Jump to content

Zgomote ciudate in O2...


bogdanc
 Share

Postare recomandată

Andrei, mergi la o firma care monteaza parbrize, si roaga-i sa il dea jos si sa il etanseze din nou, sau acolo unde ai garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parbrizul nu are cum sa fie direct pe caroserie e un mic cheder intre caroserie solutia respectiva si gemul in sine :). Daca masina inca mai e in garantie dute la ei .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Niciun cheder cat de mic ar fi el nu exista , solutia aia de lipire este gen mastic, gen silicon daca vreti,plus ca suprafata pe care calca este ca in palma e trasa de robotul de pe banda si nu e mana de om acolo initial, deci nu e nevoie de nicio garnitura/garniturica cheder/chederel ... :D

ps:@AndreiO2 :Am sa iti raspund pe PM si poate gasim un raspuns si o solutie ptr tine..

Un link : http://www.autoglass.ro/p2_mare.htm

si unul si mai interesant - atentie la detalii : http://www.aspad.ro/download/catalog_locti...re_parbrize.pdf

Modificat de radiomaniack
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand merg pe drumuri cu denivelari am un zgomot in zona filtrului de polen...stie cineva despre ce e vorba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca nu e o problema de genul "asa fac toate" ? :D Eu asa aveam senzatia si eram curios daca altii au dat jos parbrizul sau au gasit alta cale mai simpla. E inca in garantie masina, dar ce ma retine sunt urmatoarele :

- motiv principal (sincer mi-e teama ca n-o sa-l nimereasca ca in fabrica si o sa suiere la viteaza sau mai stiu eu ce , dau in altele, increderea mea in meseriasii de la service in Romania , datorita experientelor propriii si ale cunoscutilor tinde asimptotic catre zero :P

- motiv secundar (chiar m-am programat cu ea in service acum ceva timp, si exact in ziuna respectiva, nu a mai facut absolut nimic(pe principiul celebru cand te duci la dentis dispare durerea :D), oricat am incercat, era super tacuta.Explicatia pe care mi-am dat-o ar fi ca in noasptea precedenta fusesesra peste -10 grade afara, a 2-a zi cand a sarit de 0 grade a inceput sa face din nou, asa ca mi-am porpus sa astept vremuri mai calde. E posibil ca inghetul sa fii sporit calitatea fixarii ?!)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiO2: Eu tind sa cred ca vorbim cam toti de acelasi zgomot. Si eu am ceva similar, la accelerari bruste undeva prin centrul bordului. Eu zic ca nu are cum sa fie de la parbriz. La cate plastice sunt prin bord sigur e de undeva de acolo. Ca si plaja de turatie e cam tot cea pe care o spui tu. Am mers si cu un Seat Toledo si ala are un zgomot mai enervant in bord, aproape la fiecare accelerare, similar cu ce aud eu ca si zgomot doar ca ala parca e spre partea soferului undeva in zona ceasurilor. Nu stiu ce sa iti zic, eu traiesc cu acel zgomot. mi-ar placea sa il rezolv dar nu mi-ar placea sa isi bage meseriasii de la noi mana in ea ca sa ma trezesc cu inca 2-3 zdranganituri. Iti urez bafta in rezolvarea problemei.

AndreiO2: Am uitat sa spun ca eu recent am schimbat parbrizul. Acel zgomot era si inainte de schimbarea parbrizului si dupa schimbarea lui. De asta sunt mai mult ca sigur ca nu e de la parbriz. Ia si tu un om cu tine in masina si pune sa stea cu urechea pe acolo pe unde face poate reuseste sa localizeze.

Modificat de dustangel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dustangel : Eu zic ca e de la parbriz pentru ca daca apas pe el central mai ferm la 1/3 din inaltimea parbrizului inspre bord. Ai incercat acest lucru sa-ti apese pe parbriz cineva din dreapta unde spun eu ? La mine tace instant, si cum am inteles ca parbrizul nu e in contact cu altceva zgomotul trebuie sa fie produsa de parbriz. Incearca te rog sa faci ce ti-am spus sa vezi daca tace, ca sa vedem daca vorbim de acelasi lucru cu adevar. Cum spui si tu poate fi orice in bord. Zgomotul asta pare ca vine din bord intr-adevar, dar la mine tace cand pun presiune mai puternica pe sticla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dustangel - inchide aeratoarele din centru si deschide buzunarul de pe torpedou. Mai vibreaza? Si la mine vibreaza da` e de la grilele aeratorului de pe centru.

Andrei - apasa exact pe centru unde bordul se uneste cu parbrizul. Mai face? Acolo e o clema a bordului. Posibil sa fie aia. Daca bagi ceva intre bord si parbriz nu mai face. Pronblema intalnita la un Golf V.

Modificat de c4linutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andreio2, c4linutz: am sa incerc ambele variante propuse si am sa revin cu rezultate ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Calinutz. Deja am varat ceva intre bord si parbriz astazi dar inca mai caut ce trebuie ca diametru (un cheder mai gros ceva) s-a diminuat parca ....e inca in studiu s-ar putea sa fie o solutie temporara. Nu e capac, nu e grilam nu trece cand apas pe bord ci doar pe parbriz. Cred ca ma incadrez la treaba cu Golf 5 de care ziceai :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat cu introdus ceva intre bord si parbriz.Exact asa cum banuiam si eu mai demult si cu semantala ci Calinutz la Golf V-ul de care amintea poate fi corectat asa .Din pacate nu am gasit decat un chedere de cauciuc insuficient de "gros". Tace acum in 90% din timp face doar la "talpa" maxima si foarte scurt. E clar imi trebuie ceva in grosime mai mare. Cine are ideea din ce as putea taia o bucatica sa-mi spuna si mie, ideal ceva ce se poate cumpara dintr-un Bricostor sau alt magazin de gen.

Intr-un cuvant sunt dezamagit. Am mai sapat pe net si se pare ca problema cu zgomotul de la vibratiile transmise de caroserie este in general extrem de rar la toate marcile din cate am dedus eu , cel mai frecvent apare se pare la Logan. Oricum masina asta m-a costat vreo 19.800 Euro deci aveam ceva mai multe pretentii decat sa ma compar cu cele mai nereusite logane.

Oricum acum vad ca a inceput sa-mi apara si alti greieri clasici cum sunt cei 2 de la bancheta din spate, chiar ma miram ca am scapat de astia.

Dpdv probleme mici si enervante m-a disperat masina asta.

Mai nou senzorii de parcare OEM cand dau cu spatele, nu am nimic in spate, dupa vrei 1-2 metri de misca masina incep sa sune de nebuni ca si cum as fi la 15 cm de obstacol, desigur fara sa fie ceva in raza lor de actiune ? A mai patit cineva asa ceva la senzorii spate OEM ? In acest weekend mi-a facut de 2 ori desigur nu consecutive, pentru prima data de cand am masina

Se pare ca masinutza mea tine mortis sa-mi ofere "placerea" de a experimenta toate problemele mici si enervante care le-am citit pe acest forum plus unele mai exotice se pare :(

Clar, nu ma mai apropii de marca asta(o las celor mai norocosi care se pare ca nu se confrunta cu probleme enervante sau nu baga in seama, eu sunt ceva mai pretentios poate), prea multe probleme mici si enervante si faptul ca dai atatia bani si vine cu doar 2 ani de garantie( peste 5 luni iese din garantie a mea) si mi-e cam teama de ce ma astepta in viitor ca nervi si costuri cu remedierea micilor probleme sau mai stii chiar mai rau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

imi pare rau ca te-a dezamagit si nu cred ca e bine sa "cedezi" in fat ahoardelor de greieri :rolleyes:

cu senzorii OEM pot sa spun ca am avut si eu "probleme" pana am realizat ce e de fapt. La mine se comporta in felul urmator: dadeam cu spatele si dupa 1,5 2 m(asa cum spui tu) incepeau sa urle ca nebunii deparca ma urcasem pe zid, cobor, ma uit...nimic. A doua oara am realizat ca de fapt pe masina era apa(ploua/plouase) nu mai stiu exact si cand am dat cu spatele o parte din apa de pe masina a inceput sa se scurga pe senzori(sa nu radeti, un fel de "val") care i-a derutat. Am mai testat de cateva ori asta si s-a intamplat la fel. Eu zic ca asta are si masina ta si nu ai nici o problema.

Am si eu o problema care ma enerveaza la culme de ceva vreme. Atunci cand dau cu spate si motorul e cam subturat(apare un fel de tremur, nu stiu cum sa il descriu) in partea din spate a hayon-ului se aude o trepidatie(gen zdranganit de plastic). Initial am crezut ca e suportul de numar, l-am izolat cu banda dublu adeziva asa cum un coleg de pe forum ne-a spus sa facem si mare dreptate a avut :) , apoi, asta vara, in timpul concediului, am mers pe autostrada cu criblura si la viteze mari, atunci cand intra in vibratie se auzea si mai tare si am reusit sa identific exact. In partea de sus a hayon-ului, acolo unde partea din portbagaj(de plastic) se imbina cu plasticul de la lampa a treia de stop aparea zdranganitura. in fine, ajuns acasa am incercat sa bag niste pasla finuta acolo, pe moment s-a rezolvat si nu se mai auzea absolut nimic, apoi a inceput sa apara acel zomot din ce in ce mai tare. Cred ca daca mai bag o data niste pasla o sa dispara dar ma dispera sa tot fac treaba asta si sa tot aud iar zgomotul. Daca a mai patit cineva asta, il rog mult sa ma ajute in rezolvare aacestei probleme.

Multumesc anticipat

Modificat de xxnelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei, cred ca problemele astea le poti intalni si la alta marca. Nu pune pe seama marcii, ghinionul tau. Sunt si utilizatori multumiti de aceasta masina :))

Presimt ca cei de la service iti vor gasi solutia la problema ta (sau problemele), imediat ce va iesi din garantie, si, pe bani, bineinteles. Numai ca atunci poti alege tu la ce service sa te duci :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In partea de sus a hayon-ului, acolo unde partea din portbagaj(de plastic) se imbina cu plasticul de la lampa a treia de stop aparea zdranganitura. in fine, ajuns acasa am incercat sa bag niste pasla finuta acolo, pe moment s-a rezolvat si nu se mai auzea absolut nimic, apoi a inceput sa apara acel zomot din ce in ce mai tare.

am avut aceasi problema ca si tine, acum vreo 2 ani, cand inca era masina in garantie. zdranganea ceva la a 3-a lampa de stop pe piatra cubica. daca apasai pe partea care o acopera din interior, inceta sa ma scoata zgomot. s-a rezolvat in service fara probleme si de atunci nu mai face. nu stiu sa-ti spun ce i-au facut. asa ca daca mai e in garantie... succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

QUOTE (cata_76_isy @ Feb 4 2009, 09:57 AM)

In partea de sus a hayon-ului, acolo unde partea din portbagaj(de plastic) se imbina cu plasticul de la lampa a treia de stop aparea zdranganitura. in fine, ajuns acasa am incercat sa bag niste pasla finuta acolo, pe moment s-a rezolvat si nu se mai auzea absolut nimic, apoi a inceput sa apara acel zomot din ce in ce mai tare.

Eu am pus doua bucati de carton intre plastic si metal si a trecut , la fel am facut si la boxe si nu mai zdrangane nimic .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am si eu o problema legata de un zgomot ciudat la Octavia mea. Atunci cand virez dreapta in timpul mersului de aude un zgomot ciudat ca si cum ar bate planetara(doar cand se misca volanul in timpul virarii sau cand accelerez un pic). Poate ma poate ajuta si pe mine cineva, cu vreun sfat. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-a desfacut cineva de curand rotile de pe masina au ai avut vreo interventie la rotile fata? La prima "vedere" pare un cap de planetara dus insa trebuie inspectat amanuntit. Ce poti tu sa faci este sa virezi maxim si sa inpectezi burdufele de la planetara (pe ambele parti) sa nu fie sparte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am avut nicio interventie la masina, in afara de schimbul de cauciucuri(vara/iarna 2 sezoane). Masina este inca in garantie si nu are decat 22000 km.

Ma uit in seara asta sa vad burdufele. Mersi de informatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Revin pe topicul in care sunt printre cei mai activi desi nu mi-am dorit asta :D

Am rezolvata momentan problema cu vibratia parbrizului la 2500 rpm am gasit un cauciuc cum imi doream si deocamdata a tacut (am reusit sa-l introduc destul de presat , sa vedem cat tine). Apropop azi m-am uitat la un Megane are o chestie ca un burete intre sticla parbirzului si bord...ma gandesc ca poat in afara de izolare termica si fonica s-or fi gandit sa preia si din vibratii, desi nu mi-a parut foarte rigid.

Acum ca tocmai am rezolvat acest greier nu a trecut nici o saptama si m-am pricopsit cu altul :P. Cred ca am mai citit de asta pe undeva. Cand o accelerez nu foart ferm in treapta 1-a undeva intre in zona 1000-1500 rpm se aude un zgomot de plastic , care pare ca vine de unde din dreapta, ori stalpul drept fata , ori usa dreapta , ori undeva pe la topedou/grila de aer din bord dreapta. E un chirias nou asa ca inca nu ne-am cunoscut foarte bine :icon_thumright: Suna cunoscut pentru cineva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Unde ai introdus cauciucul?

Si mie imi face la fel, parca s-ar freca parbrizul de ceva.

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bai, bucurati-va de calatorie. la naiba cu greierii. este stresant si pentru pasageri. cand sunteti in alta masina, va dati seama de greierii pe care soferul respectiv ii are incredintati? :)

asa... ca sa mai destindem atmosfera, ca andreiO2, e saracul, cel mai napastuit posesor de O2 de pana acum. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca are urechea prea fina ... eu nici nu-i bag in seama asa ca nu au cum sa ma deranjeze... si cum mi-a spus un coleg de pe forum odata intr-o discutie legata de greierasi: "AndreiO2 pe autostrazile din Austria/Germania face vreun zgomot?" .. Daca nu face nu mai injura masina injura drumurile ;))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe mine m-a disperat pe autostrada acel zgomot din bord, eu zic ca la mine e ori de la grile ori de la acel loc de depozitare deasupra grilerol. il apuca cand ii dau putina talpa si ajunge in zona 3000 turatii. pe autostrada mergand constant eram cam prin zona aia de turatii si facea aproape intruna, a fost disperant. nu cred ca acelasi zgomot ca la Andrei, la mine e clar de plastic zgomotu. in fine :icon_thumright: l-am lasat asa, o sa vad daca ii trece in timp, la service nu am chef sa imi distruga tot bordu ca pe urma sa rezolv un greier si sa ma trezesc cu alti 3-4 :) poate ajung la un moment dat sa inregistrez acel zgomot cu un telefon ceva si sa il pun aici ca referinta :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ii trece, da nu definitiv. mai depinde si de temperatura exterioara uneori. asa mi se pare mie cel putin. e un greiere inconstant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stim zgomotul .. este celebru .. toate dieselurile il au .. din ce am citit pe forum ar fi vorba de niste traiecte de la aerul conditionat care nu sunt bine prinse insa decat sa dau jos bordul mai bine dau muzica mai tare .. oricum de la 13 la stream (+GALA pe 7) nu se mai sesizeaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!