Jump to content

Problema Foarte Grave : Consumul


cimpy
 Share

Postare recomandată

Salut. As avea cateva intrebari pt cei care au avut si au Golf II pe benzina si s-au confruntata cu problema cea mai costisitoare pt noi toti: CONSUMUL. Nu stiu ce sa ii mai fac , la cine sa ma duc, ce sa mai schimb, imi consuma exagerat de mult. Merg 300 km in Bucuresti cu 60 L , mers normal 50. 60 max 80 km. Am schimbat 2 carburatoare, am fost cu ele la carbotest, am schimbat si termostatul k asa am inteles de la un mecanic k ar putea sa fie si ala. Nu am avut nici o problema la carbotest. E imposibil la un motor de 1300 sa consume in halul asta. Cei care au avut asemenea probleme si le-au rezolvat va rog frumos sa imi spune-ti cum a-ti procedat....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Daca toate carbotestele ti-au iesit ok inseamna ca e cam ok incearca sa verifici kilometrajul sa vezi daca nu te fura ca poate sa nu indice corect si tu sa faci mai mult de 300 km cu 60 litrii. Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Golf2 carburator 1.3 si consuma afara 6L/100Km iar in oras de la 10L in sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum dumnezeu asa mult ?? 10 litri in sus in oras ??

pai al meu de 1.8 cu talpa mea a grea pe acceleratie in timisoara ia cam 10-11 l, depinde si de aglomeratie.

in orasul meu natal (Resita), am scos un consum de 7 litri in cap, problema e ca acolo nu e aglomerat mai deloc :Driver:

in afara scot undeva intre 6.5-7 litri la mers normal, si la talpa nu mai scriu ca suge din rezervor de zici ca nu e adevarat :lol:

Modificat de iZOTOPE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eventual verifica bine si returul...poate e o prostie dar multe probleme grave au solutii simple... eu stiu! :Driver:

Modificat de SRDJaN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact !!

sau vezi sa nu ai vreo scurgere pe undeva pe circuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma nene adica 1,3 consuma cam cat 1,8?oare nu o consuma si cat vr6? ca ma duc sa fac credit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20% :Driver: ; nuj ce sa zic; :hainoroc: eu am pus benzina de 80 ron si am mers aproape 100 KM, si imi arata cam rosu, suspectez indicatorul ca fiind defect, pt ca atunci cand am bagat benzina mi-a arata (eronat) aproape un sfert :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in mod sigur ai o problema. acum am un mk2 1.3 (injectie) si in oras nu urca !niciodata! peste 8%, iar afara 5% pana in 110. Nu am nici o probl la indicator/retur/kilometraj - asta o spun banii bagati in rezervor si km parcursi (cunosc distantele de zi cu zi). E adevarat, nu am carb, dar motorul in sine e cam acelasi. Ca ex posesor de PL, pot sa spun ca este enorm 20% pt 1.3, avand in vedere consumul de 13-15% pt PL (129cp) in conditii de maxim cox.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru o investigatie "oarba" ai nevoie de simptome:

- motorul merge normal / rotund? la rece si la cald.

- miros de benzina la evacuare?

- lipsa de putere?

Iti sugerez sa verifici bujiile. Sa vezi daca toate functioneaza corect. Din cate am auzit poti vedea pe o bujie daca motorul merge inecat (dupa culoare). De asemenea daca ai tacheti reglabli poti sa ii verifici. Am un prieten caruia ii consuma peste 20% deoarece un tachet nu lasa o supapa sa se inchida complet. Dar la el nici motorul nu mergea rotund cand se incalzea. Si filtrul de aer poti sa il verifici, desi el e cel mai slab suspect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Golf2 carburator 1.3 si consuma afara 6L/100Km iar in oras de la 10L in sus.

Va compatimesc :D Luati-va si voi un 1,6D sa mergeti si voi cu 5% in orice conditii :mop: lol , eventual luati-l pe al meu ca e de vanzare :nono:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cimpy, cand apare o problema trebuie sa te gandesti la toate cauzale posibile, nu sa te gandesti ca doar carburatorul ar fi de vina...

asa am patit eu... mi-am pus monocorp si afara mergea la talpa cu 6-6,5 l la 100...

apoi a venit iarna... trebuind sa stau sa o incalzesc 10 minute... si mergand cu ea doar 5... am ajuns la 25l la 100... am zis ca nu se poate asa ceva...

carbul defect... bulit..pisici... cand am mers sa-l dau jos... surpriza... conducta de retur benzina de sub masina forfecata....

deci arunca si pe acolo o privire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... Ca ex posesor de PL, pot sa spun ca este enorm 20% pt 1.3, avand in vedere consumul de 13-15% pt PL (129cp) in conditii de maxim cox.

cum sa iti ia in coxuri 13-15 % ? eu tot cu PL il scot 13-15 cand merg frumos frumos.... ca mortu cu alte cuvinte...cand am papucii aialalti atunci sare mult de 15

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu un 1.3 carburatie si imi consuma 20+% iarna din cauza unei probleme la clapita de soc (rupta).

Dupa ce mi-am pus la punct carburatorul (schimbat jumatatea superioara) masina a inceput sa consume normal 5% in afara si 7% in oras, asta in conditiile in care motorul era extrem de obosit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va compatimesc :lol: Luati-va si voi un 1,6D sa mergeti si voi cu 5% in orice conditii :lol: lol , eventual luati-l pe al meu ca e de vanzare :lol:

Mai lasati-ma cu 5%..... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai lasati-ma cu 5%..... :lol:

:lol: :lol: :lol: ai cosmaruri?

la timisoara e la moda peste 15 bre !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va compatimesc :lol: Luati-va si voi un 1,6D sa mergeti si voi cu 5% in orice conditii :D lol , eventual luati-l pe al meu ca e de vanzare :lol:

Probabil ca datorita starii tehnice exceptionale in care se afla, FDM a reusit sa obtina acest consum exceptional.

Posibile cauze excluzand carburatorul:

1. Furtunul de retur infundat/furtunul de aerisire infundat

2. Furtunul de retur fisurat

3. rezervorul fisurat

4. Membrana de la pompa de benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum sa iti ia in coxuri 13-15 % ? eu tot cu PL il scot 13-15 cand merg frumos frumos.... ca mortu cu alte cuvinte...cand am papucii aialalti atunci sare mult de 15

suntem putin off-topic, dar,

astia "13-15%" nu sunt calculati de la plin pana raman in pana de benzina. asta ar fi calculul sfant, sau... plin, xkm parcursi, iar plin. tocmai de aia am specificat cu larghete 13-15. oricum, mai putin de 13 - imposibil, pe cand un 16, poate da. in plus, masinile difera, iar in al doilea rand, la cum mergea masina, mai conta ceva ? ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai da dar ai spus 13 15 in cox. atunci cand mergeai frumos cat lua?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai da dar ai spus 13 15 in cox. atunci cand mergeai frumos cat lua?

vreo 13

apropo, stii consumul dat de producator pentru pl ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. As avea cateva intrebari pt cei care au avut si au Golf II pe benzina si s-au confruntata cu problema cea mai costisitoare pt noi toti: CONSUMUL. Nu stiu ce sa ii mai fac , la cine sa ma duc, ce sa mai schimb, imi consuma exagerat de mult. Merg 300 km in Bucuresti cu 60 L , mers normal 50. 60 max 80 km. Am schimbat 2 carburatoare, am fost cu ele la carbotest, am schimbat si termostatul k asa am inteles de la un mecanic k ar putea sa fie si ala. Nu am avut nici o problema la carbotest. E imposibil la un motor de 1300 sa consume in halul asta. Cei care au avut asemenea probleme si le-au rezolvat va rog frumos sa imi spune-ti cum a-ti procedat....

Date in rand cu lumea buna frate! incearca gpl. ai sa mergi zambind dupa ce alimentezi. si a mea imi ia cam 8 sau 9 % prin oras (nu e chiar asa de aglomerat) dar poate sa-mi ia si 10 sau 12 %. la 17,4 lei litru nu mai conteaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!