Jump to content

Curea Trasmisie Schimbata De Curand


Radugti
 Share

Postare recomandată

Acum cativa ani (4-5) am cumparat curele de transmisie si districutie noi BOSCH si nu am apucat sa le schimb. Acum vreo luna si ceva am vrut sa le schimb dar nu am reusit sa schimb decat cureaua de transmisie pentru ca (din fericire) la cea de distributine nu am reusit sa desfac fulia centrala. Astazi, circa 500 km de cand am schimbat cureua de transmisie am auzit niste lovituri cand turam motoru, am deschis capota si am vazut cureaua facuta praf adica se exfolia sub ochii mei , se rupeau fasii longitudinale din ea. Acum as vrea sa o schimb dar BOSCH nu mai pun sigur iar pe cea noua de la distributie o arunc la gunoi sau o donez cuiva daca se risca, sa nu zic ca am dat lucru nou la gunoi. As dorii daca se poate sa imi dati niste nume de producatori de curele.

Va multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

curelele au termen de garantie, trebuie schimbate la un anumit nr de km sau o perioada de 3 ani!

(sper sa nu ma insel)

Modificat de GOLFISTUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce zici de ... BOSCH? Dar sa fie noua. Materialul imbatraneste la orice marca. Si pe cea veche arde-o ca altfel ai mai "fericesti" si pe altcineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

curelele trebuie sa se numeasca CONTINENTAL-CONTITECH.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca cele Gates reprezinta cel mai bun raport calitate-pret

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gates a fost sa fie pt ca, Continental nu era pe stoc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... sau o donez cuiva daca se risca, sa nu zic ca am dat lucru nou la gunoi.

Pai din ce ai spus numai lucru nou nu este. Si eu sustin ca e bine sa distrugi cureaua sa nu o poata folosi nimeni pentru ca pe distributie e mult mai nasol decat pe "transmisie" cand se rupe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu, pistoane in supape.... dar am zis si eu asa pentru ca nu sint 100% sigur ca s-a intamplat de la calitatea curelei, poate am strans-o prea tare sau poate a atins scutul de plastic in ea... inca nu stiu pentru ca nu am scos-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, mister rezolvat, cer scuze firmei BOSCH :screwy:, eu am fost de vina, ultima data cand am dat jos cureaua, in incercarea de a schimba distributia am uitat sa strang intinzatou de la transmisie si juca in toate partile (ma mir ca nu a cazut). si a calcat cu partea nefolosita pe curea si de aia a facut-o zdrente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!