Jump to content

Passat 2003, 131 Cp, 4 Motion


alinarmand
 Share

Postare recomandată

datorita tractiunii 4x4 iti cere atat si probabil daca arata atat de bine , a pus omul mult suflet in intretinerea ei , si nu vrea sa o dea ieftin...revenind la piata masina are pretul corect...corect pt o reprezentanta ca a mea sau ca weltauto sa zicem...daca nu a avut nici un incident cu ea, adica nu are nici o parte revopsita atunci isi merita banii, inca nu ti dai seama ce inseamna garantia unui lucru bun si intretinut, exploatat in parametrii normali...

Dc totusi nu gaseste client spune i sa vina la noi...ii dam banii in 2 ore!!! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • alinarmand

    19

  • Daniel Iasi

    4

  • alexovy

    4

  • Mihai Dobrescu

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

adica ii dai 15000 pe ea? ca daca nu mai lasa din pret....o sa-i spun macar sa fie el multumit :(

stiu ca pretul e maricel, dar daca ar fi sa iau din germania, o astfel de masina, cu taxa de inmatriculare, merita banii. clar. Problema e ca aceasta taxa imbecila creste prea mult pretul unei masini.

Avand si garantia masinii, care nu a fost atinsa macar, MERITA.

Imi vine sa urlu cand vad ce face guvernul asta cu noi. Taxa asta face ca masinile sa aiba un pret prohibitiv, exact ce a urmarit Tariceanu.

In viata mea nu o sa cumpar o masina care e adusa de firmele lui!!! Oricum sunt de kkt!

Si inca ceva....masina pe care as vrea sa o cumpar nu are pe lista optionalelor dorite de mine 4x4, asa ca preferam ca cea din cauza sa nu aiba.

golfrobi, nu mai stii de astfel de masini? sau nu o vinzi tu pe a ta?:251:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfatul meu este sa nu iei ca reper exemplul dat de colegul @golfrobi, deoarece el a avut parte de conditii speciale. In mod normal pretul este mai mare. Asa cum spuneai si tu, aceasta taxa a schimbat piata...si cel mai frustant este ca nu se stie inca cum va ramane!

Un pret de 13.000 sau 13.500 mi se pare corect in cazul masinii descrise de tine. Poate te intelegi cu vanzatorul totusi, daca nu va avea client pt ea in perioada urmatoare. Desi nu e prea relevant, deoarece am cumparat-o anul trecut in Octombrie, cand nu exista taxa de prima inmatriculare, pot sa-ti spun ca eu am dat pe Variant-ul meu 10.500 eur cu totul, stiind ca mai trebuie bagat in jur de 1.000 eur in ea. Fata de ce scrie in semnatura mai am: incalzire in scaune, navigatie MCD, magazie cu 6 CD, senzor ploaie, BC, Climatronic, 175.000 km.

Aceste exemple ar trebui sa te ajute sa-ti formezi o opinie vis-a-vis de tranzactie.

Succes. :251:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scump?... nici vorba... daca masina arata intr-adevar bine si e bine intretinuta si cu revizii la timp... parerea mea este ca nu e scumpa, nu e nici ieftina... asta-i e pretu. La 108.000 km trebuie sa fie masina foarte buna, si apropo... ce aveti mai cu km facuti in Romania?... e in Romania iadu masinilor si nu stiu eu?... ca eu fac dovada daca vreti ca se trece de 500.000 km in romania cu uleiurile "proaste" pe care le avem noi, cu motorina "proasta", cu mecanici "slabi", etc.

Parerea mea ca daca vrei masina... o duci la un service... ii faci o verificare completa... si daca apar ceva probleme, la directie, suspensie sau orice altceva, in functie de ce gasesti in neregula incerci sa negociezi din cei 15.000 de euro.

Daca masina e in stare perfecta si nu are nici o neregula... parerea mea e ca nu ai ce negocia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai sa fim seriosi, intre o masina care a rulat 100 k km in germania si una in romania exista diferente semnificative. vorbim, normal, de average user.

doar faptul ca nu e frecata cutia de viteze si ambreiajul mereu spune ceva despre uzura masinii. si nu e doar aspectul acesta, mai luam in considerare starea carosabilului, care isi va pune amprenta pe trenul de rulare, directie, etc. plus calitatea motorinei poate fi un factor care sa greveze viata injectoarelor si asa mai departe.

si mai e un factur de inclus in ecuatie : calitatea oamenilor din service-urile reprezentantelor.

eu as spune ca un pret corect pentru masina e 14000 euro. din care sa se scada adalmasu.

:251:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar acum am inchis mobile.de.

in jur de 15000 e si daca o aduci de acolo. Ideea e ca eu nu aveam nevoie de 4x4. Probabil ca fara optiunea asta cerea vreo 13-13500.

Cat de important cantareste aceasta optiune la o masina?Iarna merg frecvent la ski........in rest nu prea vad unde sa imi trebuiasca. Sau nu imi dau seama. Pana acum m-am descurcat f bine si fara 4x4, chiar la munte mergand, iarna.

E greu cand ai banii limitati si trebuie sa-i cheltuiesti cu cel mai mare folos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

io zic asa...daca vrei sa faci comparatie cu masinile din germania....intri pe mobile.de si ii dai toate vw passat 2003 4x4 si vezi care corespund la dotari cu a ta...si la ce pret e. Sa fi atent care is cu tva inclus si care nu. Apoi la aia mai adaugi taxa de prima inmatriculare (daca are euro 4 nu e asa mare...vr.o 600 de euro cred) si alte taxe care se platesc la inmatriculare (ca se aduna cateva milioane ptr acte) si cateva sute de euro ptr cat te-ar costa drumu (dus intors) pana in cel mai rau caz in nord-vestul germaniei...ptr ca sigur acolo o sa gasesti masinile cele mai ieftine. Plus vr-o doua nopti pe la hoteluri...ca e foarte posibil sa nu-ti placa masina la care mergi...si sa incepi sa cauti alta prin germania pe la autohaus-uri. Plus cateva zeci de euro taxe pe acolo. Eventual daca o duci la vr-o verificare te mai costa si acolo vr-o 100 de euro. La toate astea se adauga oboseala, timpu si asa mai departe.

Dupa ce aduni toate astea...tu trebuie sa te gandesti daca merita sau nu. Si plus daca iti aduci de afara tre sa ai noroc sau sa te duci cu careva care se pricepe intr-adevar la masini...sa stie la ce sa se uite...ca altfel nu sti cu ce vii acasa :offtopic:

Gandeste-te de 10 ori....cum ziceau colegii...si apoi cumperi o data :angry:

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As zice ca nu merita sub nici un chip 15000 EURO pe un Passat 4 Motion Confortline. Ai mei au cumparat anul trecut un Passat Highline 4 Motion din 2002 cu toate accesoriile posibile (trapa, piele, ornamente mahon, etc.) la 12500 EURO in stare excelenta. Ce-i drept era dotata cu cauciucuri de iarna+jante de tabla si am fost nevoit sa cumpar cauciucuri noi Marangni Mythos 225/45/R17 + Jante de 17'' Wolfrace Suzuka dar oricum pretul final a ajuns considerabil mai scazut decat 15000 euro.

post-6285-1174559678_thumb.jpg

Modificat de Slider2006
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As zice ca nu merita sub nici un chip 15000 EURO pe un Passat 4 Motion Confortline. Ai mei au cumparat anul trecut un Passat Highline 4 Motion din 2002 cu toate accesoriile posibile (trapa, piele, ornamente mahon, etc.) la 12500 EURO in stare excelenta. Ce-i drept era dotata cu cauciucuri de iarna+jante de tabla si am fost nevoit sa cumpar cauciucuri noi Marangni Mythos 225/45/R17 + Jante de 17'' Wolfrace Suzuka dar oricum pretul final a ajuns considerabil mai scazut decat 15000 euro.

suuper bomba masina si la bani putini, s-o folosesti sanatos si fara probleme, dar ai uitat sa specifici km.......... reali

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi pentru urari. Masina avea la momentul cumpararii 132.000 KM reali.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai am luat in calcul tot ce inseamna o plecare in afara dupa o masina.....si ajung la concluzia ca dpv al banilor, ajung la fel.

masina e rulata doar in provincie si in afara tarii, tinuta in puf in garaj.

Daca ati avea 15000 euro pt o masina ce v-ati lua? Adica ma gandesc in afara de passat, mai intra in calcul si alte masini si nu ma gandesc eu la ele?

In variantele mele intrau si A4 si A6, doar ca la km putini si reali, nu prea gasesc. Si stare f buna.

Ce spuneti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa stai mai inghesuit, alegi A4. Si ce ar avea A4 in plus fata de Passat? Doar ca e mai inghesuit la interior... Totusi, nici o parere despre masina mea vs. pret? ( vezi topicul mai sus). :rolleyes: :vaidecapulmeu

[pai in comparatie cu ce varianta am eu....scump] alinarmand, si ce varianta ai tu, de zici ca a mea e scumpa fata de a ta? precum au spus si restul forumistilor, cam aici se invart preturile....

Modificat de Daniel Iasi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai frate-miu are un b5.5 2003 1.9 tdi AVF 131cp 4 motion highline , cu piele bej , ornamente lemn,+ 8 roti cu jante aliaj si cauciucuri michelin vara si iarna , cumparat la 30000 km cu 18000 eur iar acum are 110000km si se gandea sa-l vanda sa-si aduca un A6 3.0 tdi, iar el crede ca poate lua pe la 15000 pe el , rulat de nou in Romania si pana acum a inlocuit debitmetru si baterie la ea.

la ce discutati voi constat ca ar pierde la pretul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daniel Iasi - eu vorbeam de o masina ca ata, doar ca are 4x4, 100000km la 15000 e. A ta vad ca a costat tot atat si nu are 4x4, plus jumate in plus la km.

Oricum, ramna la ideea ca 15000 euro e mult pt un passat, indiferent ce optiuni are

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai a mea a costat atat si din cauza ca am mai dat 500 de E celui care mi-a adus-o. Ti-am zis, masina a costat acolo 11000 fara TVA. Gasisem chiar in Iasi passat aproape asemanator cu 13500, dar am avut pretentia sa fie adus direct din afara, fara sa fie forjat in Romania de baieti si apoi vandut. Asa ca, la 15000 E ma mai pun la 500-1000 de E? Asta e de-acum. Oricum , treaba a fost mai in fuga, n-am cautat prea mult pe net sa astept masina potrivita. Am dat cautare, aia mi-a placut si mi-am luat-o. A ta a fost luata tot din afara? Si-apoi 4x4 nu-ti foloseste prea mult (te ajuta prea putin iarna) - crede-ma, is sofer de meserie. Daca esti meserias , n-ai probleme iarna. Eu urcam iarna cu papucul cu tractiune pe spate , unde altii impingeau si se suiau pe capota. Oricum eu sunt multumit de ceea ce am achizitionat. :) :)

Modificat de Daniel Iasi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am povestit la inceput de unde e masina, adica din tara. Esti multumit de masina? E ce te asteptai?

Ideea e ca am cam obosit tot cautand....Daca s-ar scoate taxa de inmatriculare....ar fi clar ce as face : directia Germania!! Asa..mai astept si mai caut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt multumit de masina. Pe dedesubt e ca noua (am urcat-o pe elevator) pe cand , una rulata in tara, e imposibil sa nu aiba sarita vopseaua de la drumurile pietruite. In rest, tre sa-i mai retusez cateva mici zgarieturi si vreau sa-mi mai fac ceva imbunatatiri (xenon, bandouri laterale cromate). I-am luat 2 cauciucuri Pirelli P 2500 si tre sa-i mai iau 2 acusi. Si as mai vrea sa-i schimb mansonul si maciuca de la maneta de viteze ( am inteles ca e 100 ron cu tot cu manopera). In rest n-am ce ma plange... :ceuameni:

Modificat de Daniel Iasi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TDI 4 MOTION, EURO 3; CUTIE MANUALA 6+1; 4 GEAMURI ELECTRICE; OGLINZI ELECTRICE INCALZITE; SERVO-DIRECTIE; 8 AIRBAGURI; CLIMATRONIC; COMPUTER BORD; JANTE ALIAJ; PROIECTOARE; INCHIDERE CENTRALIZATA; EURO 3; CUTIE MANUALA 6+1; 4 GEAMURI ELECTRICE; OGLINZI ELECTRICE INCALZITE; SERVO-DIRECTIE; 8 AIRBAGURI; CLIMATRONIC; COMPUTER BORD; JANTE ALIAJ; PROIECTOARE; INCHIDERE CENTRALIZATA; COMENZI VOLAN, CD-PLAYER CU MAGAZIE 6 CD,

Astea sunt optiunile masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu de fapt cumperi 2 PASSAT-uri ?? B)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) unul si nici ala nu l-am gasit :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alin , eu iti recomand sa o iei fara probleme la banii astia. Nu te uita ca are o 100 000 km in tara. Acelasi model il are si fratele meu doar ca mai are la ea piele bej si xenoane . A cumparat-o la 30 000 si acum are 100 000 km si in afara de o bucsa stanga spate ( deh... la 4 motion ai mai multe articulatii) , un debitmetru si ceva pe la EGR nu a avut alte probleme si

pot sa iti spun ca-i da de-i sar capacele , ba mai mult o luase deja resoftata si i-a mai pus si filtru de aer custom.

Parerea mea e ca daca o iei nu o sa-ti para rau.Face toti banii , mai ales cu 4 motion.Pe 2 ianuareie ne-a trecut pasul Rucar-Bran cu anvelope de vara si daca iti amintesti au fost superblocaje din cauza zapezii.Fata de a mea(115 cp AJM tractiune fata) consuma cuaprox. 1 litru / 100km mai mult( testat pe trasee de munte )dar merita.

:ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina e TDI, scuze ca am uitat sa precizez, are climatronic. jante. Masina este chiar super intretinuta, obsedant as spune.

O stiu de cand a cumparat-o de la reprezentanta.

Si de curand a verificat turbina, i-a facut revizia, cu schimbat de distributie.

Mi se pare la limita pretul, limita superioara din pacate :).

Avantaje ar fi ca stiu masina si ca are 4x4, plus ca e bibelou.

Ma gandeam , oare, la banii astia poti lua un Audi A4 care sa merite?

Din pacate nu are xenon, piele, si alte minunatii de astea. Din pret nu lasa...cred ca daca as reusi sa scad ceva din pret as creste in ochii altor neamuri :)

Am vazut si eu, ca mobile.de , autohus.de ma bantuie in somn de ceva timp, ce fel de preturi au masinile afara. Chiar eu am fost sa-mi cumpar o masina acum ceva timp.....

Eu as fi dat maxim 12-13000 pe o astfel de masina, fara 4x4, ca nu lesin sa am asa masina.

Oricum incearca sa o vanda de doua saptamnai...si nimic:))))

Inca o intrebare : CATI BANI FACE ACEASTA MASINA?

masina e rulata cam jumatate afara.

sal.eu de curand am cumparat pt tata un passat din 2002 .1.9 tdi,131 cp,6 trepte,4 motion.full fara xenon si navigatie.in rest are toate dracoveniile.masina este buna zik eu(cipos stie).am dat pe ea 12500 .masina este rulata numai in romania,luata din reprezentanta,tinuta in garaj etc etc.eu zik totusi k e cam multicel.un 13500,max 14mii ar fi mai realist daca spui k este ca scoasa din cutie.dar important este tie sa iti placa masina si in sinea ta sa stii k ai facut o afacere buna.succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod cert NU merita banii, e mult prea mult 15.000, chiar si daca ar fi acuma adusa de dincolo, deci nerulata in Ro! Pretul corect ar fi in jur de 13.500...hai maxim 14.000, daca lasa o bancnota de 500 in torpedou! :D Io as zice sa nu te pripesti, sa nu te opresti doar la masina asta, ca n-o fi ea singura ingrijita si intretinuta, mai sunt si altele! Daca nu ai tu posibilitatea de deplasare dincolo, apeleaza la cei care se ocupa cu asa ceva si nu uita ca ei le iau de acolo la preturi mult mai mici decat ai putea tu sa o iei (deh, filierele lor) si nu e dracu chiar asa de negru cum il vad unii, adica nu e chiar cum se spune, ca toti astia care le aduc de dincolo pt. vanzare sunt hoti si urmaresc doar sa insele omu....considera daca vrei/poti ca asta e job-ul omului, care, decat sa lucreze la un patron 10 ore/zi pe un salar de mizerie, prefera sa faca comert cu masini si castigul e de MINIM 1000 Euro/luna ban curat!!! Oricum nici tu banuiesc ca nu cumperi masina cu ochii inchisi, nu? Te duci cu omu la verificari peste verificari....daca nu se stie cu musca pe caciula, nu are ce sa comenteze!!! Io asa am facut, chiar daca pe cel ce mi-a vandut-o il stiam printr-o cunostinta si am fost 100% asigurat ca omu nu umbla cu cioara vopsita....l-am carat vreo 5 ore la verificari cu masina si omu n-a obiectat deloc, dimpotriva, i s-a parut corect ce fac eu! In final masina s-a dovedit a fi BRICI si gata, am batut palma! In acelasi mod io zic ca tu ai putea lua un Passat ca cel de care vorbeai (din familie) la maxim 13.500, daca nu chiar si mai putin...si nu uita ca ar fi si nerulat in Ro, ceea ce, contrat parerilor unora, nici nu-ti poti imagina cat de mult conteaza!!! Bafta maxima si think clear....si lasa A4, daca tot dai atata banet, ia tata un Passat, ca e alta viata!!!!!!! :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda....pot sa merg afara dupa masina. Am mai fost si mi-am luat o vectra c din 2003, dar asta in 2004. Ma pot duce chiar eu dupa ele, am prieteni care ma ajuta. Doar taxa asta de inmatriculare ma opreste.

Sper sa gasesc o ocazie, tot intreb in stanga si in dreapta....Poate ma pocneste ceva.

Variantele sunt passat si Audi, A4 sau A6....in f de pret.

A propos....am vazut in targ duminica un Audi A6, 2,5 tdi 200cp...o nebunie

era din 2003, 14700 euro. Luata de la porsche, cel putin asa spunea respectivul.

Offff...masina mea!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!