Jump to content

Delco Uzat


ventolino
 Share

Postare recomandată

Salut domnilor.

Dupa mai multe operatiuni facute la motor, mecanicul meu mi-a depistat o uzura in delco la axul din interior, care are joc (bucse uzate), problema care ar necesita o schimbare, omu e perfectionist si doreste sa imi regleze motorul cum i place lui :) .

Vreau sa intreb daca am nevoie de delco strict pentru motor 1,8 ABS sau merge si de la alt cod sau eventual alta capacitate ??

Capacul si senzorul hall sunt in stare buna, doar axul ala ar trebui schimbat - motorul meu are 223 mii km.

Ideea e ca unul nou banuiesc ca e scump si nu imi vine sa achizitionez doar pentru axul ala, asa ca daca vreunu dintre voi are de vanzare un astfel de delco (chiar fara capac) ar fi minunat. :) Merci !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

auta pe forum , la un mom dat era ineva care vindea asa ceva mai mult ca sigur insa nu iti pot oferi mai multe infopt k nu mai scti insa daca cauti cu atentie sigr il gasesti .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am cautat dar nu am gasit si nici nu cred ca merge un alt delco decat cod ABS, aici astept sa imi ziceti voi...

Daca as face rost doar de bucsele alea uzate, merg schimbate ?? si asa nu renunt la delcou original, in afara de jocul ala la ax

e foarte bun.

Oricum, daca are cineva de vanzare un corp de delco in stare buna, in special axul ala adica, pt motor ABS...ar fi frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge si delcoul de pe motoarele de 2.0

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge si delcoul de pe motoarele de 2.0

Am gasit pe forum la vanzari un coleg care vindea prin noiembrie 2006 delcou motor golf 1993 2.0 16 valve. El zice acolo pentru motoare golf 93-99. Revin cu intrebarea - se potriveste pe motor 1,8 tip ABS acel delcou ?? ca din pacate bucsele metalice in care sta axul, nu se pot aduce separat....

Pe langa delcou se pare ca as avea nevoie si de o pompa de benzina ori noua, ori sa nu fie uzata prea tare.

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu bucsezi corpul delcoului? Nu e mai simplu? Un strungar priceput te poate scoate din belea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel de 16v nu se potriveste (e alt tip de delcou, ii pus in cap la chiulasa nu pe bloc ca la 8v)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu bucsezi corpul delcoului? Nu e mai simplu? Un strungar priceput te poate scoate din belea.

Am in cartier vreo 2 strungari buni, am mai facut la ei mai multe, dar crezi ca merg date jos bucsele alea, inlocuite si puse la loc astfel incat delcou sa functioneze la fel ??? de facut niste bucse banuiesc ca intr-adevar se poate. Daca zici ca ar merge da-mi te rog mai multe detalii ca am gasit de cumparat la Adrian - Craiova, are o gramada piese din dezmembrari pentru vw, dar e 300 lei si banuiesc ca are si peste 150 mii km minim. :)

Merci mult pentru raspunsuri !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio
De ce nu bucsezi corpul delcoului? Nu e mai simplu? Un strungar priceput te poate scoate din belea.

Nu face asa ceva ... !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Se mai poate repara un delcou cu uzura la bucsele axului (joc al axului).?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nou sau la SH de la voi de la letcani ca asa stiu si eu ca e scump ,poate rezolvi problema tot pe forum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va trebui pana la urma sa iau unul de la sh, dar mai am o problema - cu motorul pus la punct luleaua nu sta pe directia fisei de la pistonul 1, stie cineva dece si care ar fi rezolvarea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

regleaza din avans

probabil ca NU este bine pus la punct

daca inainte de a schimba cureaua, statea, si dupa ce ai schimbat cureaua nu mai sta.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

orice modificare la avans determina un mers prost al masinii, doar in pozitia actuala merge bine si trage, doar tremura ca drq la relanti......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut!Luleaua la mine s-a ars, masina merge in suturi, nu se mai tureaza bine si imi consuma 12 in loc de 5.2%, un prieten mi-a facut-o provizoriu.

Ideea e, nu mai merge in suturi dar tot consuma. Stie cineva care ar fi problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

regleaza din avans

probabil ca NU este bine pus la punct

daca inainte de a schimba cureaua, statea, si dupa ce ai schimbat cureaua nu mai sta.....

Nu stiu cum statea inainte, dar oricum nu am avut nici o schimbare dupa inlocuirea curelei, am observat chestia asta cand a inceput sa tremure la relanti dupa un schimb de fise, bujii, si un tampon motor, iar atunci cand au inceput sa sape in motor cam mai toti mecanicii din Iasi unul din ei a depistat si chestia asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

buna seara.am si eu o problema mare cu un vw vento 1.8 din 1994.merge ca toti draci,in suturi,scoate mult fum indiferent daca motorul e rece sau cald.daca ma poate ajuta cineva...?merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok>am luat masina de cca. 1 luna.Timp in care am mers cu ea doar pe gaz(o instalatie destul de rudimentara).In momentul in care am ramas fara gpl,am incercat_o si pe benzina.Atunci am constatat ca in mers parca da rateuri(merge innecata (in suturi)).am schimbat corpul de injectie cu unul sh,la sugestia unui mecanic dar aceeasi problema.relantiul sta pe undeva 850-900,dar in sacrcina scutura destul de tare.azi am observat ca si prima bujie de langa delcou nu functioneaza.pls help! :icon_redface:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!