Jump to content

Modificari interioare...


wabbit
 Share

Postare recomandată

Se da cu spray normal de vopsit, dar inainte sa vopsesti trebuie sa degresezi foarte bine zonele pe care vrei sa aplici vopseaua. Ma refer la faptul ca daca dai cu silicon pe bord trebuie sa speli bordul foarte bine si pe urma sa vopsesti. Ca, poate stii si tu ca vopseaua nu prinde pe grasime.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe mine ma interesa ce nuanta sau eventual cum se numeste spray-ul, am sa dau cu primer inainte de vopsire.

Multumesc, Silviu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nuanta o alegi u pe care vrei si care iti place...la fel am facut si eu la ventolica meu dar eu am facut culoarea masini..si inainte sa le vopsesc am dat cu spray special pt plastic care se curata singur si se da inainte de vopsire si dupa ce am vopsit am dat si cu lac ca sa fie mai rezistetnta:D:D :) bafta :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

claus daca ai o poza cu ce ai vopsit tu , vreau sa imi fac o parere cum pica lacu pe plasticele alea Mersi

Silvio : nu conteaza marca sprayului :blah_: slefuiestel bine degreseazal (optional Poti incalzi ff putin plasticul inainte de vopsire ) si aplica-i 2 straturi foarte fine la un interval de 15 -20 de minute asta ca sa nu ti se umfle de la Soare eventual poti aplica si o mana de lac

Modificat de Changeme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi ma apuc sa dau plasticele jos si sa le dau cu primer. @Changeme eu vroiam sa stiu ce marca de sparay ai folosit pentru ca eu am incercat 2 si nu am fost multumit de nuanta de gri, iar la tine a iesit o culuare placuta.

Am sa revin cu poze azi, maine.

Silviu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

primele 2 poze sunt la inceput acum cateva lu si a 3 este acum 1 saptamana sau cam asa ceva... nu este nici o diferenta numai ca lacul mareste durata de viatza a vopselei....singuru loc unde nu mia rezistat vopseaua cu toate ca am dat 2 straturi de vopsea si vreo 3 de lac a fost pe vola....pt ca atund cand mergi cu o man afrecare aeste prea mare si se ia vopseaua in max o sapt mi se lua vopseaua:(

spor la treaba....

post-70531-1279129440_thumb.jpg

post-70531-1279129455_thumb.jpg

post-70531-1279129713_thumb.jpg

Modificat de claus_tazz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clauss_taz: incearca sa nu te mai grabesti cand tastezi si scrie si tu mai caligrafic ca asa...nu se intelege nimic. Scuze pentru OFTOPIC.

ONTOPIC: Parca e prea mult auriu. Mi se pare ca ai cam exagerat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clauss eu nu am deloc aceasta problema ! si nu am folosit lac deloc , am folosit un spray normal nu stiu marca dar stiu ca era universal , eu le-am smirgheluit foarte bine si numa la UD cu apa din Abundenta ! apoi am aplicat 2 straturi de vopsea Alba dar de la o distanta mult mai mare , Ca si cum le-ai Gaza :vaidecapulmeu: ,au deja 3 luni de cand sunt vopsite si nu se ia deloc

Deja mam apucat azi de schimbat tapiterie usa stanga cu piele neagra :screwy: dupa 8 ore de munca am reusit , pielea face foarte repede Cute si a trebuit sa o incalzesc cu feonu sa lipesc in trepte si la sfarsit cu un aspirator cu abur , nu am apucat sa fac poze pentru ca nu am aparat , Cert e ca ALBU va disparea din masina mea

m-am gandit sa vopsesc si eu volanu meu dar cred ca mai bine il las asa

apropo pun o poza dupa net cu versiunea mea de volan ce zici sa scap de argintiu ala dupa el ?

56716775.jpg

Modificat de Changeme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in sfarsit Am terminat de tapitat cu piele neagra usa stanga

am lasat dunga de jos nelipita pana se usuca complet poliadezu apoi o lipesc ca sa iasa perfect

Modificat de Changeme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se vede chiar foarte frumos... spor in continuare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa o sa fac sa scriu fara graba :P cat despre auriu este chiar ff bine ,pentru ca eu am tot interioru negru si asa am mai spart nuant ade culoare.

chamange :parerea mea a iesit super bine cat despre volan lasal asa ca din cate imi aduc eu aminte parca ai zis ca vrei sa scapi de albu si sa faci gri sau lai facut.asa ca volanu se potriveste.acelasi lucru vreau si eu cu piele neagre da sa fac scaunele si sa vad dac o sa fac si usile depinde de pret.este mai bine si se curata si mai usor pielea ca eu pan aacum am curatat de 3 ori tapiteria.bafta in continuare :lol: :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Changeme, minunata treaba, ai dat fata de usa jos? Cum ai facut mai exact, la mine e textil si a luat deja o culoare aiurea dupa atatia ani. Din cate m-am uitat eu se pare ca e dintr-una si ca ori o dai jos ori o faci pe usa tot ala e rezultatul, se poate face fara sa dai jos nimic?

clauss_tazz, minunata masina, iar faptul ca i-ai dat aceeasi culoare si pe la interior ii da un efect super. Eu zic ca sunteti avantajati cu bordurile voastre la vento, puteti sa le modificati mai usor ca la noi, cei cu golf-uri.

Bafta si numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Changeme invata-ne si pe noi cum sa ne tapitam fetele de usi ca ale mele sunt din panza si au inceput sa se toceasca, numai spun ca s-au jegarit rau de tot.

@ Dey_TM de ce e mai simplu la Vento decat la Golf? Nu sunt la fel ? :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am apucat singur de aceasta treaba pt ca nu are rost sa dai 100ron /fata usa (manopera + piele 100% ) si rezultatul e unul cu cute cel putin la mine in cta !

nu am timp de un DYU si nu prea ma pricep sa explic dar incerc .

MAteriale :

1- poliadez (prenandez) SAU CLEI UNIVERSAL

ATENTIE !! DACA PUNETI VINILIN SAU IMITATIE PIELE APLICATI PRENANDEZU SI ASTEPTATI 10 MIN PANA FACE UN STRAT MAI CLEIOS

ALTFEL VI SE VA UMFLA MATERIALU ! DE LA DILUANTU DIN EL

2- CUTTER NOU ( IL FOLOSITI DOAR LA TAIAT DUNGA DE LA IMBINAREA PIELI CU MATERIALU TEXTIL

3- UN CARD BANCAR :P SAU ORICE ASEMANATOR , IDEEA E SA SE MULEZE SI SA NU STRICE MATERIALU ( IL FOLOSITI LA INTINS )

4- FEON ( NUMAI PENTRU PIELE , FACE FF MUTLE CUTE PIELEA ,INCALZITI SI VA FI MAI ELASTICA)

PRIMA OARA DESFACETI FATA DE USA DUPA MASINA , SCOATETI MANERUL DIN PLASTIC PRINS IN 6-7 SURUBURI PE SPATE

, MARE ATENTIE SCOATETI MATERIALU VECHI CU CUTTERU DAR SA NU TAIATI SI DIN PIELEA ORIGINALA EXACT LA DUNGA

DUPA CE LATI SCOS TRAGETI USOR DE PIELE IN SUS CAT SA II FACETI O BUZA CASA PUTETI ASCUNDE MATERIALUL NOU

SFATUL MEU E SA INCEPETI DE SUS DE LA DUNGA SI SA COBORATI TREPTAT IN JOS , APLICATI PRENANDEZ IN TREPTE IN CAZU PIELI SI ASTEPTATI SA SE USUCE BINE APOI TRECETI MAI JOS CA FACE CUTE '

MARE INGINERIE NU E DOAR SA AVETIMULTA RABDARE ( O FATA DE USA MI-A LUAT 7 ORE SI INCA NU E LIPTA BUZA JOS ) NU SUNT TAPITER SI NICI NU AM SCULELE POTRIVITE

DACA ALEGETI MATERIAL TEXTIL O SA FIE MULT MAI USOR NU FACE CUTE DAR SA IL LUATI CAT DE CAT ASEMANATOR LA TEXTURA

SUCCES ..

92277188.jpg

Modificat de Changeme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, phun, bordurile de vento si cele de golf 3 nu sunt la fel, sunt diferite, cauta poze si convinge-te :icon_thumright:

Parerea mea e ca cele de vento arata mai bine modificate, la noi cu golf 3 nu au o continuitate care sa placa ochiului, cam din topor...

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt si modele putin diferite cum are claus_tazz... eu pe golf nu am vazut model din acela(poate ma insel), dar diferenta este foarte mica

am atasat o poza de pe net cu diferenta :icon_thumright: dupa parerea mea e cam singura, va rog corectati daca stiti mai multe

post-34876-1279796040_thumb.jpg

Modificat de Darkgrin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am observat pana acum. Nu am spus-o cu rautate, doar ca eu stiam ca sunt la fel si pe Golf si pe Vento. Imi place mai mult cel de Golf. Nu stiu de ce.... :icon_thumright:

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceasta est esingura diferenta dintre golf si vento.acel plastic care vine deasupra..

phun: fiecare cu masina lui logic ca iti place a ta ca o vezi in fiecare zi. :icon_thumright: de exemplu mie numi place golfu mam invatat cu a mea.mi se pare ca este prea patratos asa bordu de golf... fara suparare:Dla fel cum se zicea mai sus parca e din topor facut:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam astea sunt diferentele, arata mai bine la vento, chiar daca am golf trebuie sa recunosc asta

post-58504-1279840070_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum domnu pentru ca eu am vazut la mai multe golfuri ca au zona incercuita cu rosu(vezi poza atasata)... sau au montat ei capac torpedo de pe vento...chiar am vazut cativa.. credeam k e din fabrica :))

post-34876-1279866137_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O fi fost o editie limitata de borduri din acestea. Si eu am vazut un Vento, nu stiu din ce an era dar avea bordul la fel la fel ca la G3. Varianta cu airbag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bordurile rotunjite s-au pus doar pe Vento din anii 1992 si 1993. Dupa 1994 s-a pus acelasi bord ca la Golf. Varianta GL are pictogramele de la gurile de aerisire luminate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@earthquakero a iesit foarte bine sa stii, ma intereseaza si pe mine ce spary ai folosit, ai mai dat cu lac pe deasupra sau doar vopseaua?

da scz abia acum am mai intrat pe forum asa ca acum iti raspund.. pai am folosit un spray pt plastice culoare crom argintiu.. l am cumparat de la mr.bricolage.. chiar acum il am in fata mea sprayu nu vad sa zica vreo firma.. scrie doar mr.bricolage pe el si in franceza.. deci astia il produc banuiesc..

am scos plasticele alea.. am curat le am degresat nitel .. si am aplicat sprayu.. nu am dat cu nici un lac nimic.. dar le voi da cred.. ca alea de ala usi se mai duc in timp vad cat de cat.. ca tot se deschide inchide usa , se pune mana acolo mereu si se cam duce..

Modificat de earthquakero
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Legat de modificari interioare .. si-a montat cineva lampi in usi model Mk4?.. (vezi imaginea) mi se par interesante si totodata utile. ce ziceti si daca da, cat au costat?

post-34876-1280995960_thumb.jpg

Modificat de Darkgrin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e foarte buna ideea. am trecut si eu prin asta. m-am interesat la dezmebrari si mi-au cerut 45 lei pe ambele, cel mai bun pret, mi s-a parut prea mare. in scimb pentru 10 lei am luat 2 lampi albe de portbagaj pe care le-am montat in usa. functional e super vad unde calc pe intuneric plus de asta daca am portiera deschisa noaptea pe marginea drumului este vizibila de la distanta. atasez si o poza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!