Jump to content

Inlocuire lamele stergatoare imbatranite la O2


gabimok
 Share

Postare recomandată

calineata doru

Cu ceva preturi si o adresa de unde putem lua aceste lamele ne ajuta cineva? Cineva care le-a montat si este super multumit de ele. Ca de fiecare data dupa ce trece iarna treebuie sa le schimbam (lenea :rolleyes: - daca dai direct cu stergatortul peste gheata in loc sa o cureti frumos cu manutza)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adresa? oice reprezentanta VAG iti aduce acele lamele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salutare!

Vreau sa va spun cum am procedat eu:

Aveam probleme cu stergatorul de luneta. La AviaMotors imi cereau 43RON pe stergator. Asa ca m-am dus in targ la Vitan si am luat toate tarabele la rand, cu stergatorul in mana. Cativa mi-au zis ca nu au, ca se gaseste doar la reprezentanta. Am dat insa de un baiat descurcaret care mi-a schimbat pe loc doar lamela cu un refill. 10RON m-a costat afacerea, cu manopera inclusa. Sterge foarte bine acum.

Succese!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa ne spui cat timp sterge bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu inca le am pe cele originale, masina in iunie face 6 ani :D cel din drreapta de cateva zile cand se intoarce sacadeaza si lasa ceva urme pt c a nu mai apasa foarte bine.

Eu sunt multumit de cele originale, de cele din targ le schila certa masina din 3 in 3 luni si tot ca varza sterg...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina face 5 ani luna viioare, ieri am schimbat stergatoarele si am ales tot originale, am platit 149 RON la Porsche.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat si eu lamelele, dar problema este ca stergatoarele nu ma cad bine pe parbriz. Mai este ceva de facut sau sau dau direct pe la reprezentanta pt unele noi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Azi am schimbat si eu guleme de la stergatoroare, am comandat originale cod: 1K0 955 429B si au costat 24.7 Ron fara tva/buc. Se cunoaste diferenta si merita banii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Deci sa inteleg ca acest "kit de refill" functioneaza pt stergatoare Valeo? Unul din cele originale mi-a fost indoit de un binevoitor in parcare si am achizitionat un kit nou Valeo, dar nu stiu daca sunt chiar identice cu cele originale :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Tocmai am aflat (pe o ploaie de toata frumusetea) ca cineva mi-a furat un stergator. Mi-au furat stergatorul cu totul - cu sistemul de prindere pe brat. La Bosch AeroTwin, potriveste sistemul de prindere pe O2?

Domnilor, iarasi m-au pradat hotii (parca stiu ca trebuie inlocuite la 2 ani) - de data aceasta mi-au furat ambele stergatoare. Chiar asa usor se pot desface lamelele la O2? Ceva metoda antifurt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu au cum sa le fure pe cele de pe fata doar daca nu sunt lasate jos, au un sistem care blocheaza stegatorul .

ca sa le ridice loveste capota si nu are cum sa le scoata de pe brate ,deci nu au fost parcate stergatoarele ,mie mi lau indoit pe unul dintre elle acu un an si nu au reusit.

deci veifica daca ramin blocate cind scoti cheia din contact si pleci.

cel de pe spate s schimba usor (adica se si poate fura usor).

Modificat de nicureddogsflo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat si eu lamelele (doar partea de cauciuc ) de la stergatoarele fata. Nu inteleg de ce in ambalaj au venit 2 capacele de pe aceeasi parte.

Am vrut sa folosesc lamela de la cel din dreapta la cel din spate dar nu merge, e mai ingusta

Asa ca am luat un stergator spate nou.40 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca un capat al stergatorului e fix. Se desface numai cel care tine lamela.

E adevarat ca stergatoarele la O2 stau putin sub capota, ca sa le desfaci trebuie duse in pozitia de service, dar operatia asta se poate face si manual, daca tragi de stergatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Stergatoarele mele au 3 ani jumate inca mai sint bune dar am si eu o intrebare..ce lichid de parbriz folositi???La deteriorarea lor mai contribuie si soarele, caldura in anotimpul verii care le ''usuca'' si temperaturile scazute iarna ca si comoditatea de a da zapada jos de pe parbriz cu ajutorul stergatoarelor Eu am folosit EXEON sint multumit chiar daca e mai scump parca protejeaza mai bine lamela din cauciuc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA 22 lei o lamela de caucuic, mai conteaza ca bag cecva bun sau ceva la 5 lei 5litri ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La stergatorul pe spate este vreo solutie de schimb gen lamela de cauciuc sau trebuie cumparat alt stergator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU, nu se poate, am incercat eu cu lamela din fara si nu sta cum trebuie. Cel de pe spate este vreo 45 lrei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA 22 lei o lamela de caucuic, mai conteaza ca bag cecva bun sau ceva la 5 lei 5litri ?

Unde ai gasit aceste lamele la 22 lei??? Sunt originale???

Un cod, ceva??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar, 22 lei pentru o lamela (daca este orginala) este un pret imbatabil.

Eu mi-am luat in urma cu doua saptamani de la pbn cu 33 lei/bucata (60cm si o scurtezi).

La g5 poti refolosi cu succes vechea lamela de pe fata sa o pui pe spate (calca si sterge bine). La O2, nu stiu cum sta treaba; singurul lucru pe care l-am observat e ca luneta are alta curbura si probabil de aia nu calca bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1K0955429B cod pentru o singura lamela.

Pe spate nu e vorba ca nu calca bine, nu sta lamela fixa intre cele 2 lamele metalice. cea de pe spate e mai groasa intre lamelele metalice.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la stergatoarele din poza ce lamele sa cumpar?(ca nu vad nimic cu ele) .daca ma duc la reprezentanta in functie de codul kitului difera daca e bosch sau valeo(de care am eu)?

post-95513-0-89490300-1327089968_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noi aici vorbim de stergatoarele originale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe original nu au fost si bosch si valeo?in fine multam pt nimic

Modificat de fiestax
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@fiestax

chiar daca Bosch sau Valeo produc stergatoarele OE, pe AM nu au voie sa comercializeze acele modele, de aceea cele AM nu vor semana cu cele OE si probabil nici lamelele de schimb nu se vor potrivi.

De asta nu avem de unde sa stim ce lamele merg la valeo AM.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!