Jump to content

Zgomote ciudate in O2...


bogdanc
 Share

Postare recomandată

Nici eu nu inteleg despre ce greierasi vorbiti! O2-ul meu are 55000 km si nu am niciun greieras (in afara de porcariile pe care le tin prin torpedou, cotiera si buzunarele usilor sau portbagaj). :(

Din punctul meu de vedere O2 chiar este o masina bine inchegata si care face fata cu brio drumurilor noastre.

Toate vesele!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pascat poate nu e bine sa compari o masina fabricata in 2004-2005 (hai maxim prima jumatate a lui 2006) cu restul. Nu am dovezi si poate vb sa ma aflu in treaba dar calitatea a scazut cu precaderea la cele 2008. Din pricina comenzilor f mari (poate chiar neasteptat de mari) probabil masinile nu mai sunt verificate atat de bine. Desi teoretic sunt aceiasi roboti de acum 3 ani si la cele mai noi, totusi la acestea prea se plang mult mai multi decat ar fi normal ca scartaie mai mult, ca ar consuma chiar mai mult, ca ar cadea mai usor computerele pe ele. Trebuie doar sa citesti parerile mebrilor mai nou pe acet forum :(

Modificat de AndreiO2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate fi si asta, AndreiO2. Nu stiu ce sa zic.

Toate vesele!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu, din contra, am remarcat o scadere drastica a calitatii Octaviei Tour si o imbunatatire a calitatii octaviei 2. Dar marog, numai un utilizator indelungat poate sa confirme sau sa infirme partea a 2-a a afirmatiei; partea intai sunt convins ca au remarcat-o foarte multi.

Cheers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci tatal meu are Octavia Tour de 3 ani... e tot elegance cu foarte multe dotari... si merge de rupe... nu scartaie nimic nici dupa 3 ani..... a mea scartaie de cand am luat-o si dupa 3 luni apar si alti greierasi.... masina oricum e mai buna decat octavia tour din multe puncte de vedere... doar ca ma asteptam sa apara la el primii greierasi si in niciun caz la mine.... Intr-adevar mi-e frica sa ma duc in service, sa-mi desfaca astia usile sau bordul si apoi sa ma trezesc cu greieri si mai mari.... partea proasta e ca nu pot sa ma obsinuiesc cu ei.. chiar si cand dau muzica tare, parca mintea imi sta tot la foshnetul ala :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi ma speriati pe mine!!!

Credeam ca pe O2 stau plasticele destul de bine. Masina mea a fost fabricata si o astept. Am comandat si eu Sound System si sper sa nu vibreze difuzoarele cu muzica la un volum moderat. Credeam ca e o masina rigida, care nu fosneste din toate alea. Astept sa ma lamuresc asupra exemplarului propriu cu urechile mele.

Stai linistit alegerea e buna! Am avut si eu o problema la sub 500km un viciu de asamblare.Greieri de ma durea capu' dar s'a rezolvat instant.Acum are 5430 km si nu zice nici pssss.Era o conducta ce aduce aerul in gurile centale din bord neprinsa in clemele de acolo.Se intampla.Muzica e mai mereu la 20 cu basul spre maxim si nu se aude nimic suspect doar melodia clara. :P
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci nu e normal DELOC ! Zgomotele astea ar fi trebuit sa apara dupa 100.000 km cel putin.. om avea noi drumuri proaste... dar te asigur ca primii 4000 km i-am facut numai pe drumuri bune si deja a inceput sa faca urat.... acum am 5000 de km.. si tot atatia greierashi... ca sa nu mai spun de difuzoarele care zbarnaie... chiar si fara BAS, sau cand o turez peste 3500.. se aude undeva in bord o vibratie de metal.....

la mine vibra asa metalic clema aceea de plastic transparent din stanga parbrizului(incearca sa pui ceva intre ea si parbriz) de era cat pe ce sa dau bordu jos :),iar daca se aude mai spre centrul bordului o posibilitate ar mai fi monedele sau orice alt metal tinut in suportul de pahare (chiar iti da impresia k din bord s-aude zgomotul )

si cu zbarnaiala difuzoarelor se pare k e "normal" la unii mai tare la unii mai putin .trebuie data fata usilor jos si pus ceva intre ea si partea metalica a usii.doar asa se poate rezolva prbl.sau astepti sa dea caldura afara :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda, si la mine mai zbarnaie boxele la peste 15 volum. nu in mereu dar se mai aude.... oricum pentru condus mi se pare mult si 10 la volum(la 8 difuzoare) ca nu mai auzi claxoanele si nu mai poti fi atent la trafic! de multe ori nici nu drau drumul la muzica in oras!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pot sa zic ca sunt norocos.Am avut ceva greieri, adica am avut un greier mare iarna trecuta undeva in bord in stanga volanului, care suna teribil la orice accelerare dar la frig si pana se incalzea motorul.Asta ma facea sa cred ca are legatura cu partea tehnica, dar a venit caldura si greierul a mutit.Iarna asta nu a mai vibrat nimic acolo, dar a inceput sa sune ceva in spate deasupra banchetei, la placa aceea, ca la supernova.Ce as putea sa fac ca daca o rezolv pe asta nu se mai aude nimic si am 50 000 km.Multumesc si imi pare rau de cei mai ghinionisti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare la toti , sunt nou pe aici , citind acest topic am ajuns la o concluzie , si tind sa cred ca este corecta , greierasii apar in cele mai multe cazuri la o2-urile care au PDG , si mai putin la cele fara , daca gresesc , va rog sa ma corectati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da...cele cu PDG sunt predispuse pentru asa ceva!! Glumesc!!

lasand gluma,am un zgomot de cateva zile in dreapta,in zona gurii de ventilatie...stiu careva ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi'a aparut si mie un greieras la al 3-lea stop de frana, stie cineva ce pot face ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garfield am si eu acelasi zgomot de cand e frig mai ales la accelerari bruste si denivelari usoare...pare ca de acolo vine din dreapta fata dar nu stiu exact de unde....daca descoperi ceva sa-mi spui si mie :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi scartaie portiera de la sofer cand o deschid la maxim...dar nu tot timpul...sa zicem 2 3 zile pe saptamana mai ales cand e foarte frig...nu stiu ce are...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da..in mod cert de la balamale...dar nu e f pregnant ci un chitait scurt dar enervant...si mai enervant e ca nu face tot timpul sa ma duc cu ea la service...azi dimineata nu a facut dar asnoapte da.. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...cu siguranta a intrat acolo mizerie sau altceva!! Pune ceva acolo...ulei,wd40,... daca nu,cum ai spus si tu,du-te la service!

Modificat de garfield
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi'a aparut si mie un greieras la al 3-lea stop de frana, stie cineva ce pot face ?

mergi in service ca ti-l rezolva pe garantie. am avut si eu o vibratie la carcasa stopului de frana si s-a rezolvat cand am fost la o revizie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de usa , si mie imi scrirtie usa la fel ca tie , si nu are masina decit 2 luni , asa imi facea la masina cealalta sper ca nu va trebui sa le ung in fiecare luna

:(

Modificat de cosmin_cnl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@audi_fan mai am de asteptat vreo 10000 km... multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu vreau sa o ung cu nimic...si asa cand am incercat sa lipesc antena cu superglue s-au prelins cateva picaturi si mi-a stat inima...abia acum au inceput sa dispara...Masina e noua si nu ar trebui sa scartaie, chiar nu stiu ce sa spun mi-e si rusine sa zic asta dar am cunoscuti cu masini mult mai ieftine (logan, albea, symbol) care nu au greierasi de astia nici la 40 000 km. Noroc ca in rest merge foarte bine si e foarte frumoasa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, ma tem ca si la mine a aparut un zornait la spatiul de depozitare de sus undeva pe la 3000 de ture. Vad ca cineva a scapat de el in service - o clema nu era prinsa cum trebuie la sistemul de ventilatie - numai ca la mine nu cred ca este de acolo, ci de la spatiul de depozitare de pe bord. Daca pun mana pe capac nu mai zornaie. Daca merg cu capacul deschis, se aude mai putin, si un pic altfel - s-ar putea sa fie o problemuta cu arcurile de la sistemul de inchidere... O sa-mi bag nasul pe acolo zilele astea si va tin la curent.

Deocamdata nu zornaie tot timpul, numai cand il apuca...

Si a mai aparut si un scartait sub volan - daca apas pe plasticul de sub volan se potoleste - si asta insa tot asa, numai din cand in cand...

Deocamdata insa stau bine cu nervii si sunt prea incantat de masina sa ma enervez prea tare pe niste insecte :) . By the way, nu am PDG, deci nu cred sa existe vreo legatura directa greierashi - PDG.

See ja.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia, sa vedeti dupa ce trece iarna cum fug greierii. Temperaturile sc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate se pare ca da. Am unul in consola centrala (mai slabut) si unul in zona torpedoului sau usii fata pasager, nu-mi dau seama exact (asta e ceva mai puternic). Se aud mai intens pe drumuri denivelate

Si eu le am,corespund perfect descrierii micii teroristi auditivi :D Nu am idee de la ce sunt, ma bucur ca mi-a disparut acel scartait/scacet care s-a auzit o perioada in zona cadranelor de bord (poate o sa revina in sezonul cald..il astept la cotitura) :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

a ublat cineva la bucse pana acum ? si daca da la cati km? sau la cati km ar trebui sa se umble in conditii de rulare normala?

am un zgomot cidat pe fata drapta la denivelari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!