Jump to content

Suspensie spate


D@ny
 Share

Postare recomandată

Probabil din tamponul de cauciuc dintre arc si flansa superioară

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi paul. o sa verific si acel tampon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit si am schimbat bucsele puntea spate acolo unde mi-a recomandat @denismoc - 150RON manopera, fara a fi data jos puntea. Am pus lemforder, si intradevar e alta masina..parca nu mi se mai par asa rele drumurile patriei :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cit te a costat bucsele lemforder...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

spuneti-mi daca pe fata am pus amortizoare sachs ulei pe spate pot pune monroe pe gaz ? e vreo probl ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...repartitorul nu o sa il poata desface pentru ca sunt intepenite suruburile alea de aluminiu, dar au taiat un surub de pe acolo si am mers la un strungar de langa service si am facut altul.

Eu mi-am facut singur operatiunea si intr-adevar cu repartitorul am avut de lucru.

Am dat gaura prin el cu burghiul , deci prin cele 2 suruburi lungi de 5 cm de aluminiu. N-am mers perfect drept dar sper sa tina. Mare prostie cu suruburi de aluminiu care se oxideaza dar ce sa faci daca asa a gandit constructorul.

Pe urma am acordat mare atentie la conductele de frana si la piulite ruginite care trebuie desfacute.

Dupa ce am scos puntea am taiat cu dalta bucsele alea . N-a fost greu.

Greul a fost cand a trebuit sa bag noile bucse. M-am dus la un strungar care avea presa de aia serioasa ca eu n-am reusit sa le bag desi le-am batut cu barosul vreo 30 minute. Au intrat si la mine dar doar pe jumatate. Strungarul a avut nevoie doar de 2 minute sa le bage :)). I-am dat si lui 15 lei acolo.

Pe urma sa vezi faza: aerisitoarele la cilindrii de frana erau intepenite ca cilindrii erau cei originali si erau cam oxidati, ruginiti.

Evident am pus cheia pe aerisitoare si s-au rupt ... mama lor.

Am facut comanda de 2 noi cilindri de frana spate, care nu costa mult si asa s-a rezolvat la mine problema cu bucsele spate.

Oricum nu mai bate nimic pe spate.

A meritat pana la urma efortul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Exista separat de ansamblul telescopului spate bucsa inferioara ? De schimbat stiu ca poate fi schimbata....dar nu o gasesc nicaieri de cumparat! Ma poate ajuta cineva cu informatie in acest sens?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu o problema care ma sacaie de ceva timp.mi-am montat suspensie sport reglabila pe inaltime de cateva luni si cand trec peste hopuri sau denivelari se auda un scartait enervant sa zic fier pe fier la amortizoarele spate in zona imbinarii amortizorului cu, caroseria.Mentionez ca suspensia si flansele sunt noi.va rog sa imi spuneti o parere ca e enervant rau zgomotul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ori de la inelul de cauciuc al amortizorului, ori arcul nu a fost bine pus pe amortizor, ori de la bucse punte ( bucsele punte = daca pui greutate pe masina sa zicem greutatea a 6 persoane trebuie sa se auda si la plecarea de pe loc), Alceva nu are ce sa fie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bucsele punte spate le-am schimbat odata cu amortizoarele.scartaitul se aude si daca ma las pe portbagaj.

ma gandesc poate mai trebuia pus ceva protectii de cauciuc de pe amortizoarele vechi pe cele noi.la mine mecanicul a pus direct amortizorul cu arc si flansa,atat.

Craciun Fericit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta trebuie sa contina un amortizor complet cel OM, sub oala.

post-44347-0-01199900-1356948413_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar eu am pe masina tipul acesta de amortizor.si nu cred ca pot adauga ceva de la amortizorul vechi in afara de flansa.

De aceea ma intrebam de la ce vine acel zgomot, probabil freaca arcul in amortizor nu stiu...

post-65553-0-07093100-1357500396_thumb.j

Modificat de cata_nicky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pe spate dreapta, mi-a iesit tija amortizorului prin flansa iar nenea mecanicul imi explica ca e o bucsa/flansa pe care trebuie s-o iau. Imi poate spune cineva despre ce piesa e vorba? Suspensia este stock!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit topicul de doua ori si m-am holbat de asemenea la foto fara vreun rezultat! Astept pe cineva care sa ma lumineze!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o flansa care vine pe tija amortizorului, arata o farfurie mica de tabla cu o gaura in ea. M-a costat 50 ron setul la dezmembrari. Nu stiu unde vine exact

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!