Jump to content

Inlocuire lamele stergatoare imbatranite la O2


gabimok
 Share

Postare recomandată

Daca tot discutati de asta:

http://vwforum.ro/index.php?showto...aerotwin+refill

N-o sa mai aveti dungi

Pai bun...daca tot de lamele zici...eu despre ce vorbeam??

Si apoi topicul este Inlocuire lamele stergatoare imbatranite O2..

Link-ul de l-ai pus este catre o reclama la faptul ca tu vinzi lamele ca sa nu mai schimbam brate???

Deci... ce este nou in postul tau??

Cred ca tu nu esti atent...mai ales ca scrie mare in titlul topicului....

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@modream

Ale tale sunt mai scumpe ca la mine la dealer....la mine sunt 30 ron bucata cu montaj inclus...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mult mai scumpe , piesele de ford sunt mai proaste si mai scumpe, daca sunt aftermarket sau originale trebuie sa aiba si o firma de le produce, daca le produce bosch sau valeo de ce pt o2 ar fi mai scumpe ca la ford?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Refill pentru stergatorul luneta O2 Sedan exista ?

daca da, care este codul ?

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista O2 sedan? stam doar de combi si hatchback.

stergatorul spate de la hatchback nu e identic cu cel de pe combi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar pentru ca portbagajul se deschide ca la un hatch nu inseamna ca este [pe principiul asta inseamna ca Superb este si el hatch..nu ? :)]. Oricum si pe site este definita ca Sedan.

Din ce am inteles sunt diferite.

Modificat de PsyChoRo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate nu inteleg eu termenul, dar hatch nu e cel la care se ridica si luneta impreuna cu capota de la portbagaj? la care compartimentul pasagerilor si al bagajelor este oarecum impreuna.

http://en.wikipedia.org/wiki/Hatchback

http://www.topspeed.com/cars/hatchback/ke304.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vreau sa intru in offtopic prea tare dar uite imaginea atasata.

post-28744-0-61288700-1290773022_thumb.p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va pierdeti in amanunte inutile. Intr-adevar se numeste Octavia hatchback dar nu asta e subiectul topicului.

Hai sa ramanem la stergatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, se pot schimba la dealeri cu numai 30 Ron bucata ? As fi interesat la pretul asta. Nu am intrebat la noi la Delcar dar am sa ma edific zilele acestea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saptamana trecuta mi-am luat si eu lame pentru stergatoare originale vw,dar nu sunt multumit de ele.Sterg foarte bine dar stergatorul din stanga lasa o portiune de 3x6cm nestearsa chiar in fata soferului.Am dat 60 ron pe ele de la Wolksparts.Posibil sa fi fost defecte,dar m-au convins sa imi iau stergatoare cu totul,si sa nu mai incerc refill niciodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este vorba de lamele ci de stergator, incearca sa-l indoi in asa fel incat sa apese si pe portiunea respectiva. Nu da vina pe stergatoare ci pe tine pt ca le-ai strambat cand le-ai schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

stergatorul din partea soferului incepuse sa lase cateva dungi subtiri, m-am uitat mai atent si am vazut ca acele dungi se produceau la cursa de coborare, asa ca am scos lamela si am pus-o invers, acum e brici, nu mai lasa dungi nici cand urca nici cand coboara, exact ca atunci cand era nou....acum 8 luni

Incercati si asta, poate va mai scuteste de o mica cheltuiala

Apropo, operatiunea aia de demontat lamela, dat cu spirt si cu un glasspapir foarte fin nu e buna, cel putin eu nu am reusit, dupa ce am facut asta in loc de 2-3 liniute aveam 1 mie de luniute...a trebuit sa iau alte lamele

Ori nu a avut granulatia buna smirghelul meu ori nu merge...am avut granulatie de 1000

Plus ca parca scartaiau mai mult dupa ce le-am "smirgheluit"

Modificat de TENT
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt confuzat de termenul "lamela" si "brat".

Poate cineva sa-mi explice si mie ce inseamna lamela si ce este brat?

Eu stiu ca brat inseamana partea metalica si lamela partea de cauciuccare se prinde de brat.

iar refill inseamna partea de contact intre lamela si parbriz??

Eu am aceleasi stergatoare din 2007 pana acum la Octavia mea si sunt impecabile, nu lasa urme, nu scartaie. La fel si la Fabia din 2008.

Nu inteleg de ce la unii se strica asa de repede (adica dupa 1 an).

Oricum, cand masina va face 4 ani, voi schimba si eu stergatoarele dar nu stiu ce sa cer la reprezentanta astfel incat sa-mi dea doar partea de cauciuc care se prinde de bratul metalic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Brat e partea de care se prind lamele, ala care vine prins cu surub

Lamela e partea care sterge geamul, cea care se scoate cu bratul ridicat prin pozitionare la 90 de grade in pozitia service

iar "lamela" cum am zis eu mai sus dar incorect, mai normal se zice guma de la lamele, este doar bucatica aia de cauciuc care vine in contact cu geamul

Acum ce ziceai tu ca sterg perfect dupa 3 ani tind sa nu te cred, tot trebuie sa ai acolo macar o [cenzurat] fina...nu stiu daca esti la fel de atent la liniutele astea ca noi ceilalti, nu are cum sa te tina 3 ani si sa stearga ca la inceput, fara nici cea mai mica urma

Codul pentru gumele respective este 1K0 955 429 B, ai grija la reprezentanta ca ele sunt pentru Golf V, daca le zici ca-s de Octavia nu or sa stie, multi stiu de ele dar sa nu ai surpriza

Ca pret sunt undeva intre 25-28 ROn bucata de 1 metru, vine si cu capacele de 2 tipuri, capacelele sunt doar pentru o parte a lamelei, cea in care guma este fixa, asa ca ai grija pe care o scoti

Daca misto de guma in lungul lamelei, la un capat o sa se miste la celalalt e fixa, trebuie sa desfaci capacelul din capatul unde guma e fixa, poti sa-l si rupi ca ai altul de schimb

In schimb daca rupi capacelul din capatul unde guma e mobila nu o sa-l ai de schimb

Modificat de TENT
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am mai postat intr-un topic , dar cred ca informatia este de interes pentru posesori de Octavia II , asa ca mai postez si aici :

Am gasit ,in sfarsit, in comert stergatoare pentru Octavia II . Sunt facute in China sub marca Viktor si se vand la bucata in Baumax. Dimensiunile sunt 610 mm ( sofer ) si 480 mm ( pasager ) . Costa 42 Ron bucata si sunt excelente. Prinderea este identica iar lamelele par sa aiba oarece tratamente , intrucat au o culoare diferita pe suprafata de stergere fata de restul lamelei . Azi le-am montat si sunt foarte multumit de ele .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ale mele stergatoare au trecut de a 3-a iarna. Inca nu scartaie si sterg relativ ok. Incep si ele insa sa lase urme fine, mai mult din cauza mea, un om comod, care a dat gheata jos 3 ani la randul cu stergatoarele :P

Oricum, bratele raman cele originale, voi cumpara refill-uri. Codul lor este 1K0 955 429 B.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti un norocos daca le ai de trei ani si de-abia acum incep sa lase urme.

Eu le-am schimbat primavara trecuta prima data si anul asta cred ca trebuie sa le schimb iarasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ghinionistilor :) ! Ale mele erau originale si aveau 6 ani.

Este drept ca masina sta in garaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Catalin Emilian

Brat e partea de care se prind lamele, ala care vine prins cu surub

Lamela e partea care sterge geamul, cea care se scoate cu bratul ridicat prin pozitionare la 90 de grade in pozitia service

iar "lamela" cum am zis eu mai sus dar incorect, mai normal se zice guma de la lamele, este doar bucatica aia de cauciuc care vine in contact cu geamul

Acum ce ziceai tu ca sterg perfect dupa 3 ani tind sa nu te cred, tot trebuie sa ai acolo macar o [cenzurat] fina...nu stiu daca esti la fel de atent la liniutele astea ca noi ceilalti, nu are cum sa te tina 3 ani si sa stearga ca la inceput, fara nici cea mai mica urma

Codul pentru gumele respective este 1K0 955 429 B, ai grija la reprezentanta ca ele sunt pentru Golf V, daca le zici ca-s de Octavia nu or sa stie, multi stiu de ele dar sa nu ai surpriza

Ca pret sunt undeva intre 25-28 ROn bucata de 1 metru, vine si cu capacele de 2 tipuri, capacelele sunt doar pentru o parte a lamelei, cea in care guma este fixa, asa ca ai grija pe care o scoti

Daca misto de guma in lungul lamelei, la un capat o sa se miste la celalalt e fixa, trebuie sa desfaci capacelul din capatul unde guma e fixa, poti sa-l si rupi ca ai altul de schimb

In schimb daca rupi capacelul din capatul unde guma e mobila nu o sa-l ai de schimb

De unde ai luat tu lamelele? Vreau sa merg acolo sa nu mai bantui pe la altii.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ale mele au trecut de 2 ani si inca sterg. Ieri sio azi noapte am mers doar pe ploaie si inca e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Catalin Emilian - le poti lua de la orice reprezentanta Skoda sau VW...sunt comune;

Le dai codul ala si le comanda daca nu le au pe stoc;

La mine le schimb de la an la an;

La ce praf este pe strada...se duc inevitabil;

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!