Jump to content

Zgomote ciudate in O2...


bogdanc
 Share

Postare recomandată

confirm si eu sa m-ai scris ..in momentul in care umpli rezervorul se aud niste pocnituri de parca s-ar plimba ceva in potbagaj dar de fapt se aude din rezervor...cred ca se dilata sau comprima nu sunt sigur!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

De vreo 2 luni, am observat ceva ciudat la motor. Cand trec dincolo de 120km/h parca simt ca vibreaza toata masina, in loc sa mearga frumos si lin.

Prima data am observat pe autostrada in Ungaria. Apoi, acum in weekend, tot in Ungaria, pe un drum cu asfaltul ca in palma. Probabil ca drumurile din Romania sunt prea denivelate astfel incat nu sesizez aceasta vibratie.

Sub viteza amintita mai sus nu sesizez aceasta vibratie.

Stie careva la ce sa ma uit, ce sa verific?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rotile trebuie echilibrate toate. Asa am patit si eu...

Modificat de xxnelu
Te rog sa nu mai dai QUOTE/REPLY la mesajul anterior. Foloseste Add Reply.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poate spune cineva cum exact se poate scapa de zgomotul produs de chedere. Vreau o solutie eficienta si sigura.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

solutie pe baza de silicon, din cand in cand. de preferat la spalatorie, le zici la baieti. sunt si diferite solutii de curatare prin magazine. poti sa incerci, gen spray cu teflon. n-am incercat personal, altceva decat ce am recomandat cu spalatoriile. si tine cam 2-3 sapt, dupa care iar mergi la spalatorie, ca oricum se murdareste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine parca a inceput sa scartaie parbrizul :offtopic: de bord (frecare)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Are cineva zgomot de la directie?

Mie imi scrataie si imi paraie cand rotesc volanul pe loc, dimineata, in parcare.

Am fost la service, mi-au spus ca e suspensie McPersons, si asa este normal sa faca, are punctul de sprijin superior in capatul amortizorului.

Totusi, nu cred ca este normal sa faca un asemenea zgomot, avand in vedere si faptul ca masina are 4500 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa ii treaca si la mine a facut intra praf la rulmentii aia de sus , daca te deranjaza rau sa stii ca daca faci scandal pot fi schimbati pe garantie... la mine au facut o buna perioada si apoi nu au mai facut deloc nu stiu exact de ce sau cum dar faceau destul de urat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DIN CAUZA ACESTUI ZGOMOT EU AM INLOCUIT FLANSELE DE AMORTIZOR PE FATA STANGA SI DREAPTA SI DATORITA FAPTULUI CA AMORTIZORUL A FACUT JOC IN FLANSA S-A DEGRADAT LA PARTEA DE SPRIJIN INFERIOARA SI ASA AM SCHIMBAT SI AMORTIZOARELE....oops scuze de caps dar ma grabesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domn doctor si pe mine ma doare, ca am doar 6000 km cu ea si nu mai pot de nervi. Eu cred ca am doar un greiere in spate pe undeva. Zic cred pentru ca ala face atat de tare incat le acopera pe altele eventuale. Deci suna cam ca 2 bucati de poliestiren cand se freaca intre ele si vine din spate, ori bancheta ori portbagaj ori numar ... nu am idee oricum face rau de tot. Am incercat sa citesc topicul asta de la inceput dar de la pagina 10 imi joaca ochii in cap. Daca s-a gasit solutie pentru problema asta va rog sa-mi spuneti si mie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oameni buni, am fost aseara cu un Matiz de imprumut. Nu va mai plangeti de orice zgomot, ca nu e chiar Phaeton... si nici ala n-o fi perfect. Acum pe bune, are peste 10.000 de piese, fiecare bine zdruncinata pe soselele patriei noastre. Eu zic ca nu e rau deloc, chiar comparata cu Megane sau Laguna, care au stoluri de greieri inainte de a iesi din rodaj. Sa fiu sincer, si eu am devenit rasfatat si ma uit la fiecare zgomot mic in ea... chestie care nu mi se intampla inainte cand scartaiau toate la masina.

Nu vreau sa jignesc pe nimeni, doar sa pun lucrurile in context. Zgomotele ce ne enerveaza ar fi pace si calm absolut pt un posesor de logan, megan...

Mai avem o Octi Tour cu 50K si 3 ani la bord si aia a inceput sa faca zgomote de la deformarea caroseriei. Va spun din experienta, gropile uzeaza caroseria, ce devine mai elastica. Cand s-a "inmuiat" suficient apar zgomotele la care nu mai ai ce-i face.

Asa ca drum bun si sa auzim de lucruri bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

bine zis...

eu am o alta mika problema, cu altele m-am invatat...

de cand am fost la revizia de 15.000 (acum vreo 3 saptamani) parca e mai zgomotoasa masina si ma tot gandesc ca din graba n-au strans ceva bine, poate scutul sau poate altceva.

o mai studiez putin si trec pe la service.

aaa..si inca ceva, tot dupa revizie.

la mersul cu spatele daca trebuie sa fac manevre fine(adica nu las ambreiajul sa cupleze complet), face un zgomot ciudat si asta pana la cuplarea coompleta.

o huruiala care la mersul inainte nu o am.

sunt ff sigur ca inainte de revizie nu facea asa.

oricum service scrie pe mine:)

Modificat de garbage
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

desfa capota ca de obicei uita sa puna multe, mai ales capacul de la filtrul de aer de strans sau or fi rupt conducta din capat sau nu e pusa de la el , eu sunt patit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci!

o sa verific :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum cateva saptamani am cumparat un parasolar, destul de mare, cred ca e facut pentru TIR :lol:, parasolar care il proptesc in parbriz de fiecare data cand masina este lasata in parcare. De cand il folosesc nu mai am nici un greieras in bord, pana atunci erau vreo 3. Deci, caldura, bat-o vina, ajuta la "nasterea" de greierasi :lol:.

Modificat de azreil24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oameni buni, am fost aseara cu un Matiz de imprumut. Nu va mai plangeti de orice zgomot, ca nu e chiar Phaeton... si nici ala n-o fi perfect. Acum pe bune, are peste 10.000 de piese, fiecare bine zdruncinata pe soselele patriei noastre. Eu zic ca nu e rau deloc, chiar comparata cu Megane sau Laguna, care au stoluri de greieri inainte de a iesi din rodaj. Sa fiu sincer, si eu am devenit rasfatat si ma uit la fiecare zgomot mic in ea... chestie care nu mi se intampla inainte cand scartaiau toate la masina.

Nu vreau sa jignesc pe nimeni, doar sa pun lucrurile in context. Zgomotele ce ne enerveaza ar fi pace si calm absolut pt un posesor de logan, megan...

Mai avem o Octi Tour cu 50K si 3 ani la bord si aia a inceput sa faca zgomote de la deformarea caroseriei. Va spun din experienta, gropile uzeaza caroseria, ce devine mai elastica. Cand s-a "inmuiat" suficient apar zgomotele la care nu mai ai ce-i face.

Asa ca drum bun si sa auzim de lucruri bune!

Nu cred ca am inteles prea bine postul tau. E ceva de genu taci si inghite... ca se poate si mai rau?. Hm. Cand ai "stoluri de greieri"e normal probabil sa te resemnezi, dar in cazul meu este doar unu. Motiv pentru care nu pot merge cu muzica oprita ca imi canta el de ma ia cu capu. Ma rog... l-am executat pentru moment nu mai am nici un zgomot. Pentru cine mai are problema cu scartait spatar canapea, sa faca bine sa ia niste banda izolatoare si sa inveleasca bine sistemul de acorare al banchetei (mai exact urecheaia aia de care se prinde spatarul).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuia doar trantit la loc pt ca nu era infipt definitiv , e stiuta problema ca daca rabatezi si nu inchizi corect spatarul scartaie la denivelari, trebuie sa intre semnul ala de sus cu rosu de tot in spatar sa nu se vada , ce faci tu cu banda acolo o sa il strici....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

Am un greier in luneta , e plasticul unde se aprind beculetele cand apesi pe frana ... stiti la ce ma refer ? Daca pun degetul pe el ii trece .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pemtru cei care au greierasi undeva in bancheta din spate, si stanga si dreapta..eu i-am descoperit ;)..dupa nici o saptamana de cand am luat masina incepuse sa-mi zornaie ceva prin spate..sunt chestiile alea din plastic pe care apesi ca sa rabatezi scaunele..eu le-am lipit cu banda de scoci ca sa nu se mai miste la denivelari..si nu se mai aude nimik prin spate..case closed:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Pemtru cei care au greierasi undeva in bancheta din spate, si stanga si dreapta..eu i-am descoperit :(..dupa nici o saptamana de cand am luat masina incepuse sa-mi zornaie ceva prin spate..sunt chestiile alea din plastic pe care apesi ca sa rabatezi scaunele..eu le-am lipit cu banda de scoci ca sa nu se mai miste la denivelari..si nu se mai aude nimik prin spate..case closed:)

Zgomotele de la bancheta spate...provin de la arcurile din mecanismul de prindere al spatarului banchetei spate de carligele de ancorare. Problema se rezolva in felul urmator....cu Silicon Sanitar sau Universal(Mastic de etansare gen Bison si altele). Puneti tubul de silicon intr un pistol pentru silicon....si puneti silicon peste arcuri de jur - imprejur...si zgomotele vor disparea.

Mult suscces.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt curios un lucru. De ce la mine nu scartaie si nu zdrangane nimic?! Doar am aceeasi masina ca si voi...are 11 luni ce`i drept..si 45.000 km..da` nu am stat s`o menajez in asa fel incat sa nu iau nici o groapa sau mers doar cu 50 km/h. Prea dramatizati. Scartaie aia, face aia.... Pisicutza avea dreptate.

herea_costin nu e vorba ca "taci si inghite" e vorba ca prea se cauta acu in carul cu fan. Fiecare kikitza pentru voi e un defect, o problema.

Incercati fratilor sa mergeti cu masina, nu sa`i cautati defecte!!

Poate o sa-mi iau injuraturi pentru postu asta, dar sunt useri de pe forum care-mi stiu masina si ma stiu personal. Nu aberez (de obicei :icon_thumright: ).

Hai drum bun! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt curios un lucru. De ce la mine nu scartaie si nu zdrangane nimic...

Poate mergi cu muzica mai tare! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca s-a mai discutat pe undeva, dar momentan nu gasesc topic-ul.

Problema este urmatoare, cand sunt cu masina pe un drum in panta si tin piciorul pe frana, in momentul in care ridic usor pedala incepe sa fac un zgomot gen frecare fier pe fier, acelasi fenomen se manifest si atunci cand stau pe loc, de ex cand fac parcare laterala, si tin piciorul pe frana, in momentul in care rotesc volanul acelasi zgomot se aude. Este foarte enervant, nici la Logan nu am patit asta. La inceput am crezut ca poate fi din cauza ca trebuie rodate placutele de frana si ca are discuri de frana si pe spate, dar la alte masini nu am auzit acest zgomot. Daca este cineva care poate sa ma ajute cu un raspuns raman dator. Am sa incerc sa ajung la service cu ea :icon_thumright:.

Multumesc anticipat.

Salutare.

Modificat de azreil24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit, ca e normal sa faca asa. Frana pe disc e mult mai eficienta decat cea pe tambur. In momentul in care iei viraj pe loc si tii apasata frana de serviciu rotile din spate tind sa isi schibe putin pozitia. Zgomotul este firesc, daca la acest zgomot te referi. Si la a mea se aude la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca este mult mai eficienta frana pe disc, nu asta este problema, franeaza foarte bine masinuta, dar am ajuns sa ma streseze acel zgomot in conditiile in care la alte masini nu se aude deloc :(.

Modificat de azreil24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!