Jump to content

Mentenanta, Reparatii Si Ingrijire Autovehicule


ing. Catalin Duran
 Share

Postare recomandată

Regulament:

18. Anunturile publicitare trebuie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 140
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • d-rive

    25

  • ing. Catalin Duran

    22

  • SAlex

    9

  • leo_cumeteo1

    9

Cu toate ca am scris si off topic nu cred ca am facut nota discordanta cu atmosfera de aici.

Am o banuiala. Daca borisake ar spune ce stie va taie elanul de a apela la serviciile la domiciliu.

Referitor la lista, nu vreau sa-mi explic de ce operatii care necesita manopera mai multa sunt taxate mai putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu toate ca am scris si off topic nu cred ca am facut nota discordanta cu atmosfera de aici.

Am o banuiala. Daca borisake ar spune ce stie va taie elanul de a apela la serviciile la domiciliu.

Referitor la lista, nu vreau sa-mi explic de ce operatii care necesita manopera mai multa sunt taxate mai putin.

Ce sa stiu?

Ce sa stiu?

Te referi cumva la trusa de coliere suedeze? :angry: Sau ca am pus poze cu mine, ca de si el a pus poze cu el si mi se parea normal sa facem cunostinta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiam ca ati fost fata in fata si va cunoasteti. Din motivul acesta ati facut schimb de fotografii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaaaaaaaaaa nu! Inca nu ne cunoastem personal, dar cum am mai spus sa nu se supere pe noi, dar a fost distractiv si daca cumva s-a simtit jignit de unele afirmatii ale mele :angry: eu imi cer scuze ca de nu se face totusi. Pana la urma omul a incercat-o si el.

Buna ziua.

O zi placuta. :D :) :D

Buna seara.

Cred ca am raspuns la tot. daca ma insel da-mi un "quote"

O noapte cat mai placuta.

Buna seara.

Cred ca am raspuns la tot. daca ma insel da-mi un "quote"

O noapte cat mai placuta.

Da cu trusa aia de coliere SUEDEZE cum ramane?

Ai sau nu, ca CIPOS are pot sa pun pariu :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara.

Lista asa cum am promis.

As fi bucuros sa ascult opinia dvs.

O seara cat mai placuta.

p.s. daca sunt operatiuni pe care doriti sa le efectuam, sau doriti sa aflati pretul, intrebati.

Sunteti mai multi? :rolleyes: Poate ai si o poza cu echipa :rolleyes:

O zi ... :icon_dwarf:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze, dar propunerea mi se pare o aberatie.Pai cine isi inchipuie ca se pot face lucrari de calitate acasa, in fata blocului?Fara elevator, fara rampa, fara dispozitiv de captat uleiul, fara compresor de aer fara... multe si multe altele, n-are rost sa le mai enumar aici.Si nu vad ce mecanic mai de doamne ajuta s-ar tavali prin nisip sau noroi ca sa shimbe ,spre ex. un ulei.Sau ce proprietar de masina mai pricopsita ar accepta s-o puna mai stiu eu pe ce santuri sau cricuri ca sa schimbe vreo rotula.Daca s-a vrut a fi o gluma sa stiti ca este, intr-adevar, una foarte reusita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discuri scrie, discuri se citeste, discuri se plateste=Montare discuri de franare --(4roti)-50 ron, adica da roata jos, desface un surub cu surubelnita, da jos discul si a incasat 50 ron pe o treaba de 5-10 minute

Pe de alta parte, "Montare garnituri de franare (4roti) 30 ron" ia 30 ron pentru o treaba care tine minim 1,5 ore

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si unde se ofera pana la urma aceste servicii?

in toata tara?

in Prahova?

in Bucuresti?

cam scump un filtru de polen 100000 rol, dureaza intre 1 si 2 minute, atat cred ca face si la reprezentanta, trebuie sa caut o factura ceva....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol: Topic interesant - hop si eu.

Deci o sa le iau pe capitole :

1. Ai voie sa faci asa ceva ? Dupa ultimile reguli ce au venit cu uniunea vezi Doamne :lol: nu prea ai voie - nu stiu de unde poti obtine o aprobare pentru asa o afacere.

2. Daca ai angajati eu stiu ca la o firma vin controale fel de fel sanepid-ul sa se uite de au toaleta pentru angajati unde sa isi faca nevoile si unde sa se spele pe maini - basca o sa vine si vremea in care cei din service or sa fie nevoiti sa aiba dusuri.

3. Calitatea este indoielnica din start numai din reclama care o faci : servicii la domiciliu - cand spui asa ceva denoti lispa de profesionalism. Cel mult poti aduce o stripteuza la servicii la domiciliu - nici un masaj nu se face profi la domiciliu!

4. Sincer, nu stiu ce target ai tu - ce clienti, probabil ca unii din cei mai lenesi sau numai blonde care au masina ca asa e trendul si intra cu ea in stalpi de darama stalpii natiunii :lol:. Majoritatea celor de pe acest forum cel putin stiu sa schimbe filtru polen, filtru aer, pana si placute de frana, sa dea jos etrierii - daca ai remarcat oamenii ii si vopsesc. Insa nu toate operatiunile astea le fac ei la domiciliu pentru ca nu ai conditii sa faci asa ceva la docmiciliu , ori in nici unul din posturile tale nu specifici ce conditii si termene ai - foarte ambiguu. Imi si imaginez - EU schimband un filtru de aer in "desertul"

Modificat de Bogdan.B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discuri scrie, discuri se citeste, discuri se plateste=Montare discuri de franare --(4roti)-50 ron, adica da roata jos, desface un surub cu surubelnita, da jos discul si a incasat 50 ron pe o treaba de 5-10 minute

Pe de alta parte, "Montare garnituri de franare (4roti) 30 ron" ia 30 ron pentru o treaba care tine minim 1,5 ore

Vezi ca se dau jos si etrierul si placutele ca sa poti da discurile jos. Apoi trebuie bagat pistonasul de la etrier inapoi, ceea ce necesita presa sau ...... ciocan, ca am vazut ca are trusa lu' .... ing. O zi ...... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai, pe topicul asta trebuie sa se stringa toti mistocari? este loc la rubrica de OFF TOPIC pentru toti. Discutati la tema cu intrebari pertinente sau altfel un moderator (ce nu il vad de loc pe aici) ar trebui sa inchida topicul sau sa dea niste warn-uri.. Putina decenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa iti zic eu ce cred: se fac mistouri si glumite pentru ca initiatorul topicului nu a pus topicul acolo unde ii e locul....

apoi pentru ca nu raspunde macar la acele intrebari care sunt pertinente...

pentru ca lista de preturi a venit dupa 4 pagini de aiureli, si asta trebuia pusa prima!

pentru ca nu ne-am lamurit nici acum daca are o echipa, sau cum lucreaza///

pentru ca sunt convins ca pe forum mai sunt ingineri destui, care nu si au scris titlul in nick,,apropo, pe cand un nick de genl acad prof dr ****???

si pentru inca multe alte asemenea motive,,,,sa nu-l uit e "buna ziua" si "o zi minunata"!

pentru ca nici acestea nu sunt la locul lor, exista si posturi nelalocul lor.....nu e foarte de mirare, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am tot rabdat si tot rabdat dar acum s-a terminat.Voi fii :offtopic: pentru cateva randuri.

Si eu am terminat Politehnica la TCM (tehnologia constructiilor de masini) cu o nota de licenta bunisoara dar mai degeaba si mama care are 54 ani (sa-mi traiasca!) se semneaza prof. X peste tot, nu stiu de ce dar cred ca batranetea isi spune cuvantul ceea ce la dl ing nu este cazul si sper si eu in viitorul apropiat sa nu fac ca ei.

Acum ON: Mi se pare bunicica ideea lui probabil ca suntem amandoi ingineri :lol: doar ca un montaj de far presupune si reglarea lui prin deductie matematica alti bani asta daca in montaj nu este inclusa si reglarea. Preturile mi de par decente atat timp cat lucrurile sunt facute de profesionisti deoarece din cate am vazut dl ing cam trebiue sa-si ia manualele dupa el. Nu zic ca nu ar cunoaste dar in momentul in care faci un astfel de lucru nu mai ai nevoie de manual. Dar totusi sa ramanem cu picioarele pe pamant ca doar nu suntem asa lenesi incat sa nu ne schimbam singuri oarece filtre.

Despre luatul masinii si transportarea ei la RAR: e cam bizar, eu ce o sa fac in timpul asta? Probabil voi dormi sau voi avea o alta treaba undeva la servici pentru ca altfel as avea treaba cu masina iar lucrul asta e practicat si de alte firme care nu stiu cat castiga din asta. Apropo de asta as dori sa stiu ce fac acele filtre RAR care impreuna cu Politia opresc autovehiculele pentru diverse verificari. Banuiesc ca au destule unelte si dispozitive de verificare a franelor sau a directiei ca doar nu ma opresc pentru verificari ochiometrice, nu?

Eu personal daca as observa ca cine imi umbla la masina nu cunoaste problema cu exactitate iese rau. M-am mai certat si eu cu mecanici si chiar le-am demonstrat ca e ca mine.

Iar acum spre final, il apar pe dl ing spunand ca asa suntem noi astia care le avem cu stiintele fixe si mai putin cu gramatica. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai, pe topicul asta trebuie sa se stringa toti mistocari?

...........sa dea niste warn-uri.. Putina decenta.

Fata de tine care incerci sa te faci moderator, eu am pus ceva intrebari la postul 107.

Stiu ca nu te referi la mine, dar nici asa, e satula lumea de sefi. :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai, pe topicul asta trebuie sa se stringa toti mistocarii? este loc la rubrica de OFF TOPIC pentru toti. Discutati la tema cu intrebari pertinente sau altfel un moderator (ce nu il vad de loc pe aici) ar trebui sa inchida topicul sau sa dea niste warn-uri.. Putina decenta.

:offtopic: :lol: :) chiar asa, putina decenta, si va doresc o seara minunata :)

Anunt! se cauta moderator, sa inchida pravalia si sa dea niste warn-uri. Apropos de warn-uri @Reed, stii ca cu postul asta al tau esti off-topic? Hai ca ti-am tinut un loc liber langa mine :D

Gata cu gluma, vad totusi, ca s-a plecat de la o idee hazlie i-as zice eu, iata ca totusi dupa 4 pagini putem trage o concluzie, nu se poate realiza practic ceea ce vrea colegul nostru Catalin, stiam de la inceput asta, dar argumentele pertinente aduse de forumisti, intaresc ideea ca e nefezabil.

Din punctul meu de vedere, misiune incheiata, operatia reusita, pacientul mort :P

Modificat de d-rive
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ mak ; eu nu incerc sa devin moderator iar in ceea ce priveste tematica topicului, ceva mai inainte decit tine , rezumasem vreo 2 intrebari fundamentale.

Acum mai ramine ca initiatorul topicului sa treaca la o concluzie mai lipsita de laconism si de stereotipii si sa spuna: e viabila sau nu treaba..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut acest topic chiar dupa primul post al lui d-rive.

Dupa doar cateva zile sunt surprins de numarul mare de posturi, majoritatea fiind glumite intemeiate si intretinute de inversunarea dl ing. Se pare ca dl. ing nu se lasa, de fapt nu stiu unde vrea sa ajunga. La masinile mai noi, reparatiile nu se mai fac in fata blocului, doar pe vremea daciilor cu o surubelnita, un patent si ceva sarma se putea rezolva orice problema.

Orice lucru bun are un inceput - bine ar fi sa ne si gandim putin, sa existe un plan de actiune cu etape clar definite pentru ca entuziasmul nu este suficient.

Pt moderatori: nu inteleg de ce acest topic nu a fost mutat inca la Prestari servicii asa cum au mai scris si alti colegi. In cadrul ariei Audi, un topic referitor la o alarma a fost mutat la ICE&Security in mai putin de 24 ore.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anunt! se cauta moderator, sa inchida pravalia si sa dea niste warn-uri.

Si se da ceva? Recompense, premii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum pacatele sa se mute la "anunturi" 7 pagini de glume??

face ti o comparatie cu "volksparts" si vedeti cam ce contin acolo, ca si importanta, 7 pagini!

dupa aia, vorbim!

chiar, ce-ar fi ca alex sa ne zica, dupa pretul fiecarei piese: "o zi minunata!"

n-ar fi viata fiecaruia dintre noi mai buna?

pe mine m-ar pierde de client, sincer!

Modificat de doctorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ing. Catalin Duran

Salut.

Am citit prin posturi si am tras o concluzie: sunteti meseriasi in caterinca, in glume, barfe si alte chestiuni ca le mai fac cate unii si prin mass media,

dar haideti sa vedem la auto cat de mult va pricepeti?

Sunteti de acord ? (sunt convins ca da!)

Cu respect.

ing. Catalin Duran

p.s. MULTUMESC pentru sfaturi, fie bune sau rele, cum am spus si mai sus am sa tin cont de ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai oameni buni, omul incearca, pana la urma, sa vina cu o idee, cu ceva nou. Poate ca nu este in cea mai buna forma, poate ca ce a propus el trebuie prelucrat cumva ca sa mearga, dar sunt sute de colegi pe forum care se pricep bine in domeniu. Nu se poate ca din atatea creiere sa nu iasa ceva. De la cineva o idee, de la altcineva alta, ca asa e pe forum ;) . Si puse cap la cap aceste idei s-ar putea dovedi valabile, in cele din urma.

Parerea mea e ca nu ar trebui abandonata asa, pur si simplu, o idee care, pana la urma, daca ar deveni realizabila, ar reprezenta un avantaj pentru multi dintre noi.

E adevarat ca nu orice si nu pentru orice masina se poate rezolva "loco", dar macar pentru o parte din probleme daca am avea pe cineva sa se ocupe si am sti ca acea persoana isi face treaba cu responsabilitate, eu zic ca ar fi ceva.

Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si se da ceva? Recompense, premii?

nu stiu ;) dar facem cinste cu un mic si o bere :P

Am citit prin posturi si am tras o concluzie: sunteti meseriasi in caterinca, in glume, barfe si alte chestiuni ca le mai fac cate unii si prin mass media,

dar haideti sa vedem la auto cat de mult va pricepeti?

Pai la capitolul caterinca tu esti seful :P Topic mai de caterinca ca asta facut de tine nu am mai vazut :P

Te salut si eu si prevad ca topicul si discutia se apropie de sfarsit, din pacate nici smecheria aia care vrei tu sa o faci nu o sa iasa, de ce? simplu, nu e fezabila si nu exista cadrul legal si de ce nu moral sa o faci :P

Numai bine si sanatate. Din partea mea, respect, pentru ca cel putin ai avut curajul sa iti expui o idee si pentru ca vrei sa faci ceva ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avem colegi de toate specialitatile. Daca un tehnician poate demonstra ca ideea este greu de pus in practica, un jurist poate demonstra ca este greu de adus in cadrul legal ar trebui un psihiatru sa ne spuna si noua muritorilor ce a generat toata nebunia din topicul acesta.

In ultimul an vwforum s-a transformat dintr-un forum preponderent tehnic in care te minuneai de competenta si serviabilitatea colegilor in unul din ce in ce mai permisiv. Eu imi cer scuze lui "ing. Catalin Duran" daca am folosit un ton mai hilar in conditiile in care nu mi s-a raspuns la intrebarile directe cu caracter tehnic/juridic pe care le-am pus. Cei mai multi colegi din acest forum isi acorda serviciile gratuit. Multe regasindu-se in asteptata lista de preturi.

Pentru ca nu vreau sa trag eu concluziile, domnule ing. Catalin Duran iti scriu doar cateva neconformitati care sunt dupa parerea mea evidente si tu nu le iei in seama:

-colegul care a scris despre tractor se referea la cap tractor in sensul ca iti trebuie un TIR sa te deplasezi cu minim necesar la domiciliul cientului. Ai asa ceva?;

-activitatea de service auto trebuie sa aiba avizul RAR si este supravegheata periodic de catre inspectorii lor. Te mirai la un moment dat ca iti trebuie autorizatie pentru efectua verificarea ITP in conditiile in care aceasta este mai restrictiva decat un service. Unde faceai ITP-ul? La bordura?;

-pentru a desfasura o astfel de activitate ai nevoie de cel putin un angajat. Nu poti sa-l angajezi ca persoana fizica autorizata (activitatea nu se autorizeaza de primarii) deci ai nevoie de o firma. Ce instutitie isi da acordul pe autorizatia de functionare pentru activitatea de service auto la domiciliu? Nici nu este in CAEN.;

-fiind absoluta nevoie de a garanta operatiile efectuate, cine va autoriza managementul calitatii de la coltul blocului? TUV?

-nu era nevoie sa te chinui sa intocmesti o lista cu servicii. O astfel de lista cu norma de timp se gaseste intr-un soft pe care-l are aproape orice service;

Lista poate continua. Sa o continue altcineva. Sunt dupa 8+5 ore de munca.

Domnule ing. Catalin Duran, te rog sa ma scuzi dar eu consider ca ti-ai batut joc de noi cand ai inceput acest topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar trebui un psihiatru sa ne spuna si noua muritorilor ce a generat toata nebunia din topicul acesta.

Tocmai ca unii sunt obositi dupa o zi de munca, stresati si tracasati, in topicul asta ne-am mai eliberat de toate astea si ne-am gasit prilej de gluma, de amuzament.

Cum de multe ori am zis, daca e sa vorbim serios, e clar ca ideea/actiunea asta nu e fezabila.

Ma repet iar, daca omul asta chiar crede serios in ideea asta, la modul idealist il apreciez, practic e cam caterinca ce a facut el, dar cel mai bine e sa zicem ca totul a fost o gluma si ne-am amuzat, ne-am descarcat de cele urate si rele, chestii specifice traiului din Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!