Jump to content

Suspensie spate


D@ny
 Share

Postare recomandată

Rotile sunt cele recomandate de producator, 175/70 R13. Sa fie arcurile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: clar.. de arcuri tine garda la sol.. dar akuma daca ai pus si tu pe ea ca in Raba normal ca nu poate sa reziste :P

hai sa revenim va rog la titlul topicului

toate cele bune

Modificat de Darkgrin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

Am de schimbat bucsa pe stanga spate unde este repartitorul de frana.Are cineva idee cum pot sa schimb avand in vedere ca repartitorul este din aluminiu si suruburile la fel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cand am schimbat acolo in partea stanga am taiat clema aia de la repartitor cu flexul ca am rotunjit capul la imbusurile alea de la repartitor si dupa am sudat cu aparatul din nou clema aia acolo

atentie daca sudezi sa demontezi borna de la baterie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut. ce firma de recomandati pentru bucse. din ce am citit cele febi ar fi destul de proaste, care e parerea voastra? intreb pt ca vreau sa le schimb in viitorul apropiat. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare...am schimbat bucsele puntea spate...marca Ruville 45 Ron bucata si 100 ron manopera la mecanic.Sfatul lui a fost sa iau lemforder ca marca dar era 85 ron bucata insa am ales Ruville mai ieftin.Masina se comporta altfel este adevarat...zici k este alta,au disparut toate zgomotele cand treceam peste gropite...schimbati-le fiindk merita!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai bine strangeai bani si cumparai Lemforder. Crede-ma ca eu sunt patit cu asa ceva. Am schimbat bucsele la punte de cel putin 5 ori in 2 ani. Am cumparat Mapco (cele mai proaste), Meyle, Optimal si toate m-au tinut cam 6 luni. De Lemforder am auzit si de la altii si aici pe forum ca ar fi mai bune.

O sa vezi cat o sa te tina. Depinde si de stilul de mers. Daca mersi ca un batranel, incet si atent la gropi si nu bruschezi masina o sa tragi pe ele un an daca nu maxim 6 luni. Pun si pariu :)).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrun final am inceput sa fiu la munca pe schimb de noapte..asa ca am timp cateva zile sa ma ocup de masina ...

sa-mi zica si mie cineva pasii pentru a da jos puntea ( sau ce e nevoie de demontat , suruburi , etc ) pentru a ajunge sa dau bucsele de la punte spate jos.

am luat si bucsele dupa fata de al bascula. am vazut ca sunt 2 . ca sa le schimb pe cele 2 de pe fata ce trebue sa demontez ? va multumesc si astept ceva raspunsuri... mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut 2 soluții la această problemă, pe care trebuie să o rezolv și eu c

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a 3`a solutie ar fi sa mergi intr-un service unde exista elevator, crede-ma ca nu merita efortul sa le schimbi acasa e ceva de munca si trebuie sa ai scule. eu am dat 100 de lei sa mi le schimbe iar baietii au facut o treaba super plus ca pe tot parcursul manoperei am stat langa ei si am vazut cat s-au chinuit sa desfaca suruburile ca erau intepenite.

Modificat de zipp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am schimbat si eu bucsele punte spate la un service , bucsele m-au ajuns 90 ron si manopera 150 ron , ALTA VIATA :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda...voi sunteti un caz fericit ... inca nu am ajuns la cele de pe spate.

mam apucat sa demontez fata ...si cand sa dau suruburile jos de la bascula unde vin bucsele...surpriza . sa rupt capul la surub....am zis sa incerc si la celalalt..surpriza . sa rupt si acesta....ce pot sa fac ? :| cum sa ma scot din situatia asta ? .. mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu zici de surubu care intra in caroserie si tine bucsa mare de la basculanta, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da.surubu care trece prin bucsa. cum ar venii. aia care prinde bascula...de ce se tine ia ....sau rupt capurile....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aici am vazut mai multe rezolvari care au dat roade acuma nu stiu in cazul tau: a dat basculanta jos si l-a scos cu moxul, sau a taiat de langa caroserie a facut o gaura in surubul rupt si a bagat o stelata fortat in gaura facuta si cu ajutorul ei a desfacut surubul rupt sau o alta varianta e sa gauresti cu burghiul surubul rupt(dar sa tot incerci cu burghiu de la o dimensiune mica pana aproape de cea a surubului) dupa ce-l tai de langa caroserie apoi cu un tarod tot asa cum ai procedat cu burghiul de la dimensiune mica pana aproape cu dimensiunea gaurii sa-i refaci filetul.Acuma depinde de tine de ce scule poti achizitiona.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de dimineata mam apucat de treaba... am reusit intrun final sa schimb bucsele pe partea stanga fata... dar foarte greu ... am incercat 2 ore sa dau gaura cu bormasina insa nici un rezultat .,.. ori nu erau bune spiralele ori era surubu prea tare... am reusit sa scot bascula cu tot cu bucse pe ia si a ramas doar capu de la surub infiletat la bucsa din fata cea din cauciuc....si nu am reusit in nici un fel sal scot... am batut in el pana a cazut in interior. am decupat din spate cat sa-mi intre o piulita mare care am sudato acolo si am pus alt surub nou la aceleasi dimensiuni...si a iesit strong.... ce sa zic. in mers nu troncane nu trage in nicioparte . este ok .. sa schimb si partea dreaptaaa....si apoi spatele unde sper sa numi prind urechile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare tuturor. Vreau sa schimb si eu bucsele la puntea spate, dar m-am lovit de o mica problema. Am fost la doua service-uri marisoare si cand mi-am "permis" sa le spun pe ce vreau sa dau banu, mi-au intors un zambet ironic si "politicos": au spus ca asa ceva nu vor sa faca. Ce-i drept, ultimul mecanic m-a avertizat ca sunt greu de schimbat, mai ales ca am repartitor. M-as fi asteptat mai degraba la un raspuns de genul dai cat nu face, si ti le schimbam..dar nici asa:)

Revenind, stiti vreun mecanic/service din Iasi dispus pentru treaba asta? Or fi masinile astea vechi, dar cum zicea cineva mai sus eu am nimerit un "tanc"..o foiesc de 4 ani pe drumurile patriei si singura problema ar fi asta cu bucsele astea si ceva rugina pe la praguri.

Modificat de giony82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am rezolvat in Ciurea problema asta unde baietii au dat jos puntea de tot, repartitorul nu o sa il poata desface pentru ca sunt intepenite suruburile alea de aluminiu, dar au taiat un surub de pe acolo si am mers la un strungar de langa service si am facut altul. Si nici nu sunt prea scumpi, urmeaza sa mai trag o fuga pe la ei sa schimb cam totul pe fata ( deh, drumurile noastre facute din rovigneta :( ). Poti si sa dai un telefon, dar iti dau nr. pe privat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luati Lemforder din prima ca o regretati, in cateva luni le schimbati din nou daca luati facaturi ieftine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot febi am pus ei eu dar vad ca sunt destule pareri contra -au costat 45 RON bucata.De manopera nu stiu exact sa va spun ca am mai schimbat si bucse fata si pivoti si totalul a fost 120 RON (destul de ieftin zic eu).Am avut ceva probleme totusi: in urma procedurii -mecanicu a demontat puntea - o conducta de frana ,fiind ceva mai ruginita, a cedat. De aici alte costuri suplimentare asa ca aveti grija.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o nelamurire,anul trecut mi-am schimbat toata partea din spate(bucsele mari ,telescoape si arcurile )dar acum sunt f dezamagit deoarece daca se urca 2 persoane pe bancheta din spate masina se lasa foarte tare,ce trebuie sa fac?scimb arcurile,ce tip de arcuri sa cumpar sa-mi fie masina mai ridicata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de cate zile mi-a aparut un fel de troncanit dreapta spate, care se aude doar la denivelari mici, daca iau o groapa mai mare nu se aude deloc. se aude sus in zona flanselor. Mai e ceva pe acolo care poate produce zgomotul? sau trebuie schimbate flansele pe spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!