Jump to content

Inlocuire lamele stergatoare imbatranite la O2


gabimok
 Share

Postare recomandată

Nu iau decat lamela care cade pe parbriz... e promotie in hypermarket...daca mai prind cu 9 lei bucata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Legat de postul de mai sus, alea au fost bullshit, si nu mi se potriveau... :Driver: Omul pe banii lui invata....

Dar:

Recomand o scurta metoda de reconditionare...

La carte spune ca din 2 in 2 ani trebuie schimbate (lamelele), si asta sa fie primavara, dupa ce trece gheata si zapada...

Se demonteaza f. usor, se spala cu apa calduta si sapun, se lasa la uscat, iar apoi cu un smirghel foarte fin se indeparteaza prin apasari/frecari specifice muncii cu smirghel stratul de cauciuc uscat, uzat si imbatrinit, apoi se spala si se monteaza pe brate.

Am fost pur si simplu uimit de rezultat, calca excelent pe parbriz si nu mai lasa urme... in conditiile in care un set de stergatoare noi (fara brate) e minim 160 lei (Bosch), 150 lei SWF (Valeo) si 194 lei originale.

Din cand in cand stergatoarele se sterg si se pot unge ffff. putin cu un ulei siliconic (seara, ca sa se mai zvante pana a doua zi). E important sa curatam si locul de pe parbriz unde ,,dorm" stergatoarele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...dar vizibilitatea e mult prea importanta sa facem compromisuri d'astea cu reconditionarea lamelelor...cel mai bun sfat: luati stergatoare noi!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Download product finder "Windshield wipers" de aici in josul paginii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur, doar ca pana in primavara la inlocuire e mai bine decat sa lase dare, esti de acord?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat varianta de "reconditionare in baie" - multumesc RIon, o idee minunata, rezultatul pe masura. In plus, stergatorul spate (masina este combi) nu mai scartaie/sare la revenirea la pozitia de repaos, problema sacaitoare pe care am avut-o aproape de la inceput.

Referitor la observatia legata de siguranta si compromis (garfield): bricolajul asta se aplica la stergatoare, nu la frane. Mai rau decat sa le stric de tot sau sa nu obtin rezultatul asteptat si sa cumpar un set nou, ce se poate intampla? Oricum stergatoarele au cca 1 an si jumatate si-mi lasau mici dare pe parbriz. Stergatoare noi prefer sa pun primavara (si oricum, ce scrie in carte legat de cei 2 ani de viata o iau ca pe o estimare).

Modificat de robertb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu le am de la inceput, de peste 3 ani, si abia iarna asta am simtit nevoia sa il schimb pe cel din dreapta. cel de la sofer sterge impecabil. cel din dreapta are o bucata care lasa dare, dar si acela daca stropesc mai mult, sterge bine. la primavara le schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot s-a vorbit de siguranta - nu vi se pare ca e mai nesigur faptul ca cei de la skoda nu au binevoit sa puna senzor pentru lichidul de parpriz la toate modelele? .. eu am patit-o odata pe un drum umed (mazga mai degraba ca asa e in Romania) sa mi se termine solutia si tocmai ce trecusem pe langa un peco iar urmatorul era cam la 50 km departare ... faceti voi socotelile de siguranta sa mergi cu parprizul plin de mazga de pe drum stropita si sa vezi "printre picaturi" :Driver:

P.S. reconditionarea mi se pare o masura destul de buna si o lungire a duratei de viata a stergatoarelor care si asa nu sunt chiar ieftine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si azi in real si carrefour e o promotie pt lamele, insa nu cred ca sunt de o calitate prea buna. Pt cine se incumeta, sa ne anunte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa 2ani am schimbat si eu lamele la Avia ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca era necesara inlocuirea lor la reprezentanta, din cauza pretului manoperei... cred

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat si eu reconditionarea stergatoarelor aero la o masina vw polo a unei cunostinte.super. multumim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eh, beau ceai fara zahar :icon_cool:

Sa stiti ca daca aveti 9eu am) in portbagaj o curatatoare de parbriz (pe o parte burete, lama caucicu pe alta) la fel se reface.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu preturile pt. stergatoatre de la Avia:

- lame fata 145.22 Ron

- lama spate 27.22 Ron

- manopera 10.00 Ron

Preturile sunt fara TVA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi la VW in Craiova era 25 lei cauciucul pentru o bucata stergatoare si cele 2 capace. Am rezolvat-o in 2 minute si un pic.

edit: La un Passat B6 s-a intamplat actiunea.

Modificat de fx_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Tocmai am aflat (pe o ploaie de toata frumusetea) ca cineva mi-a furat un stergator. Mi-au furat stergatorul cu totul - cu sistemul de prindere pe brat. La Bosch AeroTwin, potriveste sistemul de prindere pe O2?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da gasesti la Bosch si la Valeo. Eu am pus Valeo acum vreo doua zile si merg perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce model de Valeo ai cumparat si la ce pret? S-a vehiculat ca pentru Bosh AeroTwin dai in jur de 100 RON /set

Modificat de olupas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valeo X-treme silencio parca, 120 lei. Bosch sunt mai scumpe ,intre 140 si 180 lei pe set le-am gasit in functie de magazin.

Modificat de spyddy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci spyddy. Stiu ca sunt stergatoarele la O2 sunt asimetrice. Care sunt dimensiunile standard?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta se afla usor 600 cu 480 mm.Atentie insa la prinderea de bratul stergatorului, nu vei gasi stergatoare ieftine si bune care sa mearga pe sistemul de prindere de la Octavia 2. Vei gasi numai Bosch si Valeo sau de origine care sunt tot Valeo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat de la Compexit la Promotie - Stergatoare AeroSet OEM Skoda (Made in Belgium - Valeo cred) - 134 RON.

Modificat de olupas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!