Jump to content

Zgomote ciudate in O2...


bogdanc
 Share

Postare recomandată

Va salut!!!Am si eu un o2, dar fara greierii :Driver: cel putin pana acum si are aproape 70000 km.Masina e adusa din Belgia de 1 luna, insa am o problema cu un geam pe spate dreapta care la peste 80km/h incepe sa vajaie si nu stiu ce poate avea.Daca imi puteti spune o parere ma va multumesc anticipat!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta si tu pe site ca s a mai discutat! in principiu ori se da cu nush ce silicon dar va suiera din nou ... ori se da geamul jos si se lipeste din nou bine ... si asa scapi de tot cica!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, ma tem ca si la mine a aparut un zornait la spatiul de depozitare de sus undeva pe la 3000 de ture. Vad ca cineva a scapat de el in service - o clema nu era prinsa cum trebuie la sistemul de ventilatie - numai ca la mine nu cred ca este de acolo, ci de la spatiul de depozitare de pe bord. Daca pun mana pe capac nu mai zornaie. Daca merg cu capacul deschis, se aude mai putin, si un pic altfel - s-ar putea sa fie o problemuta cu arcurile de la sistemul de inchidere... O sa-mi bag nasul pe acolo zilele astea si va tin la curent.

Deocamdata nu zornaie tot timpul, numai cand il apuca...

Si a mai aparut si un scartait sub volan - daca apas pe plasticul de sub volan se potoleste - si asta insa tot asa, numai din cand in cand...

Deocamdata insa stau bine cu nervii si sunt prea incantat de masina sa ma enervez prea tare pe niste insecte :icon_thumright: . By the way, nu am PDG, deci nu cred sa existe vreo legatura directa greierashi - PDG.

See ja.

Cred din ce spui ca ai citit posturile mele anterioare de aceea te avertizez ca s-ar putea sa fie acelasi chitibus care transmite vibratia din conducta care aduce aerul la gurile de ventilatie in capacul spatiului de depozitare.e chestie de 15 min. dar scapi de stres
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gracias pt sfat, gabie. O mai las un pic sa se incalzeasca oleaca si poate pleaca singura insecta... Daca nu o afum la prima revizie. :P Partea buna, daca se poate spune asa, este ca eu nu prea ajung la 3000 rpm, decat rar prin Buc - sunt tare lenesh si calm la volan si in max 2500 schimb treapta... Oricum nu o las asa daca nu se potoleste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu o problema mai veche. Cand accelerez usor sau decelerez fiind intr-a I sau II-a se aude, in zona pedalierului, un zgomot sacadat, vreo 5-6 tacaneli in decurs de doua secunde dupa care inceteaza brusc.(se aude ca si cum ai baga intre palele unui ventilator ce se roteste cu viteza mica, un carton)

Ati sesizat asa ceva, aveti vreo idee ce ar putea fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Cam care ar putea fi cauzele "greierasilor" care se aud la scaunul pasagerului ? Si mai sunt anumite zgomote prin bord dar nu la fel de deranjante ca cele de la scaun. Cand sunt denivelari devine destul de pregnant sunetul.

Daca ati avut , cum ati rezolvat greierasii la scaune?

Multam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n-am mai auzit de greierasi la scaun. vezi sa nu vina cumva din alta parte zgomotul, cum ar fi spatiul de depozitare de pe usa. la rece, mai pocneste/scartaie plasticul ala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am o octavia II 1.9 tdi din 22.06.2007 si acum am 8500 km . De vreo 2 saptamini cind merg sau cind pur si simplu stau la vreun semafor aud un zgomot destul de puternic si infundat in partea dreapta spate a masinii. E ca si cum as fi lovit cu o minge.... dar in mers ceea ce e foarte ciudat. A mai patit cineva ceva acest lucru ? Trebuie sa ma duc la service ( e putin retorica ... intrebarea ) ? Ideea e ca as vrea sa amin acest lucru pina ma duc la revizie in iunie 2007 ....

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zgomote de genul asta le aud si eu dar nu sunt asa puternice,mai apar cand fac o franare brusca la viteza mica,e ceva de la frana parca sau am mai auzit ca ar fi de la cablul de la frana de mana care ar lovi de caroserie datorita unor inele de cauciuc care nu stau foarte bine.Acum pot fi multe chestii depinde prin ce gropi ai dat cu masina :icon_thumright: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din fericire nu prea am dat prin gropi cu ea. o sa incerc sa ma uit pe sub masina poate totusi vad ceva ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

....zgomotul identic cu o biluta ce se plimba prin tunelul median e generat de un colier de la evacuare ce trebuie repozitionat....in service-ul Skoda stiu despre ce e vorba...si il remediaza repede...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

In mod normal, daca nu este inchis cum trebuie, iti apare pe maxi-dot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie mi se aude numarul cand vivreza si face in toate felurile,dar nu tot timpul e posibil sa fie de acolo.E posibil sa fie ceva de la cheder nu se aseza bine :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare: are cineva o explicatie exacta pentru un greieras care se gaseste pe dreapta spate? Se aude pe drumuri mai nasoale un pic un tarait de plastic pe plastic, undeva in zona ultimului marcaj airbag de la cortine, spre luneta.

Am eliminat chedere si usa, pentru ca si cu ea deschisa se aude in acelasi loc. Am eliminat partea vizibila a busonului de rezervor, am eliminat fixarea incorecta sau eventualele defecte ale politei care acopera portbagajul. Tind sa cred ca am eliminat si bancheta, ca tot asa se aude si cu ea rabatata pe partea aia.

Are cineva alte idei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apasa pe plasticul din jurul geamului (cel care se deschide odata cu hayonul) vezi daca el face zgomot. si daca de acolo e defectul, mergi in service si rezolva pe garantie. macar stii ce sa le zici, pt ca stii de unde se aude.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare ma ajuta cineva cu un greieroi si pe mine poate il recunoaste pe terorist. Nu e f grav dar imi sta pe creieri :)

La mers pe drum cu usoare denivelari, mai ales la accelerari bruste, in zona de la usa dreapta se aude ceva ca o vibratie de plastice nu stiu cum sa o descriu. Suna cunoscut pentru cineva ? Pe asfalt super OK nu se aude nimic indiferent de stilul de condus. poate sa fie difuzorul ?! Sa nu mai fie fixat bine ? Oricum nefacnad tot timpul in nici un caz nu as da usa jos, vroiam sa stiu daca "asa face toate" :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Intrebare: are cineva o explicatie exacta pentru un greieras care se gaseste pe dreapta spate? Se aude pe drumuri mai nasoale un pic un tarait de plastic pe plastic, undeva in zona ultimului marcaj airbag de la cortine, spre luneta.

Am eliminat chedere si usa, pentru ca si cu ea deschisa se aude in acelasi loc. Am eliminat partea vizibila a busonului de rezervor, am eliminat fixarea incorecta sau eventualele defecte ale politei care acopera portbagajul. Tind sa cred ca am eliminat si bancheta, ca tot asa se aude si cu ea rabatata pe partea aia.

Are cineva alte idei?

Salut! Tind sa cred ca am si eu un greieras asemanator...cand merg incet cu masina pe drumuri denivelate, se aude un zgomot in spate in stanga(spatele soferului) ..un zgomot de plastic, de cauciu..ca si cum s-ar dezlipi un cauciuc....Am incercat tot felul de solutii...am bagat burete sub scaun, am bagat intre luneta si plastic bucati mici de cauciuc..dar degeaba....ma poate ajuta cineva cu o parere..un sfat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare ma ajuta cineva cu un greieroi si pe mine poate il recunoaste pe terorist. Nu e f grav dar imi sta pe creieri :Driver:

La mers pe drum cu usoare denivelari, mai ales la accelerari bruste, in zona de la usa dreapta se aude ceva ca o vibratie de plastice nu stiu cum sa o descriu. Suna cunoscut pentru cineva ? Pe asfalt super OK nu se aude nimic indiferent de stilul de condus. poate sa fie difuzorul ?! Sa nu mai fie fixat bine ? Oricum nefacnad tot timpul in nici un caz nu as da usa jos, vroiam sa stiu daca "asa face toate" :)

sal!! problema asta o am si eu cu usa din dreapata fata, pe drum cu denivelari, accelerari sau decelerari bruste se aude un "tacanit" in use. Ceva enervant!!!! daca cumva gasesti greieroiu sa-mi zici si mie de unde a fost.....

Modificat de xxnelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine stie sa ma ajute cu buscile sau amplasarea lor o poza ceva din etka din orice cele de la bara stabilizatoare sau unde sunt pe fata si pe spata ca ma scot afara din masina.

Imi vine sa ii dau foc de cateva zile e incredibiil de scartaitoare masina pe denivelari .Vreau sa le schimb cu powerflex stie careva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.am o problema cu un zgomot.am masina de 3 luni si cand trec de 120 km/h se aude la portiera dreapta spate ca si cum mi-ar intra vantul in masina.a mai avut cineva aceasta problema ??la spalatorie am dat cu jetul prin zona respectiva si nu intra apa in ea. e chiar stersant zgomotul ala.please help.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal!! problema asta o am si eu cu usa din dreapata fata, pe drum cu denivelari, accelerari sau decelerari bruste se aude un "tacanit" in use. Ceva enervant!!!! daca cumva gasesti greieroiu sa-mi zici si mie de unde a fost.....
salut! am avut si eu aceeasi problema si...am depistat-o :D In usa stanga spate se auzea exact ce spuneti voi, doar ca, in plus, mai facea uneori si la anumite melodii cu bas mai puternic...Am desfacut usa la service si am constatat cu surprindere ca fata(plasticul), pe partea interioara, se "freaca" f finutz de tabla din usa, trebuie studiat cu atentie ca nu e f evident..in acele locuri am pus bucati de pasla adeziva, am montat la loc si...surpriza...nici un zgomot :( Partea mai complicata e sa scoate-ti fata portierei, operatiune ce nu va recomand sa o faceti decat la un service autorizat pt ca e destul de greu si e posibil sa se rupa vreun clips pe care daca nu il aveti sa il inlocuiti nu prea iese treaba buna....spor la treaba si...fara greieri :(
salut.am o problema cu un zgomot.am masina de 3 luni si cand trec de 120 km/h se aude la portiera dreapta spate ca si cum mi-ar intra vantul in masina.a mai avut cineva aceasta problema ??la spalatorie am dat cu jetul prin zona respectiva si nu intra apa in ea. e chiar stersant zgomotul ala.please help.
mergi la tinichigerie, la un service Skoda pt ca exista o actiune de service in acest sens...se umple chederul cu silicon si scapi de mare parte din "zgomot"..din cat am inteles eu e ceva de genul "daca face asa de la inceput...nu poti sa scapi complet". Nu vreau sa te descurajez dar incearca pt ca e pacat sa mergi asa si...e si f enervant :(
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot nu am reu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai linistit si mai asteapta ~1000 km si sa vezi ca dispare de la sine. lasa sa se rodeze amortizoarele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai linistit si mai asteapta ~1000 km si sa vezi ca dispare de la sine. lasa sa se rodeze amortizoarele.

Deci cel mai probabil de la amortizoare e? E cea mai plauzibil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!