Jump to content

Se Aude Un Vuiet Pe La 80 Km/h


bastianul
 Share

Postare recomandată

o problema aparuta de cateva zile, nu stiu de la ce e, e in functie de viteza cu care merg, pare o problema de vibratii, se aude un vuiet , un zgomot n as putea sa l descriu, cert e ca se aude indiferent daca accelerez sau nu, incepe pe la 70 iar la 80 are un maxim sa i spun, dupa care daca trec de 80 dispare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rulmentul de la una din rotile din fata e dus. Nu prea se poate verifica decit schimbandu-l...sau daca ridici masina si accelerezi la 80 km/h si zgomotul dispare (in lipsa sarcinii radiale), atunci asta e. Trucul e sa "ginesti" pe care parte e, fiindca la mine era dus cel din stanga, si vuietul se auzea undeva sub torpedou, intre 40-60 km/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rulmentu se verifica foarte usor misti de roata si vezi daca are joc. Echilibraza-ti rotzile sau schimba cauciucuile daca sunt foarte uzate poate is rupte sarmele in vreo unu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se aude doar la o anumita viteza, verificarea rulmentului pe loc nu cred ca spune mare lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta ziceam si eu, poate fi dusa cementarea de pe ace (eu stiu ca rulmentul ala e cu ace, sper sa nu gresesc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma am si eu aceasi problema. Am impresia ca ar fi rulmentii pe spate. Dar cum imi dau seama sigur care e problema?

Cert este ca se aude un vuiet deja ingrozitor pe spate. zici ca merge un troleu tot timpul in spatele meu. Aveti idee cum sa verific daca e pe fata, daca e pe spate, daca sunt amandoi de pe spate? Cam cat costa un rulmet si cat de greu e sa il schimbi ? Va rog daca va pricepeti, astept raspunsuri ca deja nu mai suport 92-ul in spatele meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa mai faci o smeherie.eu inainte de passat am avut un cielo.si la fel pateam.de la 80km/h nu puteam sa stau fara muzica la maxim in masina.ma dispera vuietul.la inceput am zis k sunt cauciucurile de iarna de vina.dar ulterior am aflat ca sunt rulmentii spate.se verifica foarte usor.ridici masina p elevator sau pe cric pur si simplu si misti roata.o varianta mai este sa mergi fara sa franezi puternic si apoi sa pui pur si simplu mana pe roti.daca sunt calde cam asta e problema.parerea mea este ca rulmentii sunt dupa simptome.succes si tine-ne la curent cu rezolvarea si costurile. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la golf rulmenti de pe spate daca nu ai discuri si ai tambure se scot foarte simplu :

slabesti prezoanele

ridici masina pe cric

scoti roata

cu un ciocan sau o surubelnita scoti capacelul din centrul tamburului

dupa ce cureti putin de vasilina scoti siguranta , este o " sarma" care trece prin fuzeta

scoti contra piulita tragand pur si simplu de ea

cu o cheie de 24 daca nu ma insel desfaci piulita care tine tamburul pe ax

mai urmeaza o saiba cu un canal care intra acolo

apoi rulmentu

Daca nu iese rulmentul dupa ce ai scos aceea saiba scoti tamburul tragand de el , daca nu iese usor lovesti putin cu ciucanul tamburul , nu iese probabil din cauza sabotilor .

In tot acest timp sa NU ai frana de mana trasa pt ca nu o sa ai cum sa scoti tamburul .

Le montezi in ordine inversa demontarii , piulita o stragi oarecum pana la maxim dupa care o eliberezi 1/4 de tura pentru a nu deteriora rulmentul .

cu tamburul scos sa nu faci pedale la frana pentru ca o sa iti scuipe garniturile si pistonul din cilindrul de frana .

Succes.

Pretul kitului de rulmenti spate " aprox 50 ron

post-6376-1176458663_thumb.jpg

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o varianta mai este sa mergi fara sa franezi puternic si apoi sa pui pur si simplu mana pe roti.daca sunt calde cam asta e problema.

Eu nu am inteles cum vine asta :salut: ....Unde pui mana, pe jante? Ma gandesc ca daca ai vaselina chiar daca ai joc, tot nu se incalzeste nimic.... nu??

Modificat de I_am_Stealth
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am inteles cum vine asta :offtopic: ....Unde pui mana, pe jante? Ma gandesc ca daca ai vaselina chiar daca ai joc, tot nu se incalzeste nimic.... nu??

ba da man.pui mana pe janta.ar trebui sa friga daca sunt dusi de tot rulmentii.ti-am spus.mergi cu ea in linie dreapta.si apoi o lasi in decelerare fara sa franezi puternic(sa nu provina caldura apoi de la franare),si vezi daca sunt incinse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ati schimbat cauciucurile recent, e de la ele. Am avut si eu un vuiet care a coincis cu schimbarea cauciucurilor. Nu erau unisens si se auzea din spate dreapta. Era cauciucul sa zic <) asa. Dupa ce l-am pus (> a tacut malc. De ce am facut asta ? Pentru ca anul trecut am suspectat un rulment dar dupa control nu era de la rulment. A fost pur si simplu cauciucul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Problema cu zgomotu o am si eu , tot asa incepe sa vibreze pe la 80 km/h , am verificat rulmentii si nu au nimic. Singura problema e toba de esapament care e un rupta si nu se mai aseaza la locul ei intrand in vibratii cu caroseria. Asta e sigur problema . puteti sa verificati si voi sa vedeti daca atinge cumva teava de la esapament ca de acolo face atata zgomot. La mine problema e deja rezolvata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

am si eu o problema asemanatoare...

se aude un vuiet... nu mereu...

am intrebat pe unu inginer de la un service, l-am urcat in masina si a condus el, cica e rulmentu de roata dreapta.... l-am schimbat... face la fel.... roata tot se incalzeste.... sugestiii ?

ca m-am saturat sa bag bani anapoda in masina din cauza mecanicilor "destepti"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema asemanatoare...

se aude un vuiet... nu mereu...

am intrebat pe unu inginer de la un service, l-am urcat in masina si a condus el, cica e rulmentu de roata dreapta.... l-am schimbat... face la fel.... roata tot se incalzeste.... sugestiii ?

ca m-am saturat sa bag bani anapoda in masina din cauza mecanicilor "destepti"

intai incearca sa vezi daca nu este de la pneuri( posibil sa fie tocite si aerul la o anumita viteza produce zgomot) . daca s aude de la rotile din spate vuietul, incearca sa faci schimb de roti intre ele (stanga spate in locul la dreapta spate) sa vezi daca zgomotul se muta pe partea opusa odata cu schimbarea rotilor si iti dai seama daca e de la cauciucuri.BAFTA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauciucurile de pe fata sunt noi, facea la fel si cu celelalte pe care le-am avut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauciucurile de pe fata sunt noi, facea la fel si cu celelalte pe care le-am avut

atunci inseamna ca tre sa-ti schimbi rulmentii :icon_thumright:

Modificat de GenuVW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai am schimbat rulemtul de la roata care se incalzeste...inca....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prinderile la etrier sunt de vina pentru incalzirea rotii daca zici ca ai schimbat rulmentul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Vuiet....Am avut si eu o astfel de problema mai acum cateva saptamani,nici muzica nu o mai suportam si incercam mereu sa mi dau seama de unde se tot aude...Pana la 90 nu prea era sesizabil,insa dupa 90 km/h era enervant rau.Intr o zi am decis sa ma uit la rulmentzii de pe spate si surpriza...nu avea joc roata,nici nu se incalzea,erau putin ruginitzi intre ace cu toate k aveau vaselina in zona..I am gasit undeva la 80 de lei tot kit ul,i am comandat si montat foarte simplu fara presa (Cu camasa rulmentului vechi).Am rezolvat problema care mi manca zilele...(probabil o sa va fie de folos ce am scris si eu aici). :))

Modificat de CiciFasTG3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!