Jump to content

Scartaieli, pocnituri la usi


TM56LAU
 Share

Postare recomandată

Sorry, n-am aparat ca faceam atunci si acuma nu le-as mai da, ca de cate ori dau jos capitonajele, rup din cleme si n-am de rezerva. Poate cand o sa-mi schimb difuzoarele, o sa fac si poze. Dar faza e urmatoarea: daca dai jos capitonajul, pe marginea care sta lipita de tabla de la usa, vei vedea o banda de pasla, cam de 1cm latime, de culoare gri, lipita pe muchia de la capitonaj. Acea banda s-a miscat de la locul ei si nu-si mai indeplineste rolul, de amortizor intre pielea de la capitonaj si tabla din usa. O dezlipesti tragand incet cu mana, si o lipesti mai inspre exteriorul capitonajului, a.i. atunci cand e totul montat, sa se vada clar o parte din ea, sa fii sigur ca sta intre capitonaj si usa.

Modificat de cosmin_acn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mai am o sursa de zgomot. Asta inca n-am rezolvat-o. Geamul din usa dreapta fata scartzaie pe chederul lui. Il aud demult, dar nu stiam ca e el. Am lasat geamul jos in mers si atunci am observat ca nu mai face. Nu stiu ce as putea sa-i fac, mai studiez problema...

Pe de alta parte, am desfacut partea de jos a bordului si in dreapta si in stanga, si am izolat cam toate firele ce mi se pareau dubioase cu banda de bumbac dinaia cu ceva puf pe ea, ca si cea originala de instalatii electrice auto, si a amortizat cam tot ce putea zdrangani pe-acolo.

Modificat de cosmin_acn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu aceeasi problema la usa soferului. pacaie pe la balamale cand merg pe drum cu denivelari. am incercat sa pun vaselina dar dupa 2...3 zile pacaitul revine. Puteti sa faceti o poza, va rog, cu locul unde trbuie pus praf de talc?

Multumesc!

Pacaitul ala cred ca nu de la balama in sine se aude, ci de la blocajele alea 3 care iti blocheaza usa in mai lulte trepte cand e deschisa. La mine cam scartaie cand deschid usa si numa nu le pot unge. Am dat cu ulei din abundenta si tot degeaba. Am incercat sa dau jos balamaua. Ciuciu. Dupa ce am reusit sa desfac surubul de afara, am observat ca mai are unul cu capul in stalp. Si ala nici o sansa de desfacut. Cine zicea ca i-au reglat usa pe inaltime? :lol:

:) Referitor la scartaitul de la chedere, am dat cu praf de talc pe ele, dupa ce in prealabil, le-am umezit cu un burete ud, si nici o schimbare. Apoi am inchis usa si stand langa masina am impins usor usa din partea de sus inspre inauntru. Si surpriza: acelasi scartait. Deci toata galagia se pare ca vine de la garniturile alea de pe usa, deasupra, care inchid sa nu vajaie usile la viteza mare. Dar inca nu le-am dat cu nimic, ca au si un fel de porozitati pe ele, care s-au sters pe locul unde se lipeste de caroserie. Mai analizez... :blink:

Problema cu scartaitul ce crdeam ca e din geamul de la usa, de fapt era din ... protectia de plastic de la balamaua capotei :lol: . Am ridicat usor de capota prinzand de marginea de langa parbriz si scartaia putin. Am dat-o jos (protectia) si gata, nu se mai aude. Ca idee, daca auziti un scartait pe undeva, care nu va place, incercati sa impingeti sau sa trageti ceva in zona aia si daca va semana cu zgomotul pe care il auziti, aia e de vina. Eu si unde se lipeste aripa de streasina aia subtire de pe stalp, am pus o bucatica de banda cu 2 fete ca sa nu ii vina idei sa scartaie... Deci... am declarat razboi soriceilor... :lol:

Modificat de cosmin_acn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pare ca si Jhonny a avut aceeasi problema ca si mine cu pocniturile si intr-adevar era de la balamale. I-a facut-o un mecanic, vreau sa-l intreb sa ma duc si eu intr-o zi. A spus ca i-a reglat pe acolo pe la balamale de i le-a miscat putin, cam 1mm fara sa se miste usa si acuma nu se mai aude nimik.

Astept sa-mi raspunda zilele astea si dupa ce rezolv si eu (sper) am sa scriu care era treaba.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare

Si eu am o gramada de scartaieli si pocnituri prin iubita mea masina. Am dat jos panourile usilor acum ceva vreme si am observat ca se cam dezlipise pasla de pe ele. Nu am stiut cum trebuie sa o lipesc si cred ca de aceea scartaie toate usile, cu preponderenta cele din fata. Am lipit-o ina ceeasi pozitie cum am gasit-o, adica inspre interiorul panoului.

Acea pasla poate fi inlocuita cu o banda dublu adeziva sau cu purfix din acela pentru tamplarie?

Alexovy ai reusit sa reglezi usa? Au disparut pocniturile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e bine inspre interiorul panoului. Trebuie lipita pe muchie, chiar daca o sa ramana 1-2mm pe langa panou. Dar esti sigur ca nu fuge. Uite spre exemplu la mine cum arata. Se mai vede putin marginea, dar chiar nu are importanta. Daca o lasi mai in interior, in cateva luni iar va ajunge sa scartaie.

De lipit, e destul s-o lipesti cu lipiciul ce-l mai are pe pasla, sau cu putin prenandez. La mine sta bine doar cu lipiciul original.

post-8441-1220865909_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OFFTOPIC : Banda cromata e Vitan sau e echiparea originala (de america cred) pt Passat cu pachet crom interior? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e banda. :icon_thumright:

Banda nu arata in felul asta.

E ornament home made facuta de mine, dupa ornamentul original american. Mai multe detalii pe tema aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
dupa ce rezolv si eu (sper) am sa scriu care era treaba.

Nimic nimic? De o vreme a aparut si la mine un pocnet in partea dreapta. Se manifesta in felul urmatorL: daca pun frana, pocneste, daca fac un demaraj mai puternic pocneste. Daca franez iar destul de tare, iar pocneste. Parca ar fi ceva in usa ce se tot deplaseaza din fata in spate si pocneste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De pocnetul asta vorbeam eu, vezi ca ai joc in balamaua de la usa si poti sa verifici cu usa deschisa ridicand de ia . Se remediaza in felul urmator:

Pe balamale se vede un mic capacel de plastic, se scoate cu un patent tragand usor fara al deteliora.

In spatele capacelului o sa gasiti un surub cu cap inbus. Acela se strange putin mai tare si in felul acesta ati scapat pentru o periada de acele pocnituri.

Ele or sa reapara dupa cateva saptamani dar se rezolva tot asa. Probabil ca ceva din balama se uzeaza si surubul acela ajuta la micsorarea jocurilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am joc DELOC la balamale, si nici capacel de plastic nu am la niciuna din balamale. Ai vreo imagine cu capacele in cauza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F bun topicul dar pe mine nu ma ajuta deoarece nu trebuie sa reglez geometria sau distantele la usa ci altceva, si nustiu ce. Am observat ca daca sta cineva pe bancheta din spate in stanga in spatele meu pocniturile sunt mult mai rare ca fregventa si mai slabe ca intensitate. Ce poate fi ca ma dispera?

Cred ca la tine sursa zgomotelor e bancheta din spate, mai exact cea pe care te sprijini cu spatele. Exista discutii pe tema asta numai ca nu stiu exact unde am vazut... Dispozitivul de blocaj al banchetei rabatabile, acele profile metalice de pe bancheta ce intra in dispozitivul de blocaj de pe sasiu trebuie badijonat cumva sa nu mai frece metal pe metal. Incearca asta si vezi rezultatul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am rezolvat problema cloncaniturilor. Zgomotul este din cauza broastei. Am rezolvat cu WD-40. Bagi cateva fasuri in broasca, inchizi zi deshizi usa de cateva ori si zgomotul a disparut. O rezolvare ieftina. Alternativa ar fi schimbarea broastei, mult mai scumpa.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine asta n-a schimbat nimic. Pocnesc la fel cand au ele chef.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Bun.....ca tot omu, dupa ~ 35.000 de km de Ro, au inceput si la mine ceva soricei in usa dreapta fata si imi vine sa-i impusc cu agheul.... ;) Si se manifesta EXACT cum a descris Cosmin: "daca pun frana, pocneste, daca fac un demaraj mai puternic pocneste. Daca franez iar destul de tare, iar pocneste"....chiar ieri o intrebam pe sotie (care e complet atehnica) daca aude si ea si CULMEA, raspunsul a fost pozitiv.....cica "da, se aud ceva scartaieli prin zona usii" :P Ok, am citit tot topicul, am bagat la cap....chedere, balamale, fete de usi, macaraua geamului, diverse piese din usa etc.....faza e ca nu stiu cu care sa incep.... :wacko: Bine-a zis cine-a zis cand a zis ce-a zis: ca o data demontat ceva montat de fabrica, niciodata nu va mai sta la fel.....la mine s-au demontat fetele de usi + inca ceva pe-acolo, ca sa-mi scoata afara geamul, cand mi-am pus folie.....simplu, nimic complicat, am stat langa ei, lucra profi baietii, n-au rupt nimic, ca i-am atentionat de la inceput sa umble cu bagare de seama si au pus totul la loc exact ca inainte.....si totusi....oricum, zgomotele nu au inceput imediat dupa interventia baietilor la usi, ci dupa vreo 4-5 luni.....o sa incerc sa-i dau de cap si io..... :)

Modificat de Alex-F1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-are legatura cu faptul ca au umblat la usa. La mine n-a umblat nimeni. Decat... vantul :)

In mod cert nu e de la fata de usa. E ceva la balama zic eu. Ori balama ori broasca. Atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm.....de la balama mi-e greu sa cred, dar mai stii? Usa se inchide perfect si nu are joc deloc! Daca e de la broasca, atunci e cam nasol.... :P Oricum, primul lucru pe care-l voi face va fi sa dau jos fata de usa si sa merg la o proba asa fara ea, sa vad daca mai face......daca tot face, demontez in continuare.....pana raman fara usa :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand au desfacut pt folie , fata de usa au pus la loc "sireturile" alea negre pe margini ? Se aude zgomot numai cand sta cineva in dreapta?

Asa a fost si la mine ,dar se auzea cand pasagerul se sprijinea de fata de usa. S-a remediat prin montarea unei benzi subtiri de material de insonorizare usi intre usa si fata de usa. Cei care au montat boxe pe masina nu au mai pus la loc chestiile alea negre si de aici si zgomotul .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm.....de la balama mi-e greu sa cred

Si mie mi-a fost greu... :)

O mare sursa de pocnete si scartaieli este nu balamaua in sine ci acel opritor care face usa sa se deschida in trepte. La mine daca deschid usa incet incet (vara mai ales), se aude cum scartaie asa mai gros. Si de unde crezi ca vine scartaitul? Tocmai de la opritor. :P

Si sant destul de convins ca de la el vin si pocniturile. Are acolo niste bucse pe care culiseaza opritorul. Acele bucse ruginesc pe boltul lor si fac urat. Problema e ca nu se pot demonta... ca sa le curatam si sa le ungem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Odata cu reglajul corespunzator al usilor, am scapat si de pocniturile ce le aveam cand treceam peste denivelari sau in curbe.

Eu mai am doar un usor scartait cand deschid usa, dar de el voi scapa doar dupa ce voi monta noile balamale. Vina o poarta opritoarele care au ruginit pe ax si nu se mai pot unge eficient.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!