Jump to content

Suspensie spate


D@ny
 Share

Postare recomandată

Salut prieteni!Cred ca a aparut o problema la roata spate(dreapta).Daca misc roata in lateral scartaie, nu foarte rau!Problema e ca mananca cauciucul pe interior.Daca ma uit din spate la roata pare putin inclinata spre interior!Cred ca am dat de belea!La denivelari nu face zgomot!S-au terminat bucsele si influenteaza si geometria rotii?!Ce trebuie schimbat?Mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rulmentul l-ai verificat?incearca sa vezi,s-ar putea sa fie ala de vina.Sau problema e pe ambele parti?

Modificat de Paul.Iasi
Nu mai da quote la mesajul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am constatat ca scartaie ceva pe spate iar dupa verificari am vazut ca bucsele de pe pate sunt destul de uzate asa ca m-am hotarat sa le schimb

am si eu o intrebare legata de aceste bucse : este necesar neaparat demontarea completa a puntii spate?

itrucat tre sa schimb si arcurile asta nu ar fi neaparat o problema ,ceea ce ma framanta in conformitate cu cea ce am vazut in DIY-ul postat de paul_ral este instalatia de frana

am vazut acolo un racord flexibil demontat ,este acesta din ala cu bila ,asfel incat sa fie suficienta o aerisire a instalatiei sau voi pierde tot lichidul din sistem?

post-35804-1233563317_thumb.jpg

Modificat de mihai8888
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare, am gasit amortizoare de tip cartus! cum se schimba aceste amortizoare? pe mine ma intereseaza pe fata? cinev un DIY?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema este pe partea dreapta spate!Daca ar fi rulmentul ar face zgomotul specific in mers.Scartaie daca apas cu piciorul pe roata in lateral.In mers este totul ok!Si problema cea mai grava este ca mananca roata pe interior pe toata suprafata -2cm!Ma gandesc sa fie bucsele,oare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am avut si eu o problema asemanatoare la G3-ul din semnatura.Zgomotul era puternit si de intensitate f f scurta. Ceea ce am gasit pe spate... - arcurile rupte - era suspensie sport.Nu stiu cum s-au rupt, dar erau rupte in 2 parti diferite fiecare.

Am montat o suspensie "normala" si gata!

Modificat de geee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema este pe partea dreapta spate!Daca ar fi rulmentul ar face zgomotul specific in mers.Scartaie daca apas cu piciorul pe roata in lateral.In mers este totul ok!Si problema cea mai grava este ca mananca roata pe interior pe toata suprafata -2cm!Ma gandesc sa fie bucsele,oare?

si la mine se intimpla acelasi lucru. problema nu e ca ar fi rulmentul dus; nu e strins de ajuns si are joc mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cineva a mai pus pe golf amortizoare de tip cartus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti..am si eu o problema asemanatoare cu golfu...cred k nu mai am ulei deloc in amortizore pt k mi se batzaie de "cur" prea tare la denivelari....face k o minge mai pe scurt...si ink o chestie..cand iau stanga pe un drum cu denivelari imi bate ceva la roata din dreapta fata, si nu stiu ce...ideea e k nu imi bate decat pe drum cu denivelari si de asta nu cred k ar fi planetara...daca era strikta planetara nu ar fi batut si pe drum bun?...bafta all

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi mult ! nu imi explic cum am putut sa il ratez

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa ofensez pe nimeni,dar,mai fratilor,facem varza topicul !

Daca cautai gaseai aici zgomote fata dreapta :http://vwforum.ro/index.php?showtopic=1635&st=40&start=40

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Doua saptamani m-au tinut amortizoarele noi.Azi am dat intr`o groapa pe la 100 km/h cu 3 oameni in masina...cand ma uit,PANA.Dupa ce dau roata jos vad janta plina de ulei,prima oara am zis ca sa spart un cilindru si imi curge lichidul de frana,dar dupa ce ma uit mai atent am vazut ca se prelinge de mai sus,de la amortizor.Chiar asa de firave sunt?Cele vechi au tinut 15 ani de zile si astea noi 2 saptamani?Pe cutie scria 2 ani garantie,ce stiti mi le schimba?

Modificat de ByZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca le-ai montat in service autorizat, cu factura...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mi se pare normal ca numai daca ai montat o piesa numai in service sa iti dea garantie

un ex,daca mi se arde un bec si iau garantie pe el de la magazin tre neaparat sa il schimb in service?;ce mecanicul nu il schimba tot ca mine

o prostie si cu garantia asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate asa este cu garantia.

De curiozitate, ce amortizoare ai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu initial vroiam sa schimb doar arcurile si cand le`am dat jos erau ruginite tijele la amortizoare ,talere nu mai aveam ,erau mancate si alea de rugina.A doua zi la ora 7 aveam nevoie de masina si nu mai gaseam deschis pe nicaieri.Asa ca am sunat un prieten care are magazin de piese si i`am zis sa`mi aduca 2 amortizoare cele ma ieftine(stiam ca la el sunt foarte scumpe).Oricum banii care i`am dat pe ele imi luam pe gaz de la o firma buna da in fine stiu doar ca sunt pe ulei produse de o firma no-name din Suedia.Oricum am rezolvat cu el,cica din cauza socului prea mare sa facut o presiune si a dat pe afara.L-au invartit aia sau urcat pe el si nu curgea si nici nu se auzeau bule in el si merge foarte greu.Au zis sa`l pun la loc si daca intr`o saptamana mai curge sa ma duc la ei ca mi`l schimba.Data viitoare am sa fiu mai atent ce cumpar si doar piese de producatori cu renume.Asa ca mai bine dati 10-20 de lei in plus pt ceva mai bun si de calitate superioara.Eu m`am invatat minte ieri.

Modificat de ByZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un soc foarte puternic, posibil la cursa de jos a tijei poate duce la fortarea semeringului din jurul acesteia si de aici scurgerile aparute. Spui ca sunt din Suedia. Din cate stiu acolo se produc cele mai bune aliaje.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

cum iti poti da seama daca este dus un amortizor?daca apas p masina cu putere revine la pozitia initiala fara sa mai "joace".dar cand apas se aude un "scartait",ca si cum s-ar freca doua cauciucurti.treaba asta se aude la amortizoarele din spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu isi da nimeni cu parerea?scartaitul se aude din ce in ce mai tare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai... daca citesti topicul de la inceput vei afla ce scartaie si cum se rezolva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar am citit ,dar nu m-am lamurit.daca ma puteti ajuta v-as fi chiar recunoscator!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare!

Stie cineva daca as putea sa schimb singur bucsele astea???...macar mai fac o mica economie...pe criza asta.

Referitor la preturi...eu le'am mai schimbat o data acum un an si am dat pe ele 80ron+80-100ron manopera(nu mai stiu exact)...,dar acum trebuie sa le schimb iar, cel putin una dintre ele e terminata si vreau sa le schimb amandoua ca sa fiu mai sigur...

Astept ceva pareri...si sfaturi referitor la cum as putea sa le schimb...si de ce "scule" am nevoie(presa, va dati seama ca nu am de unde sa fac rost)...

Modificat de sochaux_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrian_54c2

Salut.Marti sant programat la un servis nou infiintat in orasul meu care are si magazin de piese.Am fost ieri la ei de am ridicat masina cu elevatorul sa vada ce bucse punte spate am nevoie:2 stanga+2 dreapta =80 ron+80 ron+100 ron manopera.O sa va tin la curent prin ce modalitate o sa le schimbe cat si etapele de lucru . ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

banuiesc ca preturie sunt pentru masina din semnatura!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!