Jump to content

Zgomote ciudate in O2...


bogdanc
 Share

Postare recomandată

Eu am miscat si ascultat tot ce se putea de pe bancheta si din portbagaj. In afara de zgomotul asta nu bate, scartaie, troncane NIMIC. E vorba de o masina care vede drumul Lugoj - Caransebes periodic, mai si merg la tara cu ea, si nici drumurile din oras nu sunt perfecte.

Pentru comparatie, la o Alfa 156 pe care o mai aveam, in 5 luni /14k km de acelasi tratament deja umblam a2a oara la bucsele de la bara stabilizatoare (care la Alfa se schimba cu totul).

Eu unul ma declar multumit, si as fi fost perfect multumit daca dibuiam de unde se aude zgomotul ala. Care al naiba nici macar nu se aude constant ca sa pot sa imi formez vreo teorie. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Problema asta cu zgomotul acela plastic pe plastic sau ce`o fi el in zona stanga spate la denivelari, o am si eu .. pe la service am fost, cu alte probleme dar i`am rugat sa verifice si asta raspuns sec " nu se aude nimic". Problema e ca nu am timp sa mai dau pe la cei de la service sa ii iau la o plimbare, rog pe cei care indura aceeasi "serenada" ca si mine si au fost/se duc in service cu problema asta sa lase un mesaj aici sa am si yo o idee macar de unde e...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, aceeasi problema si la mine, dar numai cu semnalizarea activata (nu conteaza dreapta sau stanga). verifica acest aspect. Am inteles ca ar fi normal, dar pentru cei maniaci cu zgomotele .... este o problema!

confirm ca sigur imi apare cu semnalizarea pusa, fiind in viraje.

am uitat sa virez fara semnalizare:)...revin

:icon_thumright:

Modificat de garbage
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

nus ce sa mai cred, am octavia 2 L&K o masina care ma ajuns 28000 euro banii jos,plasticu de pe haion scartie deja la 11000km, cotiera scartie tin sa precizez ca masina a venit cu jante de 17'' si pe deasupra am mai comandat si pacget drumuri grele care cred ca a fost prostia vieti mele,o face foarte rigida si daca dai in groapa cu ea zici ca se rupe ceva in masina, AJUTATIMA CU O INFORMATIE daca schinb acel PDG masina o sa fie mai moale ma ref la suspensii???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Evident ca daca scapi de el (si eventual de rotile de 17) masina va deveni mai "moale" :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La manerul portierei soferului, conducand, din cand in cand ating cu cotul chiar partea de maner, si se aude un clinchet, din cauza faptului ca s-au departat cele 2 bucati de piesa din care e facut manerul :rolleyes: este enervant... cred ca pun putin silicon sa nu ma mai deranjeze :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am octavia 2 1.6mpi de trei zile am impresia ca in spate se aude un troncanit(vine de la bancheta spate) specific am o2 trend ce pot sa fac????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

mie imi scartaie groaznic geamurile pe fata la inchidere/deschidere. la service a stat un pusti si a tot sprayat chederile dar tot nimic...

mai am un zgomot de pacanit de la climatronic, cica de la motorasul de recirculare aer - spuneau in service

trancane al treilea stop pe spate - mor nu alta

in general am grija sa nu am nimic in torpedo sau in buzunare si orice al compartiment si mai ascult si ceva muzica - ca sa nu ma urc pe pereti de ciuda ca e ... "zgomotoasa"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in torpedo nu prea zangane lucrurile si nici al treilea stop nu cred ca zangane. apasa cu mana pe suprafata neagra acoperita si vezi daca poti sa o apesi. daca da, atunci ea zangane si se rezolva in service pe garantie. cu toate astea eu cred ca-ti zangane numarul spate. apasa pe el si vezi daca am dreptate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un zornait in stalpul din stanga de la mijloc sau prin usa nu reperez exact zona .. a mai avut cineva asa ceva sau stie cineva de la ce ar pute fi ? Nu e puternic si nu "se manifesta" decat pe drumuri "romanesti" adica un pic mai cu criblura sau denivelari :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pro_niger: nu e cumva vorba de zgomotul de cheder? si eu am, in toate partile, tre sa dau cu ceva pe ele. ma deranjeaza in special cel de la usa mea pentru ca parca imi face fix in ureche.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru geamurile care scartaie la coborare, intai cu ele ridicate inveliti un card intr-un servetel de-ala umed (sunt panzate si foarte rezistente, nu se rup in veci, doar scamoseaza) si il bagati intre cheder si geam pe exterior, pentru a curata partea de geam care nu iese niciodata deasupra chederului, de asemenea si chederul (peria), cat de bine posibil.

Secondo, cu geamurile complet coborate, identificati niste bucati de plastic albe, la cca 1/4 de fata si spatele geamului si le ungeti cu un lubrifiant siliconic. Tinand de peria geamului tras ridicati complet geamul (telecomanda) si ungeti aceleasi bucati de plastic alb, dar alte portiuni ale lor. Dupa cateva gimnastici problema e rezolvata pana la o noua acumulare semnificativa a prafului patriei dincolo de acea perie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pro_niger: nu e cumva vorba de zgomotul de cheder? si eu am, in toate partile, tre sa dau cu ceva pe ele. ma deranjeaza in special cel de la usa mea pentru ca parca imi face fix in ureche.

Habar nu am de la ce poate sa fie ... insa daca descoperi ceva te rog sa postezi pe forum ca mie mi-e groaza sa intreb la reprezentanta la cat de incompetenti is aia de acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine la nici 3000 km a inceput sa se auda ceva. in stanga pe spate se aude un zdrancanit incet la curbe sau daca o subturez vreun pic.... sa mai stau sau sa merg in service?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic sa mai stai. fara sa fiu ironic, cred ca exagerezi putin ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut 5200km si deja am avut destule probleme. Dar ce ma deranjeaza este scartitul la viraj stanga,si mergand pe drumuri desfundate se aude zgomote de zici ca se rupe ,cand pun frana se aude un troscanit (nu ABS) la frana usoara in trafic. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai Nicu, mergi cu ea la service si verific-o...eu o am de 40.000 KM si nu am asa ceva (singura piesa schimbata este contact-ul alunecos din volan)...

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand combi, se aude ceva in portbagaj, plastic pe plastic, parca acoperisul mobil al portbagajului bate in haion .... dau muzica mai tare :Driver: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incerc sa ignor zgomotele,scartaitul la viraj s-a mai diminuat,poate a fost o piatra intrata unde nu trebuie.Sa vedem cu zgomotul de la frana daca dispare!

Mai mult ca sigur o sa incerc cu muzica!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut 5200km si deja am avut destule probleme. Dar ce ma deranjeaza este scartitul la viraj stanga,si mergand pe drumuri desfundate se aude zgomote de zici ca se rupe ,cand pun frana se aude un troscanit (nu ABS) la frana usoara in trafic. :(

Salut ce spui tu am simtim si eu si m-am obisnuit, cred ca e acelasi caz ca la mine. Dar se aude si se simte inainte de oprirea finala , la mine doar cand franez cu masina scoasa din viteza in special. Cred ca e ceva din ciclul "asa fac toate " eu dupa aproape 1 an nici nu mai bag de seama:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca majoritatea au acest zgomot scoasa din viteza si pus frana? am deja 6 zile de cand am fost in service (schimbat parbrizul)si nu vreau sa ma duc iar peste iei asa devreme.

Sa inteleg ca majoritatea au acest zgomot scoasa din viteza si pus frana? am deja 6 zile de cand am fost in service (schimbat parbrizul)si nu vreau sa ma duc iar peste iei asa devreme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IONEL.MARIAN

masina mea are 1500km si am constatat ca pe drum pitruit sau la trecerea liniilor de tramvai se aude un zgomod ciudat parca la toate usile Eu am impresia ca freaca usile pe cheder :blink: poate asa face pana se mai aseaza masina? :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistiti si a mea zornaie din toate cele pe piatra cubica, la trecerea de sine etc. Adevarul e ca unele masini sunt ceva mai putin zgomotoase, dar mereu masinile germane au avut suspensia mai rigida, daca ai si PDG efectul e si mai amplificat. Oricum rare sunt masinile sa mergi pe denivelatri ce induc zgomote prin toate colturile si plasticele . Cine stie chiar il rog sa posteze marca si eventual modelul :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ionel: ala e zgomotu de chedere, se rezolva din cate am vazut dar inca nu am dat cu nimic pe ele, nu vreau sa dau numa asa de amoru artei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!