Jump to content

Skoda Octavia 2, 2007 Cu Motor Euro 3 ?


FlorinD
 Share

Postare recomandată

Abia acum din intamplare, uitandu-ma pe talon, vad la numarul de omologare ca se termina cu E3. Cum naibii o masina noua 2007 sa fie Euro 3?

Este o greseala? Sau astea 1.9 TDI 105 cai chiar sunt euro 3?

mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incepand cu iulie-august 2006, anul de fabricatie devine 2007... Cand ti-a fost livrata masina? A 8-a cifra de la coada a seriei de sasiu ce e, 6 sau 7?

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca motoare Euro 4 nu au decat masinile care au fost ridicate dupa 1 ianuarie 2007. Cele ridicate in 2006 au Euro 3 chiar daca in talon apare model 2007.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am la 1,9 TDI PD 101 CP model 2003 euro 4....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa precizez ca vorbeam despre Octavia 2. La celelalte marci probabil sunt alte situatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incepand cu iulie-august 2006, anul de fabricatie devine 2007... Cand ti-a fost livrata masina? A 8-a cifra de la coada a seriei de sasiu ce e, 6 sau 7?

masina a fost facuta prin octombrie, si am luat-o in ianuarie. Sasiul se termina cu 7

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai platit accize si nu ai platit taxa de inmatriculare, sigur ai motor Euro 3. Daca ai platit taxa de prima inmatriculare ai motor Euro 4 dar desteptii de la RAR au incurcat borcanele. Au mai fost situatii de masini Euro 4 carora cei de la RAR le-au scris in carte Euro 3. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai platit accize si nu ai platit taxa de inmatriculare, sigur ai motor Euro 3. Daca ai platit taxa de prima inmatriculare ai motor Euro 4 dar desteptii de la RAR au incurcat borcanele. Au mai fost situatii de masini Euro 4 carora cei de la RAR le-au scris in carte Euro 3. :lol:

am platit accize si nu taxa pentru ca masina a fost vamuita anul trecut, nu cred ca are vreo legatura cu euro 3 sau 4.

Dar am auzit alta stupizenie. Cum ca dupa leasing oricum voi platii aceasta taxa. Pai cum naibii? Din moment ce acum am numere , dupa leasing ce taxa sa mai dau ? ...de a doua inmatriculare?

Modificat de FlorinD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista si taxa de prima inmatriculare temporara

Florin ce ai platit cand ti-a venit prima factura de leasing,ca la mine e o diferenta pe care nu o inteleg.

Modificat de Geogvn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citisem undeva ca masinile cu motorul TDI de 105 CP au avut Euro 3 pana in saptamana 44 sau 45. Cele produse dupa aceasta saptamana au motorizare Euro4 . Cat despre taxa de inmatriculare eu sper sa fie un vis urat peste 4-5 ani :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar motoarele pe benzina 1.6 din 2006 sunt EURO 3sau 4 ? :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uitate in talon si vei afla :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...stai linistit,a ta e euro 4!! octavia 2 benzina s-a produs de la bun inceput euro 4!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina a fost facuta prin octombrie, si am luat-o in ianuarie. Sasiul se termina cu 7

N-ai inteles ce-am zis, nici eu nu m-am exprimat bine. Exemplu de VIN: TMBBG41U123456789 =>anul de fabricatie 2002.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-ai inteles ce-am zis, nici eu nu m-am exprimat bine. Exemplu de VIN: TMBBG41U123456789 =>anul de fabricatie 2002.

Eu am VIN: TMBBL41U022551061 si masina este fabricata in 2001 deci nu cred ca asta e cifra care precizeaza anul de fabricatie.

Modificat de andreit
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incepand cu iulie-august 2006, anul de fabricatie devine 2007... Cand ti-a fost livrata masina? A 8-a cifra de la coada a seriei de sasiu ce e, 6 sau 7?

andreit te incadrezi aici si masina a venit cu 2 adica 2002 (TMBBL41U0225510610),vezi in ce luna a fost fabricata si vezi daca merge.

Modificat de Geogvn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am VIN: TMBBL41U022551061 si masina este fabricata in 2001 deci nu cred ca asta e cifra care precizeaza anul de fabricatie.

Sigur ti-a fost livrata masina in iulie-august 2001.

Deci corespunde.

Cum am subliniat si intr-un post mai sus, e vorba de an de fabricatie, nu an calendaristic.

Cheers.

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina care a platit acciza nu va mai plati niciodata taxa de prima inmatriculare , indiferent de leasing sau cash, sii a mea este euro 3 dar in paranteza scrie E4 a fost fabricata in iunie 2005

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incepand cu iulie-august 2006, anul de fabricatie devine 2007...

Chiar daca sunt usor offtopic, rog pe cineva sa-mi explice de ce se practica aceasta abureala. Masina daca e fabricata in 31 dec 2006, tot in 2006 a fost fabricata. Iar modelul cum poate sa fie model "2007", daca e fabricat in 2006? Logica spune ca o masina poate fi model 2007 doar daca a fost conceputa sau macar fabricata dupa 1 ian 2007. Extrapoland, s-ar putea concepe in 2007 modelul 2025.

E chiar ciudat, in cartea de identitate imi scrie la anul fabricatiei "2002", iar in talon la aceeasi rubrica apare "2003". Astia mint poporul. Fara televizor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e. Eu am audi in decembrie 2002 si in acte e 2003, iar passatul din iulie 2002 si asta tot 2003 e in acte. Se pare ca masinile la noi sunt catalogate dupa model si nu dupa anul de fabricatie. Asta se poate vedea in VIN.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!