Jump to content

Cine Ma Ajuta


maniagolf
 Share

Postare recomandată

masina o are taica-miu...e un golf de 1,6 din 89...pe carburatie din cate am inteles de la "mecanici".

Problema:...motorul cand sta la relanti sau e in treapta 1 incepe sa se tureze iar in treptele superioara acceleratia o cam i-a razna, ori impinge pedala in sus, ori se accelereaza singura.S-a schimbat filtrul de aer...aia i-au scos nu-s ce mufa de pe acolo dar dupa cateva sute de metri s-a oprit brusc si mufa s-a pus la locul ei...astia zic ca ar fi mai bine sa puna carburator de dacie., cica rezolva problema...sincer nu vreau asta.

Stie cineva despre ce e vorba ca de mecanici care fac practica pe masinile altora sunt satul.

Multam de ajutor...sambata ma duc sa-mi iau si eu un golf...deh! manie cu masina asta in familie. :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..astia zic ca ar fi mai bine sa puna carburator de dacie., cica rezolva problema...

Parerea mea, in nici un caz sa nu-i lasi sa faca asa ceva, daca iti pasa de masina respectiva cat de cat.

Beleaua e ca vad ca esti din Piatra Neamt, deci cam departisor de Bucuresti. In Bucuresti exista cateva service-uri serioase, unde problema ta ar fi rezolvata, dar in zona ta, din pacate, nu cunosc.

Oricum, uita de carburatorul de Dacie, zic eu.

Bafta si sa ne zici ce ai mai facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spune despre ce tip de carburator e vorba. Da mai multe detalii legate de motor. Iar daca vei pune carburator de dacie va merge ca o dacie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu exact ce detalii despre motor sa dau...e de 1,6 benzina, cred ca 70CP...initial am crezut ca e injectie monopunct...dar astia de la service sustin ca e e carburatie...in fine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica trebuie sa traga de pedala de acceleratie inapoi? Ramine apasata?

In cazul asta vezi sa fie se agate arcul sau sa ai probleme cu cablul de acceleratie.

Andrei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu exact ce detalii despre motor sa dau...e de 1,6 benzina, cred ca 70CP...initial am crezut ca e injectie monopunct...dar astia de la service sustin ca e e carburatie...in fine...

Detalii cum ar fi tipul motor sau macar o poza cu motorul si carburatorul.Ai calculator?Adica sub parbriz in locasul unde este modulul de aprindere ai o cutie dreptunghiulara cu o mufa mare?

Daca ai 2EE atunci problema e mai complexa.Daca ai motor de 1,6l si carburator 2E 2 atunci problema este din cablu sau vacuumuri.Orice ar fi nu necesita slutirea masinii cu un carburator de Dacie!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mult ca sigur ai Pierburg 2EE. Aici gasesti documentatie. http://www.ruddies.business.t-online.de/serv2ee.htm

Probabil regulatorul de relati e dus.

ai dreptate acu', ca am citit de la tine...e Pierburg 2EE nu stiam cum ii spune...

si?...regulator de relati?...am sa incerc si asa...daca nu ms oricum,l-am ajutat pe batran cu o idee macar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti spun din experienta; mecanicii din roamnia nu se baga la asa ceva ptr ca nu stiu.

In atasament ai piesa care iti face figuri. Probabil membrana din interior e sparta. Incearca sa faci masuratori cu un aparat de masura. Ai in documentatie ce si cum.

Bafta si apuca-te de citit.

post-462-1174673940_thumb.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai 2E E si ai nevoie de componente pt carburator contacteaza-l pe colegul mastabac.Are vreo 2 carburi de ''piese''.

Valabil si pt fchitu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai mai mult ca sigur ca cele 2 carburatoare au aceiasi problema; acea clapeta de acceleratie (cea din poza) defecta. Iar colegul mastabac e greu de gasit. Din cate stiu e mai mult plecat pe la Iasi. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu unul din ele cel putin o are buna.Problema lor a fost calculatoru'.Daca vrei poti da de el.Tinand cont ca a primit carb si computer ''noi'' cred ca le da pe cele 2.Daca te intereseaza am si eu un calculator de dat cu tot cu instalatia aferenta.Pret 60 ron cu totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am patit-o si eu pe un golf asemanator... am dat cu niste WD-40 pe cablu de acceleratie si am rezolvat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu unul din ele cel putin o are buna.Problema lor a fost calculatoru'.Daca vrei poti da de el.Tinand cont ca a primit carb si computer ''noi'' cred ca le da pe cele 2.Daca te intereseaza am si eu un calculator de dat cu tot cu instalatia aferenta.Pret 60 ron cu totul.

...cum dau de colegul mastabac?...un numar de telefon ceva?

Ms. de ajutor tuturor.

O intrebare...am mai spus ca vreau si eu sa-mi iau un golf 2de 1,8 un GT vreau sa stiu daca tipul asta de golf e mai fiabil... sau daca e golf 2...e la fel de bun ca oricare alt model.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu cat e mai simplu cu atat e mai fiabil. Cu cat e mai multa electronica intr-o masina cu atat apar mai multe probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu cat e mai simplu cu atat e mai fiabil. Cu cat e mai multa electronica intr-o masina cu atat apar mai multe probleme.

...e un raspuns la intrebarea mea?...eu intrebam intre gama de motorizari golf 2 daca e mai bun modelul asa...sau mai slab...unii poate au avut mai multe modele...

De aceea vreau sa-mi cumpar unul...o masina mai putin complicata de electronice...dar in primul rand pt ca am o admiratie pentru tipul asta de masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motoarele de gol2 de 1,8l sunt printre cele mai fiabile si au un raport bun cilindree vs consum.Dar depinde in ce stare este masina per total, cat de bine a fost ingriita.Ideal ar fi una fabricata dupa '89Pe Mastabac il poti contacta trimitindu-i un PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate rahatul ala de piston vacuumatic cu comanda electronica e stricat in ambele variante... tocmai ce le-am verificat... poate doar sa stau sa le desfac odata (desi sunt capsulate) sa vad daca pot face din 2 unul... dar ma indoiesc... membrana aceea de la pompa e preferabil sa fie noua.. si nu ti-o da nimeni numai pe aia...

cred ca o sa imi dau comanda de unul nou sa fiu sigur...

l-am verificat si pe al meu de pe carb... avea nenorocitu un mustiuc din ala pentru furtun aproape rupt chiar la radacina... si pierdea vid pe acolo... in concluzie se tura la relanti destul incat sa-mi schimb placutele de frana daca mai mergeam cu ea asa vreo 2 saptamani... da nuj cum dracu... ca s-a turat treptat... azi deloc...maine putin..poimaine mai mult.... cred ca era fisurat si a pleznit de tot de la vibratiile motorului ca altfel nu-mi explic...

daca vreti carburi SH va faceti card pentru net si cumparati de pe ebay de la nemti... dar din pacate nu am vazut calculatoare :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasesti de toate pe ebay.de. Problema e cum le cumperi de acolo. Am gasit si carburator 2ee si calculator...si piesele importante de pe acest carburator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum ca suntem in UE e usor... bagi un card de cumparaturi online la orice banca si cumperi de la nemti... pentru germania e taxa de expediere vreo 7 euro iar pentru ue vreo 30. cel putin asa zic pe site.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!