Jump to content

Suspensie spate


D@ny
 Share

Postare recomandată

Adrian_54c2 banuiesc ca ai Golf Variant ptr ca numai acolo ai nevoie de 2+2 bucse la puntea spate.Acum 1 luna am schimbat si eu aceleasi bucse si pretul este asemanator (bucse + manopera).Si ca sa nu mai deschid un reply, sochaux_s ti-as indica sa te duci totusi la un atelier specializat pt a schimba bucsele...ai nevoie de elevator neaparat si altfel le poti schimba acolo, nu te gandi ca e criza daca vrei sa faci o treaba buna.

Modificat de zipp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
am o problemuta,sper sa ma puteti ajuta cu un sfat.am un golf 3,3 usi.la denivelari se aude un zgomot pe spate ca si cum ar fi bucsele duse(un cloncanit nu stiu cum sa ii spun) insa s-a uitat cineva la ele(la bucse) si mi-a zis ca sunt ok.daca poate cineva sa ma ajute cu ceva sfaturi as fi recunoscator.craciun fericit.

Am si eu o problema de cand am cumparat masina, mai bine de 1 an, ceva in genu colegului de mai sus, adik cand dau intro groapa se aude un barait sa ii zic asa, am inceput cu schimbatul amortizoarelor , talere, bucsele acelea de sus (inferioare si superioare) , rulmenti si am terminat cu bucsele de la bascula si tot nu am reusit sa ii dau de cap , vreun sfat , o idee...exista cumva bara de rigidizare pe spate , ceva cu busci , nu stiu dk m-am exmpri at corect..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se aude ca si cum ai avea o vaca in portbagaj care rage inseamna ca e de la suportii protectori de pe amortizor.La fel se auzea si la mine si am sprayat cu lubrifiant pe ele si pe tija de la amortizor si nu se mai aude :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci nu e frecare de cauciuc :D, se aude ca si cum ar fi o bara de fier llibera si intra in vibratii cand trec peste denivelari, mai ales daca sunt dale de drumuri (cele vechi de ex), dar nu sh de unde sa incep am schimbat tot :D, plus poate aveti idee cand apas frana se aude pacanit de la repartitorul de frana la greutate (s-au cum se numeste) se remedieze cumva..

Modificat de MariusG3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmin_golf

exact vibratiile alea le am si io ...cand iau o groapa mai mare..adica o crapatura,ceva...sper sa fac rost de ceva sprei lubrifiant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare!

Stie cineva daca as putea sa schimb singur bucsele astea???...macar mai fac o mica economie...pe criza asta.

Referitor la preturi...eu le'am mai schimbat o data acum un an si am dat pe ele 80ron+80-100ron manopera(nu mai stiu exact)...,dar acum trebuie sa le schimb iar, cel putin una dintre ele e terminata si vreau sa le schimb amandoua ca sa fiu mai sigur...

Astept ceva pareri...si sfaturi referitor la cum as putea sa le schimb...si de ce "scule" am nevoie(presa, va dati seama ca nu am de unde sa fac rost)...

E multa munca, aproximativ 6 ore. Eu le-am schimbat cu 100 ron manopera si 80 ron bucsele(doua), si am scapat de bataile din caroserie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

le-am schimbat si eu acu doua saptamani.100 ron bucsele,100 ron manopera. E o operatie migaloasa dar daca ai rabdare si un pic de initiativa le poti schimba singur,fara elevator,fara treburi. Numai repartitorul de frana sa il poti desface..ca la mine s-au oxidat suruburile(pe imbus) si a trebuit sa le tai. Bafta :unsure:

app:manopera a fost pentru repartitorul ala(si chiria pentru presa)...ca restu am facut eu.

Modificat de Dacro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pare ca ati gasit niste mecanici mai ieftini pentru ca am vazut la alti colegi de pe forum ca in buc i-a costat manopera in jur de 200-250 ron. ar trebui sa schimb si eu bucsele pe spate ca fac cam urat cand dau intr-o gropa, dar sa vad cat ma costa treaba asta la mecanicul la care merg de obicei ca nu prea am disponibili acum sa dau 200 pe manopera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

io mi-am schimbat bucsele, asta iarna in garaj:D am demontat puntea spate si in 3 ore eram gata:D

bucsele m-au costat 60 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din astea sa fie oare bataia aia pe spate cand trec peste denivelaturi sau cand dau in gropite ?

se aude un zgomot asa parca ar da ceva in sasiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asta e cea mai probabila cauza. Daca vrei sa fi sigur faci ca mine. Cauti un teren liber,drept bagi masina in a I-a si o lasi sa mearga. Sari jos din masina si te uiti la puntea spate...daca are miscari haotice in bucsa e clar ca aia e. Bafta :eek:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aloo, Atentie!!! nu sari jos din masina. Roaga un prieten sa conduca incet masina, in timp ce tu te uiti. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:biggrin: Hai ca asta cu saritul din masina este criminala :biggrin: , probleme pot aparea atunci cand nu mai ajungi masina din urma , deci snicer acum , cred ca am ras 5 minute :coffee_lol:

Recomand tot metoda lui @CVA G3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau ceva putin mai inteligent ar fi sa ridici masina pe cric si sa misti puntea cu mana sau daca nu cu o ranga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

radeti cat vreti da cand ai cateva hectare bune de teren plat ca-n palma si masina merge cu 10 km pe ora nu cred ca ai sanse sa nu o mai ajungi. :icon_cheesygrin: recunosc nu e cea mai inteleapta solutie dar cu grija nu patesti nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ciudat,sa stiti ca am miscat deja de ea dar nu se misca ,poate s-o misca sub greutatea masinii ,la mana nu cred ca o poti misca,sau daca o misti la mana inseamna ca bucsa aia e terminata

m-am uiatt la cauciucul bucsei si e cam crapat ca si cum sunt cauciucurile care stau in soare,intr-un final cred ca o sa le schimb si dupa vedem daca mai bate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

io mi-am schimbat bucsele, asta iarna in garaj:D am demontat puntea spate si in 3 ore eram gata:D

bucsele m-au costat 60 lei

Salut!

Daca te rog nu poti sa ne explici si noua cum ai procedat la schimbarea bucselor(niste pasi, detaliat)...?

Se pot inlocui cu o menghina???sau trebuie neaparat presa...pentru ca am vazut un DIY pe un forum in care se inlocuiesc bucsele cu ajutorul unei menghine...si ma gandesc ca asa le'ai inlocuit si tu (in garaj)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Imi recomanda si mie cineva un service din Bucuresti unde se pot schimba bucsele de la puntea spate pt Golf 3 .

Operatiunea e foarte greoaie masina avand 12 ani si toate sunt ruginite .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am schimbat si eu acum un an o bucsa de spate dreapta si a fost ok. Acum trebuie sa o schimb pe cea de pe stanga insa e ceva mai complicat ca are distribuitorul de la frana chiar in dreptul ei si nu merge decat daca dai distribuitorul jos. Ca sa il dai jos daca nu a fost umblat de ceva verme trebuie sa strici cateva burghie ca sa scoti suruburile care tin distribuitorul pt ca de desfacut nici vorba. Asa ca ai nevoie de ceva timp si nervi daca vrei sa dai jos singur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In service autorizat iesiti scump pentru ca ei lucreaza la ora(in jur de 30 ron) iar schimbatul bucselor dureaza cam 6 ore. Eu am un mecanic care a facut lucrarea cu 100 ron iar bucsele au costat 80 ron. Merita schimbatul lor, te simti ca intr-o masina noua!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu foarte bine cum se schimba si cat este de greu tocmai de aceia nu ma apuc eu singur sa fac asta, de fapt nici macar nu e masina mea, e a cumnatului meu :biggrin:

Oricum 30 RON/h e pomana, chiar daca dureaza 6h tot iese la 180 RON ceea ce este ok, chiar si 250 RON este ok dar nu gasesc nici un service care sa se bage, toti zic ca nu mai fac Golf 3 ca e prea vechi, altii zic ca nu au facut niciodata, eu le zic ca le dau 250 RON, ei zambesc si zic nu .

PS> la Volvo platesc 30E+TVA ora de manopera :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Stiu foarte bine cum se schimba si cat este de greu tocmai de aceia nu ma apuc eu singur sa fac asta, de fapt nici macar nu e masina mea, e a cumnatului meu :D

Oricum 30 RON/h e pomana, chiar daca dureaza 6h tot iese la 180 RON ceea ce este ok, chiar si 250 RON este ok dar nu gasesc nici un service care sa se bage, toti zic ca nu mai fac Golf 3 ca e prea vechi, altii zic ca nu au facut niciodata, eu le zic ca le dau 250 RON, ei zambesc si zic nu .

PS> la Volvo platesc 30E+TVA ora de manopera :D

Buna, schimbatul bucselor spate nu e chiar un chin daca ai chei bune, timp si rabdare. Problema cea mai nasoala e sa poti desface distribuitorul. Eu am reusit relativ usor. Merita schimbate diferenta e uimitoare. Bafta.

Salut,

Am schimbat si eu acum un an o bucsa de spate dreapta si a fost ok. Acum trebuie sa o schimb pe cea de pe stanga insa e ceva mai complicat ca are distribuitorul de la frana chiar in dreptul ei si nu merge decat daca dai distribuitorul jos. Ca sa il dai jos daca nu a fost umblat de ceva verme trebuie sa strici cateva burghie ca sa scoti suruburile care tin distribuitorul pt ca de desfacut nici vorba. Asa ca ai nevoie de ceva timp si nervi daca vrei sa dai jos singur.

Taie jos suportul distribuitorului apoi inlocuiesti bucsa, dupa care sudezi suportul distribuitorului. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

A reusit pana la urma cumnatul meu sa-si schimbe bucsele si a costat chiar putin, 280 RON cu tot cu schimbatul unui burduf de planetara si bucsele punte fata+rulmenti spate. Chiar e ieftin de intretinut un G3 si e tank masina, a cumnatului meu are fix 300k km si in afara de cele schimbate mai sus nu are nimic, nici macar rugina :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

bah fratilor ma puteti ajuta si pe mine? k is cam noob in ale mecanicii! am un golf 3 gti si am suspensii super sport reglabile.. recent miam luat praguri custom si vreau sa ridic masina .....cum procedez fratilor? mentionez k nu am cheia aia reglabila...asa am cumparat masina!trbuie sa dau suspensiile jos sau pot sa le reglez fara sa le demontez?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se regleaza fara sa le demontezi.Ar trebui sa faci rost de o cheie, cel mai simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!