Jump to content

consum instant - seat toledo


diablo
 Share

Postare recomandată

Salut,

am un seat toledo cu motor de 1.9 TDI 90 CP fabricat in dec-2003 . Masina este excelenta, dar are un "mic" neajuns. Nu am putut opta (cand am fost sa o cumpar) pentru calculator de bord, care sa imi arate consumul instant. Exista vreo metoda sa aflu consumul instant ? Vre-un dispozitiv ceva de legat la calculator, etc.

PS: aveti cumva idee de ce nu au pus astia de la seat in oferta asa ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU stiu sa existe asa ceva. Oricum consumul instatant. nu e bun..stai cu ochii pe cifrele alea si, in timp ce te minunezi ca-s mici tare...esti gata gata sa intri in cel din fata care tocmai a frinat la o groapa.

Daca esti curios iti zic ce-mi arata mie, mers in reprize de 10 minute pe autostrada, singur in masina:

90Km/h >>> 2.9 - 3 - 3,1 %

120Km/h >>> 4.9 - 5.2- 5.4 %

140 km/h >>> cam 6%

NU stiu cit te ajuta pentru ca eu am motorul abia la 1000km parcursi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU stiu sa existe asa ceva. Oricum consumul instatant. nu e bun..stai cu ochii pe cifrele alea si, in timp ce te minunezi ca-s mici tare...esti gata gata sa intri in cel din fata care tocmai a frinat la o groapa.
:D Nu e chiar asa. Ce ma intereseaza foarte tare e consumul la un drum mai lung (sosea europeana + oras + altele).
Daca esti curios iti zic ce-mi arata mie, mers in reprize de 10 minute pe autostrada, singur in masina:

90Km/h >>> 2.9 - 3 - 3,1 %

120Km/h >>> 4.9 - 5.2- 5.4 %

140 km/h >>> cam 6%

NU stiu cit te ajuta pentru ca eu am motorul abia la 1000km parcursi.

Ce motor ? Ce model ? 3.1% e cam putin :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.9 TDI, 90CP (nu PD). E putin..incredibil de putin. Numai sa poti merge cu 80-90kmh..adica sa rezisti sa nu te ia somnul... si atunci incepi si butonezi computerul ala care nu-i bun..nu-i bun :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.9 TDI, 90CP (nu PD). E putin..incredibil de putin. Numai sa poti merge cu 80-90kmh..adica sa rezisti sa nu te ia somnul... si atunci incepi si butonezi computerul ala care nu-i bun..nu-i bun :D

No .. bun sau nu bun, stie cineva de unde pot procura un dispozitiv de acest gen ? Banuiesc sa se poate cu vod-com -ul ala si cu laptop, dar e cam neplacut :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu imi doream un comp. de bord. acum il am si il ignor. ma uit cu jind acum la cei ce au un computer de bord ce le vorbeste. "bitte tanken" spune el cu o voce suava :lol:

desi mi-ar placea asa ceva, sigur ar ajunge sa ma enerveze. oare se poate opta si pt. alta limba in afara de limba lui goethe? dar la renault?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

[putin offtopic]"bitte tanken" ala il putem trece pe limba engleza daca te deranjeaza. [/putin offtopic]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu imi doream un comp. de bord. acum il am si il ignor.

pe seat toledo ? de unde ai facut rost de el ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum am facut rost de el? mi-am luat masina noua :)

ai intrebat la dealer? nu au ca piesa de schimb? parca citisem pe undeva ca s-ar putea pune... scria acolo si cum sa dai inapi nr. de km :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum am facut rost de el? mi-am luat masina noua :lol:

lol. si a mea e noua. e fabricata in dec 2003. cand am fost la dealer si m-am uitat pe optiuni, calculatorul de bord nu era printre ele.

sigur ai seat toledo ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

leon, baiete, leon! (vezi semnatura)

pai ... baiete .. vezi subiectul topic-ului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lol. si a mea e noua. e fabricata in dec 2003. cand am fost la dealer si m-am uitat pe optiuni, calculatorul de bord nu era printre ele.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi vine foarte greu a crede ca Toledo nu a computer de bord nici macar ca optiune. Ai intrebat dealerul si a zis ca nu se poate?
Iti dai seama ce contrariat am fost de chestia asta. Chiar nu este (nu era) in oferta cand am luat masina.
Avand in vedere ca ai si un diesel chiar nu merita.

Eu am intrebat pentru ca am citit informatii despre programelul ala cu care te conectezi la calculator si afli o gramada de informatii, si ma gandeam, ca cineva in situatia mea (care sa mai stie si electronica) a construit vre-un device care sa ii arate consumul instant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...
Iti dai seama ce contrariat am fost de chestia asta. Chiar nu este (nu era) in oferta cand am luat masina.

Eu am intrebat pentru ca am citit informatii despre programelul ala cu care te conectezi la calculator si afli o gramada de informatii, si ma gandeam, ca cineva in situatia mea (care sa mai stie si electronica) a construit vre-un device care sa ii arate consumul instant.

Nu stiu la ce dealer ai fost , dar pe modelul noude Toledo este computer de bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. ai inviat un topic de 3 ani de zile :D

2. ai sarit de la o generatie de toledo la alta. in concluzie alta masina, alte dotari

3. seat romania comanda anumite serii promotionale care nu au nici macar posibilitatea unor optiuni. a fost si cazul ibiza fever la care de asemenea nu se putea comanda computer de bord. ibiza fever se vindea (cel putin din cate stiu eu) la inceputul lui 2007

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!