Jump to content

Zgomot Inabusit In Spate


Lord Nikon
 Share

Postare recomandată

Salut. De o bucata buna de vreme se aude un zgomot inabusit (insotit de vibratii mici) care parca vine din spatele masini cam pe la 90- 110 km/h. Am umblat la rulmenti si sunt intacti. Am schimbat sabotii la frane si tot nimic. Mai am la ultima toba o problema. E rupta de la teava si am prins-o eu un pic. E posibil sa fie de la toba zgomotul ??? Ca nu mai stiu ce sa ii fac. Astept pareri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poa sa fie si vre-un cauciuc stricat rupta sarma in el si atunci se deformeaza si bate la viteza mai mare. Du-te cu ele la echilibrat ca atunci se vede daca ii dus cuciucu sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cauciucurile nu au nimic ca is schimbate recent(luate SH). Oricum facea asha si inainte sa schimb cauciucurile. Ma gandesc totusi sa nu fie de la toba. Deci zgomotu meu se amplifica de la 90 pana pe la 110 km/h dupa aceea nu se mai aude. Devine insuportabil pe la 100. Poate stie careva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai verificat si arcurile sau amortizoarele?

E posibil ca zgomotul sa dispara la viteze mai mari din cauza inertiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am verificat . Am uitat sa precizez masina mai vibreaza usor si p la 45-55 km/h , adik se simte k nu e in regula treaba. zgomotu asta e ceva ca un fel de vajait, dar inabusit si parca se aude din spate. Ultima optiune a ramas toba rupta ma gandesc k s-ar putea sa atinga teava in caroserie si la viteza mare sa vibreze si sa faca zgomot. Ce ziceti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa te bagi sub ea si sa vezi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca ai probleme cu una din jante daca cauciucurile esti sigur ca sunt ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

io zic ca e de la toba! atunci cand e subturata itzi vibreaza nu? adica daca ii dai a5a sa zicem la 50 la ora vibreaza nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da s-ar putea sa ai dreptate "golfix" imi vibreaza la vit mica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e de la faptul ca "subturezi" motorul. Acea vibratie este foarte normala, avand in vedere ca viteza a V-a e folosita la 50 Km/h.

Eu vad doua posibilitati la tine:

1) (cea mai probabila) ai unul sau ambii rulmenti spate uzati. Nu-i de ajuns sa te uiti la ei sa vezi daca sunt ok. Cand ai probleme la rulmenti, se aude un zgomot la viteze mai mari si tinde sa fie insuportabil. E posibil sa nu fie stransa bine piulita, si atunci trebuie verificata. Rulmentii se strang cu masina ridicata pe cric, pana cand nu mai reusesti, iar apoi desfaci aproape un sfert dintr-o rotatie, ca sa-l lasi liber sa se roteasca. Sa ai grija sa aibe vaselina destula. Dupa ce l-ai strans, invarte cu mana roata si elibereaz-o, lasand-o sa se invarta singura. Daca nu se opreste imediat, inseamna ca sunt bine stransi, iar daca se opreste imediat ce ai luat mana, i-ai strans prea mult. Sfatul meu: schimba-i.

2) e posibil sa fie si de la toba de esapament (care spuneai ca e perforata), caz in care zgomotul e dat nu de viteza, ci de turatia motorului. E simplu sa vezi daca asta e problema ta: Tureaza masina pe loc si vezi daca se aude zgomotul de care spuneai. Daca nu se aude, toba nu are nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai o pereche de rulmenti i-am schimbat (care erau uzati vizibil). Dar nu s-a cunoscut nici o diferenta. Face in continuare acelasi zgomot. O sa schimb si ceilalti rulmenti sa vad c se intampla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe spate sunt 2 perechi. Daca ai schimbat doar una, ai schimbat cu totul sau numai rulmentul propriu-zis (fara camasa)? Fac aceasta interventie intruc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci am cumparat setul complet de rulmenti si i-am schimbat(cu tot cu camasa). Totusi astept la tine ( "paul ral") rezultatul , sunt curios daca o sa mai faca la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

In sfarsit am rezolvat problema cu zgomotul . Am schimbat si rulmentii de pe stanga spate si nu se mai aude nimic. Curios e faptul ca nu se vede uzura pe rulment , dar sunt bucuros ca am scapat de zgomot. :icon_thumright: :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uzura la un rulument sau bucsa se masoara cu micrometrul , e vorba de 50 - 100 microni rar ai sa gasesti unu vizibil uzat dar in cazul asta iti dai seama din timp ca e praf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!