Jump to content

Montaj cheie briceag aftermarket


Baracuda
 Share

Postare recomandată

Salut. Am si eu un Passat B5, an '97 si cheia este exact ca a lui azzaro, inchiderea centralizata avand telecomanda separata cu doua butoane, unul mai mare, albastru, unul mai mic, negru. Intrebarea mea : se poate adapta cheia + inchiderea din telecomanda intr'o cheie briceag ? :) Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
florin_foryou

ceau colegu (BMA) pt a monta acelas sistem de inchidere centralizata cu chei briceag pe o skoda octavia model 1998 pot sa folosesc aceleasi indicatii si schite pe care le-ai postat tu ?te rog daca poti sa ma ajuti cu un raspuns afirmativ sau negativ.

multumesc de colaborare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n-am montat niciodata pe o Skoda Octavia, insa singura diferenta care ar putea fi ar fi firele inchidere/deschidere din usa soferului. La fabia este unul singur, care face inchidere cu impuls la masa si deschidere cu impuls la masa printr-un rezistor intre 100 si 200 ohmi (recomandat 180 ohmi). La Octavia poate fi ca la WV cu 2 fire. Unu deschidere cu impuls la masa si celalalt cu inchidere cu impuls la masa.

si ar mai fi diferenta mufa unde se leaga conductorii pentru avarii.

Are cineva un manual de reparatie pentru Octavia 98 sa-l studiez si eu ?

Mentionez ca tocmai am montat acest kit si pe Fabia 2 si este tot montajul identic cu Fabia 1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin_foryou

ceau BMA,firele pt avarii sunt ok le stiu unde vin si le-am gasit,problema mea este ca nu stiu culorile in usa care sunt si la care sa le leg firele de inchidere si deschidere.Asta m-ar interesa cel mai mult daca poti sa ma ajuti?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin_foryou

Pt toti colegii de pe forum care au montat inchidere centralizata cu chei briceag,si ma pot ajuta si pe mine cu cateva indicatii:

-spuneti-mi si mie daca stiti la ce fire(culorile de fire) trebuie sa leg cele doua fire care vin in portiera(pt inchidere si deschidere),imi trebuie pt o skoda octavia 1998

-la restul firelo ma descurc, numai ca acolo nu mai stiu,

MULTUMESC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Aceeasi rugaminte o am si eu (ca si userul Florin Foryou ) doar ca am nevoie de culoarea firelor din usa la o Skoda Octavia Tour din 2009.

Multumesc aticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sper sa fiu in aria care trebuie .. am o singura cheie la masina.unde pot sa imi mai fac inca una si cam cat costa ?unii ziceau ceva de 550 RON,e adevarat ?! :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cele despre care se discuta aici se vand doar la set ( 2 buc )

preturile difera de la vanzator la vanzator

gasesti pe net oferte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adyi, daca tie iti trebuie cheie briceag OEM, cu tot cu telecomanda, ai doar doua variante - ori noua (care asa cum zici, e prea scumpa) ori sa cauti la SH. Atentie aici, ca trebuie sa se potrivesca codul care e scris pe ea.

La tine, pe cheie (in spatiul in care intra lama) ce coduri ai trecute?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La reprezentanta era vreo 350 de lei.Bucata desigur!Si vine in cateva zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin,nu am nici un cod pe telecomanda...daca fac alta cheie diferita de codul care trebuia sa fie pe asta , ce trebuie sa schimb la masina ca se o pot deschide ?

Modificat de adyi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma, tu cheia care o ai acum, de care este...banuiesc ca briceag. Desfa-o si vezi ce cod are trecut in ea. E pe ce frecventa merge 315 Mhz ? Nu stiu daca pe B5,5 au fost si de 433 Mhz.

Uite cateva anunturi - nu am nicio legatura cu ele

http://piese-auto.anunturi-auto.4tuning.ro...vw-8124625.html

http://piese-auto.anunturi-auto.4tuning.ro...la-9583014.html

Dupa aia, te duci iti faci lama la un centru de copiat chei (mare grija ca exista jepcari - in special in marile centre comerciale, care iti cer o gramada de bani, pentru prelucrarea lamei) si cauti pe cineva sa iti scrie cipul si sa iti codeze telecomanda.

Scuze de OFFTOPIC - rog un moderator sa mute posturile noastre unde trebuie. Multumesc anticipat !

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am si eu o intrebare. De unde pot cumpara set de yale pentru masina din profil si sa aiba si contact si la ce pret e?

Modificat de Calin Mic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Pe comanda, de la magazin - costa ceva...

2. La dezmembrari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pot suprapune frcventele de la cheile briceag cu cele de la telecomenzile alarmei multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU. SI nu mai intreba pe 2-3 topic-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut colegilor de pe forum,am nevoie de ajutorul vostru pentru identificarea firelor de la inchiderea centralizata vw passat b5 din 97 pt a monta o inchidere cu cheie briceag.post-89011-0-42364000-1313829978_thumb.jAm atasat schema modul cheie briceag.Cu stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare all.

Zilele trecute mi-am pus si eu pe un Opel Astra un modul cu cheie briceag care l-am legat la inchiderea centralizata.

Merge fara nici o problema, insa cele doua chei tip briceag sunt blanc (cum era si normal fiind aftermarket).

Am fost pe la vreo 3 service-uri de copiere chei, si nici unul nu m-a putut ajuta(cica cheia mea originala ar fi putin mai lata decat lama de la cea briceag...etc).

As vrea macar sa scot cheia veche, si sa o pun in locul lamei de la asta briceag.(Am vazut ca pusese cineva de aici un tutorial cu asa ceva, problema e ca nu am sculele necesare pentru a face si eu asta).

PS. Cheia mea e fara CIP.

Daca stiti vreun service care face asta, sau ma poate ajuta cineva as fi recunoscator.

O zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

noroc dupa ceam citit acest topic mam hotarat sa iau si eu "Inchidere centralizata cu cheie briceag Thunder" sa pun pe masina din semnatura dar chestia e ca kitu costa 80 ron si montaj miau cerut 60-70 ron asa ca ma gandeam poate mio monteaza cineva depe forum care stie si dau si eu cateva beri :) am si o goarna de alarma care as vrea so montez sa sune cand o incui si descui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Goarna n u prea ai unde sa o legi sa sune, iar ca montaj nu au cerut mult. Trebuie data fata de usa jos si facute legaturi acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!