla?

Ms!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!