Jump to content

Inlocuire lamele stergatoare imbatranite la O2


gabimok
 Share

Postare recomandată

Preturile de care vorbiti sunt din reprezentante sau la magazine de piese auto????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1K0 955 429B - 32 lei in reprezentanta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am intrebat saptamina trecuta la brady si avia si au spus ca nu vind lamele refill ci doar stergatoare basca le-am dat si codul respectiv asa ca nu stiu ce sa mai zic poate doar sa incerc la poro?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai poate nu aveau in stoc. Le-ai zis ca vrei sa dai comanda (chiar daca implica asteptare de o saptamana sau cat o fi) si tot te-au refuzat? La PBN au avut in stoc intotdeauna, cand am vrut sa cumpar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ii dai codul piesei (corect), obligatia lui e sa ti-o aduca, indiferent de ce model VAG este vorba. Daca spun altceva, ca nu exista, ca ei nu vand, ca nu au auzit etc, inseamna ca nu au ce cauta acolo.

A, ca ei vor sa isi vanda stocul de stergatoare, e cu totul alta discutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Codul de lamela nu se gaseste in etka la skoda, ci doar la vw.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le-am luat de la dealer skoda, dar am dus eu codul, ca ei nu il aveau. Si au adus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Azi am schimbat si eu lamelele originale dupa 1 an si 10 luni! Stergeau inca bine dar la o ploaie torentiala dupa cca 7-8-10 treceri incepeau sa scartaie.

Cu codurile de pe acest topic am mers pe la magazine de piese auto si nu aduceau asa ceva sau intr-un singur loc aduceau in jur de 70 de lei!

Asa ca am luat de la reprezentanta! Cost 64 lei amandoua! Foarte, foarte scump pentru doua bucatele de cauciuc! Dar asta-i treaba!

Si skoda (ma rog furnizorii sai) nu se dezminte! In fiecare punga cu lamelele(una mai lunga si una mai scurta) erau cele 2 capacele care se pun in capatul stregatorului! Cele 2 capacele sunt de aceeasi parte-deci aveam 4 la fel! Mare atentie deci la ce capacel scoateti, caci dupa scoatere capacelul nu prea mai poate fi folosit, se cam strica acea lamela de plastic care fixeaza capacelul pe stergator! Deci se cauta partea cu capacelul pe care il scoatem ca sa avem de rezerva, se introduce in capat o surubelnita subtire pentru a apasa acolo pe acea mica lamela(studiati capacelul din punga) si se scoate capacelul( la mine cel de pe dreapta privind dinspre interiorul masinii). capatul lamelei este tinut apasat de un mic cioculet de tabla,m se detensioneaza foarte incet acesta pentru a nu se rupe si se trage lamela veche care iese foarte usor. Se pune lamela noua(la mine cea mai scurta merge pe stergatorul lung(stanga) iar pe dreapta am pus-o pe cea mai lunga pe care am taiat-o cam 10 cm). Asta ca sa nu fac doua taieturi! :lol: . Se apasa cioculetul de tabla pe noua lamela si pe urma se pun capacelele noi!

Atentie, cand scoateti stergatoarele, pe perioada efectuarii operatiunii, lasati bratele inapoi pe parbriz cu grija! Sa nu vina vreun prieten sau un copil sa le tranteasca pe parbriz ca ati cam pus-o!

Modificat de bogdanpiatra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

dupa fix 4 ani de la achizitie,am schimbat si eu stergatoarele.operatiunea a durat sub un minut :icon_cheesygrin: le-am inlocuit cu bosh aero twin A936S la 130 lei.cele vechi, de pe masina erau made in belgia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci la jumate cat am dau eu :vaidecapulmeu: asta este, data viitoare le iau si eu asa :icon_thumleft: ps domnia si prostia se platesc :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!