Jump to content

Zgomote ciudate in O2...


bogdanc
 Share

Postare recomandată

da mai multe detalii, gen, zona sau puntea fata, puntea spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puntea fata. Se aude un scartait puternic inauntru cand se lasa masina dupa ce trec putin mai tare peste acele denivelari pentru reducerea vitezei. Zgomotul vine din fata de la ambele roti (telescop, arcuri) dar am observat ca doar cand este foarte frig afara face asa. Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da mai multe detalii, gen, zona sau puntea fata, puntea spate.

Am avut aceiasi problema.Am rezolvat-o la PBA prin schimbarea bucselor mici punte fata.Cost circa 300 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puntea fata. Se aude un scartait puternic inauntru cand se lasa masina dupa ce trec putin mai tare peste acele denivelari pentru reducerea vitezei. Zgomotul vine din fata de la ambele roti (telescop, arcuri) dar am observat ca doar cand este foarte frig afara face asa. Merci.

Scuze! Aici trebuia sa raspund. Am avut aceiasi problema.Am rezolvat-o la PBA prin schimbarea bucsilor mici la puntea fata.Cost circa 300 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de raspuns. Mi-a mai spus cineva ca asta ar fi. Oricum la gropi si denivelari la roata dreapta se aude destul de urat si numai dupa 30 mii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine acest zgomot a aparut la doar 24 mii km, mergand numai pe drumuri bune, adica DN1 si in Europa de vest.Materiale proaste sau ghinion pur si simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

o mica bataie exact cum se aude centura cum bate in stalp...dar nu este de la centura...pt ca centura de pe partea stanga o tin tot timpul bagata in lacasul ei iar cea de pe dreapta e lasata la maxim jos si nu atinge in stalp.....s-a mai intalnit altcineva cu problema asta..ms mult..!!

...masina este octavia 2 (12.000 km iulie 2008) elegance cu pdg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai centura face zgomotul ala de bataie in stalp atunci cand e lasata in jos, daca nu ma insel!

Ia incearca sa ridici suportul centurii la maxim sa vezi daca se mai aude.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cumva ai si scaunel de copil in spate? La mine si centurile acestuia mai bateau... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine acest zgomot a aparut la doar 24 mii km, mergand numai pe drumuri bune, adica DN1 si in Europa de vest.Materiale proaste sau ghinion pur si simplu.

Eu am zgomotul ăsta de c

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai centura face zgomotul ala de bataie in stalp atunci cand e lasata in jos, daca nu ma insel!

Ia incearca sa ridici suportul centurii la maxim sa vezi daca se mai aude.

o sa incerc sa merg cu ele bagate ambele si pe stanga si pe dreapta sa vada daca se mai aude.....

...ptr rion ...nu am scaunel pt copii in spate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea are aproximativ 10k si scartaie ingrozitor pe drum cu denivelari. :( Cred ca de la chedere. Stiti cumva ce ar trebui sa fac?

Modificat de MarianT
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu ai octavia 1. dar aceasta boala a persistat si la octavia 2. merge dat cu silicon si pentru vreo 2 saptamani ai liniste. poti sa le zici baietilor la spalatorie, ca se executa. apoi incepe iar simfonia. cel putin la octavia mea din 2005, "scartaie" (ca nu e efectiv un scartait). la 2 ocatavii pe care le avem la servici, chederele nu zic nici pas.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am comandat Silicon Lubrifiant de la Wurth, cica e cel mai bun si il folosesc si astia prin service-uri. Eu am luat un silicon de la Real pe care scria ca e si pentru chedere dar sincer parca acum fac si mai urat decat inainte sa le dau cu el. Maine o sa imi vina cel de la Wurth si va spun pareri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

haideti sa va povestesc ce zdranganea la mine....atunci cand schimbam trepetele de viteze intr-o treapta superioara (bine asta nu tot timpul atunci cand atingeam 3200-3500 de turatii) se audea un fel de zdranganit pe partea dreapta...ce era mai curios ca de cate ori era cineva cu mine si il intrebam de unde se aude sunetul el zicea ca se aude pe partea stanga la mine eu invers si uite asa ne certeam eu ca pe drepta el ca pe stanga :) ...si tot asa....

...........si ce credeti ca era......SE AUZEA de la suportul de ochelari unde bineinteles aveam o pereche de ochelari care zdranganeau......... si ei mi-au tocat mintea ca e pe stanga ba pe dreapta...... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumim pentru feed-back. Intr-adevar, pentru sofer, ochelarii sunt in dreapta, iar pentru pasager, in stanga. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am patit si eu asta acum vreo 2 ani jumate :blink:. foarte stresant, intr-adevar.

Modificat de audi_fan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la zgomotul produs de chedere , recomand o solutie testata de mine, ce poate parea mai ciudata insa este la indemana , nu murdareste si in plus miroase frumos :D

Johnson's Baby Oil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Octavian. Am sa incerc in cazul in care solutia care am comandat de la Wurth nu da rezultatele dorite :)

Tu cand ai dat cu baby oil? sunt curios cat tine pana incepe sa faca iar zgomot. As prefera sa dau cat mai rar ;) Eu ce am incercat silicon nu m-a tinut nici o zi. E un silicon in pulverizator, nu spray, si dadeam pe o carpa si pe urma cu carpa dadeam pe chedere.

Modificat de dustangel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o chestie care nu mai stiu daca am mai intrebat sau nu. Oare acele praguri optionale nu ajuta la rigidizare astfel incat sa nu mai scoata chederele asa mult zgomot?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei dau dupa ce o spal si pot sa spun ca nu prea mai aud nimic, nu prea am contorizat cat timp tine insa, este la fel de adevarat ca in cazul meu zgomotul produs de chedere nu este atat de deranjant sau poate nu ma deranjeaza pe mine atat de tare.

Am citit pe forum si despre glicerina boraxata si cred ca am sa incerc si cu asa ceva sa vad efectele.

Ce am observat este ca zgomotul este mai accentuat cand temperaturile sunt mai ridicate, cand este frig si foarte frig devine aproape inexistent.

Modificat de C.Octavian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu il aud tot timpul la denivelari de tot soiu. Eu il aud parca venind de la usile din spate si inclin sa cred ca ele sunt si cauza pentru ca sunt foarte mari si probabil din acest caz lucreaza mai mult la denivelari. Nu e un zgomot foarte deranjant dar ma deranjeaza totusi :) adica as scapa de el daca pot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la zgomotul produs de carcasa de plastic (de calitate indoielnica ) a coloanei de directie. Cand am fost la revizie le-am pus in vedere acest fapt si din ce mi-au spus au desfacut / repozitionat si strans mai bine suruburile din zona respectiva ; pana in momentul de fata nu am mai auzit nimic dubios din zona cu pricina...sper sa tina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o chestie care nu mai stiu daca am mai intrebat sau nu. Oare acele praguri optionale nu ajuta la rigidizare astfel incat sa nu mai scoata chederele asa mult zgomot?

Eu am ornamente la praguri si la mine pana acum (44000km) nu se aude niciun zgomot la chedere. Oi fi eu mai putin sensibil?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu fac toate. e si dupa noroc. cele de dupa my2006 nu prea mai fac. concluzie pur personala si subiectiva, dupa ce am mai mers cu cateva octavii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!