Jump to content

Oglinda Retrovizoare Dreapta Mica


blackWolf
 Share

Postare recomandată

oglinda de leon 1 are acelasi sistem de prindere a carcasei ca si oglinda mica, spre deosebire de cea de octavia care ii cu suruburi. Avand oglinda de octavia pe masina sunt de parere ca cea de leon se potriveste mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
  • Replies 133
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rudolf.s

    14

  • F l o r i n

    9

  • WNS

    8

  • Al Bundy

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

ClujeanAdevarat

Stie cineva cam cat ar ar costa transportul la o oglinda completa din America ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de transportator, dar in jur de 30$. dar ce te-a apucat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru o oglinda dreapta noua, originala VWOA, am platit doar transportul 52 $ cu USPS Priority Mail International (cu nr. de urmarire si tot tacamul). Depinde si de la cine o cumperi si cum te intelegi cu vanzatorul asupra transportului (USPS Standard Mail e mai ieftin un pic).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut! De cand am masina nu imi merge incalzirea de pe Oglinda dreapta, alaturi de  ea nu merge nici dezaburirea lunetei. Astazi am gasit in mansonul din dreapta de la haion un fir gros intrerupt, cu siguranta de la el nu merge luneta, dar sa fie acelasi motiv pentru care nu se incalzeste oglinda dreapta? Cea din stanga se incalzeste. 

 

Pe langa asta am mai observat inca un lucru ciudat, butonul meu de reglaj oglinzi este de anglia, literele fiind puse invers. Asta nu ii problema dar, atunci cand il pun pe L sa reglez oglinda de la sofer se modifica in acelasi timp si pozitia celei de la pasager, si anume. Daca misc in sus, merg amandoua in sus, daca misc in jos merg amandoua in jos, dar daca misc oglinda de la sofer catre exterior(stanga) cea de la pasager merge si ea catre exterior(dreapta). Asta se intampla cand comutatorul e pus pe L. Cand pun comutatorul pe R se misca doar cea micuta cum e si normal.

E normal sa se miste amandoua cand e pe L? Sa fie din cauza comutatorului? tot din cauza comutatorului sa nu mearga nici incalzirea de pe oglinda dreapta sau asta va merge dupa lipirea firului din manson? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA e normal.

 

DAr nefunctionarea oglinzii nu are legatura cu asta, verifica rezistenta ei cu un aparat de masura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, ms mult, nu mai intalnisem masina la care sa se miste ambele oglinzi atunci cand vrei sa o reglezi pe cea din stanga, desi e o idee buna:) Ms mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar, oglinda de Leon ar veni mai bine, si eu am oglinda de Octavia si nu pica perfect pe bratul de Golf, dar peste toate astea este o discrepanta peste care poti trece avand in vedere utilitatea celei mai mari. Eu am luat-o cu 50 de lei de la o cunostinta, completa si functionala si din acest motiv mi se pare foarte buna.

Toate cele bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut colegii,

 

Stiu ca aici e topicul pentru Golf/Bora, dar din cate stiu ca si constructie oglinzile sunt la fel ca la Passat.

 

Deci, aveti idee daca pe Passat se poate monta oglinda dreapta mare de Anglia pe bratul de EU astfel incat oglinda dreapta sa fie functionala si perfecta dpdv estetic? 

 

Mersi mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, merge la fix, doar s-o vopsesti si va arata nemaipomenit, ;) ...!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Norocu facea sa gasesc acum o saptamana una in Iasi, fix aceeasi culoare ca masina mea. Acum, sper sa mai fie acolo. Ma duc zilele astea sa o iau si in weekend facem 'transplantul'. Mersi baieti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Dap. S-a potrivit si sta excelent! 

 

Asadar, confirm. Operatiunea merge si pe Passat. Se pastreaza bratul de la oglinda veche - se monteaza toate componentele interioare pe bratul vechi. 

post-26780-0-26119600-1415568560_thumb.j

post-26780-0-05178400-1415568757_thumb.j

Modificat de ikks
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
cojocariu.marian

Va salut

Acum cateva zile am gasit sticla de la oglinda de pe dreapta cazuta de la locul ei, s-a dezlipit. Stie cineva daca este nevoie de un aveziv special pentru a o lipi sau pot sapun ceva gen Picatura? mentionez ca oglinda din stanga se incalzeste insa nu si cea din dreapta. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Buna ziua,

 

Sa inteleg ca daca pun oglinda mare de anglia pe partea dreapta si pastrez bratul de la cea mica nu o sa mai stea sticla reglata aiurea ca sa vad bine in ea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

 

Sa inteleg ca daca pun oglinda mare de anglia pe partea dreapta si pastrez bratul de la cea mica nu o sa mai stea sticla reglata aiurea ca sa vad bine in ea?

 

este singura varianta sa vezi ok in ea.... altfel, oricat o reglezi, tot nu vezi in ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Deci...se potrivesc oglinzile de Passat pe Golf4?

Vreau oglinda mare dreapta de Anglia si am gasit de Passat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate, nu integral... doar sa le desfaci - daca vrei sa iasa ok, poti combina cele doua oglinzi - suportul tau si restul de la oglinda de Anglia - o scoti din arcul care fixeaza bratul, si iese ok. Eu asa am facut la Golf 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaa, stiu procedura.

Intrebam doar daca sunt la fel: G4- Passat B5.5

Oare nu merg si cele cu semnalizari? :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am incercat cu ele - in teorie, daca se potrivesc pe brat - arc - trebuie sa mearga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

merg cu cele de Audi A4, dar fara semnalizari am incercat doar. Nu este potrivire 100% in sensul ca la imbinarea carcasei cu bratul nu vin la linie astea 2 piese si nah, nu e din peisaj in ochiul unuii cunoscator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce legatura au cele de A4... ?... alea de B5,5 2004 cu semnale, ar da ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

eu am zis ce am incercat eu, daca mai e cineva curios si mai citeste cate ceva pe forum.

aia de b5.5 categoric nu merge, da' se vede cu ochiu' liber.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!